آخرین خبر

 • • با صدای محمدرضا سرشار: قصه‌های ظهر جمعه را هر روز از رادیو کتاب بشنوید
 • یکشنبه 29 بهمنماه 91

  خبرگزاری فارس: «قصه‌های ظهر جمعه» با صدای محمدرضا سرشار از اول اسفند هر روز از «رادیو کتاب» پخش خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، از روز اول اسفند ماه برنامه ظهر جمعه از ساعت 19:30 روی موج اف ام ردیف 89.5 مگاهرتز پخش خواهد شد.

  مدت این برنامه 25 دقیقه خواهد بود که قرار است از رادیو کتاب به یاد ایام گذشته برای شنوندگان این رسانه پخش شود.

  این قصه‌ها به روایت محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) است که از 22 بهمن سال‌ 60 و تا پایان شهریور 1384 - به مدت 24 سال - از شبکه سراسری رادیو پخش شده اما این‌بار در باز پخش از رادیو کتاب و موج این رادیو پخش می‌شود

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام. نشانی ایمیل این است: sarshar32@yahoo.com. اما متاسفانه خارج از ادامه
 • Zanganeh: Ba salam ma-yelam baraye shoma yek dastan ersal konam. lotfan ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «خواب های خوش نوجوانی» با محمدرضا سرشار تعبیر می شود
 • خبرگزاری فارس: «خواب های خوش نوجوانی» جدیدترین کتاب محمدرضا سرشار است که وی 60 عنوان از خواب های جذاب نوجوانان را در قالب یک مجلد گردآوری کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبیات داستانی درباره کتاب «خواب های خوش نوجوانی» گفت: هشت سال پیش زمانی که سردبیر یک مجله نوجوان بودم مسابقه ای را برای مخاطبان طرح کردم و از نوجوانان خواستم خواب های جالب خود را با جزییات و زمان دیدن به صورت نوشته روایت کنند.
  وی افزود: حاصل مسابقه طراحی شده دریافت تعداد زیادی نامه بود که از میان آن ها بیش از 60 نامه قابل چاپ شناخته شد و البته همان زمان نیز به تدریج در شماره های مختلف آن مجله به چاپ رسید.
  سرشار با بیان این که «خواب های خوش نوجوانی» شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است، گفت: من در این روایت ها فقط ویرایش رسم الخطی انجام داده ام و اگر غلط فاحشی وجود داشت اصلاح کردم و اصل نگارش، نثر و زبان خواب ها متعلق به خودِ نوجوانان است.
  این منتقد ادبی در ادامه افزود: سال ها بود که می خواستم این مجموعه را تنظیم و چاپ کنم که امسال توفیق آن فراهم شد و انتشارات «سوره مهر» انتشار آن را در قالب کتابی با عنوان «خواب های خوش نوجوانی» بر عهده گرفت.
  سرشار ادامه داد: البته نوجوانانی که خواب هایشان را برای من فرستادند الان در سن جوانی هستند اما این کتاب در کنار مخاطبان نوجوان خود برای والدین، اولیا و مربیان تربیتی و حتی روان پزشکان مفید خواهد بود چراکه از طریق آن از یکی از عوالم کاملا خصوصی نوجوانان آگاه می شوند.
  رییس هیات مدیره انجمن قلم ایران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره نوع روایات «خواب های خوش نوجوانی» توضیح داد: معمولا خواب ها به سه دسته رویاهای صادقه «که مختص انبیاء و اولیاء و البته گاهی انسان های معمولی می شود»، خواب هایی که بازتاب مسائل روز و درگیری های ذهنی است و خواب های بی پایه و اساس (آشفته) تقسیم می شوند. اغلب خواب های منتشر شده در این کتاب از نوع دوم و درگیری های ذهنی نوجوانان است.
  وی در پایان گفت: این خواب ها نشان می دهد در ذهن نوجوانان چه می گذرد و از سویی بسیاری از آن ها از لحاظ وجود جنبه های تخیلی همچون داستان جذاب هستند.


محمد رضا سرشار: ادبیات داستاني ما با وضع مطلوب فاصله دارد

گرگان- داستان نويس، پژوهشگر و منتقد ادبي کشور گفت: اگر وضعيت ادبيات داستاني مان را با وضعيت مطلوب بررسي کنيم و آن گونه که با توجه به سابقه چند هزار ساله کشورمان از آن انتظار داريم خيلي راضي کننده نيست.

