آخرین خبر

 • • محسن پرویز در گفت‌وگو با فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون
 • شنبه 15 آذرماه 93

  سخنگوی انجمن قلم درباره انتخاب دبیر جایزه قلم زرین گفت: سیاست ما استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و افرادی که انتخاب می شوند باید توانایی کافی داشته و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.
  خبرگزاری فارس: سیاست ما استفاده از چهره‌های تازه برای جشنواره قلم زرین است/ ایجاد نمایندگی در استان‌ها با برنامه‌ای مدون

  محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس پیرامون انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین اظهار داشت: در آخرین جلسه هیات مدیره انجمن قلم چند موضوع مطرح و مورد بررسی قرار گرفت که یکی از مهمترین آنها انتخاب دبیر سیزدهمین دوره جشنواره قلم زرین بود.

  وی در ادامه با اشاره به روند انتخاب تصریح کرد: همه ساله جایزه قلم زرین در روز 14 تیرماه همزمان با روز قلم برگزار می شود و از نظر زمانی مقدم به سایر جوایز است، این قضیه هم مشکلاتی به دنبال دارد، اما ما مصر هستیم جشنواره در تیر برگزار شود.

  به گفته پرویز، مشکل اینجاست که ما وقتی جایزه را در تیر ماه برگزار می‌کنیم یعنی در واقع در نیمه چهارمین ماه سال هستیم، چون آثار سال قبل را مورد مطالعه قرار می دهیم . ممکن است انتشار برخی آثار به بهار سال بعد کشیده شده باشد ولی در شناسنامه کتاب قید سال گذشته را داشته باشد، از این رو داوران طبیعتا فرصت اندکی برای داوری دارند.

  سخنگوی انجمن قلم تصریح کرد: داوران باید ظرف مدت کوتاهی کار فشرده داتشه باشند، از این رو در انجمن سعی کردیم این مشکل را با انتخاب دبیر و سر داوران در پاییز همان سالی که قرار است آثارش مورد قضاوت قرار گیرد، جبران کنیم.

  وی توضیح داد: داوران و سرداوران جلسات ابتدایی خود را تشکیل می‌دهند و فراخوان‌ها منتشر می شود، از سوی دیگر کار جمع آوری اطلاعات هم صورت می‌گیرد تا برنامه‌ریزی هایی که نیاز است برای داوری پیش از ورود به سال بعد انجام شده باشد.

  وی در ادامه تصریح کرد: کتاب سال جمهوری اسلامی ایران در بهمن ماه برگزار می شود و فاصله 10 ماهه در اختیار گروه‌های داوری است تا آثار را بررسی و داوری کنند، اما اگر این فاصله زمانی در قیاسی با برگزاری جایزه قلم که در تیرماه برگزار می‌شود صورت گیرد متوجه سختی و دشواری کار خواهیم شد.

  پرویز بیان کرد: همه ساله در هیات مدیره انجمن، جوانب کار باز بینی می شود، یکی از مواردی که پیش روی ماست بحث استفاده از افراد تازه در دبیری جشنواره است و کسانی که قبلا دبیر جشنواره نبوده‌اند باید لحاظ شوند، افرادی که انتخاب می شوند باید هم توانایی کافی داشته باشند و چهره نسبتا شناخته شده در عرصه شعر و داستان و نقد ادبی و پژوهش باشند.

  وی ادامه داد: استفاده از چهره‌های نو این فایده را دارد که افراد جدیدی را در این عرصه معرفی کنیم و فرصت تجربه نو را در اختیار این افراد قرار دهیم. بهره از افرادی که در انجمن تجربه داشته‌اند کا را با سهولت همراه خواهد کرد.

  وی با بیان اینکه هر سال سعی می‌کنیم به تصمیم درستی برسیم و هردو جنبه را لحاظ کنیم گفت: اگر این موضوع و اجرای آن در دبیری جشنواره هم محقق نشد سعی داریم در داوری‌ها از افراد با تجریه استفاده کنیم، با تلفیق این موضوعات هم اجازه نخواهیم داد اعتبار جایزه کم شود و هم نوعی کادر سازی برای آینده صورت می گیرد.

