آخرین خبر

 • • تالیف کتاب نقد آثار برگزیده پنج دوره قبل جایزه ادبی یوسف توسط سرشار
 • یکشنبه 22 دیماه 92

  برپایی اختتامیه ششمین جشنواره ادبی «یوسف» در هفته پایانی بهمن


  خبرگزاری فارس: برپایی اختتامیه ششمین جشنواره ادبی «یوسف» در هفته پایانی بهمن

  رحیم مخدومی، دبیر علمی ششمین جشنواره ادبی یوسف در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، بیان داشت: اختتامیه این جشنواره هفته پایانی بهمن سال جاری برگزار می‌شود.

  وی با بیان اینکه مرحله اول داوری آثار به اتمام رسیده است، اضافه کرد: سر داور آثار چاپی ششمین جشنواره ادبی یوسف «خسرو باباخانی» و سرداور بخش آثار ارسالی «عباس جعفری مقدم» است که تاکنون مرحله نخست داوری را پیش برده‌اند و ریزش‌های اولیه نیز صورت گرفته است.

  مخدومی ادامه داد: مرحله دوم داوری ششمین جشنواره ادبی یوسف آغاز شده است که در این راستا نیز باید گفت که «محمدرضا سرشار» مسئولیت تألیف یک کتاب نقد را از آثار برگزیده پنج دوره گذشته را برعهده دارد و به اتفاق تیمی این آثار را نقد کرده است و اکنون این کتاب در مرحله صفحه‌آرایی و مقدمه چاپ قرار دارد، که پس از چاپ در مراسم اختتامیه رونمایی می‌شود اما هنوز عنوان آن مشخص نشده است.

  بر اساس این گزارش، جایزه ادبی یوسف با همت جمعی از فعالان ادبیات کشور و با محوریت مرحوم امیرحسین فردی پایه‌گذاری شد و محل بروز و معرفی چهره‌های جوان و مستعد بسیاری در عرصه قصه‌نویسی دفاع مقدس قرار گرفت.

  شهید «یوسف ملک‌شامران» که این جشنواره به نام او است، یکی از برادران بسیجی نویسنده بود که جدای از عرصه دفاع مقدس دستی هم به قلم داشت و در عملیات الی بیت‌المقدس به شهادت رسید و این جشنواره نیز به دلیل تجلیل از او به نام این شهید نامگذاری شده است.


آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: متشکرم عزیز همزبان. از ابتدای اسفند 1391، رادیو کتاب، هر ادامه
 • نامشخص: خسته نبأ شيد اقاي رهگذر من از أفغانستان دوره كودكيم ادامه
 • آذر مهاجر: سلام جناب رهگذر... خسته نباشيد ممنون که به اين نوشته ادامه
 • محمدحسن ابوحمزه: سلام راز موفقیت و محبوبیت استاد امیر حسین فردی در ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «پایی که جا ماند» و «اگر بابا بمیرد» به سراغ اسپانیولی‌ها رفت
 • تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۱۴

  مدیر دفتر ترجمه حوزه هنری از اتمام ترجمه تعدادی از آثار دفاع مقدس از جمله «پایی که جاماند» به زبان اسپانیولی و توزیع آن در کشورهای اسپانیولی‌زبان در آینده نزدیک خبر داد.
  به گزارش جهان، فهیمه محمدسمسار، مسئول دفتر ترجمه حوزه هنری، در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اتمام ترجمه برخی از آثار دفاع مقدس به زبان اسپانیولی، گفت: از جمله کارهایی که اخیراً توسط دفتر ترجمه پیگیری و به انجام رسیده، ارائه ترجمه اسپانیولی از دو اثر با موضوع دفاع مقدس با عناوین «پایی که جاماند» نوشته سیدناصر حسینی‌پور و «اگر بابا بمیرد» نوشته محمدرضا سرشار است.

