آخرین خبر

 • • انا لله و انا الیه راجعون
 • شنبه 07 اردیبهشتماه 92

      درگذشت ناگهانی  نویسنده متعهد، توانا و ارزشمند انقلاب، عضو انجمن قلم ایران، از اعضای اسبق دو دوره هیئت مدیره این تشکل، و از پیشکسوتان ادبیات معاصر کشور، استاد امیرحسین فردی  را به جامعه ادبی و خانواده آن مرحوم تسلیت گفته، برای آن زنده یاد غفران الهی و برای بازماندگان معزر ایشان صبر و اجر مسئلت می کنیم.

     مراسم تشییع  روز شنبه 7 اردیبهشت، ساعت 10 صبح، از محل حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، واقع در خیابان سمیه - نرسیده به خیابان حافظ، برگزار خواهد شد. حضور اعضای محترم انجمن در این مراسم، مرهمی بر دلهای داغدار اعضای خانواده آن زنده ­یاد خواهد بود.

                                                                                                                           هیئت مدیره انجمن قلم ایران

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «شب گرفتن ماه»(داستان زندگی فردوسی) به چاپ پنجم می‌رسد
 • خبرگزاری تسنیم : «شب گرفتن ماه» عنوان کتابی است گردانیده و تلخیص شده توسط محمدرضا سرشار که بر مبنای کتاب «بسی رنج بردم» ساتم الوغ‌زاده، نویسنده مشهور تاجیک، برای نوجوانان منتشر شده است.
  به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم , «شب گرفتن ماه» عنوان رمانی با موضوع زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی است که به قلم محمدرضا سرشار و بر مبنای کتاب «بسی رنج بردم» اثر ساتم الوغ زاده، نویسنده مشهور تاجیک برای نوجوانان به فارسی گردانیده و تلخیص شده است.
  این کتاب، داستانی شیرین و دلکش از زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی، داستان‌سرا و شاعر نامدار ایرانی قرن چهارم هجری قمری و سراینده میراث جاویدان زبان و ادب فارسی، شاهنامه است. داستان مذکور در اصل، با نام«بسی رنج بردم» توسط ساتم الوغ زاده، نویسنده مشهور تاجیک، به فارسی تاجیکی نوشته شده است.
  «بسی رنج بردم» یک سال پس از انتشار، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از کتاب‌های خارجی برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران معرفی و از نویسنده آن تقدیر به عمل آمد. بعدها تلخیص و گردانیده - به فارسی ایرانی - این اثر توسط محمدرضا سرشار برای نوجوانان صورت پذیرفت. چاپ پنجم این اثر در قطع وزیری و در شمارگان 2500 نسخه در 296 توسط انتشارات سوره مهر به زودی منتشر خواهد شد.


واكنش شاكري به گلايه‌هاي يك نويسنده شاكري: هرگز قلمم را نمي‌شكنم

خبرگزاري فارس: احمد شاكري در واكنش به نامه يك نويسنده درباره مميزي گفت: مميزي هم مثل همه بخش‌ها اشكال‌هايي دارد. اما من با اصل مميزي و با قانون‌هايش موافقم؛ ممكن است يك يا دو مميز اشتباه كرده باشند، اما هرگز نمي‌گويم قلمم را شكستم!

احمد شاكري، نويسنده و عضو انجمن قلم ايران، در گفت‌وگو با خبرنگار فارس، درباره نامه ابوالفضل درخشنده، نويسنده به رييس جمهور و اعتراض به مميزي كتاب‌هايش، گفت: ايشان بالاخره جزو نويسنده‌هاي متعهد هستند و من او را از كلاس‌هاي داستان‌نويسي و جشنواره ادبي فردا مي‌شناسم؛ اما مهم، وضعيت و وزنه آدم‌ها در حوزه داستان، به لحاظ تجربه است. الان ما صدها نويسنده در كشور داريم. اگر هر كسي سر مسأله مميزي ناراحت شود و بگويد قلمم را شكستم، ضايعه‌اي نيست و اتفاقي نمي‌افتد.
وي افزود: اگر نويسنده‌اي مثل سيد مهدي شجاعي بگويد قلمم را شكستم يا محمدرضا سرشار سرموضوع مميزي قلمش را بشكند براي جامعه ادبي ما ضايعه است. اما آدم‌هايي كه خودشان معياري نشده‌اند و كارنامه شناخته شده‌اي ندارند با نوشتن چنين نامه‌هايي و مطرح كردن آن در رسانه‌ها فقط باعث هزينه براي نظام مي‌شوند.

* بسياري از نوشته‌هاي من هم مميزي مي‌شود

اين نويسنده در ادامه گفت: بسياري از نوشته‌هاي من هم مميزي مي‌شود و خيلي جاها هم نظرم اين است كه اشتباهي شده شده است. مميزي هم مثل همه بخش‌ها اشكال‌هايي دارد. اما من با اصل مميزي موافقم. با اصول مميزي موافقم. با قانون‌هايش موافقم. اما ممكن است يك يا دو مميز اشتباه كرده باشند. بايد توضيح داد. اما هرگز نمي‌گويم قلمم را شكستم!
وي افزود: الان متاسفانه وضعيت جوري شده كه از ميركاظمي گرفته تا ديگران همه ناكامي‌ها را به ارشاد و مميزي ربط مي‌دهند و مثلا ميركاظمي گفته من در 70 و اندي سال عمرم وضعيت مميزي را به وخامت امروز نديده‌ام! حالا ابوالفضل درخشنده هم بگويد قلمم را شكستم. اين مشكلي را حل نمي‌كند.
شاكري گفت: مطرح كردن چنين نامه‌هايي و بزرگنمايي آن از يك طرف باعث مي‌شود قدرت چانه زني اين آدم‌ها بالا رود و ارشاد تحت فشار قرار بگيرند و از طرفي يك عده‌اي ديگر بروند و كتاب را بخوانند كه بالاخره چه نوشته است. اصلا اين نامه‌ها و چنين قلم شكستن‌ها در حد و قواره ايشان نيست و نوشتن و ننوشتنش تاثيري نمي‌گذارد. هرچند من او را نويسنده متعهدي مي‌دانم اما از نظر نويسندگي جزو نويسنده‌هاي درجه 3 است.
شاكري اين سخنان را درباره نامه ابوالفضل درخشنده به رييس جمهور مطرح كرد.
درخشنده اخيرا در نامه‌اي به احمدي‌نژاد از وضعيت مميزي در كشور انتقاد كرده ونوشته است كه قلمم را شكستند.

ارسال نظر