آخرین خبر

 • • واکنش نویسنده "شرح اسم" به اظهارات دبیر جایزه جلال
 • دوشنبه 20 آذرماه 91


  هدایت‌الله بهبودی در واکنش به اظهارت مجید حمیدزاده - دبیر جایزه‌ی جلال - تأکید کرد که جایزه‌ی دریافتی برای کتاب «شرح اسم» را پس فرستاده است.
  كدخبر: ۳۱۶۹۰
  تاريخ: ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۳

  نویسنده‌ی کتاب «شرح اسم» (زندگی‌نامه‌ی مقام معظم رهبری) که از سوی هیأت داوران جایزه‌ی جلال برگزیده شده بود، ولی به گفته‌ی حمیدزاده، در نهایت تنزل یافته و به عنوان اثر تقدیری و مشترک با کتاب دیگری معرفی شد، در پی‌گیری خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: من حرفی در واکنش به اظهارت دبیر جایزه ندارم و چیزی بیش‌تر از آن‌چه داوران جایزه و محمدرضا سرشار گفتند، ندارم که ارائه کنم، بنابراین حرف زدنم ضرورتی ندارد.

  بهبودی همچنین در واکنش به این سخن دبیر جایزه جلال که گفته جایزه‌ای به دبیرخانه برگشت داده نشده است، گفت: جایزه را همراه نامه‌ای به ناشر (سوره‌ی مهر) سپردم تا به وزیر ارشاد تحویل دهند و طبیعی است که جایزه‌ به دبیر جایزه‌ی جلال برگشت داده نشده است.

  بعد از اعلام نتایج پنجمین دوره‌ی جایزه‌ی جلال آل‌ احمد، داوران بخش مستندنگاری جایزه شامل مصطفی رحیمی، کامران پارسی‌نژاد و سیده‌اعظم حسینی در نامه‌ای به مجید حمیدزاده - دبیر علمی جایزه‌ی جلال ‌- اعتراض خود را نسبت به تغییر نتایج داوری در این بخش اعلام کردند. آن‌ها در این نامه نوشتند، رأی نهایی‌شان در برگزیده دانستن کتاب «شرح اسم» نوشته‌ی هدایت‌الله بهبودی نادیده گرفته شده و به اثری که لایق 110 سکه بوده، ظلم و در نهایت با اثر دیگری به صورت مشترک به عنوان تقدیری معرفی شده است. همچنین در این نامه نسبت به نادیده گرفته شدن حقوق معصومه سپهری - نویسنده کتاب «نورالدین پسر ایران» - به عنوان خالق اثر و تقسیم شدن جایزه نهایی (25 سکه) با راوی خاطرات اعتراض شده است.

  در پی این موضوع، دبیرخانه‌ی جایزه‌ی جلال با صدور اطلاعیه و همچنین برپایی نشست خبری اعلام کرد که تخلفی صورت نگرفته و در این جایزه حرف اول و آخر را هیأت علمی می‌زند.

  هدایت‌الله بهبودی در اعتراض به اعمال نشدن رأی داوران، جایزه‌اش را پس فرستاده است. همچنین محمدرضا سرشار در یادداشتی به اظهارات دبیر جایزه‌ی جلال واکنش نشان داد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


مصطفی رحیم، داور جایزه جلال: دبیر جایزه جلال با اعتبار داوران بازی کرد

91/09/19 - 17:06
شماره: 13910919000286
نسخه چاپيارسال به دوستان
خبرگزاری فارس: یکی از از داوران بخش مستندنگاری جایزه جلال ضمن اشاره به نامه‌ای که بزودی از سوی سه داور منتشر می‌شود، گفت: دبیر جایزه جلال با گفتن برخی مطالب در نشست خبری مشکل را به گردن سه داور انداخت و با اعتبار داوران بازی کرد.
خبرگزاری فارس: دبیر جایزه جلال با اعتبار داوران بازی کرد/ نامه دوم سه داور بزودی منتشر می‌شود

مصطفی رحیمی از داوران بخش مستندنگاری جایزه جلال آل‌احمد در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره تغییر رای داوران و آنچه حمیدزاده در نشست خبری روز گذشته به آن تاکید داشت و آن اینکه داوران جایزه جلال می‌دانستند که رای نهایی را هیئت علمی خواهد داد، اظهار داشت: نشست خبری آقای حمیدزاده که روز گذشته برگزار شد بنده را بسیار متعجب کرد و به برخی مطالب عنوان شده در این نشست که پیرامون داوران است اشاره می‌کنم.

رحیمی متذکر شد، آقای حمیدزاده عنوان کردند که در آخرین نشست داوران در 8 آبان حضور پیدا کرده و داوران را مطلع کرده که کار اصلی در دست اعضای هیئت علمی است اما این سخن خلاف واقع بوده و بنده را متعجب کرد.

