آخرین خبر

 • • "جنگ و صلح" با تلخیص محمدرضا سرشار
 • سه شنبه 19 مهرماه 90

  محمدرضا سرشار رمان "‌جنگ و صلح "‌ لئو تولستوي را پس از تلخيص به انتشارات سوره‌مهر تحويل داد.

  به گزارش روابط‌عمومي سازمان تبليغات اسلامي ، بيش از 15 سال پيش، محمدرضا سرشار رمان «جنگ و صلح» لئو تولستوي را در حلقه نقد حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي و دفتر ادبيات ايثار بنياد جانبازان نقد مي‌کرد که حاصل آن نقدها، يک کتاب 300 صفحه‌اي با نام «نگاهي تازه به جنگ و صلح» شد. براساس اين گزارش سرشار همچنين تصميم گرفت رمان حجيم «جنگ و صلح» را که به زعم وي «رمان ارزشمندي است اما داراي بخش‌هاي زايدي است که حذف آن‌ها نه تنها باعث لطمه‌ خوردن به آن نمي‌شود؛ بلکه باعث منسجم‌تر شدن و خوش‌خوان‌تر شدن براي خواننده امروزي مي‌شود»، تلخيص کند.

  حاصل آن نقدها و تلخيص‌ها در نهايت اثري 860 صفحه‌اي شده که سرشار آن را براي چاپ به سوره مهر سپرده و اين کتاب آخرين مراحل فني چاپ را پشت سر مي‌گذارد و به زودي با قيمت 15 هزار تومان منتشر خواهد شد. البته پيش از اين قرار بود که انتشارات اميرکبير کتاب را منتشر کند ولي گويا سرشار با سوره مهر به توافق رسيده است. وي اين تلخيص را بر اساس نسخه ترجمه شده «جنگ و صلح» انجام داده و از آنجا که چندان از ترجمه‌هاي اين کتاب راضي نبوده در نتيجه تصميم گرفته است متن فارسي را نيز بازنويسي کند. وي پيش از اين در گفتگويي درباره اين تلخيص از «جنگ و صلح» گفته است: من معتقدم اگر روزگاري تولستوي در اين زمان زندگي مي‌کرد و مي‌خواست اين رمان را بنويسد، آن را اين‌گونه مي‌نوشت.

  گفتني است رمان «جنگ و صلح» اثر لئو تولستوى اوضاع تاريخى و اجتماعى روسيه را در سال‌هاى 1805 تا 1820 به تصوير مى‏کشد؛ يعنى يک فاصله زمانى پانزده ساله از زندگى قهرمانان خود را دربرمى‏گيرد. وقايع اين رمان، بر بستر دو جنگ بزرگ بين روسيه‏تزارى به سرکردگى «تزار الکساندر» و دولت فرانسه به رهبرى«ناپلئون بناپارت» و يک دوره فترت کوتاه بين اين دو جنگ، جريان‏دارد.

  سه‌شنبه 19 مهر 1390 -

آخرين نظرات خوانندگان

 • نامشخص: از ایشان این حرف ها را نمی پذیرم چون خودش ادامه

آخرين تصاوير

 • IMG_3513.JPG
 • IMG_3505.JPG
 • IMG_3451.JPG
 • IMG_1301.JPG
 • IMG_1427.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • IMG_1201.JPG
 • IMG_1540.JPG

آخرین کتاب

 • • "دره گل سرخ" با ویراستاری محمدرضا سرشار منتشرشد
 • «دره گل سرخ» با ویراستاری محمدرضا سرشار منتشر شد

  خبرگزاری پانا: رمان «دره گل سرخ» اثر مشهورترین نویسنده سوئدی «آسترید لیندگرن» درباره زندگی پس از مرگ، توسط سوره مهر منتشر شد.

