آخرین خبر

 • • نقد مجموعه داستان لبنانی "ریسمانی از جنس دل" در جلسه روز سه شنبه( 9 آبان) نقد داستان حوزه هنری
 • دوشنبه 08 آبانماه 91  ریسمانی از جنس دل/ مجموعه داستانی در باره جنگ 33 روزه حزب الله لبنان با رژیم اشغالگر قدس
  بی شک یکی از اقدامات اساسی در ماندگار نمودن و زنده نگه داشتن نام و یاد هر پیروزی و موفقیتی، تولید محصولات فرهنگی یا نمادهایی مرتبط با آن موضوع یا اتفاق است. " جنگ 33 روزه" یا " حرب تموز" که اقدامی جنایتکارانه از سوی غرب به نمایندگی اسرائیل غاصب بر علیه لبنان بود و با موفقیت مثال زدنی و به یاد ماندنی حزب الله همیشه قهرمان خاتمه یافت هم، از آن دست وقایعی است که در همه‌ی حوزه‌های علمی، مطالعاتی، سیاسی، رسانه‌ای، هنری و ... جای کار و پرداختن دارد . این مهم تاکنون به مدد نیروهای حزب الله در لبنان و علاقمندان آن در سراسر جهان به اشکال مختلف دنبال شده است.
  " موسسه رسالات" هم یکی از مراکز وابسته به حزب الله است که در زمینه های فرهنگی و هنری فعالیت دارد و تاکنون محصولات مختلفی را درباره‌ این جنبش خصوصا درباره جنگ 33 روزه تولید نموده است. یکی از تولیدات رسالات مجموعه کتب داستانی " قلم رصاص" است که در قالب داستان کوتاه به بازنویسی حوادث و اتفاقات حرب تموز پرداخته و در آن نویسندگان تلاش کرده اند از درون مایه خاطرات رزمندگان حزب الله هم استفاده نمایند.
  تاکنون 13 جلد از مجموعه " قلم رصاص" در لبنان منتشر شده و البته انتشار مجلدات بعدی آن هم ادامه دارد. این مجموعه که سال 89 موفق به دریافت "جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی" شد، به همت و تلاش "ستاد مردمی بزرگداشت سرداران شهید جهان اسلام" و توسط "نشر پرستا" به فارسی ترجمه شده و زیر نظر "استاد محمدرضا سرشار" بازنویسی گردیده و در سال جاری جلد نخست آن با عنوان " ریسمانی از جنس دل" رونمایی و منتشر شد.
  این مجموعه داستان قرار است سه شنبه 9 آبان، ساعت 15 تا 16/30 در تالار اوستای حوزه هنزی تهران - مرکز، توسط محمدرضا سرشار و دگر اعضای جلسه نقد داستان روزهای سه شنبه این مرکز موزد نقد و بررسی قرار گیرد..

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار چاپ هفدهم " گرداب سکندر " از سرشار ، با مجموع شمارگان 132،400 نسخه و طرح جلد جدید
 • چاپ هفدهم کتاب داستان " گرداب سکندر " از محمدرضا سرشار ، منتشر شد.این کتاب که چاپ اول آن در سال 1358 صورت گرفته است ، ماجرای نوجوانی جنوبی است که در گذشته های دور زندگی می کند و بر اثر ابتلا به آبله ، چشمان خود را از دست می دهد .او که پدر خود را نیز از دست داده و به عنوان پسر بزرگ خانواده چشم امید مادر و خواهرش به اوست ، از یک گوشه نشستن و دست روی دست گذاشتن بیزار است.اما نابینایی مشکل بزرگی بر سر راه اوست. با این همه مایوس نمی شود و ....
  " گرداب سکندر " در طی سالهایی که از انتشارش می گذرد ، از استقبال خوب مخاطبان برخوردار بوده است. ضمن آنکه در سال 1367 نیز به وسیله گروه کودک شبکه یک سیما ، یک مجموعه تلویزیونی عروسکی خمیری سیزده قسمتی و یک فیلم سینمایی از روی آن ساخته شد ؛ که سریال آن تا کنون حدود سه بار از این برنامه پخش شده است.هفدده بار چاپ با مجموع شمارگان 132،400 نسخه - با وجود یک وقفه ده ساله ( از 77 تا 87 ) در انتشار ، به سبب تغییر فاز کار ناشر اولیه آن - خود دلیل کافی برای جذابیت این اثر برای مخاطبان آن است.
  چاپ هفدهم " گرداب سکندر " در چارچوب طرح تجمیع آثار نویسندگان صاحبنام ، توسط انتشارات سوره مهر ، برای سالهای آخر دبستان و دوره راهنمایی تحصیلی صورت گرفته است.قطع این کتاب وزیری کوتاه ، تعدادصفحات آن 40 ، با تصاویر دو رنگ ، ،شمارگان چاپ اخیر آن 2500 نسخه و بهای پشت جلدش 2500 تومان است.


