آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


«بهم رسیدن در میانسی» اثر مهدی کردفیروزجاییبه ایستگاه نقد رسید


داستان بلند «بهم رسیدن در میانسی» اثر مهدی کردفیروزجایی در موسسه شهرستان ادب نقد می‌شود.

خبرگزاری فارس: «بهم رسیدن در میانسی» به ایستگاه نقد رسید

به گزارش خبرگزاری فارس، گروه داستان موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب نشست نقد و بررسی داستان بلند «به هم رسیدن در میانسی» نوشته مهدی کرد فیروزجایی را برگزار می‌کند.

در این نشست که روز یکشنبه اول شهریور برگزار می‌شود «عزت الله الوندی» نویسنده و منتقد به بیان نقطه نظرات خود درباره این اثر خواهد پرداخت.

داستان بلند «به هم رسیدن در میانسی» نوشته مهدی کرد فیروزجایی نویسنده ساکن قم، اولین اثر داستانی این داستان نویس است که به چاپ رسیده است.

این اثر که برای گروه سنی نوجوان به نگارش درآمده است سال گذشته در جشنواره داستان انقلاب برگزیده شد. علاوه بر این «به هم رسیدن در میانسی» به عنوان برگزیده جشنواره‌های «اشراق» و «طلوع خرداد» نیز شناخته شده است.

​در سطرهایی از این کتاب می‌خوانیم:

«آخرین سالی بود که دبیر کرانی در مدرسه آبادی‌مان بود. من کلاس پنجم بودم. ماه رمضان بود. او معلم کلاس ششم بود. اولین رمضانی بود که روزه گرفته بودم. زنگ ریاضی بود. معلم به من گفت : «برو دفتر گچ بیار.» از کلاس رفتم بیرون. توی راهرو، بوی دود سیگار می‌آمد. جلوتر که رفتم دیدم دبیر کرانی دم در سالن، روی پله‌ها، رو به حیاط ایستاده است. در دستش سیگار بود و خط نازک آن زبانه میکشید و بالا می‌رفت. با خودم گفتم ای کاش زورم بهش می‌رسید و می‌توانستم بخوابانم زیر گوشش و سیگار را از دستش بگیرم. رفتم دفتر. کسی نبود. دیدم سماور نفتی روشن و قوری هم رویش است و می‌جوشد.

بستهء پر نمک را کنار سماور دیدم. عطر چایی دم کشیده در دفتر پیچیده بود. رفتم دم در دفتر و داخل راهرو را نگاه کردم. کسی نبود. برگشتم. در قوری را برداشتم. یک مشت پر، نمک ریختم توی قوری و فوری درش را گذاشتم. با عجله از دفتر زدم بیرون و رفتم کلاس. وقتی معلم را دیدم یادم آمد که برای چی رفته بودم دفتر! ...»

نشست نقد و بررسی کتاب «به هم رسیدن در میانسی» روز یکشنبه اول شهریور، ساعت 17 در محل موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب به نشانی خیابان شریعتی، بالاتر از طالقانی، روبروی سینما صحرا، شماره 168، طبقه چهارم برگزار می‌شود و ورود برای عموم آزاد است.

علاقه‌مندان به دریافت پیامک اطلاع رسانی برنامه‌ها و نشست‌های گروه داستان موسسه شهرستان ادب می‌توانند با ارسال کلمه «داستان» به شماره 10003704 در سامانه پیامک شهرستان ادب عضو شوند.

انتهای پیام/و

ارسال نظر