آخرین خبر

 • • واکنش حجت الاسلام پناهیان به انتشار فیلم یک جلسه خصوصی از سوی حامیان قالیباف: رأی من جلیلی است
 • پنجشنبه 23 خردادماه 92

  / ائتلاف در شرایط کنونی هیچ فایده ای ندارد
  به دنبال انتشار یک فیلم قدیمی از حجت الاسلام پناهیان مبنی بر لزوم کناره گیری جلیلی به نفع قالیباف وی ضمن انتقاد از انتشار فایل این جلسه خصوصی اعلام کرد رأی من آقای جلیلی است.

  به گزارش رجانیوز حجت الاسلام پناهیان در گفتگو با خبرنگار رجانیوز در واکنش به انتشار این فیلم و توزیع پیامک آن در سطح کشور اعلام کرد: بنده برای آقای قالیباف احترام قائلم و امتیازات وی را انکار نمی کنم. اما رأی من آقای جلیلی است و معتقدم گفتمان انقلاب را باید تقویت کرد. هرچند تلاش دوستانی که برای ایشان فعالیت میکنند را نیز تخطئه نمیکنم.

  وی درباره شرایط آرایش کنونی انتخابات و لزوم ائتلاف و یا کناره گیری برخی کاندیداها اعلام کرد در شرایط کنونی ائتلاف هیچ فایده ای ندارد. چرا که انتخابات خواه ناخواه به دور دوم کشیده میشود. البته در مورد آقای ولایتی معتقدم باید به عهد خود وفا کرده و به نفع اصولگرایی کنار برود.

  این استاد دانشگاه درباره فیلم منتشر شده از وی در سایت های انتخاباتی قالیباف نیز گفت: این فیلم از سخنان بنده در یک جلسه خصوصی و نه یک همایش عمومی بوده است و بنده در آن تلاش آنها را برای آقای قالیباف ستوده ام، اما دلایل خود را برای دفاع از آقای جلیلی بیان کرده ام و در عین حال راضی نبوده و نیستم که مطلب این جلسه به صورت عمومی منتشر می شود.

  وی در پایان نیز اعلام کرد بنده تصور می کنم کسانی که مثل من آقای جلیلی را اصلح می دانند باید بر رأی خود ثابت قدم باشند و دوستان دیگری که قالیباف را اصلح می دانند نیز به تلاش خود ادامه دهند نتیجه به دست خداست.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «اگر بابا بمیرد » سرشار به زبان اسپانیولی ترجمه می شود
 • به گزارش خبرگزاری فارس، فهیمه سمسار دبیر شورای ترجمه حوزه هنری با بیان این که کتاب «پایی که جا ماند» خاطرات سید ناصر حسینی پور توسط مریم اورنرو سوله در حال ترجمه به زبان اسپانیولی است، گفت: این کتاب به زودی و پس از انتخاب مترجم به زبان انگلیسی ترجمه می‌شود.

  وی ادامه داد: کتاب «اگر بابا بمیرد» نوشته محمدرضا سرشار نیز توسط نجمه شبیری به زبان اسپانیولی ترجمه می‌شود. «مهمان صخره‌ها» خاطرات خلبان محمد غلامحسینی دیگر کتاب انتشارات سوره مهر است که ترجمه آن به زبان انگلیسی و توسط محسن کریمی به اتمام رسیده و در مرحله ویراستاری است.

  سمسار تصریح کرد: مجموعه داستان طنز «عشق خامه‌ای» نوشته شهرام شفیعی نیز به زبان اسپانیولی در حال ترجمه است.

  شورای ترجمه حوزه هنری با مدیریت حمیدرضا شاه آبادی آثار منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر را با کمک مترجمان متخصص و استادان دانشگاه به زبان‌های مختلف ترجمه می‌کند.


جمله ای که مشی فرهنگی قالیباف را لو داد

در حاشیه اعلام رسمی حمایت قالیباف از خانه سینما/
جمله‎/ «حمايت از روشنفكران سینمایی»؛ راهبرد مشترک‎فرهنگي‎اصلاح‌طلبان،انحرافي‎ها و قاليباف
گروه فرهنگي: داغ و جنجالي شدن مناظرات انتخاباتي در دوره سوم و گرم شدن بحث‌هاي سياسي بواسطه‌ي صحبت‌هاي مطرح شده در مناظره‌ي سياسي كانديدها احتمالا در چند روز باقي مانده تا برگزاري انتخابات باعث اين خواهد شد كه خواسته يا ناخواسته رسانه‌ها و مردم درگير حواشي مناظره سوم باشند و كمتر به مسائل مهم گفته شده در دو مناظره پيشين بپردازند.


با اين وجود اما در مناظره‌ي فرهنگي از سوي برخي از كانديدها سخناني مطرح شد كه نشان از رويكرد كلي آن‌ها در سياست‌هاي فرهنگي‌‌شان است و گم شدن اين بحث‌ها در بين حاشيه‌ها و جنجال‌هاي مناظره‌ي سوم درست به نظر نمي‌رسد.

يكي از اين موضعگيري‌هاي اساسي و تعيين‌كننده كه نشان‌دهنده‏ي رويكرد نگران‌كننده در سياست‌گذاري‌هاي فرهنگي‌ست جمله‌ايست كه «محمدباقر قاليباف» در توضيح رويكردهاي فرهنگي‌اش گفت: « امروز شهرداری تهران بیشترین حمایت را از خانه هنرمندان و خانه سینما می‌کند.»