محمدرضا سرشار(رضا رهگذر) عصر يکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در گرگان با اشاره به وضعيت ادبيات داستاني در کشور افزود: در ارزيابي وضعيت ادبيات داستاني کشور معمولا بايد حالت مقايسه اي را در نظر گرفت .
به وضعيت ادبيات داستاني در کشور افزود: در ارزيابي وضعيت ادبيات داستاني کشور معمولا بايد حالت مقايسه اي را در نظر گرفت .
به گفته وي، اگر وضعيت فعلي ادبيات داستاني را با دوران قبل از انقلاب و مشروطه مقايسه کنيم ، ادبيات داستاني بعد از انقلاب اسلامي بسيار سرفرازانه بيرون آمد و به موفقيت بزرگي نيز در اين زمينه دست يافتيم.
وي تصريح کرد: اگر اين مقوله را با کشورهاي همسايه و خاورميانه نيز در نظر بگيريم باز هم وضع بهتري نسبت به آنها داريم.
وي با تاکيد بر فاصله ادبيات داستاني با وضع مطلوب گفت: براي موفقيت در اين بخش بايد راه درازي را طي کنيم تا بتوانيم آن را با وضعيت غني داستابه گفته وي، اگر وضعيت فعلي ادبيات داستاني را با دوران قبل از انقلاب و مشروطه مقايسه کنيم ، ادبيات داستاني بعد از انقلاب اسلامي بسيار سرفرازانه بيرون آمد و به موفقيت بزرگي نيز در اين زمينه دست يافتيم.
وي تصريح کرد: اگر اين مقوله را با کشورهاي همسايه و خاورميانه نيز در نظر بگيريم باز هم وضع بهتري نسبت به آنها داريم.
وي با تاکيد بر فاصله ادبيات داستاني با وضع مطلوب گفت: براي موفقيت در اين بخش بايد راه درازي را طي کنيم تا بتوانيم آن را با وضعيت غني داستان نويسي کشور تا قبل از مشروطه مقايسه کنيم.
وي در همين زمينه با بيان اينکه ، براي موفقيت و اعتلاي ادبيات داستاني نبايد تنها منتظر مسئولان بود خاطرنشان کرد: برخي از هنرها هزينه هاي بسياري مي خواهد و بدون کمک هاي دولت پيشرفت نمي کند اما براي داستان نويسي و شعر امکانات مادي خاصي نمي خواهد و حداقل اينکه امکانات آن در همه جا است.
اين داستان نويس کشور مان اضافه کرد: نبايد عقب افتادگي و يا احتمالا پيشرفت ناکافي را بر گردن نبود امکانات گذاشت.
وي با اشاره به شمار فعالان شاخص اين عرصه در کشور گفت: در عرصه بزرگسالان حدود دو هزار و 500 تا سه هزار داستان نويس که بين يک تا چند اثر داستاني منتشر کرده اند داريم که در میان آنها بین دویست تا سیصد نفرشان قابل تامل اند.و در عرصه کودکان نيز همین تعداد شاعر ونویسنده جدی مشغول فعاليت هستند.
سرشار در همين زمينه با تاکيد بر لزوم توجه به آموزش در اين بخش ادامه داد: يکي از کارهايي که بايد در اين عرصه به صورت جدي مورد توجه قرار بگيرد آموزش است.
وي تصريح کرد: در ادبيات داستاني در سالهاي اخير فعاليت هاي خوبي همچون آموزش هاي از راه دور با عنوان پيک قصه نويسي و آموزش از طريق اينترنت براي کساني که در مناطق دور دست هستند انجام شده که مفيد بوده است.
وي همچنين با تاکيد بر مفيد بودن جلسات نقد براي علاقه مندان اين رشته افزود: اقدام حدود دو سال پيش وزارت ارشاد در تاسيس بنياد ادبيات داستاني بسيار مبارک بوده که اگر فعال شود ثمرات آن را خواهيم ديد.

2 نظر

Ba salam
ma-yelam baraye shoma yek dastan ersal konam. lotfan email-adrese site ra baraye man benevisid
sepas
mehran

ارسال نظر