آخرین خبر

 • • چهارمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد منتشر شد
 • پنجشنبه 30 آذرماه 91

  چهارمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه آذر ماه 91- منتشر شد. این نشریه تخصصی به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی پور، راضیه تحار، دکتر محسن پرویژ، کامران پارسی نژاد شیرازی، پدرام پاک آیین اداره می شود.
  اقلیم نقد، شامل دو بخش نقد داستان و نقد شعر است؛ و دبیری دو بخش مذکور را به ترتیب سرشار و اسماعیلی بر عهده دارند. کتابهای داستانی که در این شماره مورد نقد قرار گرفته اند عبارتند از:بادۀ کهن، کمی دیرتر، میوه های رسیده، پریباد، ریسمانی از جنس دل، صدای تیر در گردنه، استخوان خوک و دستهای جذامی، باد برگها را سمت دره ها می برد، ترکشهای ولگرد، و آن که دیرتر آمد، غروب آفتاب ربذه، فرزندان ایرانیم،مقایسه کتابهای همسفران و رویای ماده گرگ. 
  کتابهای مورد نقد قرار گزفته در بخش شعر عبارت اند از:  کلمات الشعرا،انگشتی که تا قعر این قصه تلخ ، و مقاله             است،چمدانهای قدیمی، ترانکها.
  منتقدان بخش داستان چهارمین شماره اقلیم نقد به ترتیب:احمد شاکری، محمد علی گودینی، علی الله سلیمی، مهدیه ارطایفه، مریم مقانی، یوسف نیکفام، فرخنده حق شنو، مجید محبوبی، محمدحسن حسینی، سهیلا ازگلی هستد. همچنین 
  نویسندگان مطالب بخش نقد شعر به ترتیب ذیل اند: علیرضا قزوه، حبیب الله بخشوده، محمدکاظم کاظمی، علی داوودی، مرتضی حیدری آل کثیر، هاشم کرونی.
     چهارمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 198 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 3000 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 قابل دریافت است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار سه کتاب جدید در باره ادبیات داستانی، به کوشش سرشار
 • برگزاری فارس: «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» سه اثر جدید محمدرضا سرشار به زودی منتشر خواهند شد.
  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار از انتشار سه کتاب خود در حوزه نقد ادبی خبر داد و گفت: این سه کتاب مصاحبه‌های گرد‌آوری شده هستند و در آنها گفتگوهای فنی با نویسندگان ایرانی، نویسندگان خارجی و مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی انجام شده است.
  وی در ادامه افزود: این گفتگوها مربوط به دوره انتشار مجله ادبیات داستانی است و من این گفتگوها را بعد از استخراج و بازبینی مجدد، بر اساس یک طبقه بندی در سه کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان»، «هوا سرشار از کلمات است» و «داستان برای گشایش درهای آسمان» تدوین کرده‌ام.
  سرشار در مورد هر یک از این کتاب‌ها گفت: کتاب «غوطه خوردنی غریب در داستان» مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها با نویسندگان معاصر ایرانی است. جلد دوم این مجموعه «هوا سرشار از کلمات است» نام دارد و مصاحبه‌های نویسندگان خارجی است که به فارسی ترجمه شده است. اکثر این مصاحبه‌ها در خارج از ایران انجام شده‌اند. البته در این کتاب تعدادی از مصاحبه‌هایی که نویسندگان مجله با نویسندگان خارجی انجام داده‌اند نیز وجود دارد.
  وی در ادامه افزود: جلد سوم این کتاب نیز «داستان برای گشایش درهای آسمان» نام دارد و گفتگو با مترجمان ایرانی داستان‌های خارجی است. در این کتاب مترجمان از مسائل ترجمه، جریان ترجمه در کشور و روش‌های شخصی این افراد در ترجمه آثار سخن گفته‌اند.
  سرشار درباره ضرورت گردآوری و انتشار این مجموعه سه جلدی گفت: در دورانی که من در مجله ادبیات داستانی به عنوان سردبیر یا عضو شورای سردبیری به فعالیت مشغول بودم، مطالب ارزشمندی منتشر شدند. این گفتگوها ماندگار هستند و ارزش چاپ این مطالب بیش از یک‌بار چاپ در یک مجله هستند.
  وی در ادامه افزود: از سویی این مجلات در حال حاضر در دسترس کسی نیستند. به غیر از کتابخانه مرکزی حوزه هنری تهران در هیچ کتابخانه‌ای در ایران دوره کامل این مجله پیدا نمی‌شود. با باز نشر این مطالب، برخی از مطالب این مجلات در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.
  سرشار درباره استقبال خوانندگان از کتاب‌های گفتگومحور گفت:‌ تاکنون شاهد انتشار متعدد مصاحبه‌های نویسندگان خارجی در قالب کتاب بوده‌ایم و اغلب هم مورد استقبال مخاطبان واقع شده‌اند. این در حالی است که ارزش بسیاری از این مصاحبه‌ها، اعم از نوع سوالات و پاسخ‌هایی که نویسنده پاسخ داده است، خیلی کمتر از مصاحبه‌هایی است که ما در ادبیات داستانی با نویسندگان خودمان انجام داده‌ایم. از این رو گفتیم وقتی چنین کتابی منتشر می‌شود و قطعا با استقبال مواجه خواهد شد.
  وی در ادامه افزود: از سوی دیگر در داخل کشور مصاحبه‌هایی در جبهه شبه‌روشنفکر با نویسندگان این طیف انجام شده است و به صورت کتاب در آمده‌ اما در مورد نویسندگان جبهه انقلاب این کار کمتر انجام شده است.
  این داستان نویس در انتها افزود: در حال حاضر مراحل آماده سازی این سه کتاب در انتشارات سوره مهر انجام


