آخرین خبر

 • • جریمه برای کشف حجاب درخودرو
 • دوشنبه 23 شهریورماه 94

  در کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس تصویب شد
  تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۵۰

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس از مصوبه این کمیسیون مبنی بر جریمه یکصد هزار تومانی پلیس برای رانندگان مزاحم نوامیس و کشف حجاب در خودرو خبر داد.
  به گزارش جهان، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جلسه امروز کمیسیون، گفت: در جلسه امروز کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس برای بررسی طرح عفاف و حجاب، ۲ ماده این طرح مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

  وی افزود: طبق ماده یک طرح عفاف و حجاب، رانندگان یا سرنشینان وسیله نقلیه‌ای که اقدام به کشف حجاب و روزه‌خواری و یا رانندگانی که مزاحمت‌هایی را برای نوامیس مردم ایجاد می‌کنند و یا حرکات غیر متعارف خلاف عفت عمومی از خودشان بروز می‌دهند، متخلف محسوب شده و مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آنها برخورد کنند.

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس در همین زمینه تصریح کرد: براساس ماده یک طرح عفاف و حجاب، مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آن دسته از رانندگانی که برای نوامیس مردم مزاحمت ایجاد کرده و یا در خودروی خود اقدام به کشف حجاب و یا در ایام ماه مبارک رمضان اقدام به روزه‌خواری می‌کنند، برخورد کرده و جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای آنها لحاظ کنند.

  حجت‌الاسلام پژمان‌فر ادامه داد: البته برای این دسته از رانندگان متخلف، علاوه بر جریمه یکصد هزار تومانی، در صورت تکرار این تخلفات ۱۰ نمره منفی، طبق موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز لحاظ شده و وسیله نقلیه آنها نیز به مدت ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

  وی در پایان به ماده ۲ طرح عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۲ این طرح، دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل تمامی کارکنان دولت می‌شود، در صورت ارتکاب به تخلف مندرج در بند ۲۰ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری، مشمول طرح عفاف و حجاب، توبیخ کتبی و درج در پرونده استخدامی شده و باید در مورد شخص متخلف تصمیم‌گیری شود؛ البته در صورت تکرار تخلف، به کسر حقوق فوق‌العاده شغل و یا عناوین مشابه و کسر یک سوم از حقوق یک ماه محکوم می‌شوند.

آخرین کتاب

 • • چاپ دوم ترجمه عربی رمانی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است
 • این اثر که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است هم اینک چاپ دوم عربی آن در حال انتشار است.

  «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح¬های جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند. به گونه ای که معظم له در یک دیدار حضوری با نویسنده و دست اندرکاران رادیویی این برنامه، آنان را مورد تفقد و تشویق قرار دادند و به ادامه کار سفارش کردند.

  این برنامه رادیویی سپس به زبانهای دیگر نیز ترجمه و از شبکه های برون مرزی صدا پخش شد. همان گونه که نمایش نسخه فارسی آن، پس از چندی، مجددا از صدای جمهوری اسلامی ایران بازپخش شد.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری شد. از آن جمله می توان به عنوان اثار برگزیده رتبه¬های اول و دوم دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد. و بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی (ترجمه پروفسور جیمز کلارک؛ قرار گرفته روی سایت آمازون)، اردو، ترکی استانبولی (منتشر شده توسط انتشارات کوثر استانبول و قرار گرفته روی سایت آمازون) و چاپ ترجمه عربی مجلد اول آن با عنوان «ها هو الیتیم بعین الله» در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. به گونه¬ای که در نمایشگاه کتاب بغداد تمام نسخ آن در همان روز نخست به اتمام رسید.

  «آنک یتیم نظر کرده» در چاپ دوم عربی خود به ترجمه دکتر بتول مشکین فام - استاد دانشگاه الزهرا- توسط ناشر جدیدش - دارالمعارف الحکمیه - در شمارگان 1000نسخه، در دست انتشار است.

