آخرین خبر

 • • نقد داستان بلند «لحظه‌ها جا می‌مانند» از یوسف قوجق، در معاونت پژوهش و آموزش حوزه هنری با حضور نویسنده
 • چهارشنبه 24 دیماه 93

  روز سه شنبه آتی (30‌ام آذرماه) داستان بلند «لحظه‌ها جا می‌مانند» نوشته نویسنده هموطن ترکمن، یوسف قوجق، در جلسه نقد هفتگی داستان روزهای سه شنبه معاونت پژوهش و آموزش حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، که به سرپرستی محمدرضا سرشار برگزار می‌شود، با حضور نویسنده اثر، توسط نویسندگان حاضر در جلسه، نقد جمعی می‌شود.
  «لحظه‌ها جا می‌مانند »در سال 1392 برای نخستین بار توسط انتشارات شهرستان ادب منتشر شد و در همین مدت کوتاه که از انتشار آن می‌گذرد توانست جوایزی را به خود اختصاص دهد. که از آن جمله می توان به لوح تقدیر در پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی داستان انقلاب (سال ۱۳۹۱)، لوح تقدیر در بیست‌وششمین دوره جایزه‌ی کتاب فصل (سال ۱۳۹۲) و لوح تمجید در دوازدهمین دوره جشنواره قلم زرین (سال ۱۳۹۳) اشاره کرد.
  جلسات نقد داستان روزهای سه شنبه حوزه هنری با بیش از سی سال سابقه برگزاری مستمر، قدیمی‌ترین و با دوام ‌ترین و پربارترین این نوع جلسات در کشور، از ابتدا تا کنون است.
  اداره این جلسات که در چند سال از دهه 1360 به عهده محمدرضا بود، از سال 1381 نیز به او واگذار شد، و وی تا کنون حدود سیزده سال است به طور پیوسته آن را مدیریت می‌کند؛ که در این دوره بسیاری از شرکت کنندگان در آن پس از چندی، برای نخستین بار توانستند به سطحی ارتقا یابند که آثار داستانی خود را به صورت کتاب یا کتابهای متعدد به چاپ برسانند و بعضا از جشنواره‌های معتبر داخلی موفق به دریافت جوایزی شوند. برخی نیز علاوه بر داستان، در وادی نقد داستان و داوری جشنواره‌های ادبی هم به فعالیت پرداختند. که از آن جمله می‌توان به مهدیه (اقدس) ارطایفه، مریم شریف رضویان، مریم مقانی، معصومه عیوضی، فاطمه دانشور جلیل، یوسف نیکفام، فرخنده حق‌شنو، فرحناز شیخ‌علی‌زاده، ابوالفضل طاهرخانی، پروانه بابک، سهیلا ازگلی، یوسف یزدیان وشاره، رقیه مهری، اکرم سرداری، زینب گودینی، علیرضا عیوضی و ... اشاره کرد.
  نویسنده داستان حجیم «لحظه‌ها جا می‌مانند»، یوسف قوجق، متولد اول خرداد ۱۳۴۷ در روستای «اوخلی بالا» از توابع رامیان (در منطقه‌ای از استان گلستان)، متأهل، با دو فرزند پسر، و هم‌اکنون ساکن تهران است.
  او تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و راهنمایی و متوسطه را در شهر گنبدکاووس سپری کرد. تحصیلات عالی را در رشته‌ی زبان و ادبیات فارسی (کارشناسی) و تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد) را در رشته‌ی مردم‌شناسی به پایان رساند.
  کارشناس ادبی مدیریت انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دبیری سرویس داستان در برخی نشریات، همکاری ادبی با رادیو، داوری بخش داستان در برخی از جشنواره‌های ادبی استانی و سراسری، مترجمی و مشاوری فرهنگی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان از جمله فعالیت‌های قوجق در طول این سال‌هاست.
  وی همچنین صاحب امتیاز و مدیرمسئول هفته‌نامه‌ «یاپراق» (به معنای برگ) است که گستره‌ی سراسری و بین‌المللی دارد. این نشریه در تاریخ ۱۶/۷/۱۳۷۶ پروانه‌ی انتشار گرفت و تا سال ۱۳۸۸ به صورت فصلنامه چاپ و منتشر می‌شد اما در سال ۱۳۸۸ ترتیب انتشارش از فصلنامه به هفته‌نامه تغییر یافت.
  قوجُق داستان نویسی را از سال ۱۳۶۵ آغاز کرد و تاکنون علاوه بر ادبیات داستانی، در زمینه‌ی مردم‌شناسی فرهنگ ترکمن و ادبیات این قوم ایرانی آثار متعددی به چاپ رسانده است.
  جلسه نقد داستان بلند «لحظه‌ها جا می‌مانند»، سه شنبه آینده، ساعت 15 تا 17 در سالن کنفرانس معاونت پژوهش و آموزش حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، واقح در طبقه دوم (خ. سمیه غربی، نرسیده به تقاطع خ. حافظ) برگزار می‌شود و حضور در این نشست برای همگان آزاد است.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: متشکرم آقای برزگر عزیز. امیدوارم خداوند مرا لایق این محبتهای ادامه
 • ﻣﻬﺪﯼ ﺑﺮﺯﮔﺮ ﻓﻮﻻﺩﯼ : ﺍﺳﺘﺎﺩ عاشقانهﺩﻭﺳﺘﻮﻥ ﺩﺍﺭﯾﻢ...ﺻﺪﺍﯼ ﮔﺮﻡ ﻭ ﮔﻮﺵ ﻧﻮﺍﺯﺗﻮﻥ، ﻧﻮﺳﺘﺎﻟﮋﯼ ﺩﻭﺭﻩﺀ ﺧﻮﺵ ادامه
 • مدیر: متشکرم آقا احسان عزیز. ادامه
 • احسان: ما دوستون داریم ادامه

