آخرین خبر

 • • کازرون دو خادم فرهنگی خود را از دست داد
 • پنجشنبه 07 مردادماه 95

  به گزارش کازرون نگاه؛ بر اساس شنیده ها حجت الاسلام یاسین راد پس از سه سال مسئولیت عقیدیتی سیاسی مرکز ۰۷ نیروی زمینی ارتش در هفته جاری از کازرون به مشهد مقدس منتقل خواهد شد.

  قرار است روز یکشنبه ساعت۹ صبح مراسم تودیع ایشان در مرکز آموزشی۰۷ کازرون با حضور رئیس دفتر امور روحانیون عقیدتی سیاسی نزاجا برگزار شود.

  وی از جمله روحانیون پرتلاش و مجاهد فرهنگی است که در مدت سه سال حضورش در کازرون در برنامه ها و مراسم های فرهنگی مذهبی حضور فعال و پر رنگ داشت و در عرصه تبلیغ معارف اسلامی مجاهدانه تلاش کرد.

  در دوران مسئولیتش در کازرون شاهد برگزاری یادواره شهدای ارتش در کازرون بودیم که در سطح کشور بی نظیر بود.

  وی با توجه به علاقه شدید خود به شعر و ادب ، متولی اصلی برگزاری مراسم تجلیل از چهره ادبی کشور و شهرستان کازرون محمدرضا سرشار بود که در خردادماه سال۹۳ در کازرون برگزار شد.

  لازم به ذکر است همسر ایشان نیز در طول این مدت مدیرحوزه علمیه خواهران کازرون را برعهده داشت که ایشان نیز با حضور در دانشگاه ها و مدارس به امور تبلیغی و مشاوره مذهبی اهتمام داشت

  گفتنی است روز شنبه۲ مرداد راس ساعت۱۸ مراسم تجلیلی از سوی ناحیه مقاومت بسیج کازرون و با حضور اقشار مختلف مردم در سالن اجتماعات شهدای گلهای داودی ناحیه بسیج کازرون برگزار می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مصطفی: اون شبکه ماهواره ای از کجا تهیه کرده؟ آیا امکان ادامه
 • مدیر: متشکرم عزیزم. ادامه
 • یه کازرونی: وقتی سه ساله بودم پدرم را در یک حادثه رانندگی ادامه
 • مدیر: متشکرم آقای یزدیان عزیز. ادامه
 • يوسف يزديان وشاره: نوجواني ما، با قصه گويي حميد عاملي در راديو همراه ادامه
 • مدیر: خدا رجمتشان کند و شما را به سلامت بدارد. ادامه
 • ابوالفضل طاهرخانی : پدرم خدابیامرز عاشق صدای استاد بود .یادم است سال 78تازه ادامه

آخرین کتاب

 • • تعریفی برای ادبیات کودکان و نوجوان/ محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)
 • شنبه، ۱۹ تیر ۱۳۹۵
  .
  به مناسبت 18 تیر، روز ادبیات کودکان و نوجوانان
  .
  ادبیات کودکان و نوجوانان، عبارت است از مجموعه داستان‌ها، اشعار و نمایشنامه‌هایی که ضمن برخورداری از جوهره و کیفیت ادبی لازم، با توجه به خاصه‌های ذهنی و روانی (استعداد‌ها، علایق، تمایلات) و نیازهای کودکان و نوجوانان، در چارچوب اصول تعلیم و تربیت مورد تأیید شرع، پدید آمده باشد.
  وجود قید «در چارچوب اصول تعلیم و تربیتِ مورد تأیید شرع» از آن رو است، که ادبیات سازنده‌ی کودکان و نوجوانان، در عین رعایت اقتضای سنی و علایق و تمایلات مخاطبان کم سن و سال خود، نمی‌تواند و نباید عنان خود را کاملاً به دست این عوامل بسپارد. بلکه در هر حال، علاوه بر ارضای خواست‌هایِ درست مخاطبان، باید آنچه را که آنان برای رشد صحیح و متعادل شخصیت‌شان به آن «نیاز» دارند و چه بسا خود از آن بی‌خبر باشند، در اختیار ایشان قرار دهد. ضمن آنکه تکیه‌ی صرف بر یافته‌های روانشناسی غرب و اصول تعلیم و تربیت آن، بنیانگذاری بنای سترگ شخصیت آینده‌سازان کشور بر گذرگاه سیل*؛ و نمونه‌ی عینی و محصول فرجامین آن، جوامع غرقه در فساد، سر در گم و درمانده در کاار خودِ امروزِ غرب است.