خواندني‌هاي وب


تاملی بر یک رفتار سیاسی خانوادگی؛ ‫همه‌رفتاری‌های بد «هاشمی‌ها»با نظام/ازخوش‌رقصی در فتنه تا اتهام پدرسوخته‌بازی و تقلب به قوه قضائیه‬

تاملی بر یک رفتار سیاسی خانوادگی؛
‫همه‌رفتاری‌های بد «هاشمی‌ها»با نظام/ازخوش‌رقصی در فتنه تا اتهام پدرسوخته‌بازی و تقلب به قوه قضائیه‬
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۶
 
نوع گفته ها، فعالیت ها و اقدامات سیاسی خانواده(همسر و فرزندان) اکبر هاشمی رفسنجانی را عموما و به خصوص در دهه اخیر، می توان با نگاه خوش بینانه، بدرفتاری با نظام جمهوری اسلامی تلقی نمود. دیدبان در شماره اول به بررسی عملکرد شخص اکبر هاشمی پرداخت و اینک در شماره دوم پرونده سیاسی یک خاندان، سوءرفتار خانواده هاشمی را با نگاه انتقادی بررسی خواهد نمود.
‫همه‌رفتاری‌های بد «هاشمی‌ها»با نظام/ازخوش‌رقصی در فتنه تا اتهام پدرسوخته‌بازی و تقلب به قوه قضائیه‬
گروه سیاست جهان نیوز: در این پرونده با نگاه انتقادی به بررسی عملکرد خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی(همسر و فرزندان) خواهیم پرداخت که عموما این فعالیت ها به طور خوش بینانه در قالب بدرفتاری با نظام و وارد نمودن خسارت به نظام مقدس جمهوری اسلامی همراه بوده است.

خانواده هاشمی رفسنجانی

حاشیه های قرار گرفتن هاشمی در مهم ترین جایگاه های سیاسی کشور، فقط مختص وی نبود و باعث شد که خانواده وی نیز به صورت جدی درگیر مسائل سیاسی شوند و در معرض حاشیه ها و لغزش های این فضا قرار گیرند. در سایت اینترنتی هاشمی رفسنجانی در بخش زندگینامه و به قلم خود هاشمی برخی نکاتی در رابطه با ورود خانواده اش به عرصه سیاسی آمده است که در بردارنده نکات جالبی است. در بخشی از این مطلب آمده است: «خانواده من وارد سیاست نشدند»؛ هاشمی ادامه می‌دهد که «بچه‌های ما در کار سیاست نیامدند. اما حُسن یا اشکالی وجود دارد که خیلی بی‌رودربایستی برخورد می‌کنند. مخفی‌کاری و ریاکاری نمی‌کنند و هر چه هستند، نشان می‌دهند. در کارهایی که به آنها مربوط نیست دخالت می‌کنند. این روش در جامعه ما باب نیست. به معنای مصطلح وارد سیاست نشدند، ولی وارد میدان شدند... آن طرفش هم سخت است. دستشان به خاطر قدرت باز باشد و سوء استفاده کنند، که نقطه فسادانگیزی است. خودم مواظبت می‌کردم که آلوده نشوند.»[۱] نکته ای که خود هاشمی نیز به آن اشاره می کند و آن ورود خانواده وی در سیاست بدون رودربایستی است که این شامل همسر و فرزندان ایشان می شود که در اینجا قصد داریم به صورت مجزا میزان ورود هر کدام از اعضای خانواده هاشمی به سیاست را بررسی کنیم.


۱- عفت مرعشی

همسران سیاستمداران در ایران با وجود اینکه مورد توجه رسانه ها هستند، اما کمتر به صورت مستقل و مستقیم در مسائل سیاسی دخالت می کند. با این حال همسر هاشمی رفسنجانی از این قاعده مستثنی هست و در موارد مختلف با اظهار نظر هایش حاشیه هایی را در عرصه سیاسی و رسانه ای بوجود می آورد.

علی رغم اینکه نام عفت مرعشی اولین بار در قضیه ترور هاشمی رفسنجانی مطرح شد، اما اظهارات چند سال اخیر وی بیشتر مورد توجه رسانه ها قرار گرفت و ویژگی های اخلاقی و شخصیتی مادر فرزندان هاشمی را بهتر نمایان کرد. برای روشن شدن موضوع در این جا به برخی اظهارات عفت مرعشی که در مواردی همراه با توهین و تهدید نظام جمهوری اسلامی است اشاره خواهیم کرد.

دعوت به شورش

یکی از پرحاشیه ترین اظهارات همسر هاشمی رفسنجانی در پای صندوق رأی در سال ۸۸ مطرح شد که در آن مرعشی مردم را به اردو کشی خیابانی در صورت رأی آوردن احمدی نژاد دعوت می کند. وی در پاسخ به این سئوال "توصیه‌ شما به هواداران چیست؛ به نامزدها بعد از روز انتخابات؟" می گوید: "اگر «تقلب» کردند، بریزند تو خیابون‌ها.![۲]


تکرار ادعای تقلب در سال ۹۲

عفت مرعشی در سال ۹۲ و پیش از انتخابات ریاست جمهوری در اظهار نظری منکر وجود انتخابات در کشور می شود و مدعی است که حاکمیت رأی مردم را تغییر می دهد. مرعشی در مورد این مسئله گفته بود: « انتخاباتی وجود ندارد، مگر برای اینها کاری دارد که رای‌ها را عوض کنند.»[۳] با وجود چنین اعتقادی، هاشمی رفسنجانی برای شرکت در انتخاباتی که به قول همسرش وجود ندارد ثبت نام می کند.

