آخرین خبر

 • • نشانی کانال محمدرضا سرشار در تلگرام
 • دوشنبه 06 اردیبهشتماه 95

  https://telegram.me/mrsarshar   نشانی کانال محمدرضا سرشار در تلگرام.
  ذر صورت تمایل روی نشانی بالا کلیک کنید و به این کانال بپیوندید.

آخرین کتاب

 • • «انواع ادبیات كودك محور» به قلم محمدرضا سرشار منتشر شد
 • كد مطلب: 25413 7 اردیبهشت 1395 ساعت 11:06
  «انواع ادبیات كودك محور» دفتر هشتم از سلسله كتاب ‌های «درباره ادبیات داستانی» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، «انواع ادبیات كودك محور» دفتر هشتم از سلسله كتاب‌های ارزشمند «درباره ادبیات داستانی» به قلم محمدرضا سرشار است؛ پیش از این هفت جلد از این مجموعه به نام‌ های «نقد ادبی؛ كاركردها، آفات»، «انواع نقد ادبی» و «پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان»، «مبانی ادبیات كودكان و نوجوانان»، «سلّول بنیادین داستان»، «داستان‌ها و افسانه‌ های تاریخی مذهبی برای كودكان و نوجوانان» و«راه های علاقه مند كردن كودكان به مطالعه» منتشر شده است.

  «درباره ادبیات داستانی» مجموعه ‌ای بالغ بر بیست جلد است كه به تفكیك، به مهم‌ ترین و مبنایی‌ترین مسائل و عناصر مربوط به سه شاخه «ادبیات داستانی»، «ادبیات كودكان و نوجوانان» و «نقد ادبی» می ‌پردازد.


  این آثار، در عین كوچكی، با مد نظر قرار دادن همه جنبه‌ های مهم و مورد لزومِ مباحث مطروحه، بر آن است كه عمق و جامعیت موضوع را حفظ كند. در نتیجه فرهیختگان عرصه ‌های مورد اشاره - اعم از مدرسان، منتقدان ادبی و نویسندگان - نیز می توانند مخاطبان آن باشند. همچنین بیان ساده و روان و همه‌ فهم مسائل، این مجموعه را قابل استفاده علاقه مندان به ادبیات، ادب‌ جویان و دانشجویان رشتة ادبیات می ‌سازد. بی ‌پیرایگی مطالب، خودداری از ورود به بحث ‌های حاشیه‌ ای و همچنین تفكیك مطالب در قالب كتاب‌ های جداگانه، سبب كوچكی و كم ‌حجمی مجلدهای این مجموعه شده است، كه این امر به نوبة خود می‌ تواند مطلوب خوانندگانی باشد كه فرصت، حوصله یا امكان مالی كمتری برای مطالعه یا خرید آثار حجیم و سنگین دارند و در ضمن، برای این افراد آزادی انتخابِ بیشتری فراهم آورد. تفاوت دیگر این مجموعه با مجموعه ‌هایی به ظاهر مشابه داشتن جنبه تحلیلی و انتقادی است. این كتاب‌ های كوچك می توانند به سهم خود،‌ نقشی مؤثر در شكل ‌گیری و پیشبرد ادبیات متعهدِ پیشروِ بومی در كشور ایفاد كنند.


  در كتاب «انواع ادبیات كودك محور» این رویكرد وجود دارد كه هر داستان، شعر، نمایشنامه یا فیلمی را كه در آن، كودك و نوجوان یا كودكان یا نوجوانانی، نقش اصلی را دارند و به طور كلی، «موضوع» آن، حول زندگی كودكان و نوجوانان دور می‌ زند، نمی‌ توان ادبیات «خاص كودكان» تلقی كرد.

