آخرین خبر

 • • 10 بهمن؛ آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره ادبی هنری با موضوع حضرت زینب(س)
 • شنبه 20 دیماه 93

  آخرین مهلت ارسال اثر به نخستین جشنواره ادبی هنری «تو بودی و خورشید نبود» با موضوع رسالت حضرت زینب (س) ویژه بانوان اهل قلم، ۱۰ بهمن سال جاری اعلام شد.
  خبرگزاری فارس: ۱۰ بهمن؛ آخرین مهلت ارسال اثر به جشنواره ادبی هنری با موضوع حضرت زینب(س)
  Tweet
  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چندی پیش جشنواره ادبی هنری «تو بودی و خورشید نبود» فراخوان خود را اعلام کرد. این جشنواره بنا دارد بانوان را در این مسیر هنری، بیشتر با ویژگی‌های شخصیتی حضرت زینب (س) و جایگاه علمی و مقام روایی و صبر و پایداری ایشان در قالب هنر آشنا کند.

  * میزبانی مجمع «بانوان کانون فینانو» از بانوان اهل قلم

  جشنواره «تو بودی و خورشید نبود» با موضوع رسالت حضرت زینب (س) در سه بخش نظیر «طرح فیلمنامه ( بلند)»، «داستان (داستان کوتاه)» و «شعر»، در حال برگزاری است.

  در این راستا زینب بخشایش مسئول روابط عمومی نخستین جشنواره ادبی هنری «تو بودی و خورشید نبود»، گفت: روز چهارشنبه 17 دی امسال، مجمع «بانوان کانون فینانو» پذیرای بانوان اهل قلم بود. که در این مراسم چند داستان کوتاه خوانده شد و حاضران ضمن صرف صبحانه‌ هنری، به نقد داستان‌ها پرداختند، همچنین داستان‌های با موضوع «نقش زن در احیاء امر به معروف و نهی از منکر» و «دفاع مقدس» از جمله آثار دوستان بود.


  * وزیری‌مقدم: بانوان نویسنده آثار هنری‌شان را از هرگونه شعارزدگی دور کنند

  در پایان جلسه، مرضیه وزیری مقدم دبیر علمی این جشنواره ضمن توضیح چهارچوب موضوعات، محورهای جشنواره را روشن ساخت و بیان کرد: نقش زن و تأثیرگذاری رفتار و عمل او در سایه‌ کردار زینب گونه‌اش برای خلق آثار کافیست. خوب است بانوان نویسنده با تکیه بر این موارد آثار هنری‌شان را از هرگونه شعارزدگی دور نگاه دارند.

  وی ادامه داد: در گذشته ارسال اثر به جشنواره ادبی هنری «تو بودی و خورشید نبود» تا 15 دی بود که اکنون این زمان به 10 بهمن سال جاری افزایش یافته است.

  گفتنی است، جشنواره ادبی هنری «تو بودی و خورشید نبود» با موضوع نقش زن در تمام امور اجتماعی فرهنگی با توجه به ویژگی‌های شخصیتی حضرت زینب (س) توسط سازمان فرهنگی هنری ورزشی استان قم، امور بانوان و خانواده استانداری و مجمع بانوان اهل قلم فینانو با مشارکت اداره فرهنگ وارشاد قم در حال برگزاری است.

  بر اساس این گزارش، بانوان اهل قلم استان قم تا 10 بهمن سال جاری فرصت دارند، آثار خود را به آدرس الکترونیکی banooyeghalam@gmail.com ایمیل کنند.

  از محورهای موضوعی نخستین جشنواره ادبی «تو بودی و خورشید نبود» می‌توان به «نقش زنان در احیاء فریضه امر به‌ معروف و نهی از منکر»، «نقش زنان در پایبندی به عفت و حیا در جامعه»، «نقش زنان در تبلیغ دین»، «نقش خانواده‌های شهدا و آزادگان در پیروی از ولایت»، «نقش پرستاران در دفاع مقدس و جامعه امروز» و «نقش زنان در ولایت‌پذیری جامعه»، اشاره کرد.