اتهام پدرسوخته بازی و تقلب به قوه قضائیه

اما یکی دیگر از اظهارات جنجال آمیز عفت مرعشی بعد از اعلام حکم مهدی هاشمی با اهانت به قوه قضائیه بیان شد. مرعشی در پاسخ به این پرسش "نظر شما درباره حکم مهدی هاشمی چیست؟" گفت: حکم آقای هاشمی یعنی تقلب، تقلب، پدرسوخته‌بازی. بروید بنویسید که خانم هاشمی گفت که، "پدرسوخته‌بازی بوده، حکمش (حکم مهدی هاشمی) پدرسوخته‌بازی بود و حکم نیست."[۴]


۲-فاطمه هاشمی

فاطمه هاشمی (متولد ۱۳۳۹) فرزند نخست اکبر هاشمی‌رفسنجانی و عفت مرعشی است. او همسر سعید لاهوتی - فرزند آیت‌الله لاهوتی - است. وی از اعضای موسس حزب اعتدال و توسعه هم هست. حزبی که در پاییز سال ۷۸ و از سوی برخی نزدیکان هاشمی‌رفسنجانی - که به جناح راست نزدیک‌تر بودند - راه‌اندازی شد. فاطمه هاشمی کمتر از دیگر خواهران و برادران خود در عرصه سیاست وارد شده و مدت‌هاست که رئیس بنیاد امور بیماری‌های خاص است. [۵] با این حال در چند سال گذشته وی حضور چشم گیرتری در رسانه ها داشته و اخیرا این حضور شامل رسانه های ضد انقلاب و خارج کشور نیز می شود که همین مصاحبه ها و موضع گیری ها حاشیه هایی را برای نظام جمهوری اسلامی بوجود آورده است.

بیشتر موضع گیری های رسانه ای فاطمه هاشمی در سال های اخیر در واکنش به دادگاه برادرش بوده که به صورت هماهنگ با دیگر اعضای خانواده، به دنبال سیاسی نشان دادن این دادگاه بودند. به عنوان نمونه می توان به اظهار نظر فاطمه هاشمی در حاشیه دادگاه مهدی اشاره کرد که در پاسخ به سؤالات خبرنگاران عنوان کرد: فقط می‌توانم بگویم انتقام پدر را از پسر می‌خواهند بگیرند.[۶]


ظالم خواندن نظام جمهوری اسلامی با هدف تبرئه خانواده

بزرگترین تهمت فاطمه هاشمی به نظام جمهوری اسلامی به خاطر برخورد قوه قضائیه با جرائم برادرش در مصاحبه با سایت ضد انقلاب کلمه عنوان شد. وی در قسمت هایی از این مصاحبه می گوید: «سال ۸۸ هم یک‌بار به شما گفتم که روزی پدر ما را دورهم جمع کردند و گفتند دو راه برای زندگی جلوی ما هست: یکی اینکه با حکومت و کسانی که تخلف و ظلم می‌کنند، باشیم و قطعاً شما بهترین زندگی را خواهید داشت؛ اما اگر در کنار مردم قرار بگیرم و از مردم حمایت کنم، شما را اذیت می‌کنند و به زندان می‌اندازند و برخوردهای غیرقانونی با شما انجام می‌دهند و شما باید این‌ها را تحمل‌کنید و ما هم گفتیم تحمل می‌کنیم زیرا چیزی جز راه درست در کنار مردم را نمی‌خواهیم. مهدی هم باوجوداینکه در زندان شرایط مناسبی ندارد اما مانند همیشه تحمل کرده و می‌گوید جایم خوب است و نگران نباشید. این‌ها هم می‌گویند حالا که مهدی می‌گوید جایم خوب است، پس اذیت‌ها و فشارها را افزایش دهیم تا بالاخره درخواست عفو کند.»[۷]

 

