آخرین خبر

 • • «شکرستان» سرمایه اجتماعی عظیمی ایجاد کرد
 • یکشنبه 09 شهریورماه 93

  «شکرستان» سرمایه اجتماعی عظیمی ایجاد کرد خبرگزاری رسا ـ رییس حوزه هنری کودک و نوجوان یکی از نقاط قوت نوشت افزارهای شکرستان نسبت به دیگر محصولات، شبکه توزیع قوی در فروشگاه‌ها است.

  به گزارش خبرگزاری رسا، محمد سرشار، رییس حوزه هنری کودک و نوجوان با اشاره به این که دفترهای شکرستان طی فرایندی6 مرحله ای تولید شده است، گفت: با تولید نوشت افزارهای شکرستان دیدیم که تلفیق دقیق علم و عمل با اقبال مردم مواجه می شود. سرشار که در حاشیه دومین نمایشگاه نوشت افزارهای ایرانی اسلامی با عنوان «ایران نوشت» حضور داشت، گفت: یکی از مسائلی که در حوزه اقتصاد فرهنگ مطرح است، بحث تجاری سازی آثار هنری است. حوزه هنری طی چندین سال فعالیت اش بخش عظیمی از سرمایه آثار هنری را برای خود ایجاد کرده است که البته در چندین سال گذشته تلاش هایش در زمینه تجاری سازی آثار هنری محدود به تولید صنعتی در عرصه انتشارات و توزیع لوح های فشرده بوده است. وی ادامه داد: یکی از بخش هایی که در آن کمبود جدی احساس می شد بخش کودک و نوجوان بود. از اسفند ماه سال 1391 که حوزه هنری کودک و نوجوان تاسیس شد این بار بر زمین مانده را بر دوش گرفت و یکی از کارهایی که انجام داد برنامه ریزی برای تجاری سازی آثار انیمیشن حوزه هنری مانند مجموعه شکرستان به عنوان مهمترین آن ها بود. سرشار با تاکید بر این که مجموعه شکرستان به عنوان محبوب ترین انیمیشن ایرانی سرمایه اجتماعی عظیمی را برای خود ایجاد کرد، اظهار داشت: از سال 1392 تولید مجموعه شکرستان با الگوی جدید نوشت افزار و در قالب دفتر همراه شد و بعد از آن به قالب های دیگری مانند کاغذهای ذینتی، ساک های تزیینی و ... رسید و این قالب ها روز به روز افزایش یافت. رییس حوزه هنری کودک و نوجوان درباره موفقیت مجموعه شکرستان در تولید و فروش لوازم جانبی همچون نوشت افزارها نیز گفت: تخصص ما در زمینه های مدیریت فرهنگی و حوزه اقتصاد فرهنگ مبنای اصلی این کار بود. این داشته علمی و توانایی به کار بردنش در عرصه عمل دست به دست هم داد تا این اتفاق بیافتد. پیش از این که وارد عرصه اجرا شویم مدتی از زمان خود را صرف طراحی های محتوایی و برنامه ریزی های راهبردی کردیم و مطالعات بازارمان را بر اساس برنامه ریزی راهبردی انجام دادیم. در مجموع فرایند 6 مرحله ای طی شد تا به تولید دفترهای شکرستان رسیدیم. فروش یک میلیون و 370 هزار جلدی دفترها در سال 92 و رکوردی که کسب کرد نشان داد که تلفیق دقیق علم و عمل با اقبال مردم مواجه می شود. وی همچنین با اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید، عنوان کرد: برنامه ما برای ارائه لوازم تحریر شکرستان از اوایل مرداد ماه آغاز شده است و مردم می توانند آثار را در مغازه ها و نمایشگاه ها ببینند. سرشار افزود: هدف نمایشگاه «ایران نوشت» بیشتر نمایش توانمندی های نوشت افزار های ایرانی اسلامی است و برای عرضه لوازم التحریرهای شکرستان به مردم نمایشگاه های متعددی که مجموعه های مختلف آن را در سطح شهرها برگزار می کنند فعال هستند و آثار شکرستان نیز در این مجموعه ها موجود است. می توان گفت یکی از نقاط قوت نوشت افزارهای شکرستان نسبت به دیگر محصولات، شبکه توزیع قوی در فروشگاه ها است./998/د102/ق

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • با سرویراستاری محمد‌رضا سرشار نوشته شد: «آغازی دیگر» برای یوسف
 • 9 مرداد 1393 ساعت 11:06
  «آغازی دیگر؛ داستان‌ها و نقد داستان‌های برگزیده پنج دوره جایزه ادبی یوسُف» با سرویراستاری محمد‌رضا سرشار عنوان کتابی است که به بهانه ششمین دوره برگزاری این جایزه منتشر شده است.
  به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مقدمه کتاب «آغازی دیگر؛ داستان‌ها و نقد داستان‌های برگزیده پنج دوره جایزه ادبی یوسُف» به قلم محمدرضا سرشار، نقدی است درباره جشنواره داستان کوتاه دفاع مقدس «یوسُف».