  به گزارش سرویس فرهنگی پانا،‌ رمان «دره گل سرخ» درباره دو برادر به نام‌های یوناتان و کارل شیردل نوشته «آسترید لیندگرن» نویسنده سوئدی است که «عزیزالله قوطاسلو» کار ترجمه آن را برعهده داشته و با ویراستاری محمدرضا سرشار منتشر شده است.
  کارل پسر بچه 10 ساله و ضعیفی است که قادر نیست که از رختخواب خارج شود. او برادر 13 ساله شجاع و زیبایی به نام یوناتان دارد. کارل که متوجه مریضی وحشتناک خود هست از یوناتان درباره مرگ می‌پرسد و یوناتان می‌گوید بعد از مرگ، آنها به نانگیلیا خواهند رفت.
  بعد از مدتی یوناتان در آتش سوزی و کارل در اثر مریضی جان خود را از دست می دهند و در دره آلبالو در نانگیلیا با یکدیگر ملاقات می کنند. در این سرزمین لباس ها و نحوه زندگی مردم مثل قرون وسطی است. یوناتان و کارل تصمیم دارند به مردم دره گل سرخ کمک کنند تا از دست تنگیل و اژدهای او کاتلا رهایی یابند و ماجراهای آنها در این سرزمین افسانه ای شروع می شود. نبرد نیکی و بدی....
  این رمان آکنده از مفاهیمی همچون عشق، محبت، شجاعت، مبارزه با پلیدی‌ها است و نویسنده با خلاقیت اعجاب انگیز و پر احساس دنیای پس از مرگ را برای نوجوانان بیان کرده است.
  یادآور می شود،‌ پیش از این، سریالی با اقتباس از همین رمان ساخته و در ایران هم از تلویزیون پخش شده است.
  لیندگرن در سال 2002 درگذشت و بعد از مرگش، دولت سوئد برای گرامی‌داشت خاطره او «جایزه یادبود آسترید لیندگرن» را بنیاد نهاد. این جایزه، که مبلغ آن بالغ بر 5 میلیون کرون سوئد است، بزرگ‌ترین جایزه نقدی جهان در رابطه با ادبیات کودک و نوجوان به حساب می‌آید.
  کتاب «دره گل سرخ» نوشته آسترید لیندگرن تولید مرکز آفرینش‌های ادبی حوزه هنری است که سوره مهر آن را در 299 صفحه، قطع رقعی و در تیراژ 2 هزار و 500 جلد منتشر کرده است.

مهدی شجاعی: الان دشمنان ما در کنار برخی از مدیران ما تصمیم‌سازی می‌کنند

خبرگزاری فارس: سیدمهدی شجاعی گفت: الان دشمنان ما در کنار برخی از مدیران ما تصمیم‌سازی می‌کنند چرا که دشمنی‌ها پیچیده‌تر شده و دشمن را باید در بین خودمان جستجو کنیم و به راه‌های دور نرویم.
خبرگزاری فارس: شجاعی: دشمنان امروز در کنار مدیران برای ما تصمیم‌سازی می‌کنند
به گزارش خبرنگار فارس، نشست بررسی کارنامه سید مهدی شجاعی شب گذشته در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار شد و پس از سخنرانی حاضران، سید مهدی شجاعی گفت: این جلسه یکی از سخت‌ترین جلسات من بود و بدون اظهار تواضع باید بگویم که این سخنان تنها بزرگی و بزرگواری آنها را نشان می‌دهد و تماما در حال آب شدن و شرمندگی بودم.
وی افزود: سخن من این است که راه پیش رو خیلی بیشتر از راه طی شده است و آن توقع و رسالتی که حس می‌کنم با جایی که در آن قرار داریم خیلی فاصله دارد و باید به افق‌های روبرو نگاه کنیم که چقدر دچار خسران شده‌ایم.
شجاعی گفت: آنچه ذائقه من را تلخ می‌کند وضعیت عمومی فرهنگی ماست، فاجعه‌ای در فرهنگ ما در حال اتفاق است که نمی‌تواند ذهن من را از آن خالی کند. ما در سراشیبی اضمحلال فرهنگی قرار گرفته‌ایم و بدون تعارف بعد از 2 سال که صحبت نکرده‌ام و حضور نداشته‌ام درد دل‌ها و هشدارهای خودم را بیان می‌کنم و البته خداوند توفیق مریضی به من داد که داخل این مجموعه نباشم و از بیرون به قضیه نگاه کنم.
وی افزود: اگر 50 سال بعد به فضای امروز نگاه کنید آنوقت می‌فهمید که چه اتفاقی افتاده چه تنزلی به لحاظ فرهنگی پیدا کرده‌ایم کاش به معنای خاصش دچار تنزل می‌شدیم اما در فرهنگ عمومی در بن و اندیشه آداب و رسوم و رفتارها و همه شاکله ملت دچار انحطاط شده‌ایم. نگرانم که در سالهای بعد از دوره ما به عنوان دوره اضمحلال فرهنگی و ابتذال فرهنگی نگاه کنند.