۳-محسن هاشمی

محسن هاشمی بزرگترین پسر اکبر هاشمی رفسنجانی است که بیشتر به فعالیت های عمرانی در طول سال های پس از انقلاب پرداخته است. محسن هاشمی در دهه ۶۰ در مسؤولیت های گوناگونی از جمله: ریاست دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست بازرسی ویژه ریاست جمهوری و عضو هیئت مدیره سازمان صنایع دفاع اشتغال داشت. و از سال ۱۳۷۶ به مدت ۱۳ سال ریاست هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت متروی تهران، نایب رئیس اتحادیه بین‌المللی حمل و نقل عمومی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا و ریاست هیئت مدیره اتحادیه قطارهای شهری کشور را بر عهده داشت. وی ریاست هیئت مدیره انجمن مهندسی حمل و نقل ریلی ایران و معاون عمرانی دانشگاه آزاد اسلامی را به عهده گرفت. وی همچنین به عنوان مدیر موسسه انتشاراتی "معارف انقلاب"، ناشر کتب نوشته شده توسط خود و خانواده، به ویژه خاطرات پدرش از قبل و بعد از انقلاب اسلامی بود.

محسن هاشمی در طول دوران خدمت علاقه ای به دعواهای سیاسی نداشت، تا جایی که برای دادگاه "فاطمه هاشمی" در ۱۸ دی ماه ۱۳۹۲ همه فرزندان و حتی مادر خانواده هم در کنار "فاطمه" بودند، اما وی ترجیح داد صبح آن روز را جای دیگری به جز دادگاه انقلاب بگذراند.[۸]

شاخص ترین محل بروز محسن هاشمی در عرصه سیاسی، مربوط به سال ۹۲ و تلاش برای کسب کرسی شهرداری تهران بود که موفقیت آمیز نبود. همچنین می توان به واکنش های محسن هاشمی به اخبار مربوط به خانواده هاشمی در رسانه ها اشاره کرد که مسئولیت تکذیب و دادن جوابیه به برخی اخبار رسانه ها بر عهده وی گذاشته شده است.

۴-فائزه هاشمی

فائزه هاشمی دومین دختر اکبر هاشمی رفسنجانی متولد ۱۷ دی ماه سال ۱۳۴۱ در قم است. همسر وی حمید لاهوتی دندان‌پزشک و فرزند آیت‌الله حسن لاهوتی است. وی از سال ۱۳۶۹ ریاست فدراسیون اسلامی ورزش زنان را بر عهده داشت. او همچنین در انتخابات مجلس پنجم توانست آرای لازم را در حوزه انتخابیه تهران کسب کند و به مجلس راه پیدا کند ولی با راه نیافتن به مجلس ششم از فعالیت های سیاسی کنار کشید و تا سال ۸۸ ترجیح داد که سکوت پیشه کند. اقدامات او از دهه هفتاد و روی کارآمدن هاشمی به عنوان رئیس جمهور همیشه حاشیه هایی برای نظام جمهوری اسلامی در بر داشته است که به برخی از آنها می پردازیم.


حضور در فتنه ۷۸ و ۸۸

یکی از فعالیت های فائزه هاشمی از سال ۷۸، حضور فعال در اغتشاشات ضد نظام و همراهی با آشوب طلبان بوده است. وی در مصاحبه با یک روزنامه زنجیره‌ای درباره آشوب تیرماه ۷۸ و ماجرای کوی دانشگاه می‌گوید: یادم است که ما هر شب خانوادگی به کوی می‌رفتیم. یکی از درگیری‌های گروه‌های فشار با من هم، همان‌جا بود. یادم است هر بار که به کوی دانشگاه می رفتیم، جمعیتی از موافق و مخالف، جمع می‌شدند و بحث در می‌گرفت. یادم است گروه‌های فشار آن‌قدر عصبانی بودند که وقتی در ماشین نشستیم، آنها دور ماشین را گرفته بودند و می‌خواستند ماشین را بلند کنند. [۹]

در سال ۸۸ نیز فازه هاشمی پای ثابت تجمعات غیر قانونی در روزهای ۲۵ خرداد، ۳۰ خرداد، روز قدس، ۱۳ آبان، ۱۶ آذر، روز عاشورا در سال ۱۳۸۸ و تجمع غیرقانونی ۱ اسفندماه ۱۳۸۹ بود که در جریان حضور در تجمع ۱ اسفند دستگیر شد که پس از اینکه مدعی شد برای خرید لباس به خیابان آمده بود، آزاد گشت. فائزه هاشمی قبل از این نیز در جریان تظاهرات غیرقانونی ۳۰ خردادماه ۱۳۸۸ در میدان جمهوری دستگیر شده بود که بعد از بازداشت مدعی شده بود برای خوردن ساندویچ به این مکان آمده است.[۱۰]

