آخرین خبر

 • • دوازدهمین شماره ماهنامه «اقلیم نقد» منتشر شد
 • دوشنبه 14 مردادماه 92

  12.gifدوازدهمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه مرداد ماه 92- منتشر شد. این نشریه  به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه‌ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی‌پور، راضیه تجار، دکتر محسن پرویز، کامران پارسی‌نژادشیرازی، پدرام پاک آیین اداره می شود.
  اقلیم نقد، شامل سه بخش نقد داستان، نقد شعر کودک و نقد شعر بزرگسال است؛ و دبیری سه بخش مذکور را به ترتیب سرشار، محمود پوروهاب و اسماعیلی بر عهده دارند.

  در این شماره نقد کتابهای داستان دنیای تئو(کاترین کلمان)، قیدار(رضا امیرخانی)، نخلها و آدمها(نعمت الله سلیمانی)، قطار 57(رضا رئیسی)، خوش نشین(علی موذنی)، یک صدف و دو مروارید(سید هاشم حسینی)، دل سگ(میخائیل بولگالف)، نقشبندان(داریوش عابدی)، پرواز بر فراز ویوودینا(محمود اکبرزاده)، لاکپشت اقیانوس(تاجیما شین جی)، پاییز در قطار(محمد کاظم مزینانی)، عشق و نفرت(نعمت الله سلیمانی)، انجمن مخفی(احمد شاکری)، تحلیل و بررسی اشعار عاشورایی سید علی موسوی گرمارودی، طنز در شعر مهرداد اوستا، نقد کتابهای شعر «دل و دریا»(عباسعلی براتی پور)،بر لبۀ خورشید(مجید نظافت یزدی)، صداهای تازه،در بینهایت(آذر نادری)، و بررسی سبک شناختی شعر کودک در ایران، مورد نقد و بررسی قرار گرفته اند.

  منتقدین بخش داستان: کامران پارسی نژاد، دکتر محسن پرویز، شهریار زرشناس، محمدرضا سرشار، مریم مقانی، مهدیه ارطایفه، منیژه جانقلی، مریم شریف رضویان، علی الله سلیمی، پیمان نیکخواه، علیرضا عیوضی، زینب گودینی، ابوالفضل طاهرخانی، سهیلا ازگلی، نادره عزیزی نیک، بهاره جوادی، یوسف نیکفام، و در بخش شعر: حبیب الله رزمجویی، حمید هنرجو، ابراهیم حسنلو، اسماعیل امینی، هاشم کرونی، دکتر محمدرضا شالبافیان، محمود پوروهاب، یحیی علوی فرد هستند.

  دوازدهمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 197 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 4500 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440  قابل دریافت است.

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار کتاب «مبانی ادبیات کودک و نوجوان» از محمدرضا سرشار
 • چهارمین عنوان از سلسله کتابهای موسوم به «در باره ادبیات داستانی» با عنوان «مبانی ادبیات کودک و نوجوان»، توسط انتشارات کانون اندیشه جوان - وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شد.
  این کتاب دربردارنده چهار بخش کلی با عنوانهای «مفهوم ادبیات کودکان و نوجوانان»، «اهداف ادبیات کودکان و نوجوانان»، «اصول ادبیات کودکان و نوجوانان» و «تعریف ادبیات کودکان و نوجوانان» است؛ که هر یک از این بخشها به فصلهایی کوچکتر مانند زمینه های عمومی، پس از اسلام، نشانه های موجود در متون کهن ادبی، اهداف اصلی، اهداف فرعی، توجه توامان به پرورش عاطفی و عقلانی، بهره گیری از اسوه ها و الگوها، برخورد مجموعه ای با ارزشها و ... تقسیم شده است.
  محمدرضا سرشار در این کتاب فشرده - به سیاق سایر کتابهای این مجموعه - کوشیده است ضمن بهره گیری از دستاوردهای روز روانشناسی، تعلیم و تربیت و ادبیات کودک و نوجوان در جهان، به مقوله مورد بحث خود، با دیدی تحلیلی - انتقادی، و از منظری بومی و متاثر از فرهنگ خودی بنگرد. که از این نظر، در نوع خود، ویژه است؛ و می تواند به عنوان فتح بابی جدی در این زمینه تلقی شود.
  «مبانی ادبیات کودک و نوجوان»، در 134 صفحه قطع پالتویی، با شمارگان 2500 نسخه، به بهای 5000 تومان، برای اساتید، دانشجویان، منتقدان، شاعران، نویسندگان و دیگر فعالان عرصه ادبیات و ادبیات کودکان و نوجوانان انتشار یافته است. این کتاب را می توان از طریق تلفن 88505402 تهیه کرد.


احکام نگاه، پوشش و معاشرت با نامحرم با نظر رهبر انقلاب

پايگاه اطلاع رساني دفتر رهبر معظم انقلاب اقدام به انتشار برخي از نظرات فقهي حضرت آيت الله خامنه‌اي كرد. كه متن كامل آن در اينجا قابل مشاهده است.

نگاه به زن نامحرم
نگاه به زن نامحرم جايز نيست مگر به صورت و دست‌ها تا مچ در صورتى كه زينت و آرايش نشده باشد، بدون قصد لذّت و ريبه.

نگاه زن به مرد نامحرم
نگاه به سر و صورت و گردن و دست‌ها تا جايى كه معمولاً نمى‌پوشانند بدون قصد لذت و ريبه اشكال ندارد.

نگاه زن به بچه مميّز و پوشش در مقابل او
اگر بچه‌ى مميّز، به مرحله‌اى رسيده كه نگاه كردن به او يا نگاه او به زن، موجب تهييج شهوت مى‌شود، نگاه زن به بدن او جايز نيست و بايد خود را نزد او بپوشاند.

