آخرین خبر

 • • محمدرضا سرشار با تحلیل داستانی سوره یوسف می آید
 • سه شنبه 20 اردیبهشتماه 90

  نگارش تحلیل داستانی سوره یوسف اثر تازه محمدرضا سرشار تا اواخر بهار 90 به پایان می رسد.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از ستاد اطلاع رسانی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛ محمدرضا سرشار گفت: کتاب تازه ای با عنوان تحلیل داستانی سوره یوسف در دست دارم و امیدوارم تا پایان بهار به بازار کتاب عرضه شود.

  وی افزود: این اثر به سبک نقد تاویلی نوشته شده و منبع اصلی مورد استفاده، قرآن، تفاسیر مختلف و کتبی است که دیگران پیش از این در این زمینه نوشته­اند.

  سرشار در ادامه خاطرنشان کرد: با 3 اثر "انواع نقد ادبی"، "نقد ادبی، کارکردها و آفات"،"پیشینه نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان" در نمایشگاه بیست و چهارم شرکت کرده ام.

  عضو انجمن قلم ایران تصریح کرد: کتاب «پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان» به طور کلی به نحوه شکل گیری هنر داستان در زندگی انسان و سیری که در طول زمان در جهان و به طور خاص در ایران
  طی می­کند، می­پردازد.

  سرشار با اشاره به آغاز فعالیت مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: این مجمع چنانچه به اصول مصوبه خود پای بندی کامل داشته باشد موفق خواهد بود. مجموعه ناشران می توانند با مدیریت خوب و دقت و سرمایه­گذاری به هدف خود دست

آخرين تصاوير

 • IMG_3513.JPG
 • IMG_3505.JPG
 • IMG_3451.JPG
 • IMG_1301.JPG
 • IMG_1427.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • IMG_1201.JPG
 • IMG_1540.JPG

آخرین کتاب

 • • مقايسه‌ي محمدرضا سرشار با گلشيري و براهني
 • سه شنبه ، ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۰ ، ۱۱:۲۸

  فرهنگخانه: مجموعه‌ي «درباره‌ي ادبيات داستاني» محمدرضا سرشار عصر روز گذشته (دوشنبه، ۱۹ ارديبهشت‌ماه) در نمايشگاه كتاب تهران رونمايي شد.

  به گزارش خبرنگار بخش كتاب خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، محسن پرويز در اين نشست با بيان اين‌كه ما در حوزه ادبيات داستاني، بويژه در بخش رمان و داستان بلند با فقر روبه‌رو هستيم، گفت: اين فقر به دلايل مختلفي رخ داده است. تقريبا آن چيزي كه در ادبيات داستاني ما توليد شده است، يا مورد نياز ما نيست، يا بخش عمده‌اي از اشخاص از روي دست هم مي‌نويسند و از سويي، ما در فضاي ادبيات داستاني متأسفانه مراكز و اشخاصي را نداريم كه بدون حب و بغض و با آگاهي و دانش، نكات مثبت و منفي آثار داستاني را بررسي كنند.

  او افزود: البته در مقطع زماني اواخر دهه ۷۰ و اوايل دهه ۸۰، يك موج رمان‌نويسي در ادبيات ايران راه افتاد كه به نوعي به اعتلاي ادبيات كمك نمي‌كند و بسياري از ماجراهاي آن تكراري است كه نه از خواندن آن‌ها كسي لذت مي‌برد و نه نيازي از ما را پاسخ مي‌دهد.

  اين نويسنده خاطرنشان كرد: اين‌كه اين‌گونه موج‌ها چگونه راه مي‌افتد، جاي بحث مفصلي دارد. يكي از مسائل اساسي كه وجود دارد، اين است كه ناشر نگاهي به اثر نمي‌اندازد و آن را منتشر مي‌كند. ما در حوزه نقد ادبي هم شاهد اين مسأله هستيم.

  او در ادامه يادآور شد: تجربه نشان مي‌دهد اگر آموزش‌هاي خوبي در اختيار علاقه‌مندان قرار گيرد، افرادي به توانايي اين مي‌رسند كه با نگاهي علمي و دقيق و منتقدانه، آثار را بررسي كنند.

