آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرين نظرات خوانندگان

 • نامشخص: خيلي هم عالي درس ميگيريم كه مردم خوردن را بايد ادامه
 • حمید صدریان: بسمه تعالی ایرا ن باتش می کشد خاموشی تاریخ را ادامه
 • جاوید: واقعا زحمات زیادی کشیدند ادامه
 • عسل: جالب بود☺☺ ادامه
 • نامشخص: مرسي از اطلاع رساني شما واقعا سرنوشت اين شاهزاده ها ادامه
 • گلبرگ: باسپاس از آقای رهگذر عالی بود دوست دارم تاریخ وسرگذشت ادامه
 • نازگل: ممنون مطلب جالبی بود ادامه
 • نامشخص: ليلا پهلوي در ١٣٨٠/٠٣/٢٠ شمسي ٢٠٠١ ژوئن خودكشي كرده ادامه
 • داریوش: خیییییییییییییییلی توپ بود مرسی ادامه
 • مهدی: ا سلام خیلی خوب. بود. ممنون از لطفتون ادامه

آخرین کتاب

 • • پنجمین بازچاپ «سفر به جنوب»/ گزارش سرشار از رزمندگان نوجوان

 • شناسهٔ خبر: 4130367 - سه‌شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲

  کتاب «سفر به جنوب» محمدرضا سرشار شامل روایتی از دیدار و گفتگوی وی با چند نوجوان رزمنده تجدید چاپ شد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کتاب «سفر به جنوب» حاصل سفر محمدرضا سرشار به جبهه‌های جنوب کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۶۵ است که در آن، مشاهدات نویسنده در کنار گفت‌وشنود او با چند نوجوان رزمنده در قالب گزارش نوشته شده است.

  درون مایه این کتاب به بررسی و انعکاس حضور پرشور نوجوانان ایرانی در جنگ تحمیلی اختصاص دارد. در این کتاب نویسنده یادداشت‌هایی را که حاصل گفت و گو با چند نوجوان در جبهه است را به صورت داستان روایت کرده است.

  از آنجایی که داستان‌ها درواقع نوعی مصاحبه مستند هستند بر جذابیت و باورپذیری این مجموعه افزوده است. خواننده با خوانش این داستان‌ها از نزدیک به مضامینی چون عشق به شهادت و عشق رزمندگان به امام را پی خواهد برد.

  توصیف‌های نویسنده از فضاها و موقعیت‌هایی که نوجوانان رزمنده در آن قرار دارند، دقیق و خواندنی است. در مجموع، کلیت مطالب کتاب حاضر، متن خواندنی به قلم یک نویسنده صاحب سبک و پیش کسوت از یک موقعیت جنگی است.

  این کتاب در نخستین جشنواره کتاب کودک و نوجوان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، به عنوان کتاب تقدیری برگزیده شد و جایزه گرفت.

  این اثر در ۵۵ صفحه با تیراژ ۲۵۰۰ نسخه و قیمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات سوره مهر به چاپ پنجم رسید.


سرانجام دختران محمدرضا پهلوی چه شد؟

محمدرضا شاه پهلوی در خلال ازدواج‌های خود دارای 3 دختر به نام‌های شهناز، فرحناز و لیلا شد؛ شهناز از ازدواج اول و فرحناز و لیلا از ازدواج سوم او بودند.


به گزارش فارس، سایت تبیان نوشت: شهناز، فرحناز و لیلا سه دختر از ازدواج‌های محمد رضای ربع پهلوی بودند.

محمدرضا شاه پهلوی در خلال ازدواج‌های خود دارای 3 دختر به نام‌های شهناز، فرحناز و لیلا شد. شهناز از ازدواج اول او و فرحناز و لیلا از ازدواج سوم او بودند. آنها به دلیل سن و سال پایین و حضور عمه‌های قدرتمند چندان مجالی برای عرض اندام در دربار نیافتند.

