آخرین خبر

 • • جوابیه محمدرضا سرشار به یک خبر مغرضانه
 • شنبه 10 مردادماه 94

  دبیر محترم گروه فرهنگ و ادب خبرگزاری آنا
  سلام علیکم
  در بخش ادبیات و کتاب آن خبرگزاری محترم در روز پنجشنبه 8 مرداد، خبری در باره جلسه نقد «ملکان عذاب» با حضور اینجانب منتشر شده بود که حاوی موارد نادرست و مخدوشی بود. لذا خواهشمندم طبق قانون مطبوعات، توضیحات ذیل را از مرا، در ارتباط با مطلب مذکور، در همان صفحه، همان ستون و با همان حروف منتشر فرمایید.
  با احترام: محمدرضا سرشار

  «1.نوشته مذکور تحت عنوان «به گزارش خبرنگار فرهنگی آنا» منتشر شده بود. حال آنکه تنها خبرنگار حاضر در آن نشست، از خبرگزاری ایسنا بود. لذا اخلاق حرفه¬ای حکم می¬کرد که ماخذ آن مطلب نیز «خبرگزاری ایسنا» بیان می¬شد؛ نه اینکه مخاطب را به اشتباه بیندازد که گویا خبرنگار آنا، خود در آن جلسه حضور داشته است.
  2.آنچه به عنوان گزارش آن جلسه نقد توسط آنا منشر شده بود از صدر تا ذیل دارای جهگتگری مغرضانه نسبت به اینجانب و انجمن قلم ایران بود. که این نیز از آزاداندیشی و تعهد حرفه خبرنگاری به رعایت امانت و حق مخاطبان در برخورداری از جریان آزاد اطلاعات، به دور بود. به عبارت دیگر این مطلب نه وفادار به واقعیت موضوع، نه «خبر»، نه «گزارش»، بلکه تفسیر شخصی جانبدارانه توام با اشتباهات خبرنگار، یا جناحی گروه فرهنگی خبرگزاری آنا از موضوع بود. تعابیری همچون «رئیس انجمن قلم در سودای جایزه جلال»، «از نقد ادبی تا زیر سؤال بردن سیاست¬های ارشاد»، «رئیس انجمن ضمن ... و تخریب نهادهای ادبی دیگر مانند بنیاد شعر و ادبیات داستانی، خواسته اصلی¬اش را که در اختیار گرفتن برگزاری جایزه جلال آل¬احمد بود [نیت¬خوانی]، مطرح » کرد؛ و در نهایت تحریک دیگران به موضع¬گیری در این باره، با جمله «باید دید اظهارات سرشار چه واکنش¬ها و پاسخ¬هایی در ادامه در پی خواهد داشت»...
  3. در این نوشته، همچنین سخنانی از قول من نقل شده بود که نه من آنها را بیان کرده بودم و نه در گزارش خبرگزاری ایسنا - که منبع اصلی نوشته شما بود - ذکر شده بود: تعابیری همچون «بی¬سواد» در مورد داوران جشنواره جلال، «غلط» در مورد سیاست¬های وزارت ارشاد، «آثار ضعیف و بی¬خود» در باره «ملکان عذاب» و «آه با شین» (جمله من در این ارتباط، که توسط ایسنا نقل شده بود، در مورد این روش استفاده نادرست استفاده از «شیوه تقطیع موازی» در این دو اثر بود و نه کلیت آن آثار؛ و بین این دو، فرق زیادی است: «برای اینکه این شیوه ...»).
  4. به خلاف آنچه در نوشته شما آمده بود، این نشست هیچ ارتباطی به انجمن قلم ایران نداشت و در انجمن قلم ایران نیز برگزار نشده بود؛ و من هم نه به عنوان رئیس هیئت مدیره انجمن قلم، که صرفا به عنوان منتقد «ملکان عذاب» در آن جلسه حضور داشتم. »

آخرین کتاب

 • • سرشار تکذیب کرد
 • فرهنگ > ادبیات - محمدرضا سرشار می‌گوید آنچه از قول او در جلسه نقد و بررسی رمان «ملکان عذاب» منتشر شده، تنها بخش ناچیزی از سخنان او بوده است.
  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این نویسنده در تماس با خبرآنلاین، درباره آن جلسه گفت: «تنها خبر واقعی از جلسه مذکور که توسط ایسنا منتشر شده ـ که آن هم گزارش فشرده‌ای از یک نقد دو ساعته است ــ ۱۴۲۷ کلمه است. خبر منتشره توسط خبرآنلاین، فقط ۳۵۹ کلمه (یعنی حدود یک چهارم گزارش فشرده ایسنا) است. حال بنگرید وقتی خبری دو بار ـ آن هم این قدر زیاد ـ تلخیص و دو بار «بازنویسی» شود دیگر چه از آن باقی می‌ماند؟»

  او همچنین درباره اظهارات خود مبنی بر واگذاری جایزه به انجمن قلم و نقد سیاست‌های وزارت ارشاد به جای نقد کتاب نیز گفت: «در این جلسه دو ساعته عمدتا به نقد ادبی «ملکان عذاب» اختصاص داشت و در حاشیه و به ضرورت آن هم فقط در حدود چند دقیقه به انتقاد از دواری داوران جایزه جلال آل احمد و بنیاد ادبیات داستانی به عنوان برگزارکننده این جایزه از سوی وزارت ارشاد پرداخته شد.»

