آخرین خبر

 • • نامه سرگشاده انجمن قلم ایران به وزیر ارشاد در باره لزوم عدم حضور ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت
 • سه شنبه 14 مهرماه 94

  بسمه تعالی
  جناب آقای علی جنتی
  وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی
  سلام علیکم
   
     انقلاب اسلامی ایران با جانمایه فرهنگ و اندیشه مبتنی بر وحی، درهایی تازه‌ از یک جریان پاک فرهنگی را به روی صاحبان اندیشه و خرد و جویندگان حقیقت در همه‌ی جهان گشود؛ اما این امر بر سردمداران گروهی از کشورهایی که تداوم برترجویی خود را فقط در سایه نفی تفکر الهی و توحیدی می دیدند، خوش نیامد. از این رو برخی از صاحبان قلم-  وابسته به خود- را بر آن داشتند تا جایگاه قدسی آخرین فرستاده الهی- حضرت محمد (ص)-  را با قلمهای مسموم خود بیالایند. هرچند ساحت پیامبر اعظم (ص) والا­تر از آن است که با  لجن­پراکنی­ جرثومه­ فسادی این مایه حقیر آلوده شود، اما برای صاحبان قلم و اندیشه در جمهوری اسلامی ایران بسیار تلخ و اندوهبار است که ببینند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در نمایشگاه کتابی شرکت کند که آغاز به کار آن با حضور کسی شکل بگیرد که به سبب هتک حرمت ختم پیامبران در کتابی مورد نفرت و غضب بیش از یک و نیم میلیارد مسلمان قرارگرفته و ادامه­اش با رونمایی از  کتابی باشد که در ارتباط با همین نوشته موهن  از سوی همان فرد نوشته شده است. لذا، از جنابعالی درخواست می­کنیم در این باره تجدید نظر فرمایید .

                                                                                                                             با احترام

  انجمن قلم ایران 

آخرین کتاب

 • • چاپ دوم ترجمه عربی رمانی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است
 • این اثر که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است هم اینک چاپ دوم عربی آن در حال انتشار است.

  «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح¬های جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند. به گونه ای که معظم له در یک دیدار حضوری با نویسنده و دست اندرکاران رادیویی این برنامه، آنان را مورد تفقد و تشویق قرار دادند و به ادامه کار سفارش کردند.

  این برنامه رادیویی سپس به زبانهای دیگر نیز ترجمه و از شبکه های برون مرزی صدا پخش شد. همان گونه که نمایش نسخه فارسی آن، پس از چندی، مجددا از صدای جمهوری اسلامی ایران بازپخش شد.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری شد. از آن جمله می توان به عنوان اثار برگزیده رتبه¬های اول و دوم دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد. و بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی (ترجمه پروفسور جیمز کلارک؛ قرار گرفته روی سایت آمازون)، اردو، ترکی استانبولی (منتشر شده توسط انتشارات کوثر استانبول و قرار گرفته روی سایت آمازون) و چاپ ترجمه عربی مجلد اول آن با عنوان «ها هو الیتیم بعین الله» در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. به گونه¬ای که در نمایشگاه کتاب بغداد تمام نسخ آن در همان روز نخست به اتمام رسید.

  «آنک یتیم نظر کرده» در چاپ دوم عربی خود به ترجمه دکتر بتول مشکین فام - استاد دانشگاه الزهرا- توسط ناشر جدیدش - دارالمعارف الحکمیه - در شمارگان 1000نسخه، در دست انتشار است.

خواندني‌هاي وب


در پی دعوت از سلمان رشدی رخ داد: انصراف مجمع ناشران انقلاب اسلامی از شرکت در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در پی دعوت نمایشگاه کتاب فرانکفورت از سل

ارسال به دوستان
در پی دعوت از سلمان رشدی رخ داد
انصراف مجمع ناشران انقلاب اسلامی از شرکت در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

در پی دعوت نمایشگاه کتاب فرانکفورت از سلمان رشدی مجمع ناشران انقلاب اسلامی از حضور در این نمایشگاه انصراف داد.

خبرگزاری فارس: انصراف مجمع ناشران انقلاب اسلامی از شرکت در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

به گزارش خبرگزاری فارس، مجمع ناشران انقلاب اسلامی با انتشار بیانیه‌ای از حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت در پی دعوت از سلمان رشدی انصراف داد.

متن این بیانیه به شرح ذیل است:

باسمه‌تعالی

بیانیۀ مجمع ناشران انقلاب اسلامی در خصوص سخنرانی سلمان رشدی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

«من به تمام دنیا با قاطعیت اعلام می‌کنم که اگر جهانخواران بخواهند در مقابلِ دین ما بایستند، ما در مقابل همۀ دنیای آنان خواهیم ایستاد.» امام خمینی(رحمه‌الله علیه)

انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب عمیقاً فرهنگی است که بر پایۀ آموزه‌های وحیانی پیامبر گرامی اسلام شکل گرفت و به برکت وجود مقدس حضرت رسول(ص)، قریب به چهار دهه است که خواب مستکبرین عالم را آشفته کرده است. بی‌دلیل نیست که گاه و بی‌گاه و با بهانه و بی‌بهانه به ساحت این وجود مقدس هجمه و جسارت می‌کنند تا شاید به خیالشان اجازه ندهند قلوب بیشتری شیفتۀ آیین و مرام این اسوۀ حسنه شود.

نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت امسال عرصۀ دیگری از این تلاش‌های تفرقه‌افکن و واگرایانه شد و علی‌رغم ادعاهای فراوان این نمایشگاه مبنی بر بی‌طرفی، رسماً اعلام کردند که سلمان رشدی، نویسندۀ مهدورالدم کتاب آیات شیطانی، سخنران کنفرانس خبری افتتاحیۀ نمایشگاهشان خواهد بود و با موضوع «اهمیت آزادی بیان» به ایراد سخن خواهد پرداخت. طبعاً این رفتار سیاسی، با اعتراض متین قاطبۀ تشکل‌های باغیرت نشر ایران و درخواست جدی برای تجدیدنظر روبرو شد؛ اما لحن غیرمؤدبانه و پاسخ بی‌ملاحظۀ مدیران نمایشگاه در ابراز افتخار و خوشحالی از این اقدام و حمایت همه‌جانبه‌شان از سلمان رشدی نشان داد که تا چه میزان سیاست‌های ضداسلامی و نفوذ صهیونیزم می‌تواند در تاروپود یک رویداد ظاهراً فرهنگی موثر واقع شود.

طنز تلخ ماجرا آنجاست که نویسنده‌ای که به مقدسات یک‌ونیم میلیارد انسان در سراسر جهان صریحاً توهین کرده است، قرار است در مورد اهمیت «آزادی بیان» سخن براند و امروز نمایشگاهی داعیۀ دفاع از آزادی بیان دارد که ده سال تمام به نشر ایران اجازۀ حضور در نمایشگاه و ارائۀ یک جلد از کتابهایش را نمی‌داد؛ نمایشگاهی دم از آزادی بیان می‌زند که عرضۀ یک عنوان کتاب در نقد جنایات صهیونیست‌ها و دفاع از مردم مظلوم فلسطین را در خود برنمی‌تابد.

آنچه مسلم است، یک طراحی سیاسی دقیق و حساب‌شده پشت این برنامه وجود دارد و این دعوت، زمانی معنادارتر می‌شود که می‌بینیم یکی از بزرگ‌ترین کشورهای اسلامی یعنی اندونزی، میهمان ویژۀ این نمایشگاه است و اعتراض‌های مختلف فعالان فرهنگی مسلمان و تشکل‌ها و ناشران بین‌المللی با پاسخ منفی و بی‌پروای مسئولان نمایشگاه روبرو می‌شود. بدون‌شک دولت ما و ناشران عزیز ما در آستانۀ یک آزمون هستند. دشمن می‌خواهد غیرت و انسجام فرهنگی ما را به‌ویژه پس از مذاکرات هسته‌ای بسنجد و به‌خیالش بتواند اندک خللی و یا سستی بیابد و تدارک رخنه‌ای نماید و مرزهای اعتقادی‌مان را فرسنگ‌ها جابجا کند. زهی خیال باطل!

امروز نیز مانند همیشه، ایران سربلند، به‌عنوان مبداء صدور حکم تاریخی امام خمینی(ره) و بیرق‌دار مبارزه با مستکبران عالم، الهام‌بخش جهان اسلام است و تیری که امام در دو دهه قبل رها نمود، قطعاً روزی به قلب هتاکان خواهد نشست.

دولت و ملت ایران اسلامی هم‌دل و هم‌زبان‌اند و یقیناً نمی‌توانند حضور نحس این نویسندۀ هتاک را در پیشانی نمایشگاه فرانکفورت برتابند و یکپارچه با عدم‌حضور در نمایشگاه، به این دهن‌کجی آشکار، واکنش نشان می‌دهند و اجازه نمی‌دهند مرزهای فرهنگی و اعتقادی لگدمال اجانب شود.

مجمع ناشران انقلاب اسلامی، به‌عنوان تشکلی که البته از ماه‌ها قبل، برنامه‌ریزی جامعی را برای یک حضور قوی فرهنگی تدارک کرده بود، به حرمت وجود نازنین رسول خدا (ص) و حرمت حکم جاودانۀ نائب‌الامام خمینی کبیر، در این نمایشگاه حاضر نخواهد شد و از همۀ مسئولان، ناشران و تشکل‌هایی که برای حضور فعالانه برنامه‌ داشتند، دعوت می‌کند با به رخ کشیدن غیرت دینی خود، یک‌پارچه، هماهنگ و عزتمندانه، از حضور در نمایشگاه اعلام انصراف کنند.

بی‌تردید، این رخداد پیش‌آمده، آزمونی جدی و فرصتی برای عرض ارادتی مجدد به ساحت اسلام ناب محمدی و مبارزه با صهیونیزم جهانی و دارای پیامی روشن برای دست‌اندرکاران نمایشگاه فرانکفورت برای خارج شدن از چنبرۀ سیاست‌بازان و اختلاف‌انگیزان خواهد بود.

ارسال نظر