آخرین خبر

 • • واکنش نویسنده "شرح اسم" به اظهارات دبیر جایزه جلال
 • دوشنبه 20 آذرماه 91


  هدایت‌الله بهبودی در واکنش به اظهارت مجید حمیدزاده - دبیر جایزه‌ی جلال - تأکید کرد که جایزه‌ی دریافتی برای کتاب «شرح اسم» را پس فرستاده است.
  كدخبر: ۳۱۶۹۰
  تاريخ: ۲۰ آذر ۱۳۹۱ - ۰۹:۱۳

  نویسنده‌ی کتاب «شرح اسم» (زندگی‌نامه‌ی مقام معظم رهبری) که از سوی هیأت داوران جایزه‌ی جلال برگزیده شده بود، ولی به گفته‌ی حمیدزاده، در نهایت تنزل یافته و به عنوان اثر تقدیری و مشترک با کتاب دیگری معرفی شد، در پی‌گیری خبرنگار کتاب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، گفت: من حرفی در واکنش به اظهارت دبیر جایزه ندارم و چیزی بیش‌تر از آن‌چه داوران جایزه و محمدرضا سرشار گفتند، ندارم که ارائه کنم، بنابراین حرف زدنم ضرورتی ندارد.

  بهبودی همچنین در واکنش به این سخن دبیر جایزه جلال که گفته جایزه‌ای به دبیرخانه برگشت داده نشده است، گفت: جایزه را همراه نامه‌ای به ناشر (سوره‌ی مهر) سپردم تا به وزیر ارشاد تحویل دهند و طبیعی است که جایزه‌ به دبیر جایزه‌ی جلال برگشت داده نشده است.

  بعد از اعلام نتایج پنجمین دوره‌ی جایزه‌ی جلال آل‌ احمد، داوران بخش مستندنگاری جایزه شامل مصطفی رحیمی، کامران پارسی‌نژاد و سیده‌اعظم حسینی در نامه‌ای به مجید حمیدزاده - دبیر علمی جایزه‌ی جلال ‌- اعتراض خود را نسبت به تغییر نتایج داوری در این بخش اعلام کردند. آن‌ها در این نامه نوشتند، رأی نهایی‌شان در برگزیده دانستن کتاب «شرح اسم» نوشته‌ی هدایت‌الله بهبودی نادیده گرفته شده و به اثری که لایق 110 سکه بوده، ظلم و در نهایت با اثر دیگری به صورت مشترک به عنوان تقدیری معرفی شده است. همچنین در این نامه نسبت به نادیده گرفته شدن حقوق معصومه سپهری - نویسنده کتاب «نورالدین پسر ایران» - به عنوان خالق اثر و تقسیم شدن جایزه نهایی (25 سکه) با راوی خاطرات اعتراض شده است.

  در پی این موضوع، دبیرخانه‌ی جایزه‌ی جلال با صدور اطلاعیه و همچنین برپایی نشست خبری اعلام کرد که تخلفی صورت نگرفته و در این جایزه حرف اول و آخر را هیأت علمی می‌زند.

  هدایت‌الله بهبودی در اعتراض به اعمال نشدن رأی داوران، جایزه‌اش را پس فرستاده است. همچنین محمدرضا سرشار در یادداشتی به اظهارات دبیر جایزه‌ی جلال واکنش نشان داد.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


محسن پرویز در گفت‌وگوی مشروح با فارس: دلایل دبیر«جایزه جلال» منشاء قانونی ندارد/ضرورت ورود وزیر به ماجرا