  وی در ابتدا نام دبیران ادبی جایزه را به همراه داوران دوره‌های پیشین آورده است و با اشاره به این ‌که کمبود قابل توجه در عرصه داستان دفاع مقدس، در قلمرو داستان بلند و رمان بوده است و نه داستان کوتاه می‌نویسد: «درست‌تر این بود که این جایزه به هر دو مقوله [داستان کوتاه و داستان بلند و رمان] اختصاص می‌یافت. با چنین رویکردی تعداد آثار ارسال‌شده به دبیرخانه کمتر می‌شد، اما چه باک که گفته‌اند: یکی مرد جنگی به از صد هزار.»

  سرشار نقد خود به جشنواره را از گزینش داوران آن آغاز می‌کند و تعهد کامل به ارزش‌های اصیل دفاع مقدس را در کنار توانا و مجرب بودن از ضروریات این امر می‌داند و بر همین اساس می‌آورد: «نویسندگانی دارای کتاب‌های متعددی نیز در این زمینه [نقد ادبی] هستند. اما یا از ابتدا نگاهشان به این مقوله آن‌گونه که باید منطبق بر این ارزش‌ها نبوده یا به تدریج دچار استحاله فکری شده‌اند؛ اما این نکته از چشم‌های غیر تیز‌بین و فاقد قدرت نقد، دور نمانده است. طبعاً چنین افرادی صلاحیت نه دبیری و نه داوری چنین جشنواره‌هایی را دارند. در میانِ هم دبیران و هم داوران -متعدد- دوره‌های مختلف این جشنواره، متاسفانه از این افراد به چشم می‌خورند.»

  وی در ادامه تاکید می‌کند که «فقط منتقدان واقعی - و نه هر کسی که چیز یا چیز‌هایی به اسم نقد منتشر کرده- شایستگی داوری در این زمینه را دارند.... داشتن باور واقعی به ارزش‌های اسلامی و دفاع مقدس و دیدگاه صحیح مذهبی و بصیرت است.»

  تغییر داوران در هر سال برگزاری با هدف ورود سلایق مختلف در انتخاب آثار، دیگر موضوع مورد انتقاد سرشار به جشنواره «یوسُف» است: «این تغییر و تحول‌های مداوم، سبب می‌شود که سطح آثار برگزیده در دوره‌های مختلف گاه بسیار متفاوت و دارای فراز و فرود‌های غیر قابل قبول باشد.»

  وی به صراحت این جشنواره را «جشنواره نوقلمان» می‌خواند و معتقد است: «چنین جشنواره‌ای اگر هم کارکردش تشویق نوقلمان و کمک به رشد ادبی آنان باشد، کمک قابل توجهی به هدف اصلی از تاسیس جشنواره که همانا تولید آثار ارزشمند داستانی در زمینه دفاع مقدس است، نخواهد بود.»

  در ادامه یادداشت رحیم مخدومی، دبیر ادبی ششمین جشنواره یوسف درباره ضرورت انتشار کتاب برای نقد آثار دوره‌های گذشته با هدف برون‌رفت از آسیب رکود جشنواره‌ یوسف آمده است. مخدومی در یادداشت خود این نقد‌ها را نظر شخص نقاد معرفی می‌کند و شیوه این نقد‌ها را نیز قابل نقد می‌داند.

  سپس 16 داستان برگزیده به نویسندگی مجیدکلشتری، زهرا مشتاق، احمد شاکری، حسینعلی جعفری، محمدحسن ابوحمزه، زینب گودینی، تیمور آقامحمدی، جواد افهمی، مریم بیات‌تبار، شیرین اسحاقی، محبوبه حاج‌رضایی، محمد محمدسیفی، سیما صفاری آشتیانی، سجاد خالقی و امید مردانی بروجنی، پنج دوره گذشته، هر یک به کوشش یک نویسنده نقد شده‌اند.

  «آغازی دیگر» را انتشارات صریر با شمارگان سه‌هزار نسخه در قطع رقعی، 390 صفحه و به بهای 200‌هزار ريال منتشر کرده است.پرویز در گفت‌وگو با فارس: اجازه چاپ آثار ضدانقلاب زیر پا گذاشتن قانون است/ ممکن است خاطرات تروریست‌های وطنی هم اجازه نشر پیدا کند

سخنگوی انجمن قلم ایران گفت: اگر قرار باشد اجازه فعالیت به ضدانقلاب در فضای فرهنگی کشور بدهیم و ضوابط قانونی را زیر پا بگذاریم، ممکن است شاهد چاپ آثار تروریست‌های وطنی که الان از کشور گریخته‌اند و هر از گاهی عملیات مسلحانه علیه نظام را هدایت می‌کنند نیز باشیم.
خبرگزاری فارس: اجازه چاپ آثار ضدانقلاب زیر پا گذاشتن قانون است/ ممکن است خاطرات تروریست‌های وطنی هم اجازه نشر پیدا کند

محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم ایران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارسی، درباره جلسه روز گذشته این انجمن گفت: در جلسه روز گذشته هیات مدیره کارهای جاری انجمن مطرح و درباره پوشش نویسندگان شهرستانی بحث شد و تاکید شد افراد علاقمند یا صاحب استعداد در خارج از تهران را هم مورد حمایت قرار دهیم یا دستکم تسهیلاتی برای چاپ آثار افراد و آموزش افراد فراهم شود.

