آخرین خبر

 • • پخش دومین قسمت مستند ابرها در راهند با صدای محمدرضا سرشار از شبکه افق
 • یکشنبه 14 شهریورماه 95

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما:زندگی هر انسانی مملو از سوالات کوچک و بزرگ است، سوالاتی که بسته به زمانه و شرایط، دائما در حال تغییرند اما یک سوال مهم و همیشگی هست که میان همه آدم ها فارغ از زمان و مکان مشترک است.

  این سوال به فلسفه وجودی انسان باز می گردد، اینکه انسان چیست و به کجا می رود؛ گفته می شود ندانستن پاسخ این سوال آدمی را به ناکجاآباد می کشاند و ممکن است انسان نه تنها زندگی خود را مختل کند، بلکه زندگی دیگران را هم به آشوب بکشاند.

  در دومین قسمت مجموعه «ابرها در راهند» به ادامه فعالیت های وکیل جوانی که در آلمان زندگی می کند ولی اصالتی آلمانی ندارد و پدر و مادرش ترک زبان هستند پرداخته می شود، اینکه او به دنبال یافتن پاسخی برای پرسش بزرگ زندگی، اسلام را ملاک و معیار قرار می دهد و در این زمینه تلاش می کند.

  در این قسمت به حادثه 11 سپتامبر و تاثیر آن بر تحولات زندگی مسلمانان در دنیای غرب نیز اشاره می شود.

  این مستند زندگی شیعیانی را روایت می کند که در اروپا زندگی و تلاش می کنند تا نگاه صحیح و انسانی دین اسلام را به دیگر ادیان بشناسانند.

  شیخ حسین تیم لایبنر و برهان الدین داغ مشاوران تحقیق این مستند بوده اند.

  دومین قسمت «ابرها در راهند» کاری از محمد علی فارسی و با روایت گری محمدرضا سرشار، شنبه 13 شهریورماه ساعت 19 از شبکه افق پخش می شود.

  ساعت های 7.30 و 11.30 روز یکشنبه هم برای پخش تکرار این برنامه در نظر گرفته شده اند.

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


شجاعي صائين: انتخاب دبير جوايز ادبي؛ شايد هر لحظه

رئيس خانه کتاب درباره انتخاب دبير جوايز ادبي گفت: بر اساس صحبتي که با آقاي دري داشتيم احتمال مي‌دهم هر لحظه دبير اين جوايز انتخاب شود و شايد اين اتفاق در همين هفته بيفتد.
به گزارش مشرق، علي شجاعي صائين رئيس خانه کتاب در گفت‌وگو با فارس درباره به سرانجام رسيدن رايزني‌ها درباره انتخاب دبير جوايز ادبي کتاب سال جمهوري اسلامي، جلال و پروين گفت: ما همچنان منتظر معرفي اين جوايز از سوي معاونت فرهنگي وزارت ارشاد هستيم.
وي ادامه داد: البته ما هم در اين ميان نظر خود را اعلام مي‌کنيم. هم خانه کتاب و هم معاونت فرهنگي افرادي را مدنظر داشته‌اند و صحبت‌هايي را هم داشته‌اند که اميدواريم به زودي به جمع‌بندي نهايي برسد.
رئيس خانه کتاب با اشاره به طولاني شدن روند انتخاب دبير جوايز ادبي گفت: متاسفانه اين انتخاب مقداري به درازا کشيده شده است که اميدوارم به زودي به سرانجام برسد.
وي همچنين در پاسخ به اين که اين تاخيرها در نهايت موجب لطمه به اعتبار ارشاد است گفت: تاخير در انتخاب به اين معنا که ارشاد پيگير اين موضوع نباشد نيست اما به هر حال ارشاد در حال مذاکره با افرادي است تا اين موضع به سرانجام برسد. البته هيچ کس اين وضعيت را نمي‌پسندد و توصيه هم نمي‌کند اما اين وضعيت با توجه به وضعيت تغيير معاونت فرهنگي و استعفاي آقاي سرشار رخ داد و چيزي نبود که از قبل براي آن برنامه خاصي وجود داشته باشد. در اين جابه‌جايي هم آقاي دري در روزهاي اول سعي کردند به نظر خودشان به امور مهمتري بپردازند اما هم اکنون در حال مذاکره با چند نفر هستند تا اين موضوع به پايان برسد.
شجاعي در ادامه اين گفت‌وگو درباره تاخير در اعلام نهايي جايزه جلال به دليل عدم انخاب دبير نيز گفت: اگر به زودي دبير اين جوايز انتخاب شود به احتمال زياد داوري هم به موقع انجام خواهد شد. البته هيات‌هاي علمي اين جوايز انتخاب شده‌اند و منتظر انتخاب دبير علمي هستيم با به صورت رسمي کار داوري‌ اين جوايز آغاز شود.
شجاعي صائين در پاسخ به سئوالي درباره انتخاب يک نفر براي همه جوايز ادبي گفت: بر طبق آيين‌نامه اين جوايز بايد يک نفر دبيري علمي آن را بر عهده داشته باشد و براي تغيير در اين روند بايد شوراي انقلاب فرهنگي مصوبه‌اي در اين زمينه داشته باشد اما تا اين لحظه دبير جايزه کتاب سال جمهوري اسلامي، جلال و پروين اعتصامي بايد يک نفر باشد.
وي با اشاره به اين که مشکل ويژه‌اي براي انتخاب دبير جوايز ادبي وجود ندارد گفت: بر اساس صحبتي که با آقاي دري داشتيم احتما مي‌دهم هر لحظه دبير اين جوايز انتخاب شود و شايد اين اتفاق در همين هفته بيفتد. ما از هفته گذشته با چند نفر صحبت مي‌کرديم که فکر مي‌کرديم با اين افراد به نتيجه نهايي برسيم که اين طور نشد.
رئيس خانه کتاب در پاسخ به اين سئوال که آيا ارشاد درصدد انتخاب فردي همطراز با محمدرشا سرشار است تا در اين قضيه دچار مشکل نشود گفت: الزاما اين طور نيست که دبير بعدي حتما بهتر از آقاي سرشار باشند.

ارسال نظر