* شهناز، دختری که دوست داشتند پسر باشد

تولد شهناز پهلوی در« آبان سال 1319» با خشم و ناراحتی خاندان پهلوی توأم شد. چرا که این خانواده برای به دنیا آمدن فرزند پسری که جانشین و ولیعهد محمدرضا پهلوی باشد نقشه‌ها کشیده بودند.

در این میان رضاشاه، بزرگ خانواده پهلوی، کسی که در تمام مدت حضور ملکه فوزیه در ایران سعی کرده بود با توجهات ویژه دل او را به دست آورد، پس از شنیدن این خبر خشمگین شد و از فرط عصبانیت تمام وسایل روی میز دفترش را با عصا به پایین پرت کرد! او از آن زمان کمتر به فوزیه توجه کرد و اعضای خانواده پهلوی علی‌الخصوص تاج‌الملوک از در ناسازگاری با فوزیه برآمدند.

فوزیه ایران را ترک نمود و سال بعد به دلیل پافشاری فوزیه، دربار ایران ناچار شد طلاق او را صادر کند. از این پس شهناز که از یک سو از محبت مادر جدا شده بود و از سوی دیگر پدر را به دلیل مشغله و خوشگذرانی در کنار خود نداشت تنها شد.

روابط او با عمه‌ها و مادربزرگش چندان گرم نبود. چرا که از یک طرف آنها را برای رفتن مادرش مقصر می‌دانست و از طرف دیگر از همان ابتدای تولد از آنها محبتی ندیده بود. در نهایت به دلیل دلتنگی‌های شهناز قرار شد که جهت تحصیل به یک مدرسه و سپس کالجی در اروپا فرستاده شود.

او از سن ده سالگی با ثریا به عنوان نامادری روبه رو گشت، با تمام تلاشهای ثریا هرگز با او از در دوستی درنیامد ، تنها پس از کودتای 1332 حاضر به بازگشت به ایران شد. اندکی بعد به خواست شاه در سال 1335 به عقد اردشیر زاهدی پسر فضل‌الله زاهدی عامل کودتای 1332 درآمد.

پس از به دنیا آمدن تنها فرزندشان مهناز در سال 1337، به سبب عیاشی اردشیر زاهدی،شهناز شاهزاده تنهای دربار به تنگ آمده و تنها با دخترش در حصارک ساکن گشت و به تدریج به مواد مخدر «ال. اس. دی» روی ‌آورد.

وی در سال 1343 پس از فوت سرلشکر فضل‌الله زاهدی از اردشیر زاهدی جدا شد و به زندگی هیپی‌گری و کولی‌وار رو آورد. پس از مدتی به سویس رفت. در آنجا با خسرو جهانبانی فرزند سپهبد جهانبانی که مشغول تحصیل در رشته نقاشی و یک هیپی تمام عیار بود آشنا گشت و اندکی بعد بدون اجازه دربار با او ازدواج کرد.

وی سالها پس از به دنیا آمدن دختر دوم فوزیه و پسرش کیخسرو در آنجا ‌ماند تا اینکه به وساطت فرح دیبا بخشیده شده و به ایران آمد. شهناز پیش از انقلاب به مذهب رو آورد و نام خود را به هاجر تغییر داد. وی از آن به بعد با روسری در مجالس خصوصی شرکت می‌کرد. شاه در روزهای آخر حیات مایملک خود را بین فرزندانش تقسیم کرد به میزان هشت درصد از ارث خود را به شهناز بخشید و دو درصد را به فرزندش «مهناز» داد و جمعاً ده درصد از ارث شاه به آنها رسید.

