آخرین خبر

 • • به مناسبت آغاز هفته وحدت: معرفی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در برنامه چراغستان رادیو ایران
 • شنبه 13 دیماه 93

  رادیو ایران به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه؛ برنامه ای را با عنوان «چراغستان»، تقدیم علاقمندان می کند.

  این برنامه که از بخش ها و آیتم های متنوعی تشکیل شده است؛ این هفته در بخشی، کتابی را با عنوان «آن یتیم نظرکرده»، نوشته محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)، معرفی می کند.

  توضیح درباره آیات قرآنی با مضمون کتاب و قلم در قالب نمایش، از دیگر بخش های برنامه «چراغستان» را تشکیل می دهد.

  برنامه ی «چراغستان»، روز یکشنبه چهاردهم دی، ساعت 12:45، بر روی موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و ای ام ردیف 900 کیلوهرتز؛ به تهیه کنندگی «زهرا فقیه میرزایی» و «محمد محسن رفیعی»، از رادیو ایران پخش می شود.

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.


محمد سرشار: در خاطره نگاری فتنه 88 خوب عمل نکرده ایم

برای خلق اثر، ۵ سال فرصت کمی است

نویسنده برگزیده چهارمین جشنواره مردمی «رسول آفتاب» گفت: نکته‌ای که در مورد فتنه ۸۸ وجود دارد این است که ما هنوز در خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی خوب عمل نکرده‌ایم.

خبرگزاری فارس: سرشار: در خاطره‌نگاری فتنه ۸۸ خوب عمل نکرده‌ایم/ برای خلق اثر، ۵ سال فرصت کمی است

محمد سرشار نویسنده برگزیده چهارمین «جشنواره مردمی رسول آفتاب» در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، به دلایل شکل نگرفتن ادبیات فتنه اشاره کرد و گفت: یک نکته ماجرا بحث تاریخی است، آثار برتر در یک حوزه تاریخی مدتی می‌گذرد تا در جان هنرمند رسوب کند و بعد از آن باز تولید و باز آفریده شود یعنی شاید پنج سال زود باشد برای این که اثری در خور توجه خلق شود.

وی افزود: ضمن اینکه تا کسی در یک روند تاریخی به این ماجرا نگاه نکند به اهمیت آن پی نمی‌برد. شاید باید زمان بگذرد تا متوجه شوند که چه خطری دفع شد تا مقاومت مردم نشان داده شود.

سرشار گفت: نکته دیگر بحث شخصی نویسنده است. به خاطر اینکه بسیاری از نویسندگان انسان‌های منزوی هستند و از جریان‌های روز جامعه خبر ندارند، لذا به درستی در قلب و کوران این حادثه قرار نگرفتند تا شاخک‌های حسی آنها درست عمل کنند و واکنش نشان دهند.

وی اضافه کرد: یعنی وقتی در جبهه‌های رویارویی حق و باطل قرار بگیرید شما را به خلق اثر راهنمایی می‌کند.

*در خاطره‌نگاری فتنه 88 خوب عمل نکرده‌ایم

سرشار در ادامه گفت: نکته سوم هم این است که داستان نوشتن نیاز به منابع پژوهشی دارد. این منابع ممکن است فیلم، عکس، خاطره و تاریخ شفاهی باشد و نکته‌ای که در مورد فتنه 88 وجود دارد این است که ما هنوز در خاطره‌نگاری و تاریخ شفاهی خوب عمل نکرده‌ایم. البته در ثبت اسناد فتنه این وضعیت بهتر است اما کتاب‌های عکس، مجموعه فیلم‌های مستند و ... باید وجود داشته باشد تا هنرمند با توجه به آنها به خلق اثر دست بزند.

وی در ادامه به نحوه سرعت بخشیدن به این روند اشاره کرد و گفت: اگر نظام بخواهد ورود کند باید کمک کند تا منابع پژوهشی هر چه سریعتر تدوین شود و نویسنده‌ها نیز نیاز به بستر مناسب دارند که اگر این بستر فراهم شود به طور قطع ورود خواهند کرد.

*داستانی که 100هزار مرتبه بازنشر داده شد

سرشار به داستان برگزیده جشنواره «رسول آفتاب» در بخش کودک و نوجوان نیز اشاره کرد و گفت: داستان «ما و کدخدایی که نمی‌خواست فرفره بسازیم» در بحبوحه مذاکرات ژنو در فضای مجازی منتشر شد و از بازخورد بالایی برخوردار بود و در برخی گزارش‌ها شنیده می‌شد که این داستان بالای 100هزار مرتبه ایمیل و یا بازنشر داده شده است.

وی افزود: این داستان جزو داستان‌های نمادین است که جهان را به شکل یک دهکده تصویر کرده و ایالات متحده در نقش کدخدا دیده شده است. این کدخدا می‌خواهد جلوی خانواده‌ای که به توانایی تولید فرفره رسیده را بگیرد تا مبادا این‌ها با خانواده کدخدا مقابله و رقابت کنند. در این میان در خانواده تولید کننده فرفره نیز جریاناتی در حال شکل‌گیری است که در واقع نمادهایی از دولت‌های مختلف و واکنش آنها به فناوری هسته‌ای ایران است که در پایان با تصویری از آینده این ماجراها داستان پایان می‌یابد.

- See more at: http://farsnews.com/newstext.php?nn=13931009001060#sthash.BCLXXHto.dpuf

ارسال نظر