آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • آخرین اثر محمدرضا سرشار در بازار کتاب/ روایتی جدید از انقلاب اسلامی
 • شناسه خبر: 1416289 سرویس: فرهنگی

  سرشار
  مجموعه «داستان انقلاب» به کوشش محمدرضا سرشار از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مجموعه‌ «داستان‌ انقلاب» به کوشش محمدرضا سرشار(رهگذر) برای گروه سنی نوجوانان روانه بازار کتاب شد. موضوع داستان‌های این مجموعه که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده، در حوزه انقلاب اسلامی است. نویسنده کوشیده تا با در نظر گرفتن مخاطب امروز و مقتضیات روز، داستان‌هایی را با حال و هوای انقلاب 57 برای نوجوان امروز روایت کند.

  رهگذر که نامش با قصه‌های ظهر جمعه گره خورده، این‌بار گزیده‌ای از بهترین‌ داستان‌های نویسندگان مختلف را در این مجموعه گردآوری کرده است. «نوشته روی دیوار»، «همه گفتند مرگ بر شاه»، «امام می‌آمد»، «به دنبال پدر» و «پای تخته سیاه» عناوین این مجموعه‌اند.

  در این اثر داستان‌هایی از داود غفارزادگان، مجید درخشانی، محمدرضا سرشار، مریم جمشیدی، ابراهیم حسن‌بیگی، محمدرضا بایرامی، مصطفی خرامان، خسرو آقایاری، بهمن پگاه راد و... گردآوری و عرضه شده است.

  در بخش‌هایی از داستان «تفنگ»، نوشته محمدرضا بایرامی به عنوان یکی از داستان‌های مندرج در این اثر می‌خوانیم:

  «نمی‌توانم جلو خودم را بگیرم. لباس‌هایم را می‌پوشم. کلاه کشی‌ام را می‌گذارم سرم. می‌آیم بیرون، و یواشکی می‌افتم دنبالشان. امّا هنوز چیزی نرفته‌اند که نمی‌دانم چطور می‌شود که داداش برمی‌گردد عقب. می‌خواهم خودم را جایی قایم کنم. ولی دیگر دیر شده است. داداش، از همان دور داد می‌زند: «ای ناکس! باز هم که داری زاغ سیاه مرا چوب می‌زنی!»

  این بار، به خلاف همیشه، اصلاً عصبانی نیست. همین هم، بِهِ من جرئت می‌دهد که خودم را برسانم بهشان و بپرسم: «کجا می‌روید؟»

  داداش می‌گوید: «مسجد!»

  می‌پرسم: «مسجد؟! مسجد برای چه؟»

  می‌گوید: «برای تحویل دادنِ اسلحه. امام گفته که هر کسی اسلحه دارد، تحویل بدهد.»


حمیدرضا عطارد در گفتگو با «صبا»: هدف «سرسفره خدا» شخصیت قائل شدن برای کودکان است


تهیه کننده «سرسفره خدا» از اهداف تولید این برنامه گفتو بیان کرد: کودکان احسان کنند که برایشان شخصیت قائل شده‌اند و یک برنامه سحرگاهی مختص آن‌ها تولید شده است
«سر سفره خدا» ویژه برنامه‌ای مختص به روزه اولی است که سعی بر تشویق آن‌ها برای روزه داری دارد و نکات اخلاقی را با بیانی نشاط‌آور توسط افرادی که بی‌ربط با حوزه کودک نیستند ولی در مسیر زندگی خود بسیار موفق بوده‌اند را ارائه می‌کند. البته این برنامه‌ اهدافی را هم برای پدر و مادرها در نظر گرفته است. برنامه «سر سفره خدا» به تهیه کنندگی و کارگردانی حمیدرضا عطارد امسال سال دوم خود را می‌گذارند و سال گذشته نیز عطارد تهیه کنندگی و کارگردانی آن را به عهده داشته است.

 هدف «سرسفره خدا» شخصیت قائل شدن برای کودکان است

ایده این برنامه از کجا شکل گرفت؟


من تهیه کننده شبکه سه سیما هستم و بیشتر در این شبکه فعالیت دارم، اما به خاطر سبقه‌ای که قبلاً در حوزه کودک داشتم و سریال‌های عروسکی ساختم، همچنین در سال ۸۰، ۸۱ با مجموعه «نیمرخ» همکاری داشتم و مجری این برنامه بودم برای ساخت این برنامه با من صحبت شد. سال گذاشته به من گفتند که می‌خواهند برای روزه اولی‌ها یک برنامه بسازند که برای آن‌هم دو نکته اصلی در نظر داشتند. اول اینکه این برنامه کمک حال پدر و مادرهایی باشد که فرزندان روزه اولی دارند. به هر حال بیدار کردن کودکان در این ساعت کار دشواری است و حتی اگر هم بیدار شوند به سختی غذا می‌خورند. علاوه بر این خانواد‌ه‌هایی که این دغدغه را ندارد یک برنامه مفرح ببینند و خاطره خوبی از سحرهای ماه رمضان خواهند داشت.