  سخنگوی انجمن قلم ضمن تاکید بر اینکه رای هیات مدیره مبنی بر انتخاب «کامران پارسی‌نژاد» بود افزود: وی در دوره‌های متعدد در داوری‌ها حضور داشته و یا بعضا مسئولیت جشنواره‌هایی خارج از انجمن را داشته است، حتی دبیری بعضی جشنواره‌ها و جوایز ادبی را برعهده داشته، بر این اساس آقای پارسی نژاد انتخاب شد.

  وی اضافه کرد: برای سرگروه‌های داستان، شعر و پژوهش هم افرادی مطرح شدند و قرار شد پس از صحبت‌های آقای پارسی‌نژاد و نهایی شدن، نام این افراد در جلسات هیات مدیره مطرح شود.

  پرویز با بیان اینکه موضوع دیگر که در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت، مسئله راه‌اندازی انجمن در استان‌ها بود، از چندی پیش نمایندگی لرستان کار خود را آغاز کرده است، بر این اساس گزارشی از فعالیت‌های آن در جلسه ارائه شد.

  این مسئول با بیان اینکه از دیگر استان‌ها هم درخواست‌هایی داریم، ابراز داشت: تقاضاهایی از دیگر استان‌ها هم داریم، اعضای انجمن در استان‌ها متقاضی ایجاد نمایندگی هستند که پیرامون آنهم صحبت‌هایی شد. قرار شد برنامه مدونی برای نمایندگی ها داشته باشیم و هرکسی که متقاضی است ابتدا برنامه را مطالعه کند و اگر شرایط سازگاری داشت و صلاحیت هم در هیات مدیره مورد تصویب قرار گرفت آرام آرام برنامه ایجاد نمایندگی در استان‌ها را دنبال کنیم.

  - See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13930915000491#sthash.57Sm18Cz.dpuf

آخرين نظرات خوانندگان

 • نامشخص: مسولان امنیتی باید این موارد را رصد کنند ادامه
 • نامشخص: مشایی گفت: امروز که به حوادث 5 سال اخیر نگاه ادامه
 • نسیم: با سلام من برای دختر خانومی 14 ساله که زیاد ادامه
 • محمود: باسلام عالیه دادن اطلاعات ولی قدرامنیت کشور روبدونید ادامه
 • گراوندی: اینوکسانی گفتن که معتقدن این کارازاره.والا یه عده هم این ادامه
 • گراوندی: یه وقتی مرحوم جلال درمقاله غربزدگی غربزده هارا کوبید.حالا امروز ادامه
 • غلامرضاگراوندی: نمیدانم چراسفرمعظم له به کرمانشاهدرسال 1390کتاب نشد.شمانمیدونید؟ ادامه
 • غلامرضاگراوندی: سلام. این زنه واون دوتاهمجنس باز هم که میخوان با ادامه
 • مدیر: سلام بر شما. متاسفانه نخوانده ام. ادامه
 • Anonymous: سلام ممنون از اطلاعاتي كه دادين، نظرتون راجع به كتاب ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • پخش ترجمه عربی نمایش رادیویی «از سرزمين نور»محمدرضا سرشار از راديو عربي
 • نمايشنامه رادیویی «از سرزمين نور» که به نمایش زندگي پيامبر اسلام(ص) از ولادت تا رحلت مي‌پردازد در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي برون مرزي در حال پخش است.

  به گزارش مشرق به نقل از برنا، نمايشنامه "از سرزمين نور" در راديو عربي شبکه عربي و آفريقايي معاونت برون مرزي در حال پخش است.

  داستان اين نمايشنامه زندگي پيامبر اسلام از ولادت تا رحلت را روايت مي‌کند. اين نمايشنامه نوشته محمدرضا سرشار است که ترجمه" عربی آن برعهده رائد دباب است.

  بلال بحراني، منار قيتولي، امير فوزي فرد، سلطان علي باغشاهي، سيد مصطفي رجاء و باسمه شکرچي بازيگران اين نمايشنامه راديويي هستند.

  طارق خزاعي راوي نمايشنامه و مصطفي فردوسي زاده ناظر لهجه ، عليرضا عزيزي تهيه کننده و عبدالکريم محمدي کارگردان نمايشنامه " از سرزمين نور" هستند که 70 قسمت آن آماده و در حال پخش است.