اقدامات فائزه هاشمی و همراهی وی با عناصر ضد انقلاب به حدی رسید که علیرضا نوری زاده ضدانقلاب فراری در برنامه تلویزیونی خود به تقدیر از فائزه هاشمی پرداخت و گفت: نقش فائزه هاشمی در جریان سبز قابل ستایش است ،‌زیرا وی امروز اسطوره زنان ایران شده است.[۱۱]


قبح زدایی و ساختار شکنی در مسائل اجتماعی

یکی دیگر از حاشیه سازی های فائزه هاشمی برای نظام جمهوری اسلامی اقدامات و مواضع قبح شکنانه و خارج از عرف وی در دهه ۷۰ و بعد از آن -مخصوصا در مسائل مربوط به امور زنان- بود. او معتقد بود که استفاده از دوچرخه همچون دیگر وسایل نقلیه هیچ گونه منع قانونی برای بانوان ندارد! حتی یکی از روزنامه های آن زمان به نقل از او نوشته بودکه فائزه هاشمی باند ویژه ای را برای دوچرخه سواری بانوان تهیه کرده و درحال گرفتن مجوز موتورسواری برای آنان است! وی همچنین در مهرماه ٧٧ دردانشگاه علوم پزشکی اراک گفته بود: «من هیچ حساسیتی روی نوع پوشش ندارم و معتقدم کت و دامن گشاد و مانتو هم می تواند حجاب کامل باشد.» صحبت هایی که آن زمان کمتر کسی توقع بیان آن از زبان دختر اکبر هاشمی رفسنجانی را داشت.[۱۲]

این صحبت های ساختار شکنانه از جانب دختر رئیس جمهور اسبق ایران در سال های اخیر نیز ادامه پیدا کرد و در ۴ اسفندماه ۱۳۸۷ در مصاحبه با پایگاه اینترنتی الشروق الجزایر، خواستار اختیاری شدن حجاب در ایران شده و گفته بود: «به عقیده من حجاب همچنان که در کشورهای اسلامی معمول است، باید در ایران هم اختیاری باشد نه اجباری»

او درعین‌حال در اواسط اردیبهشت ماه ۱۳۸۸، در یک برنامه صبحگاهی در شبکه دوم سیما به عنوان رئیس فدراسیون ورزش زنان حرف‌هایی از همین جنس زد و گفت: «متأسفانه بعد از انقلاب ما یکسری رفتارها برای خانم‌ها ارزش شد، رنگ مشکی ارزش شد، چادر مشکی، مانتو مشکی، مقنعه مشکی، روسری مشکی و رنگ‌های تیره و مرده ارزش شد. این ارزش‌ها خوب نبود... متأسفانه در سال‌های اخیر سیاست‌ها به سمتی می‌رود که زنان را بیشتر خانه‌نشین کنند.[۱۳]

روزنامه زن

انتشار روزنامه زن در سال ۷۷ توسط فائزه هاشمی و مطالب منتشر شده در این روزنامه، یکی دیگر از حاشیه سازی های فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی برای نظام جمهوری اسلامی بود. روزنامه زن به دلیل درج اخبار سیاسی، نقد حجاب اسلامی، حمایت از فمینیسم، چاپ کاریکاتوری از آروین پیرامون دیه زنان و چاپ پیام نوروزی فرح دیبا در ستون «محرمانه نیست»، پیش از پایان سال ۱۳۷۷، ابتدا در بهمن ۱۳۷۷ به مدت دو هفته و بار دیگر در ۱۷ فروردین ۱۳۷۸ برای همیشه توقیف شد.[۱۴]


اهانت های فائزه هاشمی به مسئولین نظام

فائزه هاشمی به پشتوانه محکمی که داشت، گاه و بیگاه در صحبت ها و مصاحبه های خود به مقاقات رسمی کشور اهانت می کرد و ابایی از این اهانت نداشت. وی که در زمان انتخابات ریاست جمهوری دهم با تمام توان برای جلوگیری از رأی آوری مجدد احمدی نژاد فعال شده بود در صحبت های خود با نادیده گرفتن دستاوردهای مثبت دولت نهم، به توهین به رئیس رو آورده بود و به عنوان نمونه می توان به صحبت وی در ورزشگاه دوازده هزار نفری آزادی اشاره کرد. فائزه هاشمی در این مراسم و در حضور سیدمحمد خاتمی و زهرا رهنورد دوران اصلاحات را تداوم دوران سازندگی دانست و در توصیف شرایط سال ۱۳۸۸ گفت: «در شرایطی به سر می‌بریم که نکبت، خفت و خواری نصیب ملت ایران شده است.»

