آخرین خبر

 • • با صدای محمدرضا سرشار: قصه‌های ظهر جمعه را هر روز از رادیو کتاب بشنوید
 • یکشنبه 29 بهمنماه 91

  خبرگزاری فارس: «قصه‌های ظهر جمعه» با صدای محمدرضا سرشار از اول اسفند هر روز از «رادیو کتاب» پخش خواهد شد.

  به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، از روز اول اسفند ماه برنامه ظهر جمعه از ساعت 19:30 روی موج اف ام ردیف 89.5 مگاهرتز پخش خواهد شد.

  مدت این برنامه 25 دقیقه خواهد بود که قرار است از رادیو کتاب به یاد ایام گذشته برای شنوندگان این رسانه پخش شود.

  این قصه‌ها به روایت محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) است که از 22 بهمن سال‌ 60 و تا پایان شهریور 1384 - به مدت 24 سال - از شبکه سراسری رادیو پخش شده اما این‌بار در باز پخش از رادیو کتاب و موج این رادیو پخش می‌شود

آخرين نظرات خوانندگان

 • علی محمد محمدی: امیدوارم همیشه روزگار شما دین مدارانه باشد چرا که دین ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «خواب های خوش نوجوانی» با محمدرضا سرشار تعبیر می شود
 • خبرگزاری فارس: «خواب های خوش نوجوانی» جدیدترین کتاب محمدرضا سرشار است که وی 60 عنوان از خواب های جذاب نوجوانان را در قالب یک مجلد گردآوری کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، محمدرضا سرشار نویسنده و منتقد ادبیات داستانی درباره کتاب «خواب های خوش نوجوانی» گفت: هشت سال پیش زمانی که سردبیر یک مجله نوجوان بودم مسابقه ای را برای مخاطبان طرح کردم و از نوجوانان خواستم خواب های جالب خود را با جزییات و زمان دیدن به صورت نوشته روایت کنند.
  وی افزود: حاصل مسابقه طراحی شده دریافت تعداد زیادی نامه بود که از میان آن ها بیش از 60 نامه قابل چاپ شناخته شد و البته همان زمان نیز به تدریج در شماره های مختلف آن مجله به چاپ رسید.
  سرشار با بیان این که «خواب های خوش نوجوانی» شامل بیش از 60 خواب نوجوانان به روایت خودشان است، گفت: من در این روایت ها فقط ویرایش رسم الخطی انجام داده ام و اگر غلط فاحشی وجود داشت اصلاح کردم و اصل نگارش، نثر و زبان خواب ها متعلق به خودِ نوجوانان است.
  این منتقد ادبی در ادامه افزود: سال ها بود که می خواستم این مجموعه را تنظیم و چاپ کنم که امسال توفیق آن فراهم شد و انتشارات «سوره مهر» انتشار آن را در قالب کتابی با عنوان «خواب های خوش نوجوانی» بر عهده گرفت.
  سرشار ادامه داد: البته نوجوانانی که خواب هایشان را برای من فرستادند الان در سن جوانی هستند اما این کتاب در کنار مخاطبان نوجوان خود برای والدین، اولیا و مربیان تربیتی و حتی روان پزشکان مفید خواهد بود چراکه از طریق آن از یکی از عوالم کاملا خصوصی نوجوانان آگاه می شوند.
  رییس هیات مدیره انجمن قلم ایران در بخش دیگری از صحبت های خود درباره نوع روایات «خواب های خوش نوجوانی» توضیح داد: معمولا خواب ها به سه دسته رویاهای صادقه «که مختص انبیاء و اولیاء و البته گاهی انسان های معمولی می شود»، خواب هایی که بازتاب مسائل روز و درگیری های ذهنی است و خواب های بی پایه و اساس (آشفته) تقسیم می شوند. اغلب خواب های منتشر شده در این کتاب از نوع دوم و درگیری های ذهنی نوجوانان است.
  وی در پایان گفت: این خواب ها نشان می دهد در ذهن نوجوانان چه می گذرد و از سویی بسیاری از آن ها از لحاظ وجود جنبه های تخیلی همچون داستان جذاب هستند.


محمدرضا سرشار: قدم اول در شعر و داستان آموزش است

گرگان- داستان نويس، پژوهشگر و منتقد ادبي کشور گفت: قدم اول موفقيت در شعر و داستان ،آموزش است و بايد افراد علاقه مند از سنين پايين با رشته هنري خود آشنا شوند و آموزش ببينند.

محمدرضا سرشار(رضا رهگذر) عصر يکشنبه در اولين همايش استاني اهالي قلم گلستان در گرگان افزود: يک تصور رمانتيک تاريخي مبني بر موروثي بودن هنر در افراد وجود دارد که شايد هنرمندان بيشتر از همه تلاش کردند به آن دامن بزنند در حاليکه چنين امري تاکنون اثبات نشده است.
وي با بيان اينکه چنين ژني تاکنون کشف نشده و از اين به بعد هم قطعا کشف نخواهد شد تصريح کرد: غربي ها از يکي دو قرن پيش به اين نتيجه رسيده اند که هنر يک چيز آموختني است و هر کسي که در يک شرايط مناسب آموزش هاي هنري را فراگرفته و به آن علاقه نيز داشته باشد مي تواند در آن رشته هنري به موفقيت برسد.
وي در ادامه خطاب به شرکت کنندگان در همايش تصريح کرد: براي موفقيت در نويسندگي و شاعري قبل از همه بايد اين تصور غلط رمانتيک را از ذهن پاک کرد که هنر يک چيز موروثي است.
وي تاکيد کرد: هنر يک امر آموختني , مهارت است که بايد آن را پرورش داد و به بروز و ظهور رساند.
اين داستان نويس کشور با تاکيد بر اينکه در امر آموزش هنر، استاد نقش مهمي دارد تصريح کرد: مدعيان آموزش در هنر زيادند اما بسياري از آنها به علت دانش ناقص خود نه تنها موجب تشويق هنرمندان نشده بلکه زمينه سرخوردگي آنها را نيز فراهم مي کنند و از اين جهت کم داريم کساني که بتوانند استادان خوبي در هنر باشند.
سرشار در همين زمينه با تاکيد بر اينکه آموزش و فراگيري هنر توام با سختي است ادامه داد: هر چند که هنر يک امر زيبا و شيرين است اما پشت صحنه آن براي هنرمند ، اغلب زجر، خستگي، کسالت و بيماري است.
وي همچنين نقش تجربه را در موفقيت در هنر و نويسندگي مهم دانست و گفت: از روي کتاب های داستان دیگران نمي توان نويسنده شد و براي نويسندگي نياز به تجربه و کار فراوان وجود دارد.
راوي قصه ظهر جمعه راديو در بخش ديگري از سخنان خود با تقدير از مدير کل فرهنگ و ارشاد اسلامي گلستان در برگزاري اين همايش گفت: در زمانه اي که هنرهاي عوام تر و پر مشتري تر در همه جا حرف اول را مي زند و معمولا ادبيات در حاشيه قرار گرفته ، وقتي مديري پيدا مي شود که از اين مقوله سخن و از توجه به آن مي گويد موجب خوشحالي است.

1 نظر

امیدوارم همیشه روزگار شما دین مدارانه باشد چرا که دین آبرو دنیا و آخرت است و عزتی بالاتر از این نیست که انسان خدا محور باشد.

ارسال نظر