  .
  .
  * «أَفَمَنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَى تَقْوَى مِنَ اللّهِ وَرِضْوَانٍ خَيْرٌ، أَم مَّنْ أَسَّسَ بُنْيَانَهُ عَلَىَ شَفَا جُرُفٍ هَارٍ فَانْهَارَ بِهِ فِي نَارِ جَهَنَّمَ »
  آيا كسى‏كه بنيان مسجد را بر ترس از خدا و خشنودی او نهاده بهتر است،‌یا آن کس که بنیان مسجد را بر کناره‌ی سیلگاهی که آب زیر آن را شسته باشد نهاده است، تا با او، در آتش جهنم سرنگون گردد؟» (توبه: 109)
  .
  .
  منبع: از دفتر چهارم مجموعه کتاب «درباره ادبیات داستانی» به نوشته استاد محمدرضا سرشار، انتشارات کانون اندیشه جوان


فروش سی دی و لوحهای فشرده قصه های ظهر جمعه، در شبکه تلویزیونی ماهواره ای

پرسید: شما با شبکه‌های ماهواره‌ای بده - بستان دارید؟

گفتم: نه. چطور مگر؟

گفت: پس چرا سی دی برنامه‌های قصه ظهر جمعه شما را تبلیغ می‌کنند و می‌فروشند؟!

گفتم: واقعا؟

گفت: آره. در تبلیغشان هم می‌گویند: قصه ظهر جمعه؛ با صدای ماندگار محمدرضا سرشار!

گفتم: نه ارتباط دارم و نه این موضوع را می‌دانستم. اما استثنائا ظاهرا کار بدی هم نکرده‌اند.

پرسید: چطور مگر؟!

گفتم: سالهاست بسیاری از شنوندگان وفادار این برنامه، هر جا مرا می‌بینند، یا از طریق گذاشتن یادداشت در سایتم، می‌پرسند سی دی و لوح فشرده این برنامه‌ها را از کجا می‌توانند تهیه کنند؛ و من می گویم: متاسفانه هیچ جا!

گفت: خود شما چر ا در این ارتباط کاری کاری نمی‌کنید؟

گفتم: بارها - هر مدیررادیویی که عوض شده - به مناسبتی، از آنان خواسته‌ام که لااقل یک کپی از آنها را به خود من بدهند. اما تا کنون به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌ام.

گفت: یعنی خود شما هم نسخه‌ای از آنها را ندارید؟!

 گفتمـ  فقط شش تایشان را دارم. آنها را هم چون در برنامه تودیعم در سال 85، میان همه حاضران توزیع کردند، دارم.

گفت: در این صورت مثل اینکه باید از آن شبکه ماهواره‌ای ضد انقلاب، بابت پاسخگویی به این نیاز فرهنگی مردم، تشکر هم کرد!