شهناز که پس از فوت پدرش به تقسیم‌بندی ارث واقف شد و دانست که به او حدود هفت درصد کمتر از فرحناز و لیلا داده‌اند به دادگاه فرانسه شکایت برد. مع ذلک با همان میزان هشت درصد صاحب پول و ملک زیادی شد که خود شوهر و فرزندانش بتوانند به راحتی در پاریس زندگی کنند. او از سیاست به کلی دور بود و راحتی خود را در آزادی از قیودات دربار و سیاست و توطئه‌بازی به شمار می‌آورد.
* فرحناز، سهامدار بزرگ

فرحناز دختر دوم محمدرضاشاه در سال 1341 «اسفند ماه» به دنیا آمد.او تحصیلات خود را در ایران و در مدرسهء ویژهء نیاوران در تهران انجام داد ولی با وقوع انقلاب 1357ایران در نوجوانی به همراه خانواده خود ناگزیر به فرار از کشور شد و سپس در اوایل دههء 80 به کالج آمریکایی قاهره در کشورمصر رفت و بعدها به ایالت متحده رفت یک سال در کالج بنینگتون تحصیل کرد.او سپس به دانشگاه کلمبیا رفت و تحصیلات خود را ادامه داد و به درجه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی اطفال دست یافت. او خواهر تنی رضا پهلوی، علیرضا و لیلا پهلوی است. او با سرمایه هنگفتی که از 15% ارثیه پدرش به دست آورد، سهامدار چند موسسه و کارخانه بزرگ امریکا گشت و اکنون به حال تجرد در آمریکا زندگی می‌کند.* لیلا، ناکام در زندگی

لیلا سومین دختر محمدرضا پهلوی و آخرین فرزند او و فرح پهلوی است که درسال 1349 «فروردین»به دنیا آمد. وی کوچک‌ترین خواهر رضا پهلوی، علی‌رضا پهلوی، فرحناز پهلوی و خواهر ناتنی شهناز پهلوی بود.

با پیروزی انقلاب 1357 ایران و در حالی که لیلا تنها 8,5 سال داشت، مجبور به ترک ایران به همراه خانواده‌اش و زندگی در تبعید شد.

لیلا پهلوی پس از پایان تحصیلات دوران ابتدایی، تحصیلات عالی خود را در ایالات متحده آمریکا و در دانشگاه براون در رشته ادبیات تطبیقی با گرایش زبان آلمانی و فلسفه اسکاندیناویایی به اتمام رساند.

وی با وجود داشتن تحصیلات عالیه در رشته ادبیات تطبیقی به شدت افسرده بود و از سردردهای شدید میگرن و دردهای عضلانی رنج می‌برد. همین امر باعث شده بود که گوشه عزلت گزیند و در جمع دوستان حاضر نشود. شکست عشقی او آخرین قطره از این جام بود که او را لبریز ساخت و در 31 سالگی دست به خودکشی زد.علت مرگ او را استعمال بیش از حد قرصهای مسکن و داروهای قوی بیان کرده‌اند.

او در سال 1988 م در کنار قبر مادربزرگش در پاریس دفن شد.

101 نظر

خيلي مسخره بود يه ما چه

سپاس گذارم مطالب عالی بود

باسلام عالیه دادن اطلاعات ولی قدرامنیت کشور روبدونید

جالب بود نمیدونستم

هیچ خیری از زندگی ندیدند

ممنون من عاشق تاریخ هستم و از خواندن این جور مطالل لذت میبرم

خیلی مسخره بود

خوب بود چون اطلاعاتی از زندگی دختران شاه ایران به دست آوردم

سلام اقای رهگذر من با شنیدن اسم شما به یاد قصه های ظهر جمعه شما میافتم بعد ار شما دیگه قصه های ظهر جمعه چندان صفا نداره .
بابت اطلاعات خاندان پهلوی هم از شما تشکر میکنم.
شاکری

خیلی عالی بود .ممنون

خیلی خوب بود

ميگن هرکسى ظلم کنه بدبختيش دامان بچه هاشوميگيره

جالب بود دست شما درد نكند

کوروش اصلا با حرفت موافق نیستم بدون مطالعه و اطلاعات نظر دادی من عاشق تاریخ هستم مرسی

خیلی عالی بود من این جور مطالب رو دوست دارم وعاشق تاریخم

کوروش بهتره یه نگاهی به امار گورستانهای ایران در این چند دهه بندازی تا ببینی چقدر کودک و جوان میمیرند. ایا والدین اونها همه ظالم هستند؟!!!!!