  وی ادامه داد: ترجمه خاطرات سیدناصر حسینی‌پور توسط مریم اورنرو سوله، از مترجمان ادبیات آمریکای لاتین، چندی پیش از سوی دفتر ترجمه آغاز شده و به تازگی به اتمام رسیده است. علاوه بر این، «اگر بابا بمیرد» نیز توسط نجمه شبیری به اسپانیولی برگردانده شده و قرار است با همکاری یک ناشر اسپانیایی در این کشور ترجمه و توزیع شود.

  وی بر پیگیری دفتر ترجمه حوزه هنری بر ترجمه آثار فاخر دفاع مقدس به دیگر زبان‌ها به منظور انتقال ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب و نشان دادن مظلومیت مردم ایران در طی جنگ هشت ساله تأکید و عنوان کرد: پیش از این نیز آثار متعددی از سوی این دفتر به زبان‌های عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی و اسپانیولی برگردانده شده است که از جمله این منابع می‌توان به کتاب پرمخاطب «دا» اشاره کرد. این اثر و دیگر آثاری که از سوی دفتر ترجمه برگردانده شده‌اند، با همکاری و مشارکت نویسنده، راوی و مترجم انجام شده است.

  مسئول دفتر ترجمه حوزه هنری ادامه داد: روال کار در ترجمه آثار سوره مهر بر این است که ابتدا مترجم با راوی و نویسنده ارتباط برقرار می‌کند و بعد از رفع ابهامات کار ترجمه آغاز خواهد شد که از این نمونه می‌توان به برپایی نشستی با همین محوریت بعد از انتشار کتاب «دا» با حضور راوی و مترجم اشاره کرد. به همین منظور نشستی با همین محوریت با راوی و مترجم «پایی که جاماند» نیز برگزار خواهد شد.

  سمسار در ادامه به ترجمه «پایی که جاماند» به زبان اسپانیولی اشاره کرد و با بیان اینکه این اثر یکی از پرفروش‌های سوره مهر است، یادآور شد: هنوز مشخص نیست که ترجمه این کتاب در ایران یا در اسپانیا منتشر شود. تلاش داریم تا هر چه زودتر برگردان این کتاب را روانه بازار کتاب کنیم.

  «پایی که جاماند» مجموعه خاطرات سیدناصر حسینی پور از روزهای اسارت است که در چند ماه اخیر به ویژه در بیست و ششمین دوره نمایشگاه کتاب تهران با استقبال خوبی از سوی مخاطبان مواجه شد و یکی از آثار پرفروش سوره مهر معرفی شده است. حسینی پور در این اثر خاطرات خود ار اردوگاه های مخفی عراق را روایت می کند و همین امر بر جذابیت اثر می افزاید. راوی که خود نگارش خاطرات را نیز برعهده داشته است، کتاب را به ولید فرحان، فرمانده عراقی، تقدیم می‌کند.

  در بخش هایی از این اثر می خوانیم: «در حالی که سرم پایین بود، کنارم نشست، موهایم را گرفت و سرم را بالا آورد؛ چنان به صورتم زل زد، احساس کردم اولین بار است ایرانی می بیند. بیشتر نظامیان از همان لحظه اول اسارتم اطرافم ایستاده بودند و نمی رفتند.

  زیاد که می ماندند، با تشر یکی از فرماندهان و یا افسران ارشدشان آن جا را ترک می کردند. چند نظامی جدید آمدند. یکی از آنها با پوتین به صورتم خاک پاشید. چشمانم پر از خاک شد. دلم می خواست دست هایم باز بود تا چشم هایم را بمالم. کلمات و جملاتی بین آنها رد و بدل می شد که در ذهنم مانده. فحش ها و توهین هایی که روزهای بعد در العماره و بغداد زیاد شنیدم. یکی شان که آدم میان سالی بود گفت: لعنه الله علیکم ایها الایرانیون المجوس. دیگری گفت: الایرانیون اعداء العرب. دیگر افسر عراقی که مؤدب تر از بقیه به نظر می رسید، گفت: لیش اجیت للحرب؟ (چرا اومدی جبهه؟ ) بعد که جوابی از من نشنید، گفت: اقتلک؟ (بکشمت؟ ) آنها با حرف هایی که زدند، خودشان را تخلیه کردند. ... »