  او همچنین به کار بردن تعابیری چون «اگر راست می‌گویید»، «بسیار ضعیف»، «بی سواد» و «غلط»را که از سوی او نقل شده، نادرست خوانده است.

خواندني‌هاي وب


هاشمی رفسنجانی: دیروز در کوچه روستایشان می گشتند، امروز انقلابی شده اند1

شناسه خبر : ۲۱۹۱۱۷
توجه به این نکته از آن رو ضرورت دارد که هاشمی رفسنجانی بعد از سال 88 نتوانست صلاحیت خود را برای انتخابات ریاست جمهوری احراز کند و حضور وی در مجلس خبرگان فعلی نیز به خاطر تایید صلاحیت وی در سال 85، یعنی زمانی است که هنوز بسیاری از مواضع و اقدامات این روزهایش را علنی نکرده بود، لذا به نظر می رسد اعلام زودهنگام کاندیداتوری وی برای انتخابات خبرگان آینده نیز به نوعی پیش دستی برای کسب تایید صلاحیت در این عرصه است وگرنه چه کسی است که نداند هاشمی رفسنجانی قبل از آنکه در امسال در انتخابات خبرگان بخواهد نظر مثبت مردم را پای صندوق های رای به خود جلب کند، باید صلاحیت اولیه اش برای حضور در این عرصه خطیر را از سوی نظام جمهوری اسلامی کسب کند؟
توجه به این نکته از آن رو ضرورت دارد که هاشمی رفسنجانی بعد از سال ۸۸ نتوانست صلاحیت خود را برای انتخابات ریاست جمهوری احراز کند و حضور وی در مجلس خبرگان فعلی نیز به خاطر تایید صلاحیت وی در سال ۸۵، یعنی زمانی است که هنوز بسیاری از مواضع و اقدامات این روزهایش را علنی نکرده بود، لذا به نظر می رسد اعلام زودهنگام کاندیداتوری وی برای انتخابات خبرگان آینده نیز به نوعی پیش دستی برای کسب تایید صلاحیت در این عرصه است وگرنه چه کسی است که نداند هاشمی رفسنجانی قبل از آنکه در امسال در انتخابات خبرگان بخواهد نظر مثبت مردم را پای صندوق های رای به خود جلب کند، باید صلاحیت اولیه اش برای حضور در این عرصه خطیر را از سوی نظام جمهوری اسلامی کسب کند؟
گروه سیاسی- رجانیوز: هفته گذشته هاشمی رفسنجانی تلاش کرد با اظهاراتی جنجالی، حسابی خبرساز شود و با اظهار نظر درباره متعدد بار دیگر نام خود را بر سر زبان ها بیاندازد.
 
به گزارش رجانیوز، وی ابتدا طی گفتگویی با یک نشریه حامی دولت ضمن اعلام قطعی خبر کاندیداتوری اش در انتخابات مجلس خبرگان در اسفندماه سال جاری، از سید حسن خمینی نیز خواست تا در این عرصه حضور داشته باشد و در ادامه با حمله به منتقدان، صراحتا به روستایی ها توهین کرده و گفت: «بعضی‌ها هم (منتقدان فعلی دولت) اصلاً آن موقع‌ها نبودند و در کوچه‌های روستاهای‌شان می‌گشتند، ولی الان آمده‌اند و انقلابی‌ شده‌اند.»
 
هاشمی در همایش سراسری مدیران آموزش و پرورش هم کار را به امریکا و  حمله به شورای نگهبان کشاند:
 مردم ما در بدترین شرایطی که از طرف شورای نگهبان، دولت و نهادهای امنیتی برای جلوگیری از انتخابات درست تحت فشار زیاد بودند، متحول شدند و مردم این تحول را به وجود آوردند. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: یکی از جاهایی که تحول بروز کرد و کار عجیب و غریبی بود و اجازه نمی‌دادند اتفاق بیفتد و هنوز هم در مخالفت با آن دست و پا می‌زنند، این بود که می‌گفتند «تابوی مذاکره با آمریکا شکست». مقام معظم رهبری ماه‌ها قبل از انتخابات موافقت کردند که با آمریکا مذاکره شود و با پیام سلطان قابوس نیز موافقت کردند و تیمی به عمان رفت.
 
اما این همه اظهارات جنجالی و خبرساز هاشمی در هفته گذشته نبود بلکه انتشار گفتگوی وی با ویژه نامه روزنامه دولت نیز باعث شد تا رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام سخنان عجیب و غریبی را بیان کند.
 