خیلی مسخره بود

مطالب جالب بود اگر واقعیت داشته باشد

منهم به این قبیل اطلاعات تاریخی مربوط به کشورم علاقه مندم!

مطالب جالب بود ازهمه مظلوم ترلیلابود...

ایرانی گردن خم نمیکند حتی اگر سقف آسمان از سرش کوتاهتر باشد. مثل مرد اقتدار ایرانی به این عربهای سوسمار خور قحطانی وحشی نشون بدید

مرسی من تاریخو خیلی دوستدارم ولی هیچ وقت گناه کسیوگردن کس دیگه نمیندازن در ضمن در همهحکومتها ظلم وفساد وجودداره

اطلاعات عالی بئد

خیلی ممنون,واقعا قشنگ بود,خیلی وقت بود که از خانواده پهلوی چیزی ندیده و نشنیده بودیم,متشکرم,دم همتون گرم.

بسیار عالی

امیدوارم این عواقب درس عبرتی بشود برای حاکمینی که فکر میکنند تا ابد زنده‌اند وحکومت میکنند،عاقبت ظلم چیزی جز خوار شدن در ذهن ودل مردم نیست....!تشکر از اطلاعاتتون.بهاری

تشکراززحمات شما.

گذشت زمان بهترین اموزگار ملتهاست وای به حال ملتهای نادان

عالی خدااز سرتقصیر اون دزدا وبعضی از این دزدایی که باطنش دزده وظاهرشون پیغمبره نگذره.درود برسیدعلی

حالم از خاندان پهلوی بهم میخوره همشون برن به درک مفت خورای بی عرضه

خیلی خوب بود مرسی.

عالی بود چون من عاشق اینجورمطالبم دوست دارم ازخاندان پهلوی بیشتر بدانم

خيلي عالي بود دسدتون درد نكنه بابت اين مطالب قشنگ

چه سرگزشتی. واقعا غم باره

ممنون از زحمات شما خوب با بد این تاریخ ماست .

ممنون از اطلاعاتتون

خیلی ممنون

واقعا براشون متاسفم

من برای نمایش 22 بهمن نقش فرحناز رو دارم .

واقعا عالی بود خیلی چیزهای درموردشون فهمیدم لایک لایک لایک لایک.......

عالی بود خیلی خوب بود برای نمایشمون خیلی به درد خورد

خیلی خوب بود . درود!


اطلاعات جالبی بود. من به تاریخ کشورم علاقه دارم، ممنون میشم اگر توانستید مطلبی از دوره هخامنشیان و دستاورداشون و کارهاشون بذارید...
سپاسگزارم.

عالی بود ب نظرم
نمیدونم چرا انقد تاریخ دوس دارم

تغیر باورهاش تاثیر ال اس دی بوده شاید

حالت به هم میخوره چطور بدو بدو میای اخبارشون رو بخونی؟!!!!

عالی بود.من عاشق تاریخ ایران هستم.مخصوصا تاریخ دوران پهلوی رو خیلی دوست دارم.سپاس

بعضی نظریات باعث میشه که آدم فکر کنه که نظر دهنده در این امر شریک بوده یا فروشنده یا همراه هم مصرف می کرده اند

حواسمون باشه که همه این کارها رو خودمونم انجام داده ایم بارها و بارها پس گناه کسی رو نشوریم!!

يعني اول شهناز بد رضا بد فرحناز بعد عليرضا بعد ليلا؟

منم

با سلام مطالب خوبی بود بهتر است در مطالب تاریخی حقایق بدون قرض گفته شود

واقعا خدا بر شاه لعنت کند که خزانه را خالی کرد وباخودش به یغما برد

عالی

اوکی

عالی بود سپاس جناب سرشار.من ازبرنامه موج شما را شناختم،البته اکثرقصه های ظهرجمعه رو شنیده بودم اما نمیشناختمتون.سپاس برای تمام زحماتتون.