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.

خواندني‌هاي وب


گفت و گويي با محمدرضا سرشار، راوي «قصه ظهر جمعه»: قصه را به متن زندگي برگردانيم

خراسان - مورخ شنبه 1393/10/06 شماره انتشار 18866

برنامه «قصه ظهر جمعه» را خاطرتان هست؟ برنامه اي راديويي که در دهه شصت، براساس نظرسنجي صدا و سيما، محبوب ترين و پرشنونده ترين برنامه راديو، شناخته شده بود. صداي گرمي هر ظهر جمعه، با روايت يک داستان کوتاه و ساده، خانواده را دور هم جمع و به هم نزديک مي کرد. صاحبِ اين نفس و صدا که ۲۴ سال، قصه هاي تلخ و شيرين زيادي را روايت کرد، استاد «محمدرضا سرشار» از پيشکسوتان ادبيات داستاني است که طي سي سال فعاليت خود، با انتشار 133 جلد کتاب تاليفي، پژوهشي، ترجمه و گردآوري؛ کسب 31 جايزه ملي و کشوري؛ تجربه سردبيري نشريات شاخص و بنيان گذاري انجمن قلم ايران، به محبوبيت و موفقيتي کم نظير در ميان اهل قلم دست يافته است. در سال 1984 نشريه بين المللي «Who is who» او را به عنوان يکي از مشاهير ايران معرفي کرد؛ در سال 1385 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم بزرگداشتي نشان درجه يک هنري (معادل دکترا) را به وي تقديم کرد.راوي قصه‌هاي ظهر جمعه در گفت و گو با «زندگي سلام» مطالبي را درباره قصه و قصه گويي مطرح مي کند که در ادامه مي خوانيد:
مبناي خلق قصه
داستان و داستان گويي در طولِ تاريخ حيات بشر، به چند شکلِ مختلف جلوه کرده است.
يکي داستان هايي که برگرفته از وقايع جالب روزمره زندگيِ آدم ها بود و به شکلِ خاطره، دهان به دهان نقل مي شد. از بين اين خاطره ها، آن ها که برجسته تر بود، از يک خانواده فراتر مي رفت و آن ها که جذاب تر بود، از نسلي به نسلِ بعد منتقل مي شد و گاهي اين داستان ها، بيش از قلمرو يک قوم گسترده مي شد و در ميان يک ملت، سينه به سينه نقل مي شد و در هر بازگويي، به واسطه تخيل گوينده، بازآفريني و پردازش مي شد و صيقلي تر از قبل، حتي مرزهاي يک سرزمين را رد مي کرد و به شکل يک ميراثِ مشترکِ بشري، در جهان منتشر مي شد. داستان هايي که در ميان ملل مختلف، مشترک اند، سرگذشتي اين گونه داشته اند.
افسانه ها و خدايان خيالي
شکل دوم داستان، افسانه ها هستند. افسانه، داستاني است با جنبه هاي خيالي اغراق شده که دسته ای از آن تحت عنوان اساطیر مذهبیف براي پاسخ به پرسش هاي هستي شناسانه و سوالات بنياديني که براي همه آدم ها، در هر نقطه و هر زماني پيش مي آيد، مثل: من از کجا آمده ام؟ به کجا مي روم؟ جايگاه من چيست؟...، شکل گرفته است.
اسطوره ها و اَبَر انسان ها
شکل سوم داستان، اسطوره های ملی هستند. اسطوره ها بر عکس خدايان، اَبَرانسان هايي زميني و خاکي و مادي هستند با توانايي ها و ويژگي هايي فراتر از آدم هاي معمولي. آرشِ کمانگير يا رستم از اين دست اسطوره هاست.
قصه هاي عاميانه
شکل بعدي و رايج ترِ داستان، قصه هاي عاميانه است که عموما ساخته و پرداخته ذهن عوام و روايتگر سرگذشتِ مردم طبقات فرودستِ جامعه است که به واسطه خوش قلبي و با ياري بخت و اقبال، عاقبت به خير مي شوند. حسن کچل، کدوي قلقله زن و مرغ تخم طلا، نمونه هاي معروف اين سبک از داستان هستند. شاخه مهمي از همين مدل، داستان هايي هستند که قهرمانشان، حيواناتند. قصه هايي مثل «بززنگوله پا» که توسط پدر و مادرها و به واسطه آگاهي از تفاوت هاي ذهني کودکان با بزرگسالان، ساخته و پرداخته شده است و تقريبا همه شان، حامل پيام هاي اخلاقي عميق و گران بهايي هستند.