گروه فرهنگی / حوزه کتاب و ادبیات91/09/19 - 10:31شماره: 13910918001134
خبرگزاری فارس: سخنگوی انجمن قلم گفت: این که گفته می‌شود حرف آخر را هیئت علمی می‌زند درست است، اما کجا؟ در تعیین داوران نه در نتایج و دست بردن بر نتایج! اصلا چنین صحبتی در آئین‌نامه و اساسنامه نیست و این استدلال بسیار عجیب است.
محسن پرویز در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره حاشیه‌های بوجود آمده در پنجمین دوره از جایزه جلال آل احمد و واکنش دبیرخانه به دنبال اخبار رسانه‌ها اظهار داشت: جایزه جلال آل احمد تقریبا معتبرترین و ارزشمندترین جایزه ادبی است که در کشور مورد تصویب قرار گرفته، زیرا یک جایزه ملی است؛ اینکه اعتبار آن خدشه‌دار شود برای همه ما ناگوار است و نباید از سوی مسئولان مربوطه اجازه داده شود که این اعتبار مورد سوال قرار گیرد.
* معاونت فرهنگی و وزیر ارشاد از اعتبار جایزه صیانت کنند
به گفته وی، بنده از زاویه فردی که در شکل‌گیری یک جایزه و روند ایجادش دخالت داشته و چندسالی هم ناظر بر انتخاب‌ها در این جایزه بوده و از منظر یک عضو انجمن قلم و هیات مدیره آن و فردی که در یک تشکل فرهنگی مسئولیت دارد سخن می‌گویم؛ از منظر اول بنظرم وظیفه معاونت فرهنگی و وزیر ارشاد این است که از اعتبار جایزه صیانت کنند و اجازه ندهند که این جایزه مورد خدشه قرار گیرد.
پرویز در ادامه خاطرنشان کرد: در پانصد و نود و سومین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی در تاریخ 23/8/85 آئین نامه این جایزه تصویب شد و 8/9/85 به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ شد. یکسال پیش از اینکه آئین‌نامه تصویب شود اصل جایزه مورد تصویب قرار گرفت، در آئین نامه‌ سه رکن برای جایزه معرفی شد که عبارتند بودند از: هیات امنا، هیات علمی و دبیرخانه.
وی ضمن ابراز تاسف از اظهارات دبیر جایزه و بیانیه دبیرخانه یادآوری کرد: متاسفانه استنباطم این است که اطلاعاتی که از سوی دبیرخانه در این روزها منتشر شده و یا صحبت‌های دبیر علمی جایزه (در نشست خبری روز گذشته) کامل نیست و نیاز است این اطلاعات کامل شود.
* وظایف هیئت علمی واضح و مشخص است
به گفته پرویز، بر اساس آئین‌نامه ارکان جایزه این سه رکن هستند، اعضای هیات امنا حقیقی و حقوقی شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده که عضو شورای هنر هم هستند (یعنی شورای هنر تعدادی عضو دارد که برخی از این اعضا عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هم هستند) در واقع نقطه مشترک شورای هنر و شورای عالی انقلاب فرهنگی کسانی که قرار می‌گیرند چه عضو حقیقی شورا باشند چه حقوقی تماما هیات امنا را تشکیل می‌دهند، ریاست هیات امنا با وزیر ارشاد است و دبیری آن بدون حق رای به عهده معاون فرهنگی وزیر ارشاد است.
پرویز خاطر نشان کرد: زمان نوشتن آئین‌نامه تدبیری برای موضوع کردیم و آن اینکه دبیر هیات امنا معاون فرهنگی باشد و دبیر هیات علمی دبیر علمی جایزه کتاب سال باشد؛ هیات علمی را داریم که شامل 9 نفر از نویسندگان و صاحبنظرانی است که در زمینه‌های داستان، نقد ادبی، مستندنگاری و تاریخ‌نگاری صاحب‌نظر بوده و یا به عنوان نویسنده شناخته شده هستند که این افراد را معاونت فرهنگی انتخاب می‌کند و به هیات امنا برای تایید ارسال می‌کند؛ بدیهی است که این 9 نفر باید از حوزه‌های مختلف داستان، نقد ادبی، مستندنگاری و تاریخ‌نگاری هرکدام یک شانیتی داشته باشند و در آئین‌نامه وظایفی برای هیات علمی در نظر گرفته شده است.
وی با تاکید موکد بر وظایف هیات علمی بر اساس اساسنامه عنوان کرد: تدوین آیین‌نامه‌های داخلی و اجرایی و نیز معیارهای ارزیابی آثار و ارسال آن برای تصویب به هیأت امناء؛ تعیین و نصب هیأت سه نفره داوری در هر یک از حوزه‌‌های داستان، نقد ادبی، مستندنگاری و تاریخ نگاری مرکب از متخصصین، صاحب نظران و استادان حوزه و دانشگاه؛ بررسی، تفکیک و طبقه‌بندی آثار رسیده به دبیرخانه. در صورت انطباق آثار با معیارهای پیش بینی شده بررسی‌های اولیه انجام گرفته و سپس برای داوری نهایی به هیأت داوران ارجاع می‌گردد.