**تعریف متفاوت شجاعی از دشمن

این نویسنده اظهار داشت: باید مثل طبیب به این بیمار در حال مرگ توجه کنیم. خیلی راحت است که دشمن موهنی را تصور کنیم و همه اشتباهات خود را گردن او بیندازیم و بگوییم که ابتذال فرهنگی ما مرهون زحمات دشمن است. باورم این است که بیش از دشمن خود ما این لطمات را به خود وارد کرده‌ایم.
شجاعی در ادامه گفت: در اینجا من لفظ دشمن را برای مورد دیگری غیر از آن دشمن خارجی به کار می‌برم و آن دشمن ما را وادار کرد که دروغ بگوییم و سکه باطلی رایج داد تا افراد با دروغ به جایگاه‌های مختلف برسند. الان کسی که دروغ نمی‌گوید دچار فقر می‌شود. من 2 سال پیش به طور رسمی هشدار دادم که وقتی برخی مدیران دروغ‌گویی می‌کنند مردم هم همان راه می‌روند.
وی افزود: عمده افتخار ما این است که یک مسلمان ایرانی هستیم و در همه کارهایمان آداب و ادب داشتیم، همه افتخارمان به فرهنگی بودنمان بود، مؤدب بودن خصیصه برجسته ملت ما بود اما اینها متزلزل شده‌اند و ضد ارزش‌ها جای خود را عوض کرده‌اند و این اتفاق با شیب بسیار تندی در حال رخ دادن است.

**دشمن شناسی ساده لوحانه!

نویسنده سامانتاریا گفت: ما نباید فرمول ساده و ابتدایی را در تعریف دشمن استفاده کنیم و استفاده از یک تعبیر درباره دشمن ساده‌لوحانه است وقتی امام خمینی گفت هرگاه دشمن از شما تعریف کرد به خودتان شک کنید این یک دشمن‌شناسی برای یک زمان خاص صادق بود. این روش دشمن‌شناسی 200 سال پیش است حتی در 200 سال پیش هم دشمن این دشمن‌شناسی ما را می‌شناخت و وقتی ناصر‌الدین شاه دستور قتل امیرکبیر را داد برای اینکه از این کارش پشیمان نشود انگلیسی‌ها پیش ناصرالدین شاه از امیرکبیر تعریف کردند و او نتیجه گرفت که چون انگلیسی‌ها از او تعریف کرده‌اند کشتنش کار درستی بوده و الان باز هم ما از همین فرمول دشمن‌شناسی استفاده می‌کنیم.
وی افزود: الان دشمنان ما در کنار مدیران امروزی ما تصمیم‌سازی می‌کنند کاری که اتفاق می‌افتد پیچیده‌تر شده و دشمن را باید در بین خودمان جستجو کنیم و به راه‌های دور نرویم.
یکی از کارهای دشمن توسل به عوام‌فریبی است و تکیه بر عوام جای تکیه بر فرهیختگان جامعه است. اگر تمام ثقل خود را بر عوام قرار دهیم نهایتا فریب عوام را هم می‌خوریم و باعث تنزل ذائقه و دیدگاه‌های ما می‌شود.

**دشمن اسلام را وسیله فریب مردم قرار داده است

شجاعی گفت: زمانی هنر و ادبیات فاخر در این کشور تولید می‌شد اما الان ببینید چه افرادی محبوب ما هستند و تمام این تنزل‌ها توسط سیاست‌گذاران ما اتفاق افتاده. دشمن ما را وادار کرد جای ارزش‌ها ضد ارزش‌ها را بگذاریم و در سطوح تأثیرگذار افراد ناکارآمد بیایند، ما را وادار کرد منافع شخصی را بر منافع جمعی ترجیح دهیم و اسلام را وسیله فریب مردم قرار دهیم و گریز از دین را در جوانانمان باعث شد و الان ما آسمان را زیر پا گذاشته‌ایم.
این نویسنده گفت: ما در دوره‌ای گمان می‌کردیم این تخریب‌ها در اثر نادانی است ولی این همه نادانی به موازات هم اتفاق نمی‌افتد و نمی‌توانیم بگوییم صرف ندانم‌کاری این همه تخریب به وجود آمده. همه طراحی هوشمندانه است و ما در معرض جدی‌ترین آسیب‌ها هستیم.