سرشار، آئین نامه کتاب سال را اصلاح می‏کند/ انتقاد داوران از مسوولان ارشاد

اخبار چاپ: معاون فرهنگی وزارت ارشاد در نشست هم اندیشی جایزه کتاب سال که دیشب با حضور سید محمد حسینی در هتل لاله برگزار شد از اختلاف نظر‌هایی که در کار داوری جایزه‌ کتاب سال به واسطه‌ شفاف ‌نبودن آیین‌نامه پیش می‌آید، به عنوان یکی از خلل‌های جایزه یاد و ابراز امیدواری کرد آیین‌نامه زیر نظر محمدرضا سرشار اصلاح شود.

به گزارش اخبار چاپ و به نقل از ایسنا، در این مراسم وزیر ارشاد نیز به نشستی که با رایزنان فرهنگی داشت، اشاره کرد و گفت: ما به رایزنان فرهنگی گفتیم که زمینه‌های معرفی و ترویج آثار، فرهنگ و زبان و ادبیات فارسی را در خارج از کشور فراهم بیاورند و بیش‌تر به این کار همت گمارده شود. همچنین بر حضور فعال ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی تأکید و تصریح شد که نویسندگان و مؤلفان ایرانی و برگزیدگان جایزه‌ کتاب سال بتوانند در نمایشگاه‌های جهانی کتاب حضور داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی متذکر شد: همیشه حرف و حدیث‌هایی درباره‌ی داوری‌های کتاب سال بوده است؛ اما اگر با انصاف نگاه کنیم، کارها تا این‌جا خوب پیش رفته است. سعی داریم که کتاب سال بهتر شود، بعد هم انشاء‌الله در نمایشگاه کتاب تهران و برای نخستین‌بار، همایش ناشران جهان اسلام را خواهیم داشت. به وضعیتی رسیده‌ایم که بتوانیم بیش‌تر از گذشته با ناشران جهان اسلام در تعامل باشیم. همچنین در پی آن هستیم که ترجمه از زبان فارسی به زبان‌های مختلف دنیا مورد توجه بیش‌تر قرار گیرد و در این زمینه با رایزنان فرهنگی، همکاری‌های بیش‌تری خواهیم داشت.
او در پایان متذکر شد: دولت اکنون اعتبارات خوبی را به حوزه‌ فرهنگی اختصاص داده است. امیدواریم این اعتبارات اختصاص داده‌شده در سال 89 از سوی مجلس کاهش پیدا نکند. البته با حسن نیت و نگاهی که نمایندگان مجلس دارند و با توجه به این‌که می‌دانند فرهنگ کمبود‌های فراوانی دارد، آن‌ها هم انشا الله مساعدت‌های لازم را خواهند کرد.
همچنین محمدرضا سرشار - دبیر جایزه‌ کتاب سال - به سابقه‌ی 15ساله‌ داوری‌اش در جایزه‌ کتاب سال اشاره کرد و با یاد‌آوری این‌که دبیر یا داور چندین جشنواره‌ مختلف ادبی بوده است، تأکید کرد: قطعا جایزه‌ کتاب سال از این‌که هست، بهتر می‌شود، بخصوص در حوزه‌ ادبیات داستانی، کاری جدی صورت خواهد گرفت و ما انتظار داریم که در این دوره، حداقل سلایق شخصی دخالت داده شود.
