آخرین خبر

 • • سیزدهمین شماره ماهنامه «اقلیم نقد» منتشر شد
 • سه شنبه 05 شهریورماه 92

  12 145.gifسیزدهمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه شهریور ماه 92- منتشر شد. این نشریه به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه‌ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی‌پور، محمود پوروهاب، راضیه تجار، دکتر محسن پرویز، کامران پارسی‌نژادشیرازی، پدرام پاک آیین اداره می‌شود.
  اقلیم نقد، شامل سه بخش نقد داستان، نقد شعر کودک و نقد شعر بزرگسال است؛ و دبیری سه بخش مذکور را به ترتیب سرشار،  پوروهاب و اسماعیلی بر عهده دارند.

  در این شماره نقد موضوعات و کتابهای؛ بادبادک‌باز(خالد حسینی)؛ زنان و نقشهای زنانه؛ کاذب ضلالت؛ سرزمین نوچ(کیوان ارزاقی)؛ در غرب خبری نیست(اریش ماریا رمارک)؛ ناصر ارمنی(رضا امیرخانی)؛ من و سنگ و لیلای مجنون(عبدالمجید نجفی)؛ نقد شناسی توصیفی کتابهای داستان در مطبوعات؛نقدی بر سه کتاب فاضل نظری؛ من مرگ را او خطاب می کنم(سید ضیاءالدین شفیعی)؛ دویدن در لانگ شات(علی یاری)؛ آسیب شناسی شعر امروز دشتستان؛ ساراییسم(سید احمد حسینی)؛ شعر های پشت جلد کتاب؛ باد مخابره خواهد کرد( غزال مرادی) مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند.

  منتقدین بخش داستان: دکتر محسن پرویز، محمدرضا سرشار، شهریار زرشناس، مریم بصیری، علی معصومی، محمدعلی گودینی، زینب گودینی، ابوالفضل طاهرخانی، فرخنده حق شنو، یوسف نیکفام، و در بخش شعر: محمدکاظم کاظمی، حمیدرضا شکارسری، بهروز سپیدنامه، سید حسن مبارز، دکتر محمدرضا شالبافیان، سودابه امینی، علی داوودی، قربان بهاری هستند.

  سیزدهمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 191صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 5000 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440  قابل دریافت است

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • , «افسانه ها و داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان» به قلم سرشار منتشر شد
 • اثر پژوهشی - آموزشی "داستانها و افسانه های تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان" به قلم محمد رضا سرشار، انتشار یافت.
  این کتاب، که ششمین مجلد از سلسله کتابهای "در باره ادبیات داستانی " است، همچون مجلدات قبلی این مجموعه، به وسیله کانون اندیشه جوان - وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - چاپ و روانه بازار کتاب شده است.
  مباحث مطروحه در کتاب مذکور عبارت اند از: پیشینه؛ داستان تاریخی دینی؛ تفاوتهای تاریخ و داستان تاریخی؛ داستان تاریخی مذهبی و واقعیتگرایی؛ انواع داستانهای تاریخی: ا. داستانهای تاریخی عمومی(داستانهای تاریخی مستند؛ داستانهای تخیلی تاریخی)؛ 2. داستانهای تاریخی مذهبی(داستانهای زندگی پیامبران؛ داستانهای زندگی رسول اکرم(ص)؛ داستانهای زندگی اهل بیت(ع)؛ داستانهای زندگی صحابه؛ داستانهای زندگی شهیدان و جانبازان بزرگ اسلام و تشیع؛ داستانهای زندگی دانشمندان و دیگر شخصیتهای برجسته اسلامی)؛ 3. داستانهای تاریخی نما. 4. اساطیر و افسانه های تاریخی مذهبی. 5. داستانهای علمی و علمی - تخیلی دینی. 6. داستانهای تصویری(فتورمان)؛ فواید داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان؛ ملاحظاتی در مورد داستانهای تاریخی مذهبی(منابع؛ مخاطبان؛ امتیازی که می تواند به ضعف و مشکل تبدیل شود؛ بی طرف نمایی نویسنده؛ شور مذهبی؛ زبان و بیان مناسب و درخور مخاطبان)؛ فهرستی از چند کتاب داستان تاریخی مذهبی مناسب کودکان و نوجوانان.
  قابل ذکر است: از مجموعه "در باره ادبیات داستانی" به قلم محمدضا سرشار که به وسیله کانون اندیشه جوان منتشر می شود، پیش از این، پنج عنوان "پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان"، "نقد ادبی؛ کارکردها و آفات"، "انواع نقد ادبی" ، "مبانی ادبیات کودک و نوجوان" و "سلول بنیادین داستان" روانه بازار کتاب شده است. مخاطبان این آثار پژوهشگران، نویسندگان، مدرسان، منتقدان، دانشجویان و دیگر علاقه مندان ادبیات داستانی و ادبیات کودکان و نوجوانان اند.
  این مجموعه را می توان از طریق انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به شماره تلفن 88505402 تهیه کرد.