هاشمی در بخشی از سخنانش در این گفتگو ضمن افشای مجدد راهبرد دولت یازدهم از مذاکرات هسته ای که آن را پلی برای ارتباط همه جانبه با آمریکا در سطوح مختلف می داند، (در این باره بیشتر بخوانید) از نقش مثبت! امریکا در عراق در مبارزه با داعش سخن گفت: «در آن جاهایی که عراق نمی تواند بمباران کند، امریکا می آید بمباران می کند. امریکا در زمین نیرو ندارد. ولی پادگانی دارد که به نیروهای عراق آموزش می دهد. به نظرم کار مشترک در این میدان اشکالی ندارد. بخصوص در سوریه اشکالی ندارد. اتفاقاً در مذاکرات اخیر یکی از ادله ای که آنها قانع شدند، همین بود که ایران بعد از این می تواند در برخورد داعش با آنها صریح تر همکاری کند.»
 
این در حالی است که پیش از این رهبر معظم انقلاب در شهریور ماه سال گذشته هنگام ترخیص از بیمارستان شهید رجایی با اشاره به توهمات آمریکا درباره همکاری با ایران برای مبارزه با داعش فرمودند:
«من در این چند روزی که در بیمارستان بستری بودم، یک تفریح داشتم که عبارت بود از شنیدن صحبت‌های مقامات آمریکایی در زمینه‌ی مبارزه! با داعش، که واقعاً مایه‌ی تفریح بود».
 
رهبر انقلاب اسلامی، اظهارات مقامات آمریکایی در خصوص مبارزه با داعش را پوچ، توخالی و جهت‌دار خواندند و با اشاره به سخنان وزیر امور خارجه و سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که صراحتاً اعلام کردند از ایران برای مبارزه با داعش دعوت نخواهند کرد، افزودند: «اینکه آمریکا از ایران برای حضور در یک کار خلاف و غلط دسته جمعی مایوس می‌شود، مایه‌ی افتخار ما است و افتخاری بالاتر از این، برای خود نمی‌دانیم.»
 
ایشان گفتند: «در همان روزهای سخت حمله داعش به عراق، سفیر آمریکا در عراق طی درخواستی از سفیر ما در عراق می‌خواهد که ایران و آمریکا جلسه‌ای برای مذاکره و هماهنگی در خصوص داعش داشته باشند. سفیر ما در عراق، این موضوع را به داخل کشور منعکس کرد که برخی مسئولان هم با این جلسه مخالفتی نداشتند اما من مخالفت کردم و گفتم، در این قضیه ما با آمریکایی‌ها همراهی نمی‌کنیم زیرا آنها نیت و دست آلوده‌ای دارند و چگونه امکان دارد که در چنین شرایطی ما با آمریکایی‌ها همکاری کنیم.»
 
با این حال مشخص نیست اظهارات رفسنجانی در این باره که ۱۸۰ درجه در تعارض با نظر صریح رهبر معظم انقلاب است، با چه منطق و پشتوانه ای بیان شده است؟
 
در هر صورت، آنچه که از مجموع سخنان جنجالی و خبرساز هاشمی طی هفته گذشته می توان برداشت کرد، تلاش حداکثری وی برای ورود به بحث انتخابات مجلس خبرگان و همزمان تشدید حملات به منتقدان خود و دولت یازدهم است.
 
به نظر می رسد هاشمی در تلاش است تا طی فرصت باقی مانده تا اسفندماه سال جاری،   هر از چندگاهی با بیان اظهارات جنجالی، کانون توجهات رسانه ها و افکار عمومی را به سمت خود جلب کرده و با تخطئه حداکثری منتقدان، فضای جامعه را به سوی انتخابات سوق دهد تا شانس خود و جریان متبوعش برای پیروزی در این عرصه را افزایش دهد اما سوال اصلی اینجاست فردی مثل هاشمی که به دلیل نقش پر رنگ خود و خانواده اش در فتنه ۸۸ در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ رد صلاحیت شد و طی دو سال گذشته نیز با اظهارات شاذ و عجیب و غریب تلاش کرده تا خلاف سیاست های کلی انقلاب نظام حرکت کند، اساسا می تواند موفق به کسب تایید صلاحیت اولیه برای انتخابات مجلس خبرگان در اسفند ماه ۹۴ گردد؟
 
توجه به این نکته از آن رو ضرورت دارد که هاشمی رفسنجانی بعد از سال ۸۸ نتوانست صلاحیت خود را برای انتخابات ریاست جمهوری  احراز کند و حضور وی در مجلس خبرگان فعلی نیز به خاطر تایید صلاحیت وی در سال ۸۵، یعنی زمانی است که هنوز بسیاری از مواضع و اقدامات این روزهایش را علنی نکرده بود، لذا به نظر می رسد اعلام زودهنگام کاندیداتوری وی برای انتخابات خبرگان آینده نیز به نوعی پیش دستی برای کسب تایید صلاحیت در این عرصه است وگرنه چه کسی است که نداند هاشمی رفسنجانی قبل از آنکه در امسال در انتخابات خبرگان بخواهد نظر مثبت مردم را پای صندوق های رای به خود جلب کند، باید صلاحیت اولیه اش برای حضور در این عرصه خطیر را از سوی نظام جمهوری اسلامی کسب کند؟

ارسال نظر