در نشست هم‌اندیشی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با داوران جایزه‌ کتاب سال، حجت‌الاسلام محمدعلی احمدی‌ ابهری - از داوران حوزه‌ی دین - به طرح دیدگاه‌هایی درباره‌ نسخ خطی پرداخت و با بیان این‌که ایران بزرگ‌ترین ذخایر نسخ خطی را در جهان دارد، از این‌که به نسخه‌های خطی اعتنایی نمی‌شود، شدیدا انتقاد کرد.
سپس دیگر داوران جایزه‌ کتاب سال به صحبت‌های کوتاهی پرداختند. محمدحسین ساکت از این‌که ارزش کار داوری آن‌طور که باید و شاید، شناخته نشده است، گله کرد. همچنین خطاب به محسن پرویز از این‌که نسبت به نام‌گذاری زاد‌روز بیهقی به عنوان روز تاریخ در تقویم بی‌اعتنایی شده است، انتقاد کرد.
او از معاونت فرهنگی خواست که بیش‌تر از گذشته در بخش داوری، اعتبارات هزینه کند و گفت: بهتر است کتاب سال دبیرخانه‌ای فعال داشته باشد که در تمام طول سال با داوران و همچنین با مؤلفان و نویسندگان ایرانی خارج از کشور و ایران‌شناسان خارجی در ارتباط باشد.
غلامرضا اعوانی - رییس مؤسسه‌ پژوهشی حکمت و فلسفه‌ی ایران - نیز به تبیین اهمیت قلم و کتاب پرداخت و محمود اکرامی‌فر به جای طرح هرگونه صحبتی درباره‌ وضعیت داوری کتاب سال، ترجیح داد، یکی از شعرهایش را بخواند.
همچنین احمد شاکری به طرح دغدغه‌هایش درباره‌ ادبیات پرداخت و در بخشی از سخنانش نسبت به پنهان‌ ماندن نام داوران کتاب سال انتقاد و تأکید کرد: کتاب سال باید به صدای مشخص خودش دست یابد.
حسین اسرافیلی هم در طرح پیشنهادی برای داوری جایزه‌ کتاب سال گفت: داورانی که کتاب‌ها را بررسی می‌کنند، باید بر همه‌ مجموعه‌ آثار یک شاعر اشراف داشته باشند و به دیگر آثار او نگاهی انداخته باشند تا اگر شاعری در یکی از کتاب‌هایش به مباحث غیراخلاقی پرداخته، دیگر به عنوان برگزیده انتخاب نشود و در واقع، باید کتاب اول تا آخر یک شاعر را دید که در شعرش به مباحث غیراخلاقی نپرداخته باشد. وزارت ارشاد هم خوب است که از کتاب‌های برگزیده دو‌هزار نسخه بخرد و برای تجهیز کتابخانه‌های عمومی در اختیار آن‌ها قرار دهد.

ارسال نظر