آخرین خبر

 • • خش هایی از کتاب آنک آن یتیم نظر کرده در کتابخانه علامه طباطبایی به نمایش درآمد
 • چهارشنبه 08 اردیبهشتماه 95

  منبع : لیزنا
  اجرای نمایشنامه کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در کتابخانه علامه طباطبایی
  به گزارش لیزنا، هایده امیری، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: در بازدید آموزشگاه دخترانه شهید مدرس شهر محلات، دانش ‌آموزان پایه نهم این مدرسه با بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله پایگاه اصلی، مرجع، کمک درسی، نوجوان، داده ‌ها، نشریات و اینترنت آشنا شدند و در خصوص نحوه جستجوی کتاب توضیحاتی برای آن ‌ها ارائه شد.

  وی افزود: در ادامه دانش ‌آموزان با حضور در بخش کودک کتابخانه، قسمت هایی از کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را به صورت نمایشنامه به اجرا درآوردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب «آنک یتیم نظرکرده» تالیف محمدرضا سرشار یکی از کتاب‌های منتخب طرح «۵۰ کتاب سال» نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که برای مطالعه به مخاطبین در اردیبهشت ماه معرفی شده است.

  کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی افزود: «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت- نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح های جمعه از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می‌ شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند.

  وی اضافه کرد: اجرای نمایش از روی کتاب، لذت مطالعه را دوچندان می کند و به دنبال اجرای برنامه ‌هایی هستیم که لذت مطالعه و اعتماد به نفس را در دانش آموزان مدارس افزایش دهد.

  گفتنی است «۵۰ کتاب سال» یکی از طرح ‌های ترویجی نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در سال جاری است که طی آن در هر ماه تعدادی کتاب در حوزه‌ های مختلف مطالعاتی توسط کارشناسان و صاحب نظران انتخاب و جهت معرفی و اجرای ویژه برنامه‌ های فرهنگی به کتابخانه های عمومی ابلاغ می شود.

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


توضیحات جانشین قانونی محمود گلابدره ای درباره شایعه خودکشی، آتش سوزی محل زندگی و آخرین روزهای زندگی این نویسنده


شماره خبر : 104213 تاریخ خبر : ۱۳۹۱/۵/۲۳ ساعت خبر : ۱۱ : ۴
در گفتگو با شبکه ایران عنوان شد:
این خانه متعلق به چند ورثه بوده و یکی از ورثه خانه را به گلابدره ای اجاره می دهد اما وراث دیگر با این اجاره مخالف بودند و به این ترتیب یک کشمکش مابین گلابدره ای و ورثه به وجود می آید که پرونده آن در شورای حل اختلاف میگون موجود است. همین وراث ناراضی هم بودند که در زمان عدم حضور گلابدره ای در این خانه به تخریب آن و آتش زدن بخشی از خانه پرداخته و حتی فاضلاب آن را مسدود کردند!

شبکه ایران/حـــامد مظفـــری: انتشار تصویری از خانه مرحوم گلابدره ای در شبکه ایران سبب ساز واکنش بسیاری از مخاطبان شد؛ مخاطبانی که برخی از آنها ادعا می کردند این خانه ای نیست که محمود گلابدره ای در آن زیست می کرده است. برای آن که از صحت و سقم این تصویر مطلع شویم هیچ کس را امین تر از امین خلیلی نیافتیم؛ جانشین قانونی گلابدره ای که طبق خواست خودِ گلابدره ای کلیه حقوق مادی و معنوی آثارش به وی واگذار شده است. خلیلی که دل پری از شایعات ساخته شده پیرامون روش زندگی گلابدره ای داشت به محض اینکه توضیحات ما درباره عکس مذکور را شنید فوری فهمید که عکس متعلق به چه خانه ای است و خودِ او زودتر از ما درباره این خانه و خانه ای دیگر که از سوی وزارت ارشاد برای این نویسنده تازه درگذشته رهن شده بود، توضیحات مبسوطی ارائه داد؛ توضیحاتی که به حوزه هایی مثل شایعات پیرامون مرگ وی و همچنین وضعیت ممیزی آثارش در ارشاد هم کشید.

اول از همه می خواهم بگویم درباره تصویر اتاق مخروبه ای که منسوب شده به خانه مرحوم گلابدره ای توضیح دهید.

آن تصویری که می بینید یکی از اتاقهای خانه ای است که در باغی در میگون واقع شده بود. گلابدره ای این باغ را اجاره کرده بود و مدتی هم در آن زندگی می کرد. ماجرای اجاره این خانه هم به زمانی برمیگردد که ایشان زمینی که در منطقه ایگل در حوالی آهار داشتند را فروخته و با پولی که متعلق به خودشان بود همین خانه-باغ میگون را اجاره کردند. آن باغ، ساختمانی وسطش بود که عکس مذکور متعلق به آن ساختمان است.

دلیل مخروبه بودن این خانه و سوختگی سقف آن چه بوده؟

این خانه متعلق به چند ورثه بوده و یکی از ورثه خانه را به گلابدره ای اجاره می دهد اما وراث دیگر با این اجاره مخالف بودند و به این ترتیب یک کشمکش مابین گلابدره ای و ورثه به وجود می آید که پرونده آن در شورای حل اختلاف میگون موجود است. همین وراث ناراضی هم بودند که در زمان عدم حضور گلابدره ای در این خانه به تخریب آن و آتش زدن بخشی از خانه پرداخته و حتی فاضلاب آن را مسدود کردند! اما گلابدره ای به خاطر اینکه سنگرش را حفظ کند در این خانه زندگی می کرد در صورتی که یک آپارتمان 80 متری با امکانات کامل در تهرانپارس داشت.

