آخرین خبر

 • • به مناسبت آغاز هفته وحدت: معرفی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در برنامه چراغستان رادیو ایران
 • شنبه 13 دیماه 93

  رادیو ایران به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه؛ برنامه ای را با عنوان «چراغستان»، تقدیم علاقمندان می کند.

  این برنامه که از بخش ها و آیتم های متنوعی تشکیل شده است؛ این هفته در بخشی، کتابی را با عنوان «آن یتیم نظرکرده»، نوشته محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)، معرفی می کند.

  توضیح درباره آیات قرآنی با مضمون کتاب و قلم در قالب نمایش، از دیگر بخش های برنامه «چراغستان» را تشکیل می دهد.

  برنامه ی «چراغستان»، روز یکشنبه چهاردهم دی، ساعت 12:45، بر روی موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و ای ام ردیف 900 کیلوهرتز؛ به تهیه کنندگی «زهرا فقیه میرزایی» و «محمد محسن رفیعی»، از رادیو ایران پخش می شود.

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.


حمله به اسلام با یک رمان به قلم یک نویسنده فرانسوی

بازار کتاب فرانسه ۷ ژانویه (۱۷ دی) شاهد پخش رمان «تسلیم» اثر میشل هولبک نویسنده فرانسوی بود. این نویسنده که به ضدیت با اسلام و ‌ستیز با زنان مشهور است، در رمان ۳۰۰ صفحه‌ای تسلیم که ششمین رمان او محسوب می‌شود، وضعیت سیاسی فرانسه را در سال 2022 روایت می‌کند که چگونه یک مسلمان رئیس جمهور فرانسه می‌شود.

گروه جنگ نرم مشرق- این نویسنده 59 ساله فرانسوی در «تسلیم» شخصیت فرضی محمد بن عابس که یک مسلمان عرب‌تبار از حزب «اخوان‌المسلمین» است را روایت می‌کند که چگونه در ائتلاف با احزاب راست میانه‌رو و سوسیالیست فرانسه علیه راستگرایان تندرو از «جبهه ملی» این کشور، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز می‌شود و به کاخ الیزه راه پیدا می‌کند. پس از رئیس جمهور شدن محمد بن عابس، اسلامی‌سازی دانشگاه‌ها آغاز می‌شود و استادان غیر مسلمان مجبور به پذیرش بازنشستگی اجباری و رعایت حجاب در دانشگاه‌ها نیز به قانون تبدیل می‌شود. فرانسوا، شخصیت اصلی رمان «تسلیم»، یک دانشگاهی سرخورده است که از وضع جدید ناراضی‌ شده و در اعتراض به «انقلاب فرهنگی» صورت‌‌گرفته پس از روی کار آمدن دولت جدید و اسلامی‌سازی محیط آموزشی از کار تدریس کنار می‌رود. او که در زمان فعالیت خود با دختران دانشجو رابطه عشقی داشته، در پایان رمان به اجبار به اسلام ایمان می‌آورد تا «تسلیم» شدن فرانسه به اسلام کامل شود. او در پایان به دانشگاه برمی‌گردد تا با دختران دانشجو که حالا دیگر لباس‌های غربی را کنار گذاشته‌اند، رابطه‌اش را ادامه دهد. در این رمان، فرانسه عملاً تسلیم اعراب مهاجر و مسلمان خود می‌شود که در حال حاضر با حدود پنج میلیون نفر مسلمان، بزرگ‌ترین اقلیت اسلامی را در میان کشورهای اروپایی را دارد.

