آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


صالحی در افتتاحیه نمایشگاه کتاب کرج عنوان کرد: آمار تولید کتاب در ایران و آلمان برابری می‌کند

ارسال به دوستان
صالحی در افتتاحیه نمایشگاه کتاب کرج عنوان کرد
آمار تولید کتاب در ایران و آلمان برابری می‌کند

سیدعباس صالحی، معاون فرهنگی ارشاد در افتتاحیه نمایشگاه کتاب البرز با اشاره به اینکه تولید عناوین کتاب ایران با آلمان که در این بخش سرآمد است برابری می‌کند، افزود: مسیر خوب و مطلوبی را در راستای تولید علم، کتاب و دانش گذرانده‌ایم.

خبرگزاری فارس: آمار تولید کتاب در ایران و آلمان برابری می‌کند

به گزارش خبرگزاری فارس، سیدعباس صالحی در مراسم افتتاحیه ششمین نمایشگاه کتاب استان البرز که عصر روزگذشته در سالن اداره کل فرهنگ و ارشاد استان البرز برگزار شد، با اشاره به اینکه اگر چه البرز از نظر تقویم زمان بندی با تاخیر به استان های کشور پیوسته است، اظهار داشت: این استان از نظر شخصیت های بزرگ سابقه دیرینه ای دارد.

وی با بیان اینکه آیت الله طالقانی بزرگ مردی بود که در طول تاریخ کمتر می توان نمونه وی را پیدا کرد، افزود: امام خمینی(ره) از ایشان با عناوین بی مانند و کم مانندی نظیر ابوذر زمان و شمشیر مالک اشتر یاد کرده اند که جامعه ایران به شخصیت بزرگی همچون این عالم گرانقدر افتخار می کند.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه یکی از دستاوردهای انقلاب در کنار سایر دستاورها مرتبط با بخش نشر و کتاب است، خاطرنشان کرد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون یک میلیون عنوان کتاب در کشور تولید شده که این آمار تا اردیبشهت سال جاری 970 هزار عنوان کتاب بوده است.

وی با اشاره به  بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه کتاب سال جاری و تاکیدات ایشان در رابطه با اینکه باید نسبت به امر کتابخوانی اهتمام داشت، یادآور داشت: ایشان همواره تاکید داشتند که این مهم دستاورد انقلاب اسلامی است.

ایشان با بیان اینکه مادامی که از کتاب صحبت می‌شود این مهم پیشرفت و تمدن را به همراه دارد، تصریح کرد: سال گذشته 73 هزار عنوان در سطح کشور تولید شد که از این میزان 16 هزار عنوان کتاب مربوط به بخش علوم انسانی، 14 هزار و 500 عنوان کتاب علوم طبیعی، 12 هزار عنوان کتاب حوزه دین، 11 هزار عنوان کتاب برای بخش کودک و 10 هزار عنوان دیگر برای بخش ادبیات است.

دکتر صالحی با اشاره به اینکه خوشبختانه تولید عناوین کتاب های کشور جمهوری اسلامی ایران با کشوری مانند آلمان که در این بخش سرآمد است برابری می‌کند، افزود: مسیر خوب و مطلوبی را در راستای تولید علم، کتاب و دانش گذرانده‌ایم.

وی با بیان اینکه تولید کتاب در سطح کشور بالا است اما وضعیت کتابخوانی و خریدن کتاب در جامعه مناسب نیست که این امر به  سبب برخی دغدغه های مطرح شده مردم نظیر عدم فرصت مناسب و مواردی از این دست عنوان می شود، گفت: نداشتن فرصت مناسب را نباید بهانه‌ای برای کتاب نخواندن و نخریدن مطرح کرد چرا که با میانگین هر روز 15 دقیقه کتابخوانی سالیانه 20 کتاب توسط هر فرد به شرط اینکه در هر دقیقه 300 کلمه خوانده شود، مورد مطالعه قرار می گیرد.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با اشاره به اینکه باید کتاب های خوب قیمت مناسب تولید و فضای مطلوب برای عرضه و خرید مردم تعیین شود، اظهار داشت: باید اقدامات خاص و بیشماری در راستای اینکه کتابخوانی بین مردم رونق پیدا کند، انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه 70 درصد نشر کشور در استان تهران انجام می شود، از این رو قرار دادن 21 هزار عنوان کتاب در یک نمایشگاه اقدام خوبی و قابل تحسینی است، خاطرنشان کرد: ارشاد بستر لازم برای ورود عمومی هر استان به نمایشگاه کتاب استانی را فراهم کرده است که خوشبختانه در این بین شاهد ایجاد هفته فرهنگی در استان ها نیز هستیم.

ششمین نمایشگاه کتاب استان البرز به همت موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان وبا حمایت معاونت امورفرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تاریخ 21 تا 27 شهریور ماه به مدت هفت روزدرسالن نمایشگاه های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی البرز پذیرای علاقه مندان به کتاب و کتاب خوانی است.

ارسال نظر