نگاه به فيلم و عكس نامحرم
نگاه به فيلم و عكس نامحرم به قصد لذّت و ريبه حرام است و بدون قصد لذّت اگر ايشان را نشناسد و مستلزم مفسده‏اى نباشد اشكال ندارد.

مقدار مجاز نگاه كردن در ازدواج
كسى كه مى‌خواهد با زنى ازدواج نمايد براى اطلاع و آگاهى از او مى‌تواند به صورت، دست، مو و محاسن او بدون قصد لذّت نگاه ‏كند ـ اگر چه قهراً لذّت حاصل شود ـ مشروط بر اينكه اولاً اطلاع و آگاهى قبلى نداشته باشد و ثانياً علم نداشته باشد كه به او جواب ردّ ‏مى‌دهند.

ديدن تصوير برهنه
نگاه‌‏ کردن به فيلم‏‌ها و تصاوير، حکم نگاه‏‌ کردن به اجنبى را ندارد و در صورتى که از روى شهوت و ريبه نباشد و مفسده‏اى هم بر آن مترتب نشود، شرعاً اشکال ندارد، ولى با توجه به اينکه ديدن تصوير برهنه‏‌اى که شهوت برانگيز است، غالباً از روى شهوت بوده و به همين دليل مقدمه ارتکاب گناه مى‏‌باشد، حرام است.

مشاهده کشتى مردان توسط زنان
مشاهده كشتى مردان توسط زنان اگر به صورت حضورى در ميدان كشتى باشد و يا آن را به‌طور زنده و مستقيم از تلويزيون ببينند (بنا بر احتياط واجب) و يا به قصد لذت و ريبه بوده و يا در آن خوف ارتکاب گناه و فساد وجود داشته باشد، جايز نيست و در غير اين صورت اشکال ندارد.

نگاه به فيلم و تصوير اعضاى بدن
نگاه‌کردن به فيلم‏ و تصوير اعضاى بدن انسان فى‏ نفسه اشکال ندارد به شرط اينکه به قصد لذت نبوده و خوف ارتکاب حرام هم وجود نداشته باشد. ولى نگاه به فيلم يا عکس عورت ديگران خالى از اشکال نيست.

تخيّل شهوت‌انگيز
تخيّل همسر به قصد تحريك شهوت اگر حرامى مانند انزال بر آن مترتّب نشود، مانعى ندارد ولى احتياط در ترك تخيّل زن اجنبى به قصد مذكور مى‌‌باشد.

خلوت با نامحرم
اگر مرد و زن نامحرم در محل خلوتى باشند كه كسى در آنجا نباشد و ديگرى هم نمى‌تواند وارد شود، چنانچه بترسند كه به حرام بيفتند بايد از آنجا بيرون بروند.

تحصيل در دانشگاه مختلط
وارد شدن به مراکز آموزشى مختلط براى تعليم و تعلّم اشکال ندارد، ولى بر زنان و دختران حفظ حجاب واجب است و بر مردان هم واجب است از نگاه حرام خوددارى نموده و همچنين از اختلاطى که موجب خوف فتنه و فساد است، اجتناب شود.

آموختن رانندگى زنان با راهنمايى مردان
آموختن رانندگى با کمک و راهنمايى مرد اجنبى در صورتى که با مواظبت بر حجاب و عفاف و اطمينان به عدم وقوع در مفاسد همراه باشد، اشکال ندارد، ولى درعين حال شايسته است که يکى از محارم وى همراه او باشد، بلکه اولى اين است که آموزش رانندگى به کمک مربّى زن يا يکى از محارم صورت بگيرد.

حجاب زن
زنان بايد تمام سر و بدن خود را به جز صورت و دست‌ها تا مچ که زينت و آرايش نشده باشد با لباسى که توجه نامحرم را جلب نکند، بپوشانند.

پوشيدن چيزى که از جهت رنگ يا شکل و يا نحوه پوشيدن باعث جلب توجه اجنبى شود و موجب فساد و ارتکاب حرام گردد، جايز نيست.

حجاب با كلاه‌گيس
استفاده از كلاه‌گيس براى حجاب مجزى نيست.
زينت بانوان
استفاده زنان از زيورآلات و زينت و آرايش نمودن خود، اشكال ندارد، لكن بايد از نامحرم پوشانده شود.

پوشاندن زينت و آرايش بانوان
زينت و زيور زنان مثل حلقه نامزدى يا آرايش معمولى ابروها، در صورتى كه عرفاً زينت محسوب شود بايد از نگاه نامحرم پوشانيده شود.

پوشش مردان
بر مردان پوشاندن سر و گردن و صورت و دست‌ها تا جايى كه معمولاً نمى‌پوشانند لازم نيست.

بر مرد پوشاندن بيش از عورتين واجب نيست ليكن اگر بداند كه زنان نامحرم به بدن او نگاه مى‌كنند، احتياط واجب در پوشاندن ماسواى مقدار متعارف كه پوشاندن آن بين مردان لازم نيست، مى‌باشد.

پوشيدن لباس آستين کوتاه
پوشيدن لباس آستين کوتاه براى مرد اگر مستلزم مفسده باشد، جايز نيست.

استفاده زن و مرد از لباس يكديگر
استفاده زن و مرد از لباس، كفش و دمپايى يكديگر اگر مختص جنس خاص باشد، بنابر احتياط واجب جايز نيست، ولى استفاده‌هاى محدود به نحوى كه آن را زىّ خود قرار ندهند، اشكال ندارد.

ارسال نظر