  كتاب «انواع ادبیات كودك محور» از شش گفتار به شرح زیر تشكیل شده است:
  گفتار اول: ادبیات درباره كودكان
  گفتار دوم: ادبیات خطاب به كودكان
  گفتار سوم: ادبیات كودكانه نما
  گفتار چهارم: ادبیات برای كودكان
  گفتار پنجم: ادبیات كودكان و نوجوانان دوره گذار
  گفتار ششم: ادبیات با حضور فرعی و حاشیه‌ای كودكان و نوجوانان
  سرشار در بخشی از كتاب خود می نویسد:
  «داستان هایی كه «برای كودكان» نوشته می‌شوند، معمولاً همیشه طابق النعل بالنعل، مبین اعمال و رفتارهای خاص كودك در سنین خاص نیستند. بلكه نویسنده، اگر چه از زندگی خود كودكان برای نوشتن داستانش بهره می‌گیرد، اما با دخل و تصرف‌های ظریف و هنرمندانه در واقعیات، به اثرش «جهت» می‌دهد؛ و آن را در مسیر تربیتی ـ آموزشی‌ای كه بدان معتقد است، می‌اندازد. در چنین نوشته‌هایی، نویسنده خود را آن قدر كوچك می‌كند، كه به دنیای كودك دست می‌یابد و مسائل را از دید او مطرح می‌كند...»


بیانیه جمعی از خانواده های شهدا و فعالان فرهنگی اصفهان: در روز تشییع شهدای غواص در اصفهان، هم دستگیر کردند و هم فشار آوردند

پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۳
شناسه خبر : ۲۲۰۰۲۷
در پی انتشار اخباری در جراید ، به نقل از منابع مسئول استان اصفهان مبنی بر تکذیب دستگیری دو تن از طلاب ولایی اصفهان در روز 19 مرداد سال جاری - روز تشییع شهدای غواص در اصفهان - و تکذیب تعرض به برخی کانون های فرهنگی فعال در عرصه تولید و توزیع پلاکاردها و بیرق های استکبارستیزی و همچنین ادعای اینکه این افراد صرفا برای گفتگو از سوی مراکز مسئول در حفظ امنیت ، دعوت شده اند، بدین وسیله جمعی از خانواده های شهدا و ایثارگران ، فعالان فرهنگی و مردم ولایی اصفهان لازم دیدند نکاتی را در این زمینه اعلام کنند:
در پی انتشار اخباری در جراید ، به نقل از منابع مسئول استان اصفهان مبنی بر تکذیب دستگیری دو تن از طلاب ولایی اصفهان در روز ۱۹ مرداد سال جاری - روز تشییع شهدای غواص در اصفهان - و تکذیب تعرض به برخی کانون های فرهنگی فعال در عرصه تولید و توزیع پلاکاردها و بیرق های استکبارستیزی و همچنین ادعای اینکه این افراد صرفا برای گفتگو از سوی مراکز مسئول در حفظ امنیت ، دعوت شده اند، بدین وسیله جمعی از خانواده های شهدا و ایثارگران ، فعالان فرهنگی و مردم ولایی اصفهان لازم دیدند نکاتی را در این زمینه اعلام کنند:

گروه سیاسی - رجانیوز: برخورد با دو طلبه اصفهانی در روز تشییع شهدای غواص با واکنش‎های جدی روبرو شد به نحوی که ۵۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره برخورد شورای تامین استان اصفهان با این دو طلبه بواسطه مصوبه شماره ... ابراز نارضایتی کرده و نسبت به این اقدام دولت تذکر داد.

 

به گزارش رجانیوز به دنبال انتشار اخبار این برخورد و همچنین تذکر نمایندگان مجلس به وزیر کشور، به فاصله چند ساعت، انبوهی از تکذیبیه‎ها از سوی مسئولین استان اصفهان درباره برخورد با این دو جوان انقلابی صادر و با کمال تعجب اعلام شد که نه تنها برخوردی صورت نگرفته ، بلکه حال و هوای استکبار ستیزانه مراسم باشکوه تشییع شهدای غواص در اصفهان، حاصل تدبیر مسئولین استانی این برنامه بوده است.

 

 

به دنبال انتشار این اخبار و تکذیبیه‎ها، جمعی از خانواده‎های معظم شهدا و فعالان فرهنگی اصفهان با انتشار بیانیه نسبت به این رفتار مسئولین استانی واکنش نشان دادند.