وی با اشاره به بند آخر وظایف، اضافه کرد: بند آخر هم پیرامون تصمیم گیری در مورد جوایز ویژه و بخش‌های جانبی است؛ این وظایف واضح و مشخص هستند.

* داوران به تغییر رای اعتراض دارند/ هیئت علمی نمی‌توانست نتایج را تغییر دهد

سخنگوی انجمن قلم افزود: اگر هیئت علمی به وظیفه خود به درستی عمل کند و جلسات آن بدرستی تشکیل شود و داوران هم به وظایف خود درست عمل کنند هیچ حرف و حدیثی باقی نمی‌ماند، اما آنچه در حال حاضر مورد اعتراض داوران بخش مستندنگاری قرار گرفته و هر سه ‌نفر به آن اعتراض کرده‌اند این بوده که عنوان می‌شود «رای ما کتاب «شرح اسم» بوده که تغییر کرده است».
به گفته این نویسنده، از بیانیه منتشر شده از سوی دبیر خانه جایزه جلال آل‌احمد واقعا ناراحت و نگران شدم، زیرا در آنجا به صراحت عنوان شد که هیئت علمی باید داوری را تائید کند، در این بیانیه آمده «پس از طی مراحل مختلف داوری در گروه داستان، نقد ادبی، تاریخ نگاری و مستندنگاری روند نتایج داوری‌ها در جلسه مورخ 28 آبان سال جاری اعضای هیئت علمی ارائه و پس از بررسی کامل آنها نتایج طبق تصمیم اعضای هیئت علمی در روز برگراز مراسم اعلام شد» این موضوع یک مغلطه آشکار است، روند نتایج اگر بررسی شده، نمی‌توانستند آن را تغییر دهند، اگر هم نتایج تغییر یافته یعنی داوران رایی صادر و کتابی را انتخاب کرده‌اند آیا هیات علمی مجاز است این رای را تغییر دهد؟ «طبق اساسنامه خیر». طبق آئین‌نامه اجرایی مجاز نیست، در هیچ بندی از آئین نامه اجرایی یا اساسنامه گفته نشده که اعضای هیات علمی می‌توانند رای داوران را تغییر دهند!
پرویز ضمن تاکید بر تخلف بودن این موضوع ابراز داشت: این یک تخلف آشکار است، من متاسفم از این رخداد، توضیحاتی هم که آقای حمیدزاده در نشست خبری به اصحاب رسانه ارائه کردند مستند به آئین‌نامه نشده که نتایج داوری‌ها توسط هیات علمی تغییر می‌کند.
* هیئت علمی تنها در تعیین داوران حرف آخر را می‌زند نه تغییر آراء داروان
پرویز در ادامه در واکنش به این سخن که «در تمام جوایز ادبی هیئت علمی حرف آخر را می‌زند» اظهار داشت: بله حرف آخر را هیئت علمی می‌زند اما کجا؟ در تعیین داوران نه در نتایج و دست بردن بر نتایج! اصلا چنین صحبتی در آئین‌نامه و اساسنامه نیست و این استدلال بسیار عجیب است.
وی درباره تخلف آشکار ابراز داشت: عنوان شده که هیات علمی تصویب کرد که به راوی و نگارنده خاطرات 12.5 سکه اعطا شود، این موضوع هم خلاف است، چون در آئین‌نامه مصوب در بند مربوط به وظایف داوران کاملا مشخص است و در تبصره 10 ماده 6 که معیارهای ارزیابی کتاب برگزیده را گفته، بیان می‌کند: "در صورتی که پدید آورندگان کتاب برگزیده بیش از یک نفر باشد جایزه متناسب با سهم هر فرد در تالیف اثر توزیع می‌شود، اما مرجع تشخیص هیئت داوران است نه هیئت علمی!
* ملاک و معیار در جوایز آئین نامه‌های مصوب است
پرویز خاطر نشان کرد: ممکن است برخی تصور کنند چون هیئت علمی مرجع بالاتری است او می‌تواند تصمیم بگیرد بر این اساس و بر اساس ذهینیت خود موضوعی را مطرح کنند اما ملاک و معیار در جوایز آئین نامه‌های مصوب است، در آئین ‌نامه آمده که مرجع هیات داوران هیئت علمی است. البته طبق اخبار رسانه عملکرد هیئت علمی هم در تردید است. اگر اینگونه هم باشد ماجرا نباید به هیئت علمی ارجاع می‌شده و بنظرم خطاست.
سخنگوی انجمن قلم ضمن اشاره به بررسی این مهم در جلسه انجمن اضافه کرد: در آخرین جلسه انجمن قلم به اعتبار اینکه وظیفه داریم مسایل حوزه‌های مختلف مرتبط با اهل قلم و خود موضوع آثار منتشره را بررسی کنیم، گزارشی از روند تغییر نتایج داوری داده شد، در جلسه استنباط دوستان این بود که ظاهرا یک خطا و یک اشکالی در اعلام نتایج وجود دارد و فردی در این میان خطایی موجب شده؛ اما از آنجایی که گزارش از سوی یکی از داوارن مطرح می‌شد و داوران حوزه مستندنگاری سه نفر بودند، برای پرهیز از سوءتفاهم در این مورد پیگیری موضوع از سوی انجمن منوط بر این شد تمام ابعاد ماجرا مشخص شود.