همچنین در نخستین هفته بعد از انتخابات ۱۳۸۸ فایل صوتی ۱۱ دقیقه‌ و ۹ ثانیه‌ای از تحلیل‌های فائزه هاشمی درباره انتخابات و حواشی‌ آن منتشر شد که در قسمت‌هایی از آن فایل صوتی وی به رهبر معظم انقلاب توهین کرده بود.

در بخش‌هایی از سخنان فائزه هاشمی که عیناً از روی فایل صوتی پیاده شده، آمده است: «{آیت ‏الله} خامنه‌ای احمدی‌ نژاد رو می‌خواست. {آیت ‏الله} خامنه‌ای تو این همه دوره کی رهبر بوده؟ تنها دوره‌ای که رهبر بوده الانه. چرا نخواد؟ احمدی‌ نژاد با پشتوانه اون این کارا رو می‌کنه؟..»

وی همچنین در دوم اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۰ در مصاحبه با سایت ضد انقلاب روز آنلاین با توهین به مسئولان کشور آنان را اراذل‌واوباش نامید! وی در بخشی از این مصاحبه مدعی شد: «مملکت در حال حاضر توسط اراذل‏واوباش اداره می‌شود، حاکمیت جریان لباس شخصی‌ها را بوجود آورده؛ ولی الان اینقدر قدرتمند شده که دیگر خودشان هم نمی‌توانند با آن برخورد کنند.»

جدای از توهین به رهبر معظم انقلاب، اهانت به امام خمینی(ره) نیز در کارنامه فائزه هاشمی ثبت شده است و این مربوط می شود به مصاحبه نشریه نسیم بیداری با فائزه هاشمی در اواخر اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ و چاپ کلمات "امام" و "مقام معظم رهبری" از قول وی در متن مصاحبه که فائزه هاشمی در واکنش به این اقدام نشریه تأکید کرد که این ادبیات من نیست! من به جای این دو کلمه می گویم "آقای خمینی"، "آقای خامنه‌ای"[۱۵]

۵-مهدی هاشمی

اما شاید پرحاشیه ترین فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی هاشمی باشد که کلکسیونی از اتهامات امنیتی، جاسوسی و اقتصادی را در سابقه خود دارد. اتهاماتی که در نهایت موجب محکومیت وی به ده سال حبس شد.

ردپای مهدی هاشمی در قرادادهای نفتی

نفوذ مهدی هاشمی در وزارت نفت، باعث شده بود که شرکت های بزرگ نفتی و گازی برای انعقاد قرار داد متوسل به مهدی هاشمی شوند. در این راستا نام مهدی هاشمی و اطرافیان وی در پرونده های استات اویل، توتال و کرسنت به چشم می خورد که به نظر می رسد.


تأمین هزینه انتخابات از اموال بیت المال

مهدی هاشمی طبق اقرار برخی متهمان فتنه ۸۸، برای انتخابات ۸۴ بخشی از هزینه‌های انتخابات را از محل بیت‌المال و از محل پول طرف‌های قرارداد با بهینه‌سازی تامین کرد. در معروف‌ترین این موارد، شرکت نگاه شرقی سبز مبلغ یک میلیارد تومان کار سفارش داشت که حدود ۷۰۰ میلیون آن حقیقتا انجام گرفت، ولی بنا به دستور مهدی هاشمی مبلغ ۳۲۰ میلیون تومان آن تحویل شرکت‌های طلبکار و روزنامه‌ها و طلبکاران انتخابات شد.

مهدی هاشمی تا روزی که مدیر بهینه‌سازی بود، به‌صورت مستقیم دستور این اقدامات را می‌داد. در فتنه ۸۸ نیز نام مهدی هاشمی به عنوان کسی که تامین مالی بخشی از اغتشاشات را بر عهده دارد، به کرات مطرح شد.[۱۶]

خبرسازی و تأمین مالی سایت های ضد انقلاب

یکی دیگر از حاشیه هایی که فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی برای نظام ایجاد کرده بود، تلاش برای خبرسازی دروغ علیه جمهوری اسلامی و تأمین مالی سایت های ضد انقلاب در خارج از کشور بود. نیک آهنگ کوثر کاریکاتوریست فراری نشریات زنجیره ای بعد از انتشار فایل های صوتی مکالمه اش با مهدی هاشمی در رابطه با اقدامات مهدی هاشمی در پخش اخبار دروغ در رسانه های ضد انقلاب می گوید: «ماجرا بر سر این بود که خبرهایی بدون ارائه مستندات و شواهدی در سایت های سبز (فتنه) منتشر می کردند که عملا وجود خارجی نداشته و وقتی از آدم ها و سایت های مختلف که می پرسیدم آخر سر کارها به مهدی هاشمی ختم می شد. من به مهدی هاشمی می گفتم که شما خبر را جعل می کنید و خبر سازی می کنید. گاهی مهدی هاشمی اطلاعات مختلفی به ما می داد که منبع دوم خبری هم با وی هماهنگ بود و برخی از خبر سازی هایش برای تحت تاثیر قرار دادن حکومت انجام می گرفت.»[۱۷]