**با این قانون ممیزی قرآن هم غیرقابل چاپ است!

این نویسنده گفت: کوچکترین کار و حربه‌ای که این افراد می‌توانند انجام دهند قانون و مقررات ممیزی است.
شجاعی سپس با اشاره به موارد جدید قانون ممیزی و حذف بعضی از کلمات مثل شراب گفت: با این قانون ممیزی حتی حافظ هم دیگر قابل چاپ نیست. از حافظ هم که بگذریم قرآن هم قابل چاپ نیست چون در قرآن آمده «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّمَا الْخَمْرُ وَ الْمَیْسِرُ وَ الْأَنْصابُ وَ الْأَزْلامُ رِجْسٌ مِنْ عَمَلِ الشَّیْطانِ فَاجْتَنِبُوهُ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» بر اساس ممیزی ارشاد باید این آیه این باید بشود یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا فَاجْتَنِبُوهُ! چون کلی مورد خلاف و کلمه خلاف در این آیه است
اتفاقا در این سیستم کسانی ممیزی می‌شوند که صاحب انقلاب هستند. کارهای مثل امیرخانی، بایرامی، دهقان و صدرعاملی باید ممیزی شوند البته این مشکل وزیر ارشاد ما نیست چون اصلا مال محل ما نیست و از همه چیز بی‌اطلاع است. آن سیاستی که وزیر ارشاد را اینجا می‌گذارد ایراد دارد، دشمن او را اینجا گذاشته و ما باید این دشمن را شناسایی کنیم.
نویسنده کتاب کرشمه خسروانی اظهار داشت: اگر جامعه را با 10 - 20 سال پیش مقایسه کنید می‌بینید که چه بر سر اخلاق جامعه ما آمده، اگر این محصول آن چیزی است که ما در این 30 سال باید به آن می‌رسیدیم و آن چیزی است که به عنوان دین عرضه کرده‌ایم که باید برای خودمان متأسف باشیم. اصلی‌ترین وظیفه هنرمندان به اهل قلم این است که ماهیت دین واقعی را به مردم نشان دهند. این تعریفی که الان از دین در جامعه رواج دارد ما را دچار انحطاط می‌کند و باید تلاش کنیم تعریف حقیقی دین را به مردم بدهیم.

* انتقاد از جمع‌اوری ماهواره‌ها

وی همچنین با اشاره به بغض داشتن مسئولان فرهنگی کشور نسبت به هنرمندان و انتقاد از جمع‌آوری ماهواره‌ها آن هم با عملیات رزمی و ورود به خانه‌های مردم گفت: چنین کاری را در صدر اسلام عمر هم انجام داد و آن زنی که در خانه بود به این کار عمر 6 ایراد وارد کرد. کارهایی هم که الان انجام می‌شود در همان سطح است.

**هنر کلا دینی است

وی همچنین در پایان به بررسی هنر پرداخت و گفت: هنر کلا دینی است و برای ما سخت است که هنر دینی و غیر دینی را از هم جدا کنند. هنرمند چه بفهمد چه نفهمد، چه دیندار باشد چه نباشد کارش دینی است. مگر همه مردم دنیا که از دست خدا روزی می‌گیرند خدا را می‌شناسند پس آثار هنرمندی که تفکر دینی هم ندارد دینی است.
همه آنچه از وجود انسان‌های صاف تراوش می‌شود همه دینی تلقی می‌شود.
شجاعی اظهار داشت: یک نکته دیگر این است که اگر شما در ادبیات دینی با هر شخصیت و پدیده شگفتی در تاریخ بپردازید هیچ نسبتی بین شما و آن شخصیت برقرار نمی‌شود اما اگر وارد بحث اهل بیت شوید شما ارتقاء پیدا می‌کنید و تنها در آستان این بزرگواران است که جایگاه رشد و تعالی به وجود می‌آید

1 نظر

از ایشان این حرف ها را نمی پذیرم
چون خودش فقط بارانت بالا آمدها ست

ارسال نظر