شهردار تهران درحالي اعلام مي‌كند كه مجموعه تحت مديريتش بيشترين حمايت را از «خانه سينما» انجام داده كه امروز بر همه مشخص شده است كه «خانه سينما» و گردانندگان آن بيشترين نقش را در ساماندهي فضاي هنري و رسانه‌اي و هماهنگي هنرمندان بر عليه نظام اسلامي در دوران فتنه بر عهده داشتند.

كانديداهاي حامي «خانه سينما» شايد نمي‌دانند كه قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 «صادق صبا» مدیر بخش فارسی بی‌بی‌سی، دو هفته به صورت مکرر برای تماشای اثار مستند از جانب مستندسازان به خانه سینما دعوت می‌شد و هیچ واکنشی از جانب خانه سینما مبنی بر این دعوت شدن صورت نمی پذیرفت؟

دو هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۸۸ فیلم مستند «کفار» بهمن کیارستمی به تهیه‌کنندگی شبکه آرته فرانسه در خانه سینما پخش شد و جالب اینجاست یکی از مدعوین در این نمایش خصوصی «صادق صبا» بود.

طبیعی است که «صادق صبا» برای زمینه‌سازی جریان فتنه به ایران آمده بود، ضمن اینکه شبکه تلویزیونی فارسی بی‌بی‌سی به تازگی راه‌اندازی شده بود و باکس این شبکه نیاز مبرم به تولیدات داخلی داشت و علاقه شخصی صادق صبا به تولیدات داخلی -خصوصا مستند- سبب شد وی قبل از انتخابات به ایران سفر کند و ضمن رتق‌وفتق زمینه فتنه به صورت موازی به خانه سینما رفت و آمد نماید و زمینه تعامل با مستندسازان را فراهم آورد.

نامزدهاي حامي خانه سينما واقعا بيشترين حمايت را از چنين خانه سينمايي انجام داده‌اند كه رابطه‌ي مستقيم و تنگاتنگي با شبكه دولتي انگليس داشته است و بيشترين نقش‌آفريني را در ساماندهي فتنه 88 در بين هنرمندان ايفا كرده است؟

«بی‌بی‌سی از آن زمان تاکنون اقدام به خرید120 فیلم مستند از مستندسازان ایرانی نموده است و برنامه «آپارات» از بدو تاسیس بی‌بی‌سی فارسی تاکنون100 فیلم مستند- از این ۱۲۰ مستند- را به صورت مدون پخش نموده است. حاشیه این اکران خصوصی نیز در نوع خود جالب است، آنروز مسئولین خانه سینما زمانی‌که صادق صبا در خانه سینما حضور پیدا نمود اجازه ورود دوربین به خانه را نمی‌دادند و آنروز هیچ عکسی از حضور صبا در جمع مستندسازان خانه سینما به خبرگزاری‌ها ارسال نشد و هیچ خبرگزاری هم این موضوع را پوشش نداد، آن روزها اذهان عمومی و خصوصی گرم رقابت‌های انتخاباتی بود و «صادق صبا» مشغول خرید فیلم‌های مستند ایرانی.»(هفته‌نامه 9دي، 16 مهر 90)

جز اين اما دليل بسته شدن خانه‌ي سينما به غير از مسائل سياسي و نقش‌آفريني مستقيم در فتنه، مربوط به مشكلات و خلاف‌هاي حقوقي بود كه در طي سال‌هاي گذشته در خانه انجام شده بود. خلاف‌هاي حقوقي كه تنها يك مورد آن حذف بند «التزام به قانون اساسي جمهوري اسلامي» از شرايط عضويت در خانه بود. تمام اين شرايط دست به دست هم داد تا وزارت ارشاد در يك اقدام قانوني حكم به تعطيلي خانه سينما بدهد و جالب آنكه در روزهاي اخير و در جريان تغير اساسنامه خانه سينما براي بازگشايي مديران خانه بازهم حاضر به آوردن لفظ «جمهوري اسلامي» بعد از نام «خانه سينما» نشدند. حال اما مسئله‌ي اصلي اين است كه برخي كانديدها و تيم مشاوران و همراهانشان چطور دست به حمايت از جايي مي زده‌اند كه طبق قانون جمهوري اسلامي و توسط وزارت ارشاد قانوني جمهوري اسلامي حكم به بسته شدن آن داده شده است.

با اين اوصاف به نظر مي‌رسد سياست‌هاي كلان فرهنگي «محمدباقر قاليباف» هم همان چيزي‌ست كه در سي سال گذشته باعث عقب‌ماندگي فضاي هنري كشور و جدايي عجيب آن از آرمان‌ها و ارزش‌هاي مردم بوده است؛ حمايت بي‌چون و چرا از شبه‌روشنفكران غرب‌زده و عدم توجه به پتانسيل‌هاي موجود در جبهه انقلاب و «مقاوت بر اصول اساسي نظام اسلامي در عرصه‌ي فرهنگي».

نكته جالب هم آنكه در ماه‌ها و سال‌هاي اخير استراتژي فرهنگي جريان انحرافي هم كه دائما مورد انتقاد رسانه‌ها بوده است دقيقا همين است؛ حمايت كامل از هنرمندان و دادن كمك‌هاي مختلف و برزگاري جشن‌ها و همايش‌هاي گوناگون و همچنين تاكيد و اصرار بر «بازگشايي خانه سينما».

با توجه به اين موضوع به نظر مي‌رسد لااقل در استراتژي‌هاي فرهنگي نزديكي عجيبي بين دولت برخي كانديداهاي فعلي رياست جمهوري وجود دارد. استراتژي هاي غلطي كه سي سال است از پيشرفت هنري كشور جلوگيري كرده است.
کد خبر:159657 -

ارسال نظر