نمایش فیلم ریسمانی نزدیکتر از رگ در لبنانفیلم سینمایی «ریسمانی نزدیکتر از رگ» محصول مشترک مرکز امور بین الملل صدا و سیما و جمعیت هنر های لبنان (رسالت) وابسته به حزب الله لبنان در بیروت به نمایش درآمد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مرکز امور بین الملل صدا و سیما، این فیلم سینمایی، اقتباسی است از رمان «کالورید»، نویسنده لبنانی «عبدالقدوس الامین» که در ایران به اسم «ریسمانی از جنس دل» منتشر شده است.

این کتاب در جشنواره سال پیش کتاب جمهوری اسلامی ایران، جایزه بهترین کتاب سال را کسب نموده بود.

کارگردان این فیلم «سید مسعود اطیابی» است که در سی امین جشنواره فیلم فجر، سیمرغ بلورین بهترین فیلنامه، جایزه بیداری اسلامی و در بخش جنبی نیز جایزه دفاع از ملت فلسطین را کسب کرد.

این فیلم هفته گذشته با حضور مسئولان صدا و سیما و حزب الله لبنان در سالن «رسالت» بیروت برای عموم به نمایش درآمد.در هنگام پخش فیلم، بارها تماشاچیان ابراز احساسات کردند. پخش این فیلم بازتاب وسیعی در بین رسانه های دیداری و مکتوب لبنان داشت.

در حاشیه نمایش این فیلم، مصاحبه مطبوعاتی با عوامل فیلم برگزارشد که نکات جالبی در آن عنوان گردید.

«جورج شلهوب» بازیگر مسیحی این فیلم در این مصاحبه مطبوعاتی گفت: از تشویق تماشاگران فیلم احساس خوبی دارم و از پذیرفتن نقشی که درباره حقیقت و آزادی و مفاهیم بلند انسانی صحبت می کند خرسندم و از رساندن پیام با ارزش و ملی آن احساس افتخار می کنم.

وی همچنین ضمن اشاره به فرهنگ و تمدن غنی ایران و مهارت و اخلاق والای هنرمندان ایرانی، اظهار داشت: سیاست ایران در برقراری تعامل با ملت های منطقه و حمایت از حق در برابر ظلم، قابل تقدیر است، زیزا ایران در همه زمینه ها در کنار حق طلبان است و روحیه ایستادگی را به دیگر ملت ها می آموزد.

«منی کریم» ، بازیگر نقش همسر ابوهانی در این فیلم، ضمن ابراز خوشوقتی از موفقیت این فیلم و تشویق های تماشاگران در هنگام پخش صحنه های مربوط به پیروزی مقاومت، خاطرنشان کرد: این موفقیت خستگی بازی در فیلم را از تنمان بیرون کرد.

وی سپس در پاسخ به سئوالی پیرامون احتمال بروز هر گونه مشکل برای آینده حرفه ای اش به دلیل بازی در این فیلم تصریح کرد: از کودکی آموخته ام که هنر یک پیام انسانی است و برای منتتقل نمودن آن بدون مصلحت اندیشی سیاسی باید رفتار کرد.

وی همچنین از این که این فیلم توانسته است خدمتی برای مقاومت انجام دهد، ابراز خرسندی کرد.

«امل خلیل»، بازیگر خردسالی که در این فیلم با پرتاب سنگ، فرمانده اسرائیلی را کور می کند، با بیان کودکانه اش ابراز داشت: خیلی خوشحالم که چنین نقشی داشتم و ای کاش می توانستم اسلحه به دست بگیرم وبا آن اسرائیلی ها را هدف قرار دهم.

«جان قسیس»، رییس اتحادیه بازیگران لبنان نیز در پاسخ به سوالی پیرامون رشد گرایش فیلم سازان لبنانی به ساخت فیلم هایی با مضمون مقاومت،تاکید کرد: رشد تولید این گونه فیلم ها، رشدی زیبا است که باید از آن تقدیر کرد، زیرا این فیلم ها شرافت و آینده آزاد سرزمینمان را دردستان فرزندان این مرز بوم حکایت می کنند. در گذشته بررسی این گونه مسایل در سینما به سختی صورت می گرفت، اما اکنون فیلم سازان لبنانی می دانند که چگونه این مسایل را مطرح کنند.

وی همچنین تاکید کرد، امروز لبنان بیشترین نیاز را به این گونه فیلم ها دارد.

همچنین در این نشست مطبوعاتی «غضنفر رکن آبادی»، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لبنان اظهار داشت: به تصویر کشیدن صحنه های مقاومت و مجاهدت رزمندگان لبنانی در برابر تجاوزات دشمن صهیونیستی حایز اهمیت فراوان است و جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در ساخت چنین فیلم هایی آمادگی دارد.

خاطرنشان می گردد، این فیلم در آینده ای نزدیک در سینماهای لبنان به نمایش در خواهد آمد.

ارسال نظر