آخرین خبر

 • • تجلیل از محمدرضا سرشار در نخستین جشنواره ادبیات داستانی گولان در سنندج
 • پنجشنبه 26 اردیبهشتماه 92

  در اولین جشنواره ادبیات داستانی گولان - به معنی اردیبهشت - در سنندج، که به میمنت سفر پر برکت مقام معظم رهبری در اردیبهشت سال 1388، در روز سه شنبه 24 اردیبهشت در تالار اجتماعات سینما بهمن این شهر افتتاح و در 25 اردیبهشت در تالار تئاتر شهر مراسم اختتامیه آن برگزار شد، محمدرضا سرشار، به عنوان یکی از مفاخر ادبی کشور، مورد تجلیل قرار گرفت.
  در این مراسم که با حضور مهمانانی از کردستان عراق، پاکستان، نویسندگان و منتقدانی از داخل کشور، استاندار، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس حوزه هنری استان برگزار شد، با اهدای یک لوح و صنایع دستی استان سنندج، از نامبرده تجلیل به عمل آمد. در این مراسم، همچنین از سوی دکتر حسین جاف، استاد دانشگاه بغداد و نایب رئیس اتحادیه نویسندگان و شاعران عراق، از سرشار، برای شرکت در نشست سالانه این تشکل ادبی در آن کشور دعوت به عمل آمد.
  متن لوح اهدایی که به امضای مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان - به عنوان دبیر جشنواره - رسیده، به قرار ذیل است:
  « تکریم مفاخر فرهنگی - هنری زادگاهمان ایران اسلامی، تکریم بخشی از هویتمان است.
  فرهیخته ارجمند، استاد محمدرضا سرشار (رهگذر)
  داستان نویس، پژوهشگر و منتقد ادبی نامی کشور
  با درود و احترام؛ خرسندیم که در آغازین راه دهه نود خورشیدی و در نخستین گام از جشنواره بین المللی داستانی گولان، توفیق پاسداشت یکی از مفاخر و مشاهیر فرهنگی- هنری ایران اسلامی در سرزمین فرهنگ و هنر کردستان نصیب ما شد.
  روز چهارشنبه، بیست و پنجم اردیبهشت ماه 92 که معطر به شمیم عطر ولایت در سفر تاریخی شان به این استان فرهنگی می باشد، برای ما شاگردان تشنه¬ی دانش و تجربه¬ی استاد، هیچگاه از اذهان فراموش نخواهد شد. این افتخار بر تارک خاطرمان ماندگار خواهد شد که در کنار مردی با ویژگی تواضع، دانش و از همه مهمتر، از جنس مردمی سختکوش و فرهنگ پرور بودیم و به واکاوی بخشی از هویت اصیل خویش در قالب داستانها و پژوهشهای ادبی ایشان دست یافتیم.
  به رسم ادب و قدردانی از سالیان متمادی خدمت به جامعه فرهنگ و هنر توسط حضرتعالی، این لوح را تقدیم حضورتان می نمائیم.
  امید که با راهنمایی و نشر تجارب شما استاد ارجمند، نسل خودجوش و جوان ایران اسلامی بالاخص کردستان، به دور از مظاهر فرهنگی بیگانه، به آنچه غنای فرهنگی پیشینیان خویش می باشد، نائل گردند.»

