آخرین خبر

 • • جریمه برای کشف حجاب درخودرو
 • دوشنبه 23 شهریورماه 94

  در کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس تصویب شد
  تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۵۰

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس از مصوبه این کمیسیون مبنی بر جریمه یکصد هزار تومانی پلیس برای رانندگان مزاحم نوامیس و کشف حجاب در خودرو خبر داد.
  به گزارش جهان، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با اشاره به جلسه امروز کمیسیون، گفت: در جلسه امروز کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس برای بررسی طرح عفاف و حجاب، ۲ ماده این طرح مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفت.

  وی افزود: طبق ماده یک طرح عفاف و حجاب، رانندگان یا سرنشینان وسیله نقلیه‌ای که اقدام به کشف حجاب و روزه‌خواری و یا رانندگانی که مزاحمت‌هایی را برای نوامیس مردم ایجاد می‌کنند و یا حرکات غیر متعارف خلاف عفت عمومی از خودشان بروز می‌دهند، متخلف محسوب شده و مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آنها برخورد کنند.

  سخنگوی کمیسیون مشترک فرهنگی و قضایی مجلس در همین زمینه تصریح کرد: براساس ماده یک طرح عفاف و حجاب، مأموران راهنمایی و رانندگی می‌توانند با آن دسته از رانندگانی که برای نوامیس مردم مزاحمت ایجاد کرده و یا در خودروی خود اقدام به کشف حجاب و یا در ایام ماه مبارک رمضان اقدام به روزه‌خواری می‌کنند، برخورد کرده و جریمه ۱۰۰ هزار تومانی برای آنها لحاظ کنند.

  حجت‌الاسلام پژمان‌فر ادامه داد: البته برای این دسته از رانندگان متخلف، علاوه بر جریمه یکصد هزار تومانی، در صورت تکرار این تخلفات ۱۰ نمره منفی، طبق موضوع ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز لحاظ شده و وسیله نقلیه آنها نیز به مدت ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

  وی در پایان به ماده ۲ طرح عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: براساس ماده ۲ این طرح، دستگاه‌های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری که شامل تمامی کارکنان دولت می‌شود، در صورت ارتکاب به تخلف مندرج در بند ۲۰ ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری، مشمول طرح عفاف و حجاب، توبیخ کتبی و درج در پرونده استخدامی شده و باید در مورد شخص متخلف تصمیم‌گیری شود؛ البته در صورت تکرار تخلف، به کسر حقوق فوق‌العاده شغل و یا عناوین مشابه و کسر یک سوم از حقوق یک ماه محکوم می‌شوند.

آخرين نظرات خوانندگان

آخرین کتاب

 • • چاپ دوم ترجمه عربی رمانی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است
 • این اثر که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است هم اینک چاپ دوم عربی آن در حال انتشار است.

  «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح¬های جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند. به گونه ای که معظم له در یک دیدار حضوری با نویسنده و دست اندرکاران رادیویی این برنامه، آنان را مورد تفقد و تشویق قرار دادند و به ادامه کار سفارش کردند.

  این برنامه رادیویی سپس به زبانهای دیگر نیز ترجمه و از شبکه های برون مرزی صدا پخش شد. همان گونه که نمایش نسخه فارسی آن، پس از چندی، مجددا از صدای جمهوری اسلامی ایران بازپخش شد.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری شد. از آن جمله می توان به عنوان اثار برگزیده رتبه¬های اول و دوم دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد. و بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی (ترجمه پروفسور جیمز کلارک؛ قرار گرفته روی سایت آمازون)، اردو، ترکی استانبولی (منتشر شده توسط انتشارات کوثر استانبول و قرار گرفته روی سایت آمازون) و چاپ ترجمه عربی مجلد اول آن با عنوان «ها هو الیتیم بعین الله» در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. به گونه¬ای که در نمایشگاه کتاب بغداد تمام نسخ آن در همان روز نخست به اتمام رسید.

  «آنک یتیم نظر کرده» در چاپ دوم عربی خود به ترجمه دکتر بتول مشکین فام - استاد دانشگاه الزهرا- توسط ناشر جدیدش - دارالمعارف الحکمیه - در شمارگان 1000نسخه، در دست انتشار است.

خواندني‌هاي وب


آقای رئیس جمهور شما مسئول اجرای سیایتهای نظام هستید نه تعیین کننده اصول و مبانی آن!