از بيش از هزار سال پيش، گردآوري و بازنويسي قصه هاي عاميانه وجود داشته و بعدها توسط مشاهيري مثل فردوسي به شکلي حماسي در شاهنامه، مولوي به شکلي فلسفي و عرفاني در مثنوي و نظامي به شکلي عاشقانه در خمسه، پي گرفته مي شود.
در دوران معاصر، از جمله افرادي که به مطالعه و گردآوري و بازنويسيِ ادبيات عاميانه علاقه نشان دادند و همت کردند مي توان به اسماعيل اميـني، حسين کوهي کرماني، فضل ا... صبحي که از طريق راديو، مردم را به بازگو کردن قصه هاي عاميانه تشويق کرد، انجوي شيرازي و مهدي آذريزدي و... اشاره کرد.
قصه هاي خوب، براي بچه هاي خوب
يکي از قديمي ترين سبک هاي داستان، داستان هاي ديني و قصه زندگي پيامبران است که در قرآن به ناب ترين شکل ممکن، به دست ما رسيده است. داستان هاي پر فراز و نشيب و جذابي از زندگي پر ماجراي پيامبران که اگر به دقت بررسي و به زباني ساده بازگو و بازنويسي شود، بار دراماتيک عميقي دارد؛ از بهترين قصه هايي که مي شود براي کودکان و نوجوانان، نسل به نسل نقل کرد، همين قصه هاي قرآني است.
قصه، از ديروز تا امروز
در گذشته، مجموعه اي از شرايط دست به دست هم داده بود تا قصه و قصه گويي، جايگاه عميقي در زندگي مردم داشته باشد. جمع هاي دور همي خانواده و فاميل در خانه، جمع هاي دوستانه در قهوه خانه ها، معرکه هاي خياباني و... همه، فرصت هايي براي بازگويي حکايات و روايات و داستان بودند. اما اين روزها با پيشرفت و گسترده شدن وسايل ارتباط جمعي مثل راديو و تلويزيون و اينترنت و شبکه هاي اجتماعي و به خصوص به واسطه مشغله ها و فاصله ها و جدا افتادن پدربزرگ ها و مادربزرگ ها به عنوان انبان هاي صبر و تجربه از کل خانواده، قصه و قصه گويي کمرنگ شده است.
قصه را به متن زندگي برگردانيم
حقيقت اين است که نمي شود زمان را به عقب برگرداند. زمانه عوض شده است و چاره اي نيست جز اين که از راه هاي گوناگون و کمک گرفتن از امکانات موجود به انتقال فضايل انساني و تجربيات نسل هاي پيشين به نسل هاي بعد، در قالب قصه همت گماشت. خريد کتاب قصه هاي صوتي که معمولا با افکت و آمبيانس مناسب ضبط شده اند؛ عضويت در کتابخانه هاي حقيقي و مجازي؛ نظام مند کردن استفاده از تلويزيون و اينترنت در خانه؛ تشکيل جمع ها و گروه هاي داستان خواني؛ غنيمت شمردن فرصت هايي مثل شب يلدا براي بازگويي قصه هاي عاميانه و ترتيب دادن برنامه هاي کتاب خواني و روان خواني در مدارس، از جمله کارهايي است که مي توان براي حفظ سنت قصه گويي که اتفاقا يک سنت شرقي است، انجام داد.
يادي از زنده ياد مرتضي احمدي
در يکي از جشنواره هاي « مادران قصه گو» که به همت شهرداري تهران برگزار شده بود، هم از من تجليل شد، هم از مرحوم مرتضي احمدي. آن مرحوم وقتي روي صحنه آمد، گفت: «من خودم را يک مادر قصه گو مي دانم؛ چرا که بچه هايم را بدون حضور مادر و دست تنها پرورش دادم ، و یکی از کارهایم گفتن همین داستان برای آنها بود.» روحش شاد.

4 نظر

ما دوستون داریم

ﺍﺳﺘﺎﺩ عاشقانهﺩﻭﺳﺘﻮﻥ ﺩﺍﺭﯾﻢ...ﺻﺪﺍﯼ ﮔﺮﻡ ﻭ ﮔﻮﺵ ﻧﻮﺍﺯﺗﻮﻥ، ﻧﻮﺳﺘﺎﻟﮋﯼ ﺩﻭﺭﻩﺀ ﺧﻮﺵ ﮐﻮﺩﮐﯽ ﻣﺎﺳﺖ...

ارسال نظر