  پرويز تأكيد كرد: كتاب‌هاي متعددي در حوزه نقد ادبي از سوي استادان دانشگاه و همين‌طور افراد علاقه‌مند تأليف شده‌اند؛ اما اين مسائل كم‌تر توانسته‌اند فرصتي را براي آموزش جوانان علاقه‌مند در حوزه نقد فراهم بياورند. ولي من فكر مي‌كنم اين سه جلد اثر آقاي سرشار اين امكان را فراهم مي‌آورد كه علاقه‌مندان با مطالعه دقيق و پي‌گير آن به يك سطح از توانايي در حوزه نقد برسند و اگر جايي و مركزي از اين آثار به عنوان مرجعي براي آموزش مباحث نقد ادبي استفاده كند، مي‌تواند به تربيت منتقدان كمك كند.

  پرويز با بيان اين‌كه هيچ‌وقت به طور مستقيم افتخار شاگردي محمدرضا سرشار را نداشته است، گفت، برخي از شاگردان سرشار نمك‌نشناسي مي‌كنند و از اين موضوع انتقاد كرد.

  او در ادامه متذكر شد: من همواره با مطالعه آثار جناب سرشار به طور غيابي يكي از شاگردان وي بوده‌ام و البته من به طور غيابي شاگرد ۱۵ - ۲۰ نفر ديگر هم بوده‌ام كه با مطالعه آثارشان، چيزهاي زيادي آموخته‌ام و بي‌شك، جناب سرشار در صدر اين فهرست قرار دارد.

  معاون فرهنگي پيشين وزارت ارشاد در ادامه متذكر شد: دو نكته مهم در آثار سرشار به چشم مي‌خورد؛ نخست اين كه در اين سه جلد ما شاهد تكرار مطالب ديگران نيستيم. هر چند از منابع متعددي در تأليف اين اثر استفاده كرده؛‌ اما رونويسي نكرده است و از سوي ديگر، شاهديم كه مطالبي تازه و بديع را به اين آثار اضافه كرده است كه به نوعي جامع و مانع هستند. البته ضرورت دارد كه هر سال بازنگري‌هايي در آن‌ها انجام شود و ويرايش‌هاي تازه منتشر شود.

  در ادامه اين نشست نيز شهريار زرشناس با بيان سخناني در نسبت تاريخ با ادبيات و همچنين تأكيد بر اين نكته كه ادبيات تجلي‌گاه روح تاريخي يك ملت در مقاطع مختلف تاريخي است، با اشاره به ادبيات دوران معاصر با آغاز غرب‌زدگي، متذكر شد: دوران جديد فاصله‌اي را بين ما و هويت فرهنگي كه در ادبيات ما ظاهر شده بود، ايجاد كرد و اين مسأله تا ظهور انقلاب اسلامي ادامه يافت. در واقع بعد از انقلاب اسلامي ما شاهد تجلي روحي ديگر در ادبيات هستيم كه متذكر به عهد ديني است. در واقع ما شاهد ظهور رئاليسم و آرمان‌گرايي شيعي در فضاي ادبيات هستيم و محمدرضا سرشار برجسته‌ترين چهره واقع‌گرايي آرمان‌خواهي شيعي است و ما به وضوح اين را در آثار وي مي‌بينيم. در واقع بعد از ۱۵۰ سال انقطاع از ميراث تفكر خويش، براي اولين‌بار با ظهور انقلاب اسلامي و ارائه آثار محمدرضا سرشار، ما اين پيوند را شاهد هستيم.
  اين نويسنده و پژوهشگر در ادامه عنوان كرد: محمدرضا سرشار از برجسته‌ترين چهره‌هاي ادبيات انقلاب اسلامي است كه هم نگارش آثار ادبي را دارد و هم اين‌كه در حوزه نقد به نوشتن چند آثار متعدد مي‌پردازد و اين مسأله نه تنها در بين نويسندگان انقلاب كه در ميان روشنفكران هم وجود ندارد و در بين جماعت روشنفكر هم افرادي نيستند كه هم توانايي جمع بين تأليف آثار داستاني و منتقدانه را با هم داشته باشند. مثلا در بين جريان روشنفكري، هوشنگ گلشيري يك داستان‌نويس است و اگر هم نقد‌هايي مي‌كند، يكپارچه و منظم و واجد فلسفه نيستند و يا رضا براهني بيش‌تر يك منتقد است تا نويسنده. شما به كتاب «طلا در مس» براهني يك نگاه بيندازيد و از طرفي به كتاب محمدرضا سرشار درباره «بوف كور» نگاه كنيد. كتاب استاد سرشار واجد فلسفه، اخلاق، جهان‌بيني و نگاه ادبي است.

  زرشناس در پايان گفت: به اعتقاد من، محمدرضا سرشار دقيق‌ترين نقد‌هاي ادبي را پس از ۱۵۰ سال انقطاع در ميراث فرهنگي ما به شيوه‌ي مدرن نوشته است.