 
مخاطبان برنامه «سر سفره خدا» در چه رده سنی هستند؟


دامنه مخاطب مورد نظر ما ۸ تا ۱۲ سال است. پسرهایی که به سن تکلیف می‌رسند در حوزه نوجوان قرار می‌گیرند. ناگفته نماند این طرح پیش از این که عملی شود بارها چکش کاری شد و تغییرات زیادی کرد و در نهایت این شد که الان می‌بینید. البته برنامه امسال ما با برنامه سال گذشته خیلی متفاوت است.

 
هدف «سرسفره خدا» شخصیت قائل شدن برای کودکان است

چه تفاوتی کرده است؟

تفاوت در برخی از آیتم ها و افراد بوده که حالا جا به جا شده است. مثلاً کتاب‌های قصه را رضا فیاضی برای ما می‌خواند و در سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که پدر و مادرها هم به همراه فرزندانشان برنامه را دنبال میکنند به همین دلیل امسال سعی کردیم افرادی را در نظر بگیریم که هم برای پدر و مادرها و هم برای کودکان جذاب باشد. مثلاً‌ قصه‌گوی امسال برنامه محمدرضا سرشار است که جز نوستالژی‌های پدر و مادرهاست و از طرفی هم کودکان قصه مناسب سن خودشان را می‌شوند. همچنین ما سعی کردیم در محتوا و دعوت از مهمانان تغییر ایجاد کنیم. سال گذشته ۸۰ درصد از مهمانان ما چهره‌های شناخته شده حوزه کودک بودند که بچه‌ها آن‌ها را می‌شناختند و زود با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کردند و حتی در آیتم‌های نمایشی هم حضور داشتند. امسال که برنامه جا افتاد تصمیم گرفتیم سراغ این افراد نرویم. بلکه افرادی را امسال دعوت می‌کنیم که کمتر دیده شده و شناخته شده‌اند اما کودکان می‌توانند خیلی چیزها را آن‌ها را یاد بگیرند. مثلاً عشرت کردستانی پرچم‌دار پارالمپیک به همراه دخترش به این برنامه می‌آید و با کلی انرژی مثبت با کودکان صحبت می‌کند، امسال نهایت ۱۰ درصد از مهمان‌هایمان سلیبرتی خواهند بود. روی هم رفته سعی کردیم محتوای بهتر و بیشتری را تحویل مخاطب بدهیم. قرار است «سر سفره خدا»در مجموع به کودکان انگیزه و اطلاعات بدهد مثلاً یک گروه دوبله انیمیشن به برنامه دعوت کردیم که همزمان یک کار را دوبله کردند. کودکان نیز دوبله شدن انیمیشین‌ها را از نزدیک دیدند و خیلی هم به آن علاقه نشان دادند.

 

اهداف شما از ساخت این برنامه چه بود؟

هدف اول ایجاد نشاط است که کودکان با حال خوبی از خواب بیدار شوند و خاطره خوبی از ماه رمضان برایشان ساخته شود. نکته دیگر این که کودکان احسان کنند که برایشان شخصیت قائل شده‌اند و یک برنامه سحرگاهی مختص آن‌ها تولید شده است. شبکه کودک و شبکه دو برنامه‌های روزانه مختلفی را دارند  اما این که کودک ببیند در ساعت خاصی از ماه رمضان برای او به طور جداگاه برنامه ساخته شده حس شخصیت داشتن پیدا می‌کند. ضمن این که ما سعی کردیم نکته‌هایمان را غیر مستقیم به کودکان بدهیم و تحمیلی نباشد. در واقع ما نکته‌ای را در برنامه ارائه می‌دهیم و پذیرفتن و نپذیرفتن آن به کودک بستگی دارد. علاوه بر این شخصیت مورد علاقه کودکان در این برنامه احساسات خود را نسبت به روزه داری بیان می‌کند و از این بابت خوشحال است. ما آیتمی داریم که کودکان در آن می‌گویند خوشبحال ما که اولین سال است که روزه می‌گیریم همین کار به طور غیر مستقیم کودکان را تشویق می‌کند. زمانی که اذان گفته می‌شود مجری برنامه به کودکان ورودشان را به مثلاً‌ شانزدهمین روز ماه رمضان تبریک می‌گوید. هیچ گونه حرف از  اینکه باید بچه‌ها روزه بگیرند یا روزه بر آن‌ها واجب شده است در این برنامه نخواهیم داشت.

 
آیا برای این تدابیری که اندیشه اید با روانشناسان کودک هم مذاکره کرده‌اید؟

من تهیه کننده شبکه کودک نیستم و سالی یک بار برایشان برنامه می‌سازم. شبکه کودک اولین شبکه ای است که تمام ساختارش را بر اساس محتوا در نظر گرفته است. به عنوان مثال سردبیر فقط در برنام‌های خبری و رادیو وجود دارد در تلویزیون ما سردبیر نداریم. محمد سرشار مدیر شبکه نوجوان به شدت محتوا محور هستند و در این گروه افرادی هستند که در حوزه‌های تربیتی درس خواندن و کار کرده اند. محمد سرشار می گوید هر برنامه‌ای که در شبکه کودک تولید می‌شود باید سردبیر داشته باشد. سردبیر سردم‌دار محتوای برنامه است چه متن و چه حضور مهمان و در واقع هرآنچه که به خروجی کار مربوط می‌شود به عهده سردبیر است. ما نیز بر اساس همان چیز که آن‌ها می‌خواهند طرح را ارائه می‌دهیم  و بعد کار آغاز می‌شود.
 