* انجمن قلم برای پیگیری حواشی جایزه جلال به وزیر ارشاد نامه نوشت
به گفته معاون فرهنگی پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، پس از بیانیه‌ای که دبیرخانه جایزه منتشر کرد و پس از نشست خبری روز گذشته دبیر این جایزه، بنظر می‌رسد دوستان دبیرخانه و دبیر محترم اصل موضوع تغییر نتایج داوری‌های داوران را مورد پذیرش قرار دادند، اما گفته‌اند که این تغییر توسط اعضای هیات علمی صورت گرفته است؛ اصل تغییر نظر داوران یک خطای محرز است، اینکه پذیرش رسمی در تغییر نظر داوران صورت گرفته موجب شد که انجمن نامه‌ای تنظیم کرد و به وزیر ارشاد ارسال کرد و خواستار جبران این خطا و پیگیری موضوع و برخورد با افراد خطاکاری شد که با اقدامات نسنجیده باعث لطمه زدن به چهره ملی می‌شوند و خواهان رسیدگی سریع به موضوع شد.
پرویز اعلام کرد: از منظر انجمن قلم عرض می‌کنم که انجمن امیدوار بود که این یک سوء تفاهم باشد ولی متاسفانه سوءتفاهمی در کار نیست و بر اساس بیانیه دبیرخانه و اظهارات دبیر جایزه، رای داوران تغییر کرده و دوستان پذیرفته‌اند که رای داوران را عوض کرده‌اند، منتها گفته شده مرجع این تغییر هیئت علمی بوده که این هم نافی مسئولیت دوستان ارشاد نخواهد بود و قطعا باید به هیئت امنا و شورای انقلاب فرهنگی پاسخ دهند که چرا از آئین نامه تخطی شده است.
* دبیرخانه جایزه و دبیر وظیفه دارند اجازه بروز تخلف را ندهند

معاون فرهنگی پیشین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: اگر بپذیریم هیئت علمی رای را تغییر داده ممکن است علاقمند باشند کتاب دیگری را انتخاب و یا آرایی را تغییر دهند و... دبیرخانه جایزه و دبیر وظیفه دارند اجازه بروز تخلف را ندهند و رفع مسئولیت از دبیر و دبیرخانه نمی‌شود. دبیر و دبیرخانه برای این است که مانع از تخلف شوند و در وظایف هیات علمی هیچ جا دیده نشده که می‌تواند آراء داوران را عوض کند.
سخنگوی انجمن قلم اظهار داشت: دوستان در دبیرخانه یک جمله خطرناکی هم در بیانیه خود انتشار داده و در سخنان دبیر این جایزه منعکس داده شده و آن اینکه گفته شده «این امر نه تنها در جایزه جلال آل احمد بلکه در جایزه کتاب سال و جایزه ادبی پروین و کتاب فصل نیز معمول می‌باشد.» یعنی خلافی که در جایزه جلال آل احمد صورت می‌گیرد در سایر جوایز نیز انجام می‌شود؛ نمی‌دانم چه اصراری است اگر خلافی صورت گرفته بگوییم سایر جوایزمان هم از این خلاف و خطا مبرا نیست و بخواهیم آنها را هم زیر سوال ببریم.