تراوشات یک ذهن مریض در دستان مردم فرانسه + تصاویر///ویرایش
در پایان رمان «تسلیم» شخصیت اصلی و هوس‌باز داستان برای ادامه ارتباط با دختران در دانشگاه اسلامی شده، مسلمان می‌شود

میشل هولبک که بسیاری از منتقدان فرانسه او را نژادپرست معرفی می‌کنند، بیش از یک دهه پیش نیز با انتشار رمان «سکو» به گسترش تنفر از مسلمانان در فرانسه پرداخته بود که در آن کتاب بنیادگرایان اسلامی معشوقه میشل، شخصیت اصلی داستان را می‌کشند. از میشل هولبک در سال ۱۹۹۸ با رمان «پودر شده» و بار دیگر در سال ۲۰۰۵ با کتاب «امکان یک جزیره» نامزد دریافت گنکور (یکی از مهم‌ترین جایزه‌های ادبی فرانسه) شده بود و سرانجام با کتاب «نقشه و قلمرو» این جایزه را دریافت کرد. این کتاب گرچه به نوشته منتقدان نسبت به کتاب های پیشین او، کمتر «فحاشی» و «تحریک نژادی و ضدبشر دوستانه» داشت، اما موجب شد متهم به سرقت ادبی از دانشنامه ویکی‌پدیا شود و حتی روزنامه فرانسوی‌زبان «لا پست» پس از اعلام نتیجه جایزه ادبی گنکور تیتر زد: «با عرض معذرت آقای هولبک: جایزه ادبی گنکور ۲۰۱۰ برای ویکی پدیا.»

آثار این نویسنده فرانسوی سرشار از بی‌پردگی‌های جنسی، دلزدگی و بیزاری از جنبه‌های روزمره زندگی اجتماعی است و در رمان‌های خود از جمله به درونمایه‌هایی چون مرگ، مسائل جنسی، سکشوالیته به مثابه صحنه‌ رویارویی زنان و مردان در جامعه‌ سرمایه‌داری می‌پردازد و این گونه تراوشات ذهنی خود را به مخاطب انتقال می‌دهد و در این بستر به اعتقادات مسلمانان نیز توهین می‌کند.

این نویسنده که در رمان‌هایش از توهین به اسلام و مسلمانان ارضا نشده، در یک مصاحبه با نشریه ادبی «لیر» پا را فراتر از همیشه گذاشت و به غیر از کفرگویی به فحاشی به مسلمانان روی آورد.

در پی این هتاکی، مسجد پاریس از وی به اتهام ترويج تنفر قومي و نژادي و تحريك مخاطبان به اسلام‌ستيزي شکایت کرد، اما سرانجام در دادگاهی با حضور سه قاضی، نویسنده، در چارچوب قوانین آزادی نقد دین در فرانسه تبرئه شد. 

تراوشات یک ذهن مریض در دستان مردم فرانسه + تصاویر///ویرایش
نوشته‌های سرشار از پرده‌دری‌های جنسی، و نژاد پرستی هولبک، بستری برای توهین به مسلمانان است

بعد از آغاز بیداری اسلامی در جهان اسلام و پیدایش گروه‌های سلفی- تروریستی که توسط دولت‌های غربی سامان دهی می‌شوند، موج اسلام‌ستیزی جدیدی در اروپا توسط همان دولت‌های غربی در حال شکل گرفتن است. در سال ۲۰۱۴ حمله‌های هر چند معدود به مکان‌های مذهبی مسلمانان در سوئد و آلمان از بعضی نمودهای بدبینی و نفرت نسبت به اسلام و مهاجران مسلمان می‌باشد.

گسترده شدن جنبش پگیدا در آلمان، جنبش‌های ضداسلام در انگلیس و فعالیت‌های پراکنده مانند این نویسنده نژادپرست فرانسوی که "عقاید فاشیستی" و "اسلام‌ستیزی" را نشر می‌دهند، این نکته را تایید می‌کند که دولت‌های غربی از اینکه مردم کشور‌شان از دین اسلام در ترس باشند، استقبال می‌کنند؛ چرا که به اقدامات ضدانسانی و تجاوز گرایانه آنها در مناطق اسلامی مشروعیت می‌دهد.

 همزمان با انتشار این کتاب در فرانسه سه مهاجم به دفتر نشریه "چارلی‌ابدو" که پیش از این کاریکاتورهایی از سران اسلامی و پیامبر اسلام (ص) منتشر کرده بود حمله کردند که به کشته شدن 12 نفر انجامید.

ارسال نظر