  در پايان اين نشست، محمدرضا سرشار در سخناني با تشكر از حضور منتقدان در اين نشست، گفت: تأليف اين سه جلد اثر به دنبال احساس كمبود و نياز شديد به تأليف آثاري در اين حوزه بود و خوشحال‌ام كه اين اثر ناچيز مورد توجه دوستان بزرگوار صاحب قلمي كه در اين نشست بودند، قرار گرفت.

  او افزود: ضرورت دارد هر نسلي تأليفات خاص خودش را داشته باشد.

  سرشار در پايان خاطرنشان كرد: ما در حوزه علوم انساني با كمبود پژوهش‌ روبه‌رو هستيم و به دليل اين كمبود ناگزير از ترجمه شروع مي‌كنيم و همين است كه از دانشكده‌هاي علوم انساني ما افرادي غرب‌زده و سست‌ايمان بيرون مي‌آيند؛ بنابراين ضرورت دارد كه ما با اتكا به نوع نگاه به جامعه خويش، بر دامنه تأليف‌ها در اين حوزه‌ دامن بزنيم.


حاشيه‌هاي بازديد رهبر انقلاب از نمایشگاه کتاب

چهارشنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۵:۵۴
هنگامي كه مقام معظم رهبري به ميز انجمن قلم رسيدند، به شوخي از محمدرضا سرشار پرسيدند: شما هم كتابفروش شديد؟

امسال هم غافلگير شدم؛ برخلاف سال گذشته كه از روز قبل خبر بازديد رهبر انقلاب را داشتم امسال اوايل صبح خبردار شدم كه رهبري به نمايشگاه كتاب مي‌‌آيند كه خبر آن هم چندان قطعي نبود. با اين حال روانه محل نمايشگاه شدم و با ديدن ساز و برگ حفاظتي و حضور پررنگ نيروهاي انتظامي، شك‌ام تبديل به يقيين شد كه رهبر معظم انقلاب براي بازديد در نمايشگاه كتاب هستند.

ساعت هنوز به ۱۰ نرسيده بود و ورود به شبستان اصلي فقط با كارت مخصوص نمايشگاه امكان‌پذير بود. كارت خبرنگاري هم كه در اين مواقع بي‌اعتبار است. البته راه‌هاي ميان‌بر هم كه امتحان شد به دليل حضور گرم نيروهاي حفاظتي بي‌نتيجه ماند. عقربه‌هاي ساعت كه به ده رسيد اجازه ورود همگاني به شبستان صادر و معلوم شد مكان خاصي براي بازديد رهبر در نظر گرفته شده است و رهبري از غرفه‌هاي مستقر در شبستان بازديد نكرده‌اند.

شبستان را تا انتها طي كرديم و مسير ورود به بازديد رهبر را يافتيم؛ با اين كه معمولا در اين مواقع نقش مهمان ناخوانده را ايفا مي‌كرديم ولي سماجت خبرنگاري يادمان داده كه بالاخره فرجي مي‌شود، البته در اين مواقع بعد از لطف هميشگي خدا، چشم به همراهي آشنايي قديمي داشتيم كه هميشه به ياري‌مان مي‌آمد. دقايقي كه در جلوي در ورودي معطل شديم، محسن مؤمني شريف (رييس حوزه هنري) را ديدم كه منتظر اجازه ورود بود.
مؤمني مي‌گفت كه مي‌دانسته رهبري مي‌آيد و چون لازم نيست كه كسي مثل او هميشه در اين گونه ديدارها حضور داشته باشد؛ نيامده و هم‌اكنون نيز از او خواسته شده حضور داشته باشد.
از اين نگرش يك مسئول دولتي خوشحال شدم و دعا كردم سايرين نيز اينچنين باشد و فقط به فكر عكس گرفتن با رهبر نباشند بلكه در پي اجراي اوامر رهبري باشند. محسن مؤمني كه به داخل مي‌رفت از او خواستم كه سفارش ما را هم بكند و مؤمني البته خوش‌قول بود و پس از دقايقي بختمان باز شد و به محل بازديد رهبر انقلاب رفتيم.

رهبر انقلاب كه ساعتي پيش از ما در حدود ساعت ۹:۳۰ براي بازديد وارد نمايشگاه شده ‌بودند ابتدا غرفه مخصوص حضرت زهرا(س) را بازديد كردند و سپس از بخش‌هاي موضوعي كه در اين سالن آماده شده بود ديدار داشتند. هنگامي كه ما رسيديم نيمي از بازديد سپري شده بود.