  موضوعات بخش ویژه موضوعی نیز شامل «نقش خطبه حضرت زینب (س) در جاودانگی حماسه عاشورا» و «شخصیت فردی و اجتماعی حضرت زینب (س)»، است.

  - See more at: http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931019000069#sthash.mpPjfmQN.dpuf

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.


یک سال پیش، همکار سابق روزنامه شارلی ابدو رویکرد اسلام ستیزانه این نشریه را محکوم کرده بود

یکشنبه, 17 آذر 1392 ساعت 12:34روزنامه نگار فرانسوی رویکرد اسلام‌‌ ستیزانه روزنامه «شارلی ابدو» را افشا کرد

«الیویه سیران»، روزنامه‌نگار و همکار سابق روزنامه موهن شارلی ابدو، رویکرد اسلام‌ستیزانه این رسانه را افشا و آن را موجب ترویج تصور نادرست از اسلام و مسلمانان در فرانسه معرفی کرد.

به گزارش شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)، به نقل از ایکنا، «الیویه سیران»(Olivier Cyran)، روزنامه‌نگار و همکار سابق روزنامه موهن شارلی ابدو، در پاسخ به دفاعیه‌ای که چند روز ‍‍پیش توسط اعضای تحریریه آن در روزنامه «لوموند» به چاپ رسیده بود، این روزنامه را به اسلام‌هراسی متهم کرد.

خبرنگار سابق شارلی ابدو ضمن نوشتن مقاله‌ای جداگانه، روزنامه شارلی ابدو را که می‌خواست خود را از نژادپرستی مبرا کند، افشا و رویکرد اسلام‌هراسانه و افراط گرایانه آن را بر همگان افشا کرد.

وی در مقاله خود رویکرد روزنامه شارلی ابدو را از حادثه تروریستی 11 سپتامبر در اروپا تأسف‌آورتر توصیف کرد و با زبان طنزآلودی خطاب به دست‌اندرکاران این روزنامه نوشت: روزنامه «لوموند» سخاوتمندانه میدان را برای شما باز کرد تا آبروی از دست‌رفته خود را بازیابید؛ در حالی که این بی‌فایده است. طنز ویراستار شارلی ابدو که من همیشه آن را دوست داشتم، هم‌اکنون به خنده‌ای تبدیل شده که تنها در پی کسب منافع اقتصادی و تجاری خود است.

سیران افزود: من دیگر با شارلی ابدو همکاری نمی‌کنم؛ اما همیشه از رویکرد اسلام‌‌ستیزانه افراطی که از انفجار تروریستی 11 سپتامبر به تدریج این روزنامه رنگ و بوی آن را گرفته و خاطرات خوشی را که در زمان همکاری‌ام با شارلی ابدو طی سال‌های 1990 داشته‌ام، خراب کرده است، متاثرم.

این روزنامه‌نگار فرانسوی در ادامه به نقش منفی روزنامه شارلی ابدو در فضای اسلام‌‌ستیزانه این روزهای فرانسه اشاره کرد و نوشت: روزنامه شما به فضای ضداسلامی و ناسالم امروز در فرانسه دامن زده است؛ فضایی که حق داشتن حجاب را از یک زن مسلمان که می‌خواهد در مهد کودک مشغول به کار شود تنها به بهانه این که حجابش روان کودک نوپا را مختل می کند(!)، سلب می‌نماید.

وی همچنین خاطرنشان کرد: روزنامه شما بیش از 10 سال است که به طرز آشکاری خود را وقف نشانه گرفتن مسلمانان کرده و با تمام توان تلاش کرده تصور نادرستی را که می‌کوشد اسلام را به عنوان یک «مشکل» و «معضل» در جامعه فرانسه معرفی کند، گسترش دهد. تحقیر مسلمانان و خوار کردن آنان حقی است که شما و گروه‌های راست افراطی به بهانه تقدسی که برای مفاهیمی چون لائیسیته، جمهوری و در ظاهر زندگی مسالمت‌آمیز قائل هستید، به خود می‌دهید و به بهانه دفاع از حقوق زن و آزادی زنان، زنان محجبه وحجابشان را مورد تهاجم و تبعیض قرار می‌دهید.

انتهای پیام

http://shafaqna.com/persian/

ارسال نظر