  نمايشنامه "از سرزمين نور" روزهاي چهارشنبه و جمعه از ساعت 16-15:30 پخش مي‌شود.


آخرين نوشته‌ها در دسته‌بندي موضوعي نامه‌های اهل قلم

مدتها قبل از تشکیل جلسه نهایی هیئت علمی و تعیین(!) برگزیدگان این جایزه، صاحب این قلم - که آن زمان خود عضو هیئت علمی این جایزه بود- ، متوجه انجام تخلفاتی جدی از سوی دبیر جشنواره، جناب آقای مجید حمیدزاده، در بخش نقد و پژوهش شد؛ و به تمام طرق ممکن - از تلفن تا پیامک و نامه و مذاکره...
نامه ای منتشر نشده از زنده یاد مهدی آذر یزدی خطاب به گردانندگان مجله "سوره نوجوانان" "دفتر سوره نوجوان با عرض سلام همراه نامه 797/س ن -6/11 ،متن فراخوان سوره را برای جمع آوری کتاب برای بچه های افغان دیدم .که وضع کتابخانه های آن نواحی تاثر انگیز است و هم همت شما در یاری دادن به این مهم ،لایق...
"جناب آقای سرشار عرض سلام امید است همواره قرین سلامت و عافیت خواهید بود. یادداشت 19/9 را امروز 7/10 از صندوق پست برداشتم.بنده گرفتار کار نیستم اما خودم در حوالی میدان انقلاب می نشینم و صندوق پست دم توپخانه است.گذشته از اینکه همیشه خالی است از رفت و آمد با اتوبوس چندان لذت نمی برم و دیر دیر به آن...
متاسفانه صفحه اول این نامه مفقود شده است.بنابراین آنچه می خوانید از صفحه دوم آغاز می شود: "[...]يكدوره تفسير الميزان در 23 جلد و يكدوره هم دائرة المعارف بزرگ اسلامي در چهار جلد قيمت ها ي رويش 9500 تومان است و با تخفيفي كه دادند يك فرهنگ مواد خريدم و خوشوقت و خوشبخت شدم و روي صفحه اول آنها...

نامه دوم زنده یاد مهدی آذر یزدی به محمدرضا سرشار

mahdi-azar-yazdi.jpg
خوب در آخر نامه تان چیز عجیبی مرقوم بود به نام حق التالیف مطلبی که بنده راجع به زندگی خودم نوشته بودم. و چون هرگز چنین چیز عجیبی ندیده بودم اول میخواستم باور نکنم . و کسی گفت که نه، این سنت ویژه مجله است. حالا اگر تو برای خودت نوشته ای مجله علی الرسم آنرا مطلب حساب میکند. آنوقت باورم شد و می خواستم بنویسم که حق ندارم چنین ضرری را به بودجه مجله بزنم ، اعم از اینکه یک ریال باشد یا چند دلار! آخر، این مطلبی که چاپ شد خیلی به بنده خیر رسانید و میرساند. اول تیراژ کتابها حتماً زیاد می شود و بنده هم بهمان نسبت متنعم می شوم. دیگر اینکه چند تا دوست غایب و حاضر برایم درست کرده. اما ناگهان دیو طمع کاری بیدار شد و شروع کرد به سخنرانی که ای بنده خدا مگر یادت رفته که آن روز می خواستی آن کتاب را بخری و پول نداشتی؟ مگر آدم عاقل از خیری که با رضا و رغبت می خواهند به او برسانند فرار میکند؟ اصلاً رد احسان گناه دارد و کوتاه کردن دست بخشنده بد است. فلان آیه و فلان حدیث و فلان قول شاعر و کلمه قصار فلان حکیم ، پذیرفتن هدیه از برادران مومن را با امتنان نوعی از حسنات شمرده اند. تو می توانی با این عطیه غیبی چند تا بچه ناشناس فلان روستای دورافتاده را که از تو کتاب می خواهند و نامه شان را بی جواب میگذاری خوشحال کنی و به خاطر رنج انتظارشان غصه نخوری و از این حرفها. راستی که این دیو طمع عجب حرفهایی بلد است! وقتی از خواب بیدار شود و به زبان بیاید چنان حکمت و فلسفه می بافد که سقراط و ارسطو را شرمنده می کند و ذهن دیو زده را از کل عالم و آفاق طلبکار به قلم می دهد.
mahdi-azar-yazdi0.jpg
نمی دانم اگر نظرها بیشتر منفی بود باز هم آنها را منصفانه میدانستم یا نه !بهرحال آدمیزاد است با خودپسندیهایش که رها شدن از آن هم خیلی مشکل است.خوشوقتی بنده هم تماما به خاطر خودم نیست . درست است که هر کسی از تایید شدن یا شناخته شدن خوشحال می شود و اگر بی تفاوت باشد با چوب خشک تفاوتی ندارد ولی بنده همیشه منزوی و توی لاک خودم بوده ام . در اجتماع هیچ جا آفتابی نشده ام . این است که شهرت بیابم سرمایه نقدی نیست که آنرا خرج کنم .