آخرين نظرات خوانندگان

 • سعيده رحمانيان: با عرض سلام و احترام تازه با افرادي مانند غلامرضا ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار «زندگی که گریخت» (مجموعه ای از داستانهای کوتاه جلال آل احمد، به انتخاب محمدرضا سرشار)
 • ا
  مجموعه داستان «زندگی که گریخت» (گزیده ای از داستانهای کوتاه جلال آل احمد، به انتخاب محمدرضا سرشار)، در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران چاپ و منتشر شد.
  داستانهای این مجموعه عبارت اند از: خانم نزهت الدوله، زندگی که گریخت، گناه، نزدیک مرزون آباد، دهن کجی، آرزوی قدرت، اختلاف حساب، دفترچه بیمه، عکاس با معرفت، دزد زده، جا پا، مسلول، زن زیادی، بچه مردم، وسواس، لاک صورتی، و الگمارک و المکوس.
  جلا آل احمد، در زندگی چهل و شش ساله خود، دورانهای فکری مختلفی را پشت سر گذاشت؛ و
  کتابها و نوشته های او، حاصل و دربردارنده اندیشه های او در این دورانهای فکری چندگانه است. به همین سبب و نیز اینکه او در حتی بهترین دورانهای فکری اش هم برخی حساسیتهای جامعه اسلامی فعلی را در طرح بعضی مسائل اخلاقی در نوشته هایش نداشت، نیز تفاوت سطح فنی داستانهای او، باعث می شود که نتوان همه آثار داستانی وی را به نوجوانان و جوانان متعهد کشور توصیه کرد. گزینش و انتشار داستانهای مجموعه «زندگی که گریخت» به قصد تهیه مجموعه ای نسبتا مطمئن برای این مقاطع سنی صورت گرفته است.
  این کتاب، در 328 صفحه قطع رقعی، با شمارگان 2000 نسخه، به بهای 8700 تومان، توسط نشر تکا - وابسته به معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - انتشار یافته؛ و هم اکنون در غرفه این انتشاراتی، واقع در تالار شبستان نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، قابل تهیه است.


به قلم غلامرضا كافي درسنامه دانشگاهي «ادبيات پايداري» نوشته شد

سرویس فرهنگی- غلامرضا كافي كتاب دانشگاهي ادبيات پايداري را جهت انتشار و تدريس در دوره كارشناسي ارشد گروه ادبيات فارسي گرايش ادبيات پايداري دانشگاه‌هاي كرمان و سمنان به ناشر سپرد.
غلامرضا كافي، شاعر و استاد دانشگاه شيراز به فارس، گفت: اين كتاب در ابتدا حجمي بالغ بر 700 صفحه داشت و در آن چهره‌هاي شاخص به همراه آثار برتر سه گروه شاعران، نويسندگان و پژوهشگران و منتقدان ادبيات انقلاب به صورت كامل معرفي شده بود.
وي افزود: بنا به صلاح‌ديد بنياد حفظ آثار و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس كه مسئوليت انتشار اين اثر را بر عهده دارد حجم كتاب به كمتر از نصف تقليل پيدا كرد تا جهت تدريس در يك ترم تحصيلي كاربردي‌تر شود.
معاون فرهنگي دانشكده علوم انساني دانشگاه شيراز همچنين يادآور شد: در اين كتاب اطلاعات زندگينامه‌اي نويسندگان، شاعران و منتقدان انقلاب بدون هيچ گونه تحليلي در كنار آثار شاخص هر يك از آنها قرار گرفته است اما با توجه به اينكه ما هنوز در ابتداي راه هستيم اميدوارم كه در آينده كتاب به صورت جامع‌تر و عالمانه‌تري ارائه شود.
به گفته كافي حميد سبزواري، علي موسوي گرمارودي، سلمان هراتي، سيد حسن حسيني، قيصر امين‌پور و... از جمله شاعراني هستند كه در كنار نويسندگان و پژوهشگراني چون علي موذني، راضيه تجار، محمدرضا سرشار، منوچهر اكبري، محمدرضا سنگري، حميدرضا شكارسري و... در اين درسنامه دانشگاهي معرفي شده‌اند.
وي همچنين از تصويب طرح ايجاد گرايش ادبيات پايداري در دانشگاه شيراز خبر داد و تصريح كرد: اين طرح در حال حاضر آماده ارائه به وزارت علوم است و اميدوارم كه با مساعدت آنها در آينده‌اي نزديك شاهد تاسيس اين رشته در دانشگاه شيراز و نيز ديگر دانشگاه‌هاي مادر كشورمان باشيم.

1 نظر

با عرض سلام و احترام
تازه با افرادي مانند غلامرضا كافي آشنا شده ام قصد دارم پايان نامه اي با موضوع دفاع مقدس بنويسم. لطفا بنده را در اين مسير راهنمايي نماييد.
بنده دانشجوي زبان و ادبيات فارسي از استان فارس شهرستان جهرم هستم. مي توانيد مطالب خود را به ايميلي كه ثبت كرده ام ارسال نماييد.
با تشكر

ارسال نظر