 

 * از سخنان روز گذشته دبیر جایزه جلال متاسف شدم

داور بخش مستندنگاری پنجمین جایزه جلال آل احمد تصریح کرد: از اینکه دیروز در اخبار رسانه‌ها این خبر را خواندم متاسف شدم، مسلما اگر این مطلب که هیئت علمی نظر نهایی را می‌دهند در جلسه مطرح می‌شد بنده عکس‌العمل دیگری نشان می‌دادم.

وی به یکی از مصاحبه‌های دبیر جایزه جلال (حمیدزاده) اشاره و ابراز داشت: آقای دبیر در یکی از مصاحبه‌های خود عنوان کرد که «مگر هیئت علمی از پشت کوه آمده‌اند»؛ بنده نمی‌دانم چرا این ادبیات استفاده می‌شود.

رحیمی ضمن تاکید به این مهم که باید منطقی سخن گفت، افزود: بنده خود شخصا در چندین جشنواره جزء داوران بوده و با فضای کار آشنا هستم، حرفی ندارم که در مواردی هیئت علمی حق وتو و دخالت دارد، اما آن هم موارد مشخص شده‌ نه تمام موارد؛ از مواردی که هیئت علمی می‌تواند دخالت کند اختلاف شدید آراء بین گروه داوران است. یا ضعف مشخص علمی در ارزیابی‌ها، یعنی وقتی هیئت علمی بررسی کند و ببیند داوران طبق قواعد درست به نتیجه نرسیده و داوران دارای سطح علمی پائینی هستند می‌تواند دخالت کند، مطلب دیگر مصلحت است، به این دلیل که هیئت علمی اشراف بیشتر دارد مصلحت می‌بینند که ورود کنند مثلا مثل فقدان بودجه.

 

* شرط اساسی هرگونه تغییر مطلع کردن داوران و یا نماینده آنهاست

به گفته وی، همه این موارد با یک شرط اساسی انجام می‌شود و آن مطلع ساختن گروه داوران و یا نماینده گروه داوران است، خیلی جشنواره‌ها برگزار کرده‌ایم و از همه موارد مطلعیم.

داور بخش مستندنگاری جایزه جلال آل‌احمد ضمن اشاره به اینکه «شرح اسم» تنها اثری است که طی دوران داوری بنده بدون شک و خللی با نظر قطعی هر سه داور به عنوان اثر برگزیده شناخته شد، افزود: هر سه داور به «شرح اسم» نمره 90 یا بالای 90 داده‌اند ؛ اما وقتی این اثر به شایسته تقدیر تنزل می‌یابد باید برای ما توضیح داده شود، اما متاسفانه ما هیچ چیزی نشنیدیم این یعنی کارکرد و برخورد پادگانی، در این صورت داور نقش پادو را پیدا می‌کند یعنی یکسری از افرادی که به قول دبیر جایزه جلال از «پشت کوه نیامده‌اند»، وقت و حوصله نداشتند کتاب‌ها را بخوانند به چند نفر پولی داده‌اند (البته هنوز نداده‌اند) تا کتاب‌ها را بخوانید و نتایج را اعلام کنید پس از آن هیئت علمی می‌نشینند و از حاصل کار داوران رای صادر می‌کنند.

داوران بخش مستندنگاری جایزه جلال آل‌احمد ضمن بیان این مطلب که نمی‌خواستم واکنشی نشان دهم اما از سخنان و برخورد غیر فرهنگی متاسف شدم، گفت: آقای حمیدزاده با گفتن برخی مطالب در نشست خبری روز گذشته در واقع به نوعی مشکل خود را حل کرد و آن را به گردن سه داور انداخت او با اعتبار داوران بازی کرد.

 

بزودی از سوی سه داور نظر منسجمی منتشر می‌شود

رحیمی به مسئله دیگر اشاره و اضافه کرد: مطلب دیگر اینکه هیئت علمی آمد و به هر دلیل رای ما را وتو کرد و نظرها را عوض کرد اما چرا در بیانیه آخر نام «هیئت داوران» عنوان شده! این خلاف واقع و دروغ و زرنگ بازی نیست! در بیانیه آخر اعلام کرده‌اند بر اساس نظر هیئت علمی کتاب «شرح اسم» شایسته تقدیر شده نه برگزیده، اما چرا در بیانیه از داوران خرج می‌کنید. به هر حال این نوع عملکرد و اعلام موضع منطقی و علمی نیست، امیدوارم با اعلام نظر منسجم هرسه داور که به زودی اعلام و منتشر خواهد شد این مشکل حل شود.

به گفته وی، باید دبیر جایزه جلال با یک عذرخواهی خود مشکل را برطرف کند و به اشتباه خود اذعان و مطرح کند که این مسئله تکرار نخواهد شد؛ اما چرا او اصرار دارد همه را برای عملکرد اشتباه خود خراب کند.

ارسال نظر