مثل قصه های ازلی/ آذر مهاجر

روزنامه جام جم > شماره 3674 4/2/92 > صفحه 10 (پرونده)
به فاصله يك ماه از تاسيس راديو در ايران، برنامه اي در اين رسانه شكل گرفت كه براي نسل امروز هم شناخته شده است؛ «قصه ظهر جمعه» از سال 1319 از راديو پخش شد و تا مهر 1384 ادامه داشت. اين برنامه همان طور كه از نامش پيداست و بسياري از ما حداقل يك بار آن را شنيده ايم، ظهرهاي جمعه، براي مخاطبانش قصه تعريف مي كرد.
اگرچه بيشتر مخاطبان اين برنامه آن را با صداي محمدرضا سرشار به خاطر دارند، اما اين برنامه را فضل الله مهتدي، معروف به صبحي راه اندازي كرد. صبحي سال ها قصه گوي اين برنامه بود و زماني اجراي اين برنامه را رها كرد كه سرطان حنجره او را از پاي درآورده بود. پس از صبحي به ترتيب علي جواهركلام، ايرج گلسرخي، حميد عاملي و مصطفي موسوي گرمارودي مدتي اجراي قصه هاي اين برنامه را به عهده داشته اند.
هر كدام از اين گويندگان از يك ماه تا حداكثر 5 سال اجراي برنامه «قصه ظهر جمعه» را به عهده داشتند. محمدرضا سرشار (رضا رهگذر) آخرين قصه گوي اين برنامه بود كه اولين قصه را بيست و دوم بهمن 1360 روايت كرد و پانزدهم مهرماه 1384 نيز آخرين قصه ظهر جمعه را تعريف كرد. رهگذر و صبحي هر كدام با 24 سال حضور در اين برنامه ركورد جالبي برجاي گذاشته اند كه كمتر در راديو اتفاق افتاده است.
«قصه ظهر جمعه» هميشه از برنامه هاي پرمخاطب راديو بوده، اما در دهه ۶۰ توجه شنوندگان بيشتري به اين برنامه جلب شد و براساس نظرسنجي سازمان صداوسيما در سال ۱۳۶۳ پس از برنامه «صبح جمعه با شما»، دومين برنامه پرشنونده راديو شناخته شد.
انتخاب داستان هاي تازه و كهن از منابع ارزشمند ادبي، روايت آنها توسط قصه گوهايي كارآزموده، پخش برنامه در زماني مناسب و بسياري موارد ديگر دست به دست هم داده بود تا «قصه ظهر» جمعه طيف وسيعي از مخاطبان را با همه تفاوت هاي سليقه اي پاي راديو بنشاند.
اين برنامه در ميان دولتمردان نيز شنونده داشت و رهبر معظم انقلاب نيز از شنوندگان اين برنامه بود. سرشار به دليل اجراي داستان كوتاه «دوستان» كه در آن بخش هايي از داستان را به زبان آذري تعريف كرده بود، جايزه اي از رهبر دريافت كرد.
برنامه «قصه ظهر جمعه» بعد از سرشار ادامه پيدا نكرد و به مجموعه خاطرات خوب ما از راديو پيوست.

4 نظر

سلام
راز موفقیت و محبوبیت استاد امیر حسین فردی در چه بود؟

http://dastanekotah.persianblog.ir

سلام جناب رهگذر... خسته نباشيد ممنون که به اين نوشته توجه کرديد و با اسم خودم توي وبلاگتون گذاشتيد.

خسته نبأ شيد اقاي رهگذر من از أفغانستان دوره كودكيم را با دل خوشي اواز گيرا ي شما و قصه سرايي هاي شما سپري كردم، مجموعه أن داستانها را با اواز شما از كجا ميشه بدست اورد،؟

ارسال نظر