هدف «سرسفره خدا» شخصیت قائل شدن برای کودکان است

فکر نمی‌کنید زمان پخش برنامه نامناسب است و اگر در ساعت دیگری بود کودکان بیشتر از آن استقبال می‌کردند؟

این سوال در سال گذشته هم مطرح شد اما شبکه بنا را بر این گذاشت تا آنهایی که این ساعت بیدار هستند برنامه‌ای برای دیدن داشته باشند حتی اگر هزار نفر باشند. این برنامه ساخته نشده که کودکان را از خواب بیدار کند بلکه برای کسانی است که بیدار هستند. از طرفی برخی خانواده‌ها شب تا صبح را معمولا بیدار هستند چون مدارس تعطیل شده و نظم خواب کودکان از بین رفته است. برنامه تلویزیونی که مخاطب نداشته باشد محکوم به شکست است. حسین رفیعی سال گذشته مهمان شب دوم ما بود که من گفت چرا چنین برنامه‌ای را پذیرفتی این ساعت که بیننده نداری. به شب ششم و هفتم نرسید که آمار مخاطبان ما بسیار بالا رفت طوری که ما مجبور شدیم سه روز بعد از عید فطر هم برنامه را ادامه دهیم. نا گفته نماند که سال گذشته علی عسگری رییس سازمان و مرتضی میرباقری برنامه ما را تایید کردند اگر برنامه ای خوب نباشد مدیر رسانه ‌نمی‌تواند آن را تایید کند. خروجی این کار مجموعه تلاش حدود ۸۰ نفر نیرو است که برای این برنامه زحمت می‌کشند.«سر سفره خدا» مخاطبان زیادی داشته و دارد و جالب اینجاست که مخاطبان گستره زیادی دارند یعنی ما حتی از استان‌های سیستان و بلوچستان هم پیامک داریم.

 
«سر سفره خدا» چه بخش‌ها و آیتم‌هایی دارد؟

ما فقط دوهفته پیش از ماه رمضان  وقت داشتیم و این برنامه در یک بازه زمانی بسیار کوتاه ساخته شد که البته به خاطر شرایط مالی و مسائل دیگری بود که از طرف سازمان وجود داشت و باعث دو هفته پیش از ماه رمضان کار ما کلید بخورد. ما در ابتدای برنامه آیتمی داریم که کودکان از کارهای بد خداحافظی می کنند. انتهای برنامه نیز آیتمی به نام «خوشبحال ما» داریم که کودکان به موقعیتی که دارند افتخار می کنند مثلا می‌گویند که خوشبحال ما که امسال تاج بندگی روی سرمان گذاشته شده است و توانستم روزه بگیرم. آیتم «نقاشی خدا» که توسط کودکان در هر قسمت اجرا می‌شود. آیتم «قصه گویی» را داریم که محمدرضا سرشار آن‌ را می‌خواند، همچنین برای اذان مشهد هم یک کلیپ مربوط به امام رضا (ع) پخش می‌کنیم که کودکان آن را خوانده‌اند. علاوه بر این کلیپ‌های دیگری هم داریم که قرار است نشاط و محتوای برنامه را افزایش دهد. همچنین کلیپ‌هایی داریم که در شب‌های قدر فضای سازی این ایام را می‌کنند. آیتم بعدیمان دعای روز است که به صورت ترجمه شده و با زبان کودکانه ارائه می‌شود. آیتم دعای سحر است که بخشی از آن هر روز توسط چند نفر خوانده می‌شود که آن هم باز ترجمه شده و قابل فهم برای کودکان است. آیتم‌های مناسبتی هم داریم که متناسب با شب‌های قدر و شب‌های ضربت خوردن است.

 
هدف «سرسفره خدا» شخصیت قائل شدن برای کودکان است 

مهمان ها را بر چه اساسی انتخاب می‌کنید؟

امسال مهمان‌ها عمدتاً با همفکری شبکه انتخاب می‌شوند. بنا شد که افرادی که در حوزه‌های مختلف نقطه بارزی دارند و می‌تواند برای کودکان خوب باشد و در آن‌ها انگیزه ایجاد کنند انتخاب شوند. ضمن این که به صورت غیر مستقیم بتوانند گویای یک زندگی خوب و سالم ایرانی و اسلامی باشند.
 

پخش «سر سفره خدا» تا چه زمانی ادامه دارد؟

ما تا روز آخر ماه مبارک رمضان در سحر برنامه داریم و در روز عید هم بعد از ظهر ها برنامه خواهیم داشت.    

ارسال نظر