آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


یک اصلاح طلب: بررسی برجام وظیفه شرعی نمایندگان است

یک اصلاح طلب: بررسی برجام وظیفه شرعی نمایندگان است
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۵
 
رئیس کمیته هسته‌ای جبهه اصلاح‌طلبان با بیان اینکه دولت باید برجام را به صورت لایحه به مجلس تقدیم کند، گفت: رسیدگی به برجام نه تنها حق قانونی نمایندگاه بلکه مسئولیت شرعی آنان نیز به شمار می‌رود.
یک اصلاح طلب: بررسی برجام وظیفه شرعی نمایندگان است
به گزارش جهان، سعید یاری دبیرکل سازمان دفاع از منافع ملی و رئیس کمیته هسته‌ای جبهه اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با فارس با اشاره به برخی اشکالات در متن برجام اظهار داشت:‌ اولین نقطه ضعف برجام این است که ایران اسلامی با امضاء این متن سندی را قبول می‌کند که حکایت از تائید اظهارات دروغ طرف غربی مبنی بر تهدید بودن کشورمان است.

وی افزود: ایالات متحده آمریکا طی ۱۲ سال هر سه ماه یک بار بر اساس گزارشات که آقای البرادعی و آمانو سندی را از آن طرف گرفته و چیزی را به عنوان سند تحویل نداده است که تجمیع این اسناد ۳۰ عدد شده و در این ۳۰ سند ۳ پیام را مدیرکل آژانس به شورای حکام و بعداً‌ به شورای امنیت گزارش کرده است.

دبیرکل سازمان دفاع از منافع ملی ادامه داد: در این ۳۰ سند بر صلح‌آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران تأکید شده و آمده که جمهوری اسلامی ایران انحرافی به سمت ساخت بمب و سلاح هسته‌ای نداشته اما آژانس در کشف عمق فعالیت هسته‌ای ایران ناتوان است. از نظر ما عمقی وجود نداشته که بخواهد کشفی صورت بگیرد.

یاری خاطرنشان کرد: امروز در برجام پس از ۱۵ سال سندی را ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل متحد که مربوط به تهدید است را تحویل طرف مقابل یعنی آمریکا داده‌ایم و تهدید بودن خودمان را به دست خود امضاء کردیم.

وی معتقد است که آمریکایی‌ها در برجام به دنبال درجه اطمینان و اعتماد نیستند بلکه به خیال خودشان ایران را یک سال از دستیابی به بمب هسته‌ای عقب انداختند یعنی آنان همچنان ایران را به دنبال دستیابی به بمب هسته‌ای می‌دانند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به تأکید بر اینکه آمریکا به خیال خودش با برجام ما را یک سال از ساخت بمب هسته‌ای عقب انداخته است، گفت:‌ آمریکایی‌ها برای تحقق این فرضیه خود در برجام ۱۹هزار سانتریفیوژ ما را به ۶هزار سانتریفیوژ رساندند، غنی‌سازی فردو را تعطیل کردند و سوخت ۲۰ درصدی این نیروگاه را که ۲۰۰کیلوگرم بود و میلیاردها بابت آن پول خورده است را نیز باید تا قبل از امضای برجام اکسید و یا از بین ببریم.

یاری تصریح کرد: طبق برجام ما باید یک تناژ بالایی از اورانیوم غنی‌شده را به روسیه بفرستیم و تناژ مشخصی از پلوتونیم غنی‌شده از نیروگاه اراک را باید به مقدار ۳۰ کیلوگرم کاهش دهیم.

وی ادامه داد: ما موظفیم بر طبق برجام قلب راکتور اراک را خارج،‌ برش زده و به انبار بفرستیم و از طرفی سینی و منفذهای زیر آن را با بتن پر کنیم که دیگر کارایی لازم را نداشته باشند.در این توافقنامه تحقیق و توسعه ما نیز محدود می‌شود اگر در یک فرازی اجازه کارکرد به برخی از سانتریفیوژها را می‌دهند برای این است که این سانتریفیوژها فاقد روتور هستند و به نوعی سرکاری و دکور محسوب می‌شوند.

به گفته دبیرکل سازمان دفاع از منافع ملی، برجام ایران را دچار محدودیت‌های تجهیزاتی و امکاناتی از صفر تا ۱۰۰ در روند فعالیت های صلح آمیز هسته‌ای می‌کند؛ محدودیت‌های زمانی ۵، ۸، ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ ساله از دیگر تبعات برجام برای ایران است.

یاری خاطرنشان کرد: در برجام فعلی ما باید ابتدا اقداماتی را انجام و بار سنگین و خسارات مالی را تحمل کنیم. آژانس نیز راستی‌آزمایی انجام و بعد از آن اقدام به رفع و یا برداشتن تحریم‌ها می‌کند که این نابرابری را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: اگر برجام به هر دلیلی بهم بخورد هیچ جای آن پیش‌بینی نشده که خسارت برجام را باید چه کسی پرداخت کند و همه ان متوجه مردم و کشور ایران است.

رئیس کمیته هسته‌ای جبهه اصلاح‌طلبان تأکید کرد: ما معقتدیم برجام فعلی مثل جاده چالوس است که نه در آن پلیسی وجود دارد و نه علام راهنمایی و رانندگی نصب شده و هر لحظه ممکن است با شکایت و اعتراض آنها مواجه شویم و این به ضرر منافع ملی است.

یاری با بیان اینکه برجام باید به صورت لایحه به مجلس تقدیم شود، گفت: هرآنچه که تعهدآور باشد طبق اصل ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی باید با پشتوانه ملی مورد تصویب مجلس قرار بگیرد بنابراین رسیدگی به برجام نه تنها حق قانونی نمایندگان است بلکه مسئولیت شرعی آنان نیز محسوب به شمار می‌رود.

ارسال نظر