جام جم: عقب نشيني وزير از حذف مميزي كتاب

گزارش
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که در آستانه گرفتن راي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي در گفت وگويي از حذف مميزي پيش از انتشار کتاب سخن گفته بود، در جديدترين اظهارنظر عقب نشيني کرد و گفت: نمي توانيم مميزي قبل از چاپ را حذف کنيم.
به گزارش جام جم، علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي فقط يک ماه بعد از گفت وگوي خود با يکي از مجلات مبني بر حذف مميزي پيش از چاپ کتاب، با واکنش هاي بسياري از سوي نويسندگان و ناشران مواجه شد و همين واکنش ها بود که باعث شد سرانجام روز گذشته در اظهارنظري اعتراف کند، نمي توان مميزي پيش از چاپ کتاب را حذف کرد.
جنتي در آخرين اظهارنظر خود درباره مميزي کتاب و فيلم نيز گفت: بارها گفته ام مميزي يک اصل حاکميتي است که به عهده دولت است. البته ما مي خواستيم مميزي قبل از چاپ را حذف کنيم که پس از بررسي ديدگاه ها و نظرات ناشران و صاحب نظران، روشن شد نمي توانيم مميزي قبل از چاپ را حذف کنيم؛ پس بايد شرايطي را فراهم کنيم تا هر کتابي که به وزارت فرهنگ ارجاع مي شود، در اسرع وقت بررسي و پاسخ آن روشن شود که نويسنده و ناشر براي مدت طولاني پشت در نمانند.
در حالي وزير ارشاد اين سخنان را عنوان مي کند که در يک ماه اخير بسياري از نويسندگان و ناشران به اظهار نظر درباره حذف مميزي پيش از چاپ کتاب پرداختند. ازجمله افرادي که در اين باره به اظهار نظر پرداخت، محسن پرويز، معاون فرهنگي وزير ارشاد در دولت نهم بود. او گفت: نظارت پيش از انتشار کتاب، پيش از چاپ صورت مي گيرد و ضوابطي که در اين مورد تصويب شده، ضوابط نشر کتاب است که توسط شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوب شده و در سال 1388 هم مورد بازنگري قرار گرفته و قانوني ابلاغ شده است.
پرويز با اشاره به موارد عنوان شده درباره تغيير در مميزي افزود: اگر قرار است تغييري در اين ضوابط صورت بگيرد قاعدتا مرجع تصميم گيري قانوني خود شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و موضوع مي تواند در شورا مطرح شود و افراد اگر نظرشان برگشته باشد در ضوابط تغيير ايجاد مي کنند، در غير اين صورت ضوابط قانوني و مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است و اين ضوابط بايد اعمال شود.
محمدرضا سرشار، نويسنده هميشه منتقد نيز در پايگاه خود در اين باره نوشت: به خلاف وعده رئيس جمهور منتخب در وعده هاي انتخاباتي خود و وزير جديد فرهنگ و ارشاد اسلامي، لغو مجوز نشر کتاب و مميزي قبل از چاپ، غيرقانوني و غيرممکن است.
سرشار افزود: طبق ماده 9 قانون ضوابط نشر کتاب مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي (مصوبه 660؛ مورخ 24 فروردين 89؛ که در تاريخ 3 ارديبهشت 89 ابلاغ شده است) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي موظف است با تشکيل کميته هاي تخصصي، تمامي کتاب ها را قبل از چاپ، بررسي کند؛ و اين آثار فقط در صورت نداشتن موارد خلاف قانون و دريافت مجوز رسمي از وزارت ارشاد مي توانند منتشر شوند.روزنامه جام جم، شماره 3788 به تاريخ 21/6/92، صفحه 5 (فرهنگ و هنر)

ارسال نظر