قبل از این نیز "مهرداد حیدر پور" از عناصر ضد انقلاب در مصاحبه با تلویزیون ضد انقلاب میهن با افشاگری پشت پرده منابع مالی سایت های موسوم به "سبز" و مأموریت مخفیانه "مهدی هاشمی" در خارج از کشور مدعی شد: "مهدی هاشمی" در سال ۲۰۱۱ از لندن به پاریس رفته و چهل هزار یورو پول خرج سایت های موسوم به " سبز" کرده است و از جمله سایت هایی که مهدی هاشمی هزینه هایشان را داده است سایت "کلمه" ، "جرس" و"روز آنلاین" هستند. [۱۸]

به خیابان کشاندن مردم

نقش آفرینی در آشوب های پس از انتخابات از دیگر اتهامات مهدی هاشمی بود؛ محمدعلی ابطحی از نزدیکان سید محمد خاتمی و از بازداشت شدگان حوادث سال ۱۳۸۸، درباره چگونگی به خیابان آوردن جمعیت گفت: «به خیابان آوردن جمعیت قبل از انتخابات مقدمه‌ای بود برای به خیابان آوردن آن‌ها در شب شنبه، افرادی مانند فاتح، تاج زاده، خاتمی و ستادش، مهدی هاشمی و آدمهایش برای اینکه جمعیت را در خیابان‌های شهر نگه‌دارند خیلی فعال بودند و همه این‌ها در پیش‌بینی و طراحی برنامه برای شب شنبه نقش داشتند.»[۱۹]


تلاش در جهت تشدید تحریم ها علیه ایران

دشمنی مهدی هاشمی با دولت احمدی نژاد باعث شده بود که برای ضربه زدن به دولت و حکومت دست به هر اقدامی بزند که بنا بر ادعای نیک آهنگ کوثر کاریکاتوریست فراری از ایران، برای تشدید تحریم ها علیه ایران تلاش هایی توسط مهدی هاشمی صورت گرفته بود. وی در این مورد گفته بود: «تایید می‌کنم من تنها کسی نبوده‌ام که مهدی هاشمی برای اعمال تحریم‌های بیشتر با او تماس گرفته است. به گفته یکی از اعضای اتاق‌های فکر واشنگتن، که مهدی هاشمی با او نیز تماس گرفته بود، تلاش هاشمی برای ضربه زدن به دولت و احیانا رقبای پدرش و حتی رهبری بوده است.[۲۰]

۶-یاسر هاشمی

یاسر هاشمی کوچک ترین فرزند "آیت الله هاشمی رفسنجانی" متولد ۵ مرداد ۱۳۵۰ در تهران است. او در مقایسه با سایر فرزندان "آیت الله هاشمی رفسنجانی" شخصیتی غیرسیاسی محسوب می شود. یاسر هاشمی در دولت سازندگی مشاور وزیر جهاد کشاورزی بود و در زمینه احداث کارخانجات صنایع تبدیلی فعالیت داشت. پس از حوادث انتخابات سال ۱۳۸۸ به جای برادرش "مهدی هاشمی" مسئولیت دفتر هیئت امنای دانشگاه آزاد را برعهده گرفت. برخی اقدامات وی و نداشتن تجربه کافی درارتباط با واحد های این دانشگاه انتقادات اعضای هیئت امنا را به دنبال داشت و با افزایش میزان این نارضایتی ها، مدتی شایعه عزل وی از این سمت نیز در رسانه ها مطرح بود.

یاسر هاشمی در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری به عنوان مشاور در اتاق فکر ستاد انتخاباتی "حسن روحانی" فعالیت می‌ کرد. او پس از معرفی نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، به عنوان یکی از مسئولین ستاد انتخاباتی "حسن روحانی" به شهرستان های مختلف سفر کرده و در جمع حامیان وی به بیان صحبت هایی پیرامون انتخابات می پرداخت.