* در هیچ بندی از اساسنامه یا آئین‌نامه عنوان نشده که وظیفه دبیر، اجرای مصوبات هیات علمی است
وی در پاسخ به اینکه معتقدید این جایزه باید ابطال شود، تاکید کرد: فکر می‌کنم به عهده وزیر ارشاد و سرپرست معاونت فرهنگی است که تدبیری کنند و این خطا را به نحوی جبران کنند.
پرویز به سخنان دبیر جایزه در نشست خبری روز گذشته اشاره و عنوان کرد: دبیر جایزه گفته ما مجری مصوبات هیات علمی هستیم، من تعجب می‌کنم چراکه آقای حمیدزاده فرد صاحب تجربه‌ای است، دبیر جایزه مسئولیت دبیرخانه را دارد و وظایف دبیرخانه هم مشخص است، اساسا کجا گفته شده که باید دبیرخانه مجری مصوبات هیئت علمی باشد، خواهش می‌کنم پیش از مصاحبه و یا تهیه پاسخ برای رسانه‌ها یک‌بار دیگر به وظایف قانونی خود مکتوب در اساسنامه و آئین‌نامه اجرایی مراجعه کنند.

در هیچ بندی عنوان نشده که وظیفه دبیر، اجرای مصوبات هیات علمی است؛ هیات علمی وظایف مشخصی دارد، وظیفه دبیرخانه روشن است، اینکه دبیرخانه باید طبقه بندی سالی را زیر نظر هیئت علمی انجام دهد بدین معنا نیست که اگر هیئت علمی خواست کار دیگری هم انجام دهد و در نتایج داوری مداخله کند و دبیر هم حرف آنها را گوش کند. دبیر هیات امنا که معاون فرهنگی ارشاد است او هم وظیفه ندارد تا چنین چیزی را مطرح کند.


* پاسخ صریح پرویز به حمیدزاده درباره چنین تخلفی در دوره‌های گذشته
وی ضمن اشاره به مسئولیت پیشین خود در معاونت فرهنگی اینگونه توضیح داد که، به عنوان فردی که مسئولیت معاونت فرهنگی وزارت ارشاد را داشته عرض می‌کنم، در سخنان دبیر علمی این دوره از جایزه جلال عنوان شده که در دوره‌های گذشته هم مواردی وجود داشته که صورت جلسه هیات علمی را 4 نفر امضا کرده‌اند، این مهم باید با جزئیات مشخص شود، اگر تخلفی هم در گذشته صورت گرفته تخلف بوده؛ البته این یک ادعاست باید دید مربوط به چه بوده و موضوع چیست؟ ولی اگر تخلفی در گذشته صورت گرفته دلیل نمی‌شود که مجددا باز هم همان تکرار شود، اصرار به اینکه ما سایر انتخاب‌ها را هم زیر سوال بریم و مخدوش جلوه دهیم نادرست است، وزیر باید جلوی آن را بگیرد و اجازه ندهد که دوستانی که خطایی مرتکب شده‌اند برای اینکه از زیر بار پاسخگویی شانه خالی کنند بگویند این که چیزی نیست در سایر موارد هم خلاف می‌شده، البته بنده این موضوع را تایید نمی‌کنم، تا جایی که در خاطرم هست در دوره‌های قبل در واقع مصوبات و وظایفی که در آئین‌نامه ذکر شده بود رعایت می‌شد، بنده تخلفی در یاد ندارم، اما اگر هم در طی دوره مسئولیت بنده ثابت شود خطایی اتفاق افتاده خطا بوده و دلیل نمی‌شود تکرار شود.