 

7 نظر

پدرم خدابیامرز عاشق صدای استاد بود .یادم است سال 78تازه به تهران مهاجرت کرده بودم و پدرم در شهرستان بود. تغییر محیط کار وشلوغی تهران وهوای دودآلودش و مستاجری حالم راخراب کرده بود یکی دو ماه بعد به شهرستان رفتم؛ به خانه پدر.همینکه وارد اتاق شدم پدررا دیدم که به رادیو گوش می دهد . همزمان آهنگ به یاد ماندنی قصه ظهر جمعه را پخش می کرد وبعد از آن صدای گوینده که می گفت «قصه ظهر جمعه»و بعد صدای استاد سرشار که قصه رابانام خدا شروع می کرد، شنیده شد. وقتی صدای استاد برروی چهره مظلوم پدر که گردنش را خم کرده بود و
به قصه گوش می داد ، در فضای اتاق پیچید ، بغضم ترکید و به سوی پدر رفتم و اورا در آغوش گرفتم . با ناراحتی گفت چی شده ؟ اتفاقی افتاده ؟ گفتم نه دلم برایتان تنگ شده بود.
الان هر موقع گاه به گاه که به صدای آهنگ قصه ظهر چمعه یاصدای معنوی بخش استاد گوش می دهم یاد صحنه آن روز می افتم .

نوجواني ما، با قصه گويي حميد عاملي در راديو همراه بود. دوره نوجواني، مقطعي است رنگين كماني و روءيايي در گستره زمان كوتاه زندگي و هر آنچه بر ذهن و روح نوجوان تاثيري شگرف بگذارد، ديگر هيچگاه از وجودش پاك نخواهد شد. برنامه هايي چون "حميد عاملي قصه مي گويد" و " قصه ظهر جمعه"، از آن دست برنامه هاي جذاب و شنيدني بود كه غير ممكن است از خاطر شنوندگانشان زدوده شود. پيش از آن ها بايد از " مرحوم صبحي مهتدي" كه قصه گوي تواناي راديو ايران بوده نيز ياد كرد كه از پيشكسوت هاي اين راه به شمارند. هر چند زماني كه برنامه زيبا و پر آوازه "قصه ظهر جمعة" به گويندگي استاد سرشار پخش مي شد، بنده سالها بود با دنياي نوجواني فاصله گرفته بودم ولي صداي دلنواز و آرامش بخش استاد سرشار و صميمي بودن لحن و صداقت ايشان در بازخواني داستان هايي دين مجور، انساني و پر محتوي، همگان را بر مي انگيخت، در موعد مقرر روزهاي جمعه در پاي راديو بنشينند و به قصه هاي آسماني و روح بخش منخب ايشان با صداي گرمشان گوش كنند. ايكاش لوح هاي فشرده اين برنامه به ياد ماندني را مي شد فراهم آورد و به گوش جان، دوباره از نو شنيد. براي چناب استاد سرشار ارجمند كه خود از نويسندگان برجسته و صاحب سبك اين ديار هستند و آثار گرانسنگي در زمينه هاي داستان و داستان نويسي و نقد ادبي پديد آورده اند،آرزوي سلامتي و سربلندي و توفيقي هماره دارم.

وقتی سه ساله بودم پدرم را در یک حادثه رانندگی از دست دادم. این حادثه در سال 57 اتفاق افتاد. نان آور خانه برادر 18 ساله مان شد با هشت نفر نان خور! مادر مسؤولیت تربیت ما را بر عهده داشت اما مگر یک نفر دو نفر بودیم؟ غیر از دو دوک در کوچه تفریحمان برنامه کودک بود و قصه های ظهر جمعه. گاهی که به روند رشد شخصیتی خودم می پردازم میبینم که نوشته ها و صدای "رضا رهگذر" در تربیت من نقش بسیاری داشته است و همچنین نوشته های مرحوم آذر یزدی با کتاب های قصه های خوب برای بچه های خوب. خدا مرحوم آذر یزدی را رحمت کند و سلامتی و عاقبت به خیری نصیب استاد رضا رهگذر.
استاد! دوستت دارم. سالم بمانی و پاینده.

اون شبکه ماهواره ای از کجا تهیه کرده؟ آیا امکان تهیه اش در این حد مشکل هست که اونها میتونن تهیه کنن ولی ما در داخل نمیتونیم! خیلی عجیبه!

ارسال نظر