تلاش برای سیاسی نشان دادن دادگاه مهدی هاشمی

در حالی اتهامات اقتصادی، عمده اتهامات مهدی هاشمی را تشکیل می داد، خانواده وی تلاش بسیاری برای سیاسی جلوه دادن این دادگاه انجام دادند که بخشی از این وظایف بر عهده یاسر هاشمی برادر کوچک تر مهدی قرار داشت. وی که مدت ها قبل از برگزاری دادگاه در این مورد گفته بود: «در موضوع مهدی فکر می‌ کنم دیگر همه می‌ دانند بیش از آنکه موضوع مهدی واقعی باشد سیاسی است اما جایی نشنیدم که پدر گفته باشند مهدی متهم نیست و پاک است، با اینکه معتقدم آقای هاشمی می‌ داند پرونده مهدی پاک است ولی همیشه گفته مهدی در وقت خود می‌آید و به اتهامات پاسخ می‌دهد.»[۲۱]

سخن پایانی

بررسی عملکرد مسئولان حال و سابق و بیان انتقادات به عملکرد و حاشیه سازی های آنها برای نظام جمهوری اسلامی، مسئله ای رایج در رسانه ها می تواند باشد و پیگیری شود. اما این مسئله در مورد اکبر هاشمی رفسنجانی متفاوت از دیگر مسئولین است. دیدبان معتقد است بیراهه رفتن و حاشیه سازی اکبر هاشمی رفسنجانی برای نظام جمهوری اسلامی فقط به تنهایی مسئله نیست؛ مسئله اینجاست که این هجمه علیه نظام جمهوری اسلامی، ارزش ها، اصول و اعتقادات آن به صورت خانوادگی پیگیری می شود و ییراه نیست اگر بگوییم که بیشتر انتقادات به هاشمی، متوجه عملکرد خانواده اش باشد. در مجموع باید گفت که کارنامه اکبر هاشمی رفسنجانی با وجود خدمات فراوان برای انقلاب و نظام، لکه های سیاهی دارد که بسیاری از این نقاط سیاه در اطراف وی هستند و در حال پوشاندن نقاط روشن این کارنامه که پایگاه جریان شناسی دیدبان در گزارش خود به بررسی گوشه هایی از این نقاط سیاه پرداخت.

منبع: دیدبان

[۱] http://hashemirafsanjani.ir/old/content/%D۸%AE%D۸%A۷%D۹%۸۶%D۹%۸۸%D۸%A۷%D۸%AF%D۹%۸۷

[۲] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۰۰۶۲۰۰۰۱۰۴۸

[۳] http://www.yjc.ir/fa/news/۴۳۶۸۴۰۷

[۴] http://www.tasnimnews.com/Home/Single/۷۷۷۴۱۳

[۵] http://iranwire.com/features/۷۹۵۶/

[۶] http://dana.ir/News/۳۸۷۸۵۷.html

[۷] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/۴۶۰۴۷۷

[۸] http://shakhsiatnegar.com/%D۹%۸۵%D۸%AD%D۸%B۳%D۹%۸۶-%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۸%B۴%D۹%۸۵%DB%۸C

[۹] http://kayhan.ir/fa/news/۵۳۲۷۴

[۱۰] http://shakhsiatnegar.com/%D۹%۸۱%D۸%A۷%D۸%A۶%D۸%B۲%D۹%۸۷-%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۸%B۴%D۹%۸۵%DB%۸C

[۱۱] http://alef.ir/vdci۵۳aw.t۱avp۲bcct.html?۵wml

[۱۲] فازه هاشمی بدون روتوش، رمز عبور / روزنامه ایران

[۱۳] http://shakhsiatnegar.com/%D۹%۸۱%D۸%A۷%D۸%A۶%D۸%B۲%D۹%۸۷-%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۸%B۴%D۹%۸۵%DB%۸C

[۱۴] همان

[۱۵] همان

[۱۶] http://www.tasnimnews.com/Home/Single/۸۴۵۳۴۲

[۱۷] http://www.yjc.ir/fa/news/۴۱۹۱۷۶۳

[۱۸] همان

[۱۹] http://shakhsiatnegar.com/%D۹%۸۵%D۹%۸۷%D۸%AF%DB%۸C-%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۸%B۴%D۹%۸۵%DB%۸C-%D۸%B۱%D۹%۸۱%D۸%B۳%D۹%۸۶%D۸%AC%D۸%A۷%D۹%۸۶%DB%۸C

[۲۰] http://kayhan.ir/fa/news/۳۶۱۰۵

[۲۱] http://shakhsiatnegar.com/%DB%۸C%D۸%A۷%D۸%B۳%D۸%B۱-%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۸%B۴%D۹%۸۵%DB%۸C

ارسال نظر