* دلایل مطرح شده از سوی دبیر جایزه جلال منشاء قانونی ندارند

وی افزود: تا جایی که بیاد دارم حتما در اولین جلسه باید آئین نامه اجرایی و اساسنامه در اختیار اعضا قرار می‌گرفت و همه از وظایف خود مطلع می‌شدند و افراد سعی می‌کردند طبق وظایف قانونی خود عمل کنند. به گمان بنده دلایل مطرح شده هیچ یک منشا قانونی پیدا نمی‌کند.
سخنگوی انجمن قلم متذکر شد، فکر می‌کنم اشتباهی رخ داده، در برخی موارد حکم قاضی ممکن است موجب وحدت رویه شود و این وحدت رویه باعث می‌شود در موارد مشابه هم این اتفاق بیفتد، اما در قانون قضا نداریم اگر قاضی خلاف کرد آن خلاف موجب وحدت رویه می‌شود و خلاف‌های آتی را مباح می‌کند و یا اینکه امکان‌پذیر می‌کند؛ اینجا و در این جایزه خطایی صورت گرفته این خطا با توجه به بیانیه دبیرخانه جلال و فرمایشات دبیر محرز است و تخطی صورت گرفته و باید حتما اصلاح صورت گیرد.
* نویسنده «شرح اسم» برگزیده 110 سکه است/ وزیر ارشاد وارد عمل شود

به گفته وی، نویسنده کتاب «شرح اسم» طبق رای داوران باید 110 سکه بهار آزادی دریافت می‌کرده، حق او پامال شده است و کسی نمی‌تواند این موضوع را نادیده بگیرد، جایزه هم با این توصیفات و بیانیه‌ها سعی شده مورد خدشه قرار گیرد، وظیفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در درجه اول و شورای عالی انقلاب فرهنگی در درجه دوم این است که این خدشه را از چهره جایزه برطرف کنند و با افراد خطاکار برخورد شود.

انتهای پیام/و

اخبارمرتبط :
○ پرونده جایزه جلال مختومه است/«شرح اسم» ایده‌آل نیست 91/09/19 - 15:32
○ دبیر جایزه جلال با اعتبار داوران بازی کرد/ نامه دوم سه داور بزودی منتشر می‌شود 91/09/19 - 17:06
○ نامه انجمن قلم به وزیر ارشاد برای برخورد با تخلفات جایزه جلال آل‌احمد 91/09/19 - 10:04
○ پاسخ تفصیلی محمدرضا سرشار به اظهارات دبیر «جایزه جلال» 91/09/19 - 09:38
○ تقدیری‌شدن شرح اسم بر اساس نظر هیئت علمی/4نفر برای تایید مصوبه نهایی کافی است 91/09/18 - 14:49
○ «شرح اسم» چگونه از برگزیده به تقدیری جایزه جلال تنزل پیدا کرد 91/09/18 - 10:40
○ نامه دوم کامران پارسی‌نژاد درباره تخلفات صورت گرفته در جایزه جلال 91/09/18 - 09:19
○ اعضای واقعی هیئت علمی پنجمین دوره جایزه جلال چه کسانی هستند 91/09/17 - 11:25
○ تغییر داوران بخش نقد و پژوهش جایزه جلال بدون مصوبه هیأت علمی/ نتیجه نهایی باطل است 91/09/16 - 10:35
○ سرشار: یک هفته قبل از جلسه نهایی هیئت علمی جایزه جلال استعفا کرده بودم 91/09/15 - 17:08
○ رحماندوست:پیگیر جواب نامه‌ام به وزیر ارشاد درباره «جایزه جلال» هستم 91/09/16 - 14:08
○ نشست خبری دبیر علمی جایزه جلال برای پاسخ به شبهات/لازم شد ما هم پاسخگو هستیم 91/09/15 - 12:36
○ سرشار: فقط 4نفر حضور داشتند/ محقق: یادم نیست چند نفر در جلسه بودند 91/09/15 - 11:53
○ نتایج نهایی جایزه جلال باید باطل شود/ هیات علمی رسمیت قانونی نداشته است 91/09/15 - 10:19
○ نظر هیات علمی جایزه جلال در مرحله نهایی موثر است نه گروه داوری 91/09/14 - 16:16
○ اعتراض داوران جایزه جلال به تغییر نتایج نهایی/«شرح اسم» برگزیده نهایی بود 91/09/13 - 02:00
○ سرشار: عضو هیئت علمی جایزه جلال آل‌احمد نبوده‌ام

ارسال نظر