آخرین خبر

 • • مستند «قصه های انقلاب» با موضوع انقلاب سفید و اعتراضات نسبت به آن از سوی امام خمینی(ره) از شبکه افق
 • دوشنبه 17 خردادماه 95

  رژیم سیاه در لوای اصلاحات سفید
  تاریخ درج: جمعه ۱۴ خرداد ۱۳۹۵ / ۲۱:۳۰
  گزارش روابط عمومی شبکه افق، اواخر دهه ۳۰ شمسی، اوضاع مردم ایران باری به هر جهت بود، وضع معیشت چنگی به دل نمی زند و با وجود اینکه شرایط کشاورزی بهتر شده بود، اما در شهرها وضعیت هنوز مانند سال های جنگ جهانی دوم بود.

  هر روز گروه بزرگی از کارگران در خیابان ها تظاهرات می کردند زیرا ماه ها بود که حقوق نگرفته بودند و به وضعیت موجود اعتراض داشتند.

  در آن آشفته بازار اقتصادی ایران، سیاست هم از اقتصاد تاثیر می پذیرفت؛ چهار نخست وزیر کشور تغییر یافتند ولی شرایط تغییر نکرد و کاری از دست آنها بر نمی آمد.

  انقلاب سفید یا انقلاب شاه و مردم، نام یک سلسله تغییرات اقتصادی و اجتماعی شامل اصول ۱۹ گانه است که در دوره سلطنت محمدرضا شاه و با نخست وزیران وقت علی امینی، اسدالله علم، حسنعلی منصور و امیرعباس هویدا در ایران به تحقق پیوست.

  انقلاب سفید در مرحله نخست پیشنهادی شامل ۶ اصل بود که شاه در کنگره ملی کشاورزان در تهران در تاریخ ۲۱ دی ماه ۱۳۴۱ خبر اصلاحات و رفراندم را برای قبول یا رد آن به عموم مردم ارائه داد اما پشت پرده این اصول، حقایق دیگری پنهان بود که مستند «قصه های انقلاب» در این قسمت به آنها می پردازد.

  پخش سخنرانی های کوبنده امام راحل علیه مطامع شیطانی رژیم شاه از این قوانین، تصاویر آرشیوی و برخی اسناد بجا مانده از آن دوران درباره انقلاب سفید، بخش های مختلف مستند «قصه های انقلاب» را تشکیل می دهد.

  همچنین بعضی بخش های تاریخی به صورت موشن گرافیک در این مستند بازسازی شده اند.

  مهدی شامحمدی نویسندگی و کارگردانی این مستند را بر عهده داشته و محمدرضا سرشار و نازآفرین کاظمی هم گویندگان متن آن هستند.

  «قصه های انقلاب» برای پخش از شبکه افق در روز جمعه ۱۴ خرداد ماه در ساعت ۲۱,۳۰ در نظر گرفته شده و تکرار آن هم روز بعد ساعت ۱۳.۳۰ به روی آنتن می رود.

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


اعتراف وزیر ارشاد به افتضاح بودن «۵۰ کیلو آلبالو»؛ اگر قبلا آن را دیده بودم اجازه اکران نمی‌دادم

اعتراف وزیر ارشاد به افتضاح بودن «۵۰ کیلو آلبالو»؛ اگر قبلا آن را دیده بودم اجازه اکران نمی‌دادم
 • 1395/02/25 20:05


پس از گذشت نزدیک به یک ماه از ماجرای نامه دانشجویان دانشگاه امام صادقی (ع) به ایوبی، این بار علی جنتی که روز پنجشنبه به دیدار شماری از مراجع تقلید در قم رفته بود، اظهارنظر جالبی درباره فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» داشته است.‏

به نقل از خبرگزاری دانشجو؛ آخرین روزهای فروردین ماه بود که بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با اهدای «یک پیاله آلبالوی فاسد» به همراه یک نامه به حجت الله ایوبی، اعتراض خود را نسبت به بعضی از فیلم‌های در حال اکران اعلام کرد.

 

دانشجویان در این نامه با تاکید بر اینکه حال و هوای غالب این روزهای سینمای ایران نه در شأن انقلاب است و نه در شأن سازمان سینمایی کشور، از رییس سازمان سینمایی کشور خواسته بودند همراه خانواده خود بعضی از فیلم‌های روی پرده این روزهای سینما را به تماشا بنشیند.

 

این نامه دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) با واکنش‌های جالبی از سوی حجت‌الله ایوبی، رییس سازمان سینمایی مواجه شد که در آخرین مورد آن ایوبی از پذیرفتن این هدیه امتناع کرده بود.

 

اما پس از گذشت نزدیک به یک ماه از ماجرای نامه امام صادقی‌ها به ایوبی، این بار علی جنتی که روز پنجشنبه به دیدار شماری از مراجع تقلید در قم رفته بود، اظهارنظر جالبی درباره فیلم «50 کیلو آلبالو» داشته است.

 

در قسمتی از گزارش این دیدار که در خبرگزاری دولتی ایرنا منتشر شده، آمده است:

 

جنتی افزود: بتازگی فیلم پنجاه کیلو آلبالو را دیدم و این فیلم با توجه به ماهیت طنز آن مخاطبان زیادی داشته است ولی فیلم افتضاحی بود و اگر این فیلم را قبلا می‌دیدم اجازه اکران آن را نمی‌دادیم.

ارسال نظر