 

در این بیانیه که نسخه‎ای از آن در اختیار رجانیوز قرار گرفته آمده است:

در پی انتشار اخباری در جراید ، به نقل از منابع مسئول استان اصفهان مبنی بر تکذیب دستگیری دو تن از طلاب ولایی اصفهان در روز ۱۹ مرداد سال جاری - روز تشییع شهدای غواص در اصفهان - و تکذیب تعرض به برخی کانون های فرهنگی فعال در عرصه تولید و توزیع پلاکاردها و بیرق های استکبارستیزی و همچنین ادعای اینکه این افراد صرفا برای گفتگو از سوی مراکز مسئول در حفظ امنیت ، دعوت شده اند، بدین وسیله جمعی از خانواده های شهدا و ایثارگران ، فعالان فرهنگی و مردم ولایی اصفهان لازم دیدند نکاتی را در این زمینه اعلام کنند:


برای خانواده ها و خانه هایی که سال هاست در کنار عکس امام امت و رهبر حکیم انقلاب ، مزین به تصاویر شهداست و خون دادن در راه اهداف اسلام عزیز و نظام مقدس جمهوری اسلامی افتخار همیشگی آنان است ، خون دل خوردن و تعرض دیدن در راه همان اهداف مقدس سهل و آسان است .

 

 


در شهری که جوانان غیور آن از پیش از انقلاب و دوران دفاع مقدس و تاکنون ، ندای نورانی ولایت را بر دیدگان می نهند و انجام آن را مقدم بر هر چیز حتی جان و آسایش و خانواده خویش می دانند ، وقتی خبر تشییع دریادلان غواص پیچید ، نفس ها تازه شد ، قلب ها تپید و چشمه های اشک جوشید . اما آنچه شهدا از این شهر و جوانان امروز آن انتظار داشتند ، نگاه کردن به صحنه جنگ امروز بود و سرانگشت اشاره ولی امر ؛ دغدغه حضرت آقا در یکی از آخرین سخنان ایشان در جمع دانشجویان  :《مگر مبارزه با استکبار تعطیل بردار است ؟ خودتان را آماده کنید برای ادامه مبارزه با استکبار》
دل ها محکم شد که پای این تابوت ها هم باید《یا حسین》گفت و اشک ریخت و هم حرف دل شهدا را سردست گرفت یعنی مقابله با استکبار و عزت طلبی و دفاع از دانش و داشته های این ملت .
در همان حال که پلاکاردهایی که با هزینه و دست خط همین جوانان و مردم آماده می شد ، تعرض به برخی کانون هایی که محل نگهداری و تهیه این پلاکاردها بود ، صورت گرفت . چه چیز را تکذیب می کنند ؟ باورش سخت است اما انجام شد ! ظهر نوزدهم مرداد طلبه دانشجو و فعال فرهنگی شهر در خیابان دستگیر شد ! چه چیز را تکذیب می کنند ؟ باورش سخت است اما انجام شد ! این که یک جوان را در وسط خیابان به اجبار سوار بر ماشین می کنند نامش دعوت است ؟


عصر همان روز ، تعدادی از همین جوانان شاهد بودند که فرزند شهید و طلبه انقلابی و شناخته شده در شهر به وفاداری و خدمت صادقانه به نظام مقدس جمهوری اسلامی ، از منزلش دستگیر  شد ؛ منزلی که از صبح تحت نظارت چند دستگاه اتومبیل و افراد متعدد بود در حالی که از همان روز تماس هایی مبنی بر تهدید به ورود به منزل با او گرفته شد . چه چیز را تکذیب می کنند ؟ باورش سخت و دشوار است اما انجام شد !


و از عجایب روزگار آن که این نهادها ، که خود هیچ اقدام برای ترویج استکبار ستیزی نکرده اند، کم کاری خود را در چاپ و توزیع پلاکاردهای استکبارستیزی در مراسم تشییع را پشت همان هزاران پلاکاردی مخفی می کنند که توسط زحمات چند شبانه روز همان جوانان و امثال آن دو طلبه تهیه شده بود ! که اگر نبود زحمات این گروه های مردمی و دغدغه مند ، در دوربین خبرنگارها اثری از شعارهای استکبارستیزی دیده نمی شد . زخم تعرض التیام نیافته بود که دشنه تکذیب هم فرود آمد اما چه چیز را تکذیب می کنند ؟


جسم ها و قلب های ما وابستگان به شهدا و تمامی مردم ولایی این شهر هنوز هم برای زخم های نو در راه دفاع از آرمان ها آماده است اما این مردم هنوز هم منتظر پاسخ مسئولان مربوطه در استان نسبت به چرایی این دستگیری ها و چرایی این تکذیب ها هستند .

ارسال نظر