خیلی‏ ‏خیلی‏ ‏عالی‏ ‏بود

مگه میشه لیلا پهلوی در سال ۱۹۸۸ دفن شده باشه ، سال ۸۰ شمسی فوت شد. یعنی ۲۰۰۱ میلادی

سلام.دستتون درد نکنه اطلاعات جالبی بود؟به نظر من در همه سیستمهای سلطنتی به اعضای خانواده شاه ظلم میشه،ظلمی که قابل توجیه نیست.بزرگترین ظلمی که به اونها علی الخصوص فرزندان کوچکتر پادشاه میشه محرومیت از محیط گرم خانودگی و ارتباط سالم و صمیمی با پدر ومادره و این چیزیه که با پول جبران نمیشه

چقدر جالب همه اخر زیر خاک میرن

مرتضی جان الان دارن چکار میکنند کارگر هم بعد یه مدت که کار میکنه سنوات بهش تعلق میگیره تاریخ را باید بهتر مطالعه

کاملا باهاتون موافقم

مطلب جالبی بود.ممنون ازشما

سلام.متشکرم.بسیار.عالی.بود

جالب بود .

قشنگ بود اون دختر اخريش خيلي گناه داشت اون ديگه چرا يه شاهزاده هميشه شاهزاده

اقاى رهگذر عالى بود ممنون من تاريخم

عااااااااااللللللللللللللللييييييييييييييييى بود

ممنون عالی بود

عالي بود اقاي رهگذر منو به ياد روزهاي جوانيم انداختي منو بردي پيش ميدان ازادي با نامزدم بودم كه يهويي صداي انفجار اومد و..... كه بعد از دو روز خبر فوت نامزدم به گوشم رسيد

عالی بود دونستن تاریخ کشورت باید از افتخاراتت باشه.

باران ... آخه تو ایرانی هستی 😕حق یه ایرانیه که از تاریخ ایرانش با خبرباشه👍

من عاشق تاریخم لذت بردم.عالی بود

دستت درد نکنه ولی بیشتر حرفا که درباره پهلوی میزنن همش دروغه واقعیت بگین خاهشا

تاریخ دفن لیلا اشتباه تایپ شده.

حیف شد که با این تحصیلات عالی وزیبا آخر زندگیشان همه در به در شدند ای کاش درست زندگی میکردند ودرست تصمیم میگرفتن به هر حال اونا هم ایرانی بودند باید تعصبشون رو کشید

من عاشق تاریخم ممنون از مطالبتان

عالى بود

خوب بود


ظلمک کردن آخر دامن ظالم را میگیرد اگر چند نسل هم بگذرد.

خیلی خیلی خوب بود

من به تاریخ علاقه دارم نوجوان که بودم کتابهای پدرم رادرنبودش میخواندم ولی هیچ نمی فهمیدم بزرگتر شدم بیشترمطالعه میکردم ۰هرایرانی باید روشنفکر باشدمن از خاندان پهلوی خیلی میدانم وسپاسگزارم ازاطلا عاتی که دراختیار میگذارید

تاريخ دفن ليلا ١٩٩٨ صحيح است

جناب رهگذر خیلی دوست داشتم در این خصوص بدونم ممنون از لطف بی کراننتون

ا سلام خیلی خوب. بود. ممنون از لطفتون

خیییییییییییییییلی توپ بود مرسی

ليلا پهلوي در ١٣٨٠/٠٣/٢٠ شمسي ٢٠٠١ ژوئن خودكشي كرده

ممنون مطلب جالبی بود

باسپاس از آقای رهگذر عالی بود دوست دارم تاریخ وسرگذشت کشورمو بدون دخالت هیچ نظری بدونم.

مرسي از اطلاع رساني شما واقعا سرنوشت اين شاهزاده ها ناراحت كننده ست

جالب بود☺☺

واقعا زحمات زیادی کشیدند

بسمه تعالی

ایرا ن باتش می کشد خاموشی تاریخ را
این سرنوشت را صهیونیستها ال سعود و
ال خلیفه وال ترامپ ازخود راضی بخوانند
تاببینند عاقبت داعشهای زمان که حق ال
نبی را ضایع می کنند چیست

خيلي هم عالي درس ميگيريم كه مردم خوردن را بايد جواب داد

ارسال نظر