این آپارتمان تهرانپارس همانی نیست که وزارت ارشاد برایشان اجاره کرده بود؟

چرا، همان است.

چند وقت بود که این خانه برای گلابدره ای اجاره شده بود؟

حدودا سه سالی می شد.

با چه مبلغی خانه اجاره شده بود؟

حدودا بیست میلیون تومان رهن کامل.

شنیده ایم که این اواخر صاحبخانه آقای گلابدره ای از ایشان خواسته بود که خانه را خالی کند.

بله ولی باز هم با مساعدتهای آقایان بهمن دری معاون فرهنگی ارشاد و مهدی شجاعی رییس صندوق حمابت از هنرمندان بنا شد خانه دیگری برای ایشان رهن شود. باور کنید آقای دری به من گفت بروید یک خانه مناسب را رهن کنید و نگران اجاره بهایش هم نباشید تا اینکه من توانستم خانه دیگری را در منطقه شهران با مبلغ 40 میلیون رهن کامل تهیه کنم و آقای دری هم برای پرداخت این مبلغ قول مساعد دادند.

پس اینکه گفته شده مرحوم گلابدره ای در اواخر عمر دغدغه های مالی داشت را تکذیب می کنید؟

ببینید، نمی دانم چرا علیرغم شخصیت بزرگ ادبی گلابدره ای هنوز بسیاری از ما این مساله را درک نکرده ایم که آدمهای بزرگ هم مانند بقیه مردمان مشکلات خاص خود را دارند. آقای گلابدره ای هم مطمئنا مشکلاتی داشت اما بخشی از این مشکلات به تنها زندگی کردن ایشان مربوط می شد ضمن اینکه بخشی از آن هم به روحیه ظلم ستیزی ایشان بازمی گشت به خصوص که همواره سعی می کرد با کژی های داخل اجتماع هم برخورد کند. واقعا متاسف و متاثر هستم که برخی رسانه ها و حتی دوستانی که با ایشان ارتباط داشتند این نابسامانی ها را حاصل فقر و فلاکت و بیچارگی ایشان می دانستند.

پس می گویید ساده زیستی ایشان برآمده از درویش مسلکی او بود نه نیازمندی های مادی؟

بله، ایشان انسان وارسته ای بود. انسانی که به تعلقات دنیایی دلبسته نبود و برای ذخارف دنیا ارزشی قائل نبود. البته منکر گرفتاریهای ایشان و دست تنگی هایش نیستم، او هم مثل بقیه مردم مشکلات خاص خود را داشت پس نباید نحوه زندگی ایشان را ناشی از عدم رسیدگی اطرافیان یا مسئولین دانست. تازه اگر وضعیت زندگی ایشان فلاکت بار بود اولین کسی که شرعا و قانونا بایستی رسیدگی می کرد همان کسی بود که آن عکس کذایی را از خانه میگون گرفته بود. اگر گلابدره ای شب درست نخوابید همو که این عکس را گرفته مسئول است نه فرزندش که هزاران کیلومتر دورتر است.

ارتباط محمود گلابدره ای با خانواده شان چطور بود؟

علیرغم اینکه خانواده ایشان فرسنگها دورتر و در سوئد ساکن بودند اما ایشان ارتباط نزدیکی با خانواده داشتند. همسر قانونی ایشان در قید حیات هستند و تا چند روز دیگر به ایران می آیند. ضمن اینکه دو فرزند پسرشان پیمان و پویان هم علیرغم اینکه به دلیل عدم دریافت ویزا نتوانسته بودند خود را به تشییع جنازه برسند اما برای ختم ایشان به ایران آمده و پیگیر کارهای پدرشان هستند.

آیا گلابدره ای از همسرش جدا شده بود؟

نه، همسرشان همسر قانونی و شرعی شان بودند. ایشان در سوئد زندگی می کردند و آقای گلابدره ای هم یا در ایران بود یا در آمریکا.

درباره ممیزی آثار ایشان هم حرف و حدیثهای فراوانی وجود دارد و می گویند برای اعطای مجوز نشر به آثار ایشان گرفت و گیرهای فراوانی وجود داشت.

نه، اتفاقا برعکس است. الان هیچ کتابی از گلابدره ای در ممیزی کتاب ارشاد به خاطر مشکل محتوایی جا نمانده.

آخرین کتابی که از ایشان در بازار داخل منتشر شد چه بود؟

آخرین کتاب بازنشر «ده سال هوملِسی در آمریکا» بود که همین ماههای اخیر منتشر شد.

شایعه ای هم شنیده ایم درباره مرگ ایشان که برخی گفته اند به نوعی خودکشی شبیه بوده است؟

واقعا عجیب است که چنینی شایعاتی از کجا سردر می آورد. به نظر می رسد وقتی نمی توانیم مشکلات را حل کنیم سعی داریم آن را بیندازیم به گردن خود شخص مثلا می گوییم گلابدره ای خودش است که نمی تواند خودش را جمع و جور کند یا خودش است که نمی تواند مثل مردم عادی زندگی کند و در نهایت کار به جایی رسید که مرگش را هم به گردن خودش می اندازند! اما من شدیدا این خودکشی را تکذیب می کنم.

آخرین باری که مرحوم گلابدره ای را از نزدیک دیدید چه زمانی بود؟

آخری بار چهارشنبه پیش از مرگشان بود که به واسطه تکاپویی که برای یافتن خانه جدیدشان داشتم با وی دیدار و گفتگو کردم.

روحیه ایشان در آخرین دیدار چطور بود؟

علیرغم نگرانی شان درباره منزل اما به لحاظ روحی به شدت روحیه خوبی داشتند.

ارسال نظر