آخرین خبر

 • • چهارمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد منتشر شد
 • پنجشنبه 30 آذرماه 91

  چهارمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه آذر ماه 91- منتشر شد. این نشریه تخصصی به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی پور، راضیه تحار، دکتر محسن پرویژ، کامران پارسی نژاد شیرازی، پدرام پاک آیین اداره می شود.
  اقلیم نقد، شامل دو بخش نقد داستان و نقد شعر است؛ و دبیری دو بخش مذکور را به ترتیب سرشار و اسماعیلی بر عهده دارند. کتابهای داستانی که در این شماره مورد نقد قرار گرفته اند عبارتند از:بادۀ کهن، کمی دیرتر، میوه های رسیده، پریباد، ریسمانی از جنس دل، صدای تیر در گردنه، استخوان خوک و دستهای جذامی، باد برگها را سمت دره ها می برد، ترکشهای ولگرد، و آن که دیرتر آمد، غروب آفتاب ربذه، فرزندان ایرانیم،مقایسه کتابهای همسفران و رویای ماده گرگ. 
  کتابهای مورد نقد قرار گزفته در بخش شعر عبارت اند از:  کلمات الشعرا،انگشتی که تا قعر این قصه تلخ ، و مقاله             است،چمدانهای قدیمی، ترانکها.
  منتقدان بخش داستان چهارمین شماره اقلیم نقد به ترتیب:احمد شاکری، محمد علی گودینی، علی الله سلیمی، مهدیه ارطایفه، مریم مقانی، یوسف نیکفام، فرخنده حق شنو، مجید محبوبی، محمدحسن حسینی، سهیلا ازگلی هستد. همچنین 
  نویسندگان مطالب بخش نقد شعر به ترتیب ذیل اند: علیرضا قزوه، حبیب الله بخشوده، محمدکاظم کاظمی، علی داوودی، مرتضی حیدری آل کثیر، هاشم کرونی.
     چهارمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 198 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 3000 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 قابل دریافت است.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام و رحمت الله. سوره مهر،منادی تربیت، پیام آزادی. ادامه
 • آیت اله فضلی از اراک: جناب آقای سرشار سلام لطفا راهنمائی فرمائید کلیه داستانهای شما ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


نثر کتاب کودکان

چون که با کودک سر و کارت فتاد
پس زبان کودکي بايد گشاد
کشف زباني خاص براي ايجاد ارتباط با کودک، پيشينه ديرينه اي در جهان دارد. نوشتن براي کودکان، صرفا به معناي به کار بردن واژه هاي ساده و در خور فهم آنان و پرداختن به جمله هاي کوتاه نيست؛ زيرا مفاهيم پيچيده و مسائل دور از ذهن کودکان را چنانچه حتي در قالب ساده ترين واژه ها و کوتاه ترين جمله ها بيان کنيم، شايد براي آنها مفيد نباشد، بنابراين، در نثر ويژه کودکان، افزون بر رعايت سادگي نسبي، مفاهيم را بايد با توجه به قدرت فهم و گنجايش ذهني و فراگيري خردسالان طرح کرد. نثر ويژه کودکان، افزون بر سادگي نسبي بياني، از نظر محتوايي نيز بايد قدرک درک، استعداد و نياز کودک را در نظر بگيرد. گفتني است ساده نويسي نبايد با زيبا نويسي مغايرت داشته باشد و نبايد از نظر دور داشت که يکي از راه هاي اثر گذاري هر چه بيشتر کلام در مخاطب، زيبايي آن است.
از کتاب " و اما بعد ... ؛ رضا رهگذر

2 نظر

جناب آقای سرشار سلام
لطفا راهنمائی فرمائید کلیه داستانهای شما برای کودکان و نوجوانان را به طور یکجا از کجا تهیه کنم.

ارسال نظر