سالن دوم را ناشران تشكيل مي‌دادند كه با جديدترين كتب خود آماده ديدار رهبر بودند، هنگامي رهبر انقلاب به سالن ناشران آمدند هنگام مواجهه با علي معلم رييس فرهنگستان هنر برخورد گرمي با او داشتند و دقايقي را هم به صحبت گذراندند.
در اين سالن تقريبا همه مسئولان نمايشگاه جمع بودند؛ سيدمحمد حسيني وزير ارشاد، محمد الهياري رييس كميته ناشران داخلي، بهمن دري رييس نمايشگاه، حميد قبادي معاون اجرايي و مجيد حميدزاده رييس كميته نظارت حضور داشتند و در اين بازديد همراه بودند؛ چه كسي به امور نمايشگاه در اين چند ساعت مي‌رسيد خدا مي‌داند؟

محمدرضا سرشار عضو انجمن قلم نيز در اين سالن در انتظار رهبر بود، جالب اين كه سرشار ديگري نيز چند ميز آن طرف‌تر نمايندگي كانون انديشه جوان را داشت. دقايقي به احوالپرسي با گوينده قصه ظهر جمعه گذشت. چند ميز آن طرف‌تر نيز چند ناشر شهرستاني بودند كه گويا نخستين بار به فيض ديدار رهبري نائل شده بود و مشتاقانه از حضور رهبري مي‌گفتند.

كم‌كم رفت و آمدهاي سالن بيشتر شد و اين يعني حضور رهبر نزديك است، انتشارات اميركبير آثار زيادي را به معرض نمايش گذاشته بود و وقتي رهبر به ميز آنها رسيد دقايقي را به استراحت پرداختند. نثاري مديرعامل انتشارات اميركبير نيز از فرصت استفاده كرد و تقريبا اكثر آثار خود را به رهبري معرفي كرد.

من نيز كنار محمدرضا سرشار در ميز آثار انجمن قلم ايران جا خوش كرده بودم و قصد داشتم در صورت سؤال رهبري، خودم را دستيار محمدرضا سرشار معرفي كنم كه الحمدالله سؤالي نشد. هنگامي كه مقام معظم رهبري به ميز انجمن قلم رسيد به مزاح از محمدرضا سرشار پرسيد: شما هم كتابفروش شديد؟ كه سرشار در پاسخ گفت: من نماينده انجمن قلم است.
رهبري درباره آثار انجمن پرسيدند كه سرشار جواب داد: اين كتاب‌ها در طرح مشترك با وزارت ارشاد منتشر مي‌شود و از سال ۸۷ قرار است آثار پيشكسوتان را يك‌هزار صفحه منتشر كند. رهبر انقلاب با ديدن عكس يكي از شاعران بر روي جلد كتابي گفت ايشان (مذنب) اهل شيراز هستند كه جواب سرشار تاييد اين مطلب بود. رهبر انقلاب كه رفت تازه يادمان افتاد كه طلب چفيه نكرديم تا آخر هم فرصتي براي تكرار درخواست نشد.

سوره مهر آن طرف‌تر بود كه رهبر انقلاب باز هم براي استراحت دقايقي نشستند. در اين ميز، محسن مؤمني به همراه محمد حمزه‌زاده مدير انتشارات سوره درباره آثار منتشر شده به رهبر انقلاب توضيحاتي مي‌دادند. مجموعه چهار جلدي عكس‌هاي اكبر ناظمي از انقلاب مورد توجه رهبري قرار گرفت، ايشان همچنين سؤالاتي درباره كتاب كوچه نقاش‌ها و شُنام پرسيدند.
در ميزهاي بعدي نيز انتشارات سروش با حضور فضائلي در مقام مديرعامل در مورد آثار اين انتشارات توضيحاتي به رهبر انقلاب دادند. در ميرهاي بعدي چند جوان از فرصت استفاده كردند و چفيه رهبر انقلاب را براي تبرك گرفتند.
انتهاي بازديد رهبر انقلاب براي استراحت و سخنراني به انتهاي سالن رفتند و تعدادي از ناشران و نويسندگان در اين ديدار حضور داشتند، ما هم به دليل ناخوانده بودن از فيض حضور محروم مانديم. ساعت ۱۲.۴۵ دقيقه را نشان مي‌داد كه بازديد رهبر از نمايشگاه كتاب به پايان رسيد.

--------------------------------------
گزارش از: مصطفي وثوق‌كيا
ماخذ: سایت افکار نیوز

ارسال نظر