دو یادداشت از نادر ابراهیمی خطاب به محمد رضا سرشار

nader-ebrahimi.jpg
" یا حق جناب رهگذر عزیز سلام علیکم مدیون محبتهای شما هستم و بسیار سپاسگزار که به یاد ما هستید. ضمنا نشانی مرا خواسته بودید برای مجله عزیزتان [ادبیات داستانی] تهران - خیابان کارگر شمالی - خیابان [ ... ] - شماره [ ... ]- طبقه [ ...]- نادر ابراهیمی تلفن [ ...] با تشکر مجدد . امضا "
mostafa-rahmandoost.jpg
وقتی گوشه ای از بی حرمتی هایی که مدیریت رادیو در حق "رضا رهگذر"(محمدرضا سرشار)رواداشته به گوشم رسید ،گریستم! گریستنم نه به حال آن عزیز بود ،که هرجا جا پا نهد قدر بیند و در صدر نشیند ؛به حال بچه هایی گریستم که شنوندگان رادیو هستند و آن دستگاه را کسانی اداره می کنند که نه کودکان ونوجوانان را می شناسند و نه قدرشناس کسانی هستند که در این برهه از تاریخ به خوبی فهمیده اند برای بچه ها چگونه باید کار کرد. "رضا رهگذر"بی شک تنها نویسنده مسلمان و صاحب سبک ادبیات کودکان و نوجوانان ایران است.او با دنیای ویژه کودکان به خوبی آشناست.این مسئله را دوستان که هیچ ،دشمنان اسلام و و حتی بچه ها هم که خواننده آثارش هستند ، به خوبی فهمیده اند.

پاسخ آقای سید محمدعلی ابطحی (به تاریخ 24/5/63 )

mohammad-Ali_Abtahi.JPG
"برادر عزیز مصطفی رحماندوست سلام،مدتها در این اندیشه بودم که آیا نامه شما را باید جواب دهم یا خیر.این تردید نه از این باب بود که خدای ناکرده نامه شما بی جواب بماند ، بلکه در کلنجار این بود آیا انتقادات و هشدارهای شما بجاست که اگر بجا باشد به جوابی نیاز ندارد و باید من جواب شما را پذیرا باشم وگرنه به شما جواب بدهم. اما خیلی خوشحال شدم که به این نتیجه رسیدم که باید جواب گفت و طبعا این نتیجه گیری این بود که در این مهم که بوقوع پیوسته است من جوابی دارم.
morteza-avini.jpg
عید فطر را که عید بازگشت به فطرت است به حضرت عالی تبریک عرض می کنم و امیدوارم که طاعات شما مورد قبول حضرت او واقع شده باشد.در مورد فیلم "آدی یونس" می شود که این فیلم قرار بود پارسال ساخته شود(سال1370) که به دلایلی موجه کار برای امسال به تعویق افتاد.مطمئنا وقتی کارگردان کار تعیین شد و شروع به کار کرد به محضر شما هم خواهد آمد.قصور و یا تقصیری واقع نشده است.امیدوارم که اگر داستانهای دیگری از نوشته های خودتان را برای کار تلویزیونی و یا سینمایی مناسب می دانید به بنده هم اطلاع بدهید ؛بنده مضامین مجموعه های در دست تهیه را خدمتتان می نویسم (در پشت همین ورق کاغذ)تا اگر کاری را مناسب تشخیص می دهید ما را بی نصیب نگذارید.