شناسه خبر : ۲۲۰۲۴۹
بر این اساس حد و وزن و جایگاه توافق هسته ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی مشخص است و به نظر می رسد که بهتر آن باشد تا تفسیر و تعبیری فراتر از آن از سوی دولت ارائه نشده و از آن به عنوان نشانه و آغازی برای تغییر در سیاست های کلان نظام تعبیر و تفسیر نشود.
بر این اساس حد و وزن و جایگاه توافق هسته ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی مشخص است و به نظر می رسد که بهتر آن باشد تا تفسیر و تعبیری فراتر از آن از سوی دولت ارائه نشده و از آن به عنوان نشانه و آغازی برای تغییر در سیاست های کلان نظام تعبیر و تفسیر نشود.
گروه سیاسی- رجانیوز: چهارشنبه هفته گذشته رییس جمهور در سخنان خود در جمع استانداران کشور جمله مهمی را مطرح کرد که با توجه به برداشت های مختلف از آن، انتظار می رفت طی اولین فرصت توضیحات بیشتری درباره آن ارائه کند تا باب هر گونه سوتفاهم و برداشت غلط از سخنانش را ببندد، اما با توجه به اینکه طی سه روز گذشته آقای روحانی هیچ توضیحی درباره سخنان جنجالی خود  ارائه نکرد، به نظر می رسد برخی رخدادهای سیاسی دو سه روز اخیر، مفسر خوبی برای اظهارات رییس جمهور در جمع استانداران است.
 
به گزارش رجانیوز، رییس جمهور در این جلسه اظهار داشته بود: «نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می‌توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم و عمل کنیم و دیگران در برابر این تغییر رفتار ما واکنشی نخواهند داشت. باید همان مسیر سازنده را به درستی به پیش ببریم، همان راهی را که مردم در خرداد ۹۲ به آن اقبال کردند و عامل این توفیق بود که اگر آن راه را ادامه ندهیم چه بسا توافق نیز پایدار نباشد.»
 
نکته جالب اینکه بلافاصله بعد از این سخنان رییس جمهور، اخباری مبنی بر بازگشایی سفارت انگلیس در تهران در رسانه ها مخابره شده و به فاصله ۲۴ ساعت پس از آن نیز گردهمایی فعالان فتنه سال ۸۸ در تهران تحت عنوان حزب تازه تاسیس «اتحاد ملت ایران» برگزار شد.
 
حالا شاید بتوان از منظر دقیق تری به اظهارات رییس جمهور در جمع استانداران توجه نمود و آن هم اینکه از دید آقای روحانی و دولت یازدهم، توافق هسته ای فقط یک مقدمه برای تغییر رویکردهای کلان نظام جمهوری اسلامی بوده است، چنانچه تصریح رییس جمهور مبنی بر اینکه « نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می‌توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم و عمل کنیم و دیگران در برابر این تغییر رفتار ما واکنشی نخواهند داشت. باید همان مسیر سازنده را به درستی به پیش ببریم» می تواند دربرگیرنده تمام مواضع اصولی و ضد استکباری جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل تلقی شود و با این منطق، طبیعتا هیچ یک از مسئولان دیگر نباید از مبارزه با اسراییل، آمریکا، انگلیس و ... سخن بگویند بلکه حتی باید بدون عذرخواهی رسمی انگلیسی ها از مردم ایران، برای بازگشایی سفارت آنها در تهران برنامه ریزی کرده و آن را نشانه ای از تعامل با دنیا تلقی کرد!
 
این در حالی است که تصریح رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی اخیرشان مبنی بر دشمنی با امریکا حکایت از آن دارد که تغییری در سیاست کلان جمهوری اسلامی به واسطه توافقنامه برجام بوجود نیامده است.
 
ایشان در این باره فرمودند: «امریکایی ها می خواهند از توافقی که هنوز نه در ایران و نه در امریکا تکلیفش و رد یا قبول شدنش معلوم نیست، وسیله ای برای نفوذ در ایران بسازند اما ما این راه را قاطعانه بسته ایم و با همه توان بالای خود، اجازه نفوذ اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و یا حضور سیاسی در ایران را به امریکایی ها نمی دهیم. »
 
بر این اساس حد و وزن و جایگاه توافق هسته ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی مشخص است و به نظر می رسد که بهتر آن باشد تا تفسیر و تعبیری فراتر از آن از سوی دولت ارائه نشده و از آن به عنوان نشانه و آغازی برای تغییر در سیاست های کلان نظام تعبیر و تفسیر نشود.
 
در هر صورت، آنچه از رفتار و مواضع دو سال گذشته دولت یازدهم در عرصه سیاست خارجی و داخلی بر می آید، تلاشی است پیش از این نیز با توان بیشتر در دولت اصلاحات از سوی رییس جمهور و رییس مجلس وقت پیگیری شده بود اما در نهایت فایده ای جز تنومندتر شدن درخت انقلاب و منزوی شدن جریان تجدید نظر طلب نداشت، حال که تجربه آن سالها قابل بازخوانی است، عجیب است که رییس جمهور اصرار دارد با حالتی محتاطانه، همان روند را پیگیری کند و با توافق هسته ای، روند دگردیسی در سیاست های کلان انقلاب اسلامی را برداشت کند، چرا که بدون تردید بزرگترین بازنده این بازی در نهایت شخص آقای روحانی و جریان سیاسی حامی وی خواهد بود.

1 نظر

چه حرفا

ارسال نظر