آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرين نظرات خوانندگان

 • ساغر: پس بعیدنیست که موج جدیدترورنخبگان ایرانی شکل بگیرد. ادامه

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


یدیعوت آحارونوت گزارش داد: نگرانی شدید صهیونیست‌ها از پیشی گرفتن علمی ایران بر اسرائیل

ارسال به دوستان
یدیعوت آحارونوت گزارش داد
نگرانی شدید صهیونیست‌ها از پیشی گرفتن علمی ایران بر اسرائیل

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت در گزارشی با اشاره به نامه اتحادیه روسای دانشگاه‌های صهیونیستی به نخست‌وزیر رژیم اشغال‌گر قدس، از نگرانی آنها در خصوص سبقت علمی ایران بر اسرائیل خبر داد.

خبرگزاری فارس: نگرانی شدید صهیونیست‌ها از پیشی گرفتن علمی ایران بر اسرائیل

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پیشرفت علمی و آموزشی جمهوری اسلامی ایران برخی مقامات دانشگاهی رژیم صهیونیستی را نگران کرده است.

به‌نوشته روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت، هفته گذشته، اندکی پس از آنکه مشخص شد بودجه دوسال آینده اسرائیل شامل کاهش 263 میلیون شکلی در بودجه آموزشی است، رئیس اتحادیه روسای دانشگاه‌های اسرائیل فورا نامه‌ای را خطاب به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، «موشه کالون»، وزیر دارایی و «نفتالی بنت»، وزیر امور آموزش صادر کرد.

بر اساس این گزارش، در نامه مزبور هیچ‌گونه ابهامی وجود نداشت. کلمات این نامه تند و حاوی اضطراب بود و توانایی دانشگاه‌های اسرائیلی برای ادامه کار در شرایط فعلی را با تشکیک مواجه می‌کرد.

 در این نامه آمده است: «ما نگران آن هستیم که نتوانیم سال جدید تحصیلی را با توجه کاهش‌های پیش‌بینی شده آغاز کنیم. دولت اسرائیل در حال از دست دادن مهم‌ترین منابع خود یعنی منابع انسانی است و به این ترتیب این تصمیم بر آینده اقتصاد، توسعه و رفاه اسرائیل تاثیر منفی دارد. این در شرایطی اتفاق می‌افتد که بسیاری از کشورها در حال سرمایه‌گذاری بیشتر در امر آموزش هستند چرا که می‌دانند که دانشگاه در رشد مالی چه تاثیری دارد.»

 «عاموس شاپیرو»، رئیس دانشگاه حیفا و یکی از امضاکنندگان این نامه بر این باور است که اسرائیلی‌ها به خطرات کاهش بودجه آموزشی آگاهی ندارند. وی در این خصوص می‌گوید: «ما از بمب هسته‌ای ایران می‌ترسیم اما اگر دولت اسرائیل به خود نیاید و به کاهش بودجه آموزشی و تحقیقاتی ادامه دهد - آن هم در شرایطی که فرار مغزها از اسرائیل ادامه دارد - ایران در این مسابقه برنده می‌شود.»

شاپیرو می‌افزاید: «این مسابقه‌ای تسلیحاتی در تمام زمینه‌ها و مقاصد است، هرچند که در اینجا، سلاح موشک نیست بلکه مغز انسان است. ایران نباید در زمینه تحقیقات بر اسرائیل برتری راهبردی داشته باشد. نشانه‌هایی کافی وجود دارند که بیان‌گر کاهش اختلاف کیفی در این زمینه از سالی به سال دیگر هستند. از سوی دیگر، بمب هسته‌ای ایران را کشاورزانی که بر روی زمین کار می‌کنند نمی‌سازند. این یک خط قرمز است و نباید اتفاق بیفتد. به همین خاطر است که ما نیروی تمام روسای دانشگاه را مجتمع کرده‌ایم چرا که در غیر این صورت، آسیب دیدن دولت اسرائیل اجتنبا‌ناپذیر است.»  

در بخش دیگری از این گزارش، رئیس دانشگاه صهیونیستی حیفا در خصوص قیاس بین آموزش عالی در ایران و فلسطین اشغالی هم اطلاعاتی ارائه می‌کند. در سال 1996، سرمایه‌گذاری بر روی آموزش در اسرائیل 0.9 درصد از تولید ناخالص ملی بوده است اما در ایران این درصد تنها 0.1 درصد بوده، با این حال در سال 2006 سرمایه‌گذاری ایران و اسرائیل از این جهت برابر می‌شود و در سال 2009 ایران از اسرائیل پیشی می‌گیرد. از سال 2012 به بعد نیز سرمایه‌گذاری آموزشی در اسرائیل به 0.7 درصد کاهش می‌یابد در حالی که ایران این رقم را به 1.4 درصد تولید ناخالص ملی خود افزایش داده است.

شاپیرو می‌افزاید: «اسرائیل با تکیه بر منابع انسانی، تحقیقات و توسعه‌اش به جایی که اکنون در آن قرار گرفته، رسیده است، ایران این مساله را متوجه شد و همان کار را کرد. در مقایسه با وضعیت تحقیقات در سطح جهان، اسرائیل روندی کاهش را در پیش گرفته حال آنکه ایران به طور ثابت در حال رشد است.»

1 نظر

پس بعیدنیست که موج جدیدترورنخبگان ایرانی شکل بگیرد.

ارسال نظر