وی در ادامه پیرامون انتشار آثار نویسندگان معاند نظام گفت: بر سر این موضوع بحث شد کتاب‌هایی از برخی افراد فراری از کشور در چاپ می‌شود و اینکه گفته می‌شود که طبق ضوابط نشر کتاب مصوب منتشر می‌شود این مسائل چه وجهی پیدا می‌کند؟

* طبق قانون شورای انقلاب فرهنگی چاپ آثار ضدانقلاب ممنوع است

پرویز ادامه داد: دوستان عضو هیات مدیره معتقد بودند که اجازه چاپ کتاب عناصر ضد انقلاب و کسانی که معاندت آشکار با جمهوری اسلامی دارند در کشور، نوعی ترویج و تبلیغ این افراد محسوب می‌شوند و طبق ضوابط نشر کتاب، مصوب سال 1389 در شورای انقلاب فرهنگی ممنوعیت دارد.

وی ادامه داد: در واقع بند ب ماده 4 ضوابط نشر کتاب که عنوان حقوقی و قانونی است ذیل آن، مواردی را مطرح کرده است که اجازه نشر اینگونه آثار داده نمی‌شود و بند ب ماده 4، زیر شاخه‌هایی دارد که بخش چهارم آن شامل حال عناصر ضد انقلاب هم می‌شود. در واقع ترویج عناصر ضد انقلاب ضد قسمت چهارم بند ب ماده 4 ممنوع است و به این ترتیب کسانی که معاندت آشکار با نظام جمهوری اسلامی دارند و ضد انقلاب شناخته می‌شوند نباید مجوز ترویج و تبلیغ این‌ها داده شود. در آن بند خاندان پهلوی، تروریست و ... ذکر شده است.

معاون اسبق فرهنگی وزارت ارشاد در ادامه خاطرنشان کرد: باید توجه داشته باشیم که پایبندنبودن به ضوابط قانونی باعث گسترش بی‌نظمی و نابسامانی حوزه نشر خواهد شد و اگر قرار باشد ما این بخش از بند ب را نادیده بگیریم دور نیست که آثار سر کرده منافقین و بنی‌صدر و امثال او هم برای چاپ به وزارت ارشاد ارائه شود.

* نباید فضا بری ترویج ضدانقلاب فراهم شود

وی ادامه داد: اگر قرار باشد این ضابطه را زیر پا گذاریم در واقع فضا را باز می‌کنیم تا تبلیغ و ترویج ضدانقلاب و معاندان نظام فراهم شود. به گمانم هیات نظارت بر اجرای ضوابط نشر کتاب وظیفه داشته به این موارد رسیدگی کند و قاطعانه جلوی تخطی از ضوابط نشر را بگیرد و اجازه ندهد که آثار افراد ضد انقلاب در کشور منتشر و برای آنها تبلیغاتی صورت گیرد.

محسن پرویز در ادامه مطالب خود اضافه کرد: ممکن است گاهی مجریان در تشخیص دچار خطا شوند یا بی‌اطلاعی از موضوع باعث تعدی آنها شود اما چون در ضوابط نشر پیش‌بینی شده کار مجریان مستقر در وزارت ارشاد زیر نظر هیات‌های نظارت انجام می‌شود، انتظار داریم هیات نظارت وارد عمل شده و این خطاها را اصلاح کند و حتی از تکثیر او جلوگیری کند و اگر هیات کوتاهی کرد قاعدتا وظیفه‌اش انقلاب فرهنگی است قبل از گسترش خطاها و فراگیر شدن این طور خطاهای استراتژیک جلوی موضوع را بگیرد.

* ممکن است خاطرات تروریست‌ها هم اجازه نشر پیدا کند

وی در خاتمه گفت: تاکید می‌کنم، اگر قرار باشد ما اجازه فعالیت به عناصر ضد انقلاب در فضای فرهنگی کشور بدهیم و ضوابط قانونی را زیر پا گذاریم به زودی حتی ممکن شاهد آثار افراد ضد انقلابی شویم که خارج از کشور به زبان فارسی آثارشان را منتشر کرده‌اند. چه بسا شاهد چاپ آثار برخی از صهیونیست‌های ایرانی تبار هم باشیم که الان خاطراتشان در خارج منتشر شده و همین‌ ممکن است شاهد چاپ آثار تروریست وطنی که الان از کشور گریخته‌اند و هر از گاهی عملیات مسلحانه علیه نظام را هدایت می‌کنند نیز باشیم.

-

ارسال نظر