آخرین خبر

 • • ا ماجرای جدایی محمدرضا سرشار از بنیاد ادبیات داستانی
 • چهارشنبه 25 اسفندماه 89

  لیست اعضای جدید هیئت امنای بنیاد ادبیات داستاتی درحالی معرفی شده که نام محمدرضا سرشار در آن به چشم نمی خورد، با این حال این نویسنده می گوید به میل و اراده خود از این بنیاد کناره گیری کرده است.

  به گزارش خبرنگار شبستان، پس از آنکه فهرست اعضای جدید بنیاد ادبیات داستانی اعلام شد، مهمترین نکته ای که در این لیست توجه همگان را جلب کرد، غیبت نام محمدرضا سرشار، نویسنده پیشکسوت ادبیات انقلاب بود که جدای از حواشی و جنجال های 6 ماه اخیر درباره ادامه فعالیت و یا انحلال این بنیاد، خبر مهمی تلقی می شود.


  با اینحال محمد رضا سرشار در گفتگو با خبرنگار شبستان می گوید: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تا به امروز به حمدالله هیچ جایی با میل و اراده خودم نرفتم و همیشه با اصرار مسئولان و مدیران نهادهای مختلف رفتم.


  وی می افزاید: هرگاه نیز که به همکاری با موسسه ای پایان دادم، با میل و اراده خودم بوده است و کسی هیچ گاه عذر مرا از هیچ جایی نخواسته است، در اغلب موارد مدیران جدید اصرار داشتند که مجموعه را ترک نکنم و به فعالیت ام ادامه دهم.


  سرشار در ادامه با رد این گمانه که رفاقت چندین ساله اش با محسن پرویز _ بنیان گذار بنیاد ادبیات داستانی_ عامل انصرافش از همکاری با بنیاد بوده، تصریح کرد: در سال جاری تصمیم گرفتم کلیه کارهای پراکنده در محدوده طرح ترافیک را حذف کنم. درباره بنیاد ادبیات داستانی نیز حدود یک ماه پیش از آقای دری، معاون فرهنگی ارشاد خواهش کردم، اسم مرا از فهرست هیئت امنای جدید بنیاد حذف کند.


  گفتنی است، هیئت امنای قبلی این بنیاد متشکل از محمد میرکیانی، راضیه تجار، محمدرضا سرشار، امیرحسین فردی و محمود حکیمی به همراه اعضای حقوقی آن محمد اللهیاری فومنی، علی شجاعی‌صائین و محمدرضا وصفی بودند که دوره ماموریتشان اواخر مهرماه به اتمام رسید و در پی آن محمود سالاری مدیرعامل بنیاد ادبیات داستانی از معاونت فرهنگی وزارت ارشاد خواست اعضای جدید هیئت امنا را اعلام کند.


  اما بهمن دری با انتقاد از عملکرد بنیاد ادبیات داستانی، خواستار تحول جدی در فعالیت های این بنیاد شد، و در نامه‌ای در جواب به درخواست سالاری برای تعیین اعضای جدید هیئت امنا اینگونه نوشته بود: با تشکر از زحمات جنابعالی، همانطور که در جلسه شورای مدیران اعلام شد بنیاد ادبیات داستانی اگر قرار بود به فعالیتهای خود سروسامانی بدهد باید از فرصتها و ظرفیتهای لازم استفاده می‌کرد.متأسفانه با گذشت سه سال و فقدان ساز و کار قانونی سبب شده بنیاد عملاً مسلوب‌الاختیار گردد. جمع‌بندی صورت‌گرفته حاکی است که پس از جلسه با هیئت مدیره که قرار بود مطالبات معاونت پاسخ داده شود رخ نداد. لذا لازم است بنیاد در مؤسسه خانه کتاب به فعالیتهای خود ادامه دهد."


  پس از 6 ماه ابهام درباره سرنوشت آن، سرانجام اواخر هفته گذشته محسن مومنی شریف، محمود حکیمی، احمد شاکری، امیرحسین فردی، محمد حسنی، مجتبی رحماندوست، منوچهر اکبری و رحیم مخدومی را به عنوان اعضای جدید معرفی کرد.


  محمود سالاری مدیر عامل بنیاد ادبیات داستانی، به تازگی در گفتگویی با یکی از رسانه ها در واکنش به اعلام این اسامی گفته است: در این فهرست، اسامی مشترکی با هیئت امنای قبلی وجود دارد. البته هیئت امنای پیشین شأن بالای ادبی داشت و چهره‌های شاخص ادبیات داستانی در آن فعالیت می‌کردند.

آخرين تصاوير

 • IMG_1301.JPG
 • IMG_1346.JPG
 • IMG_1427.JPG
 • IMG_1516.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • IMG_1201.JPG
 • IMG_1540.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • 16676.jpg
 • ResizeofzohreAshoora.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار " نگو نمی توانم" از سرشار، با تصویرها و ناشر جدید، پس از 21 سال
 • کتاب داستان مصور خردسالانه "نگو نمی توانم"، نوشته محمد رضا سرشار،سرانجام پس از 21 سال منتشر نشدن توسط ناشر قبلی آن ، با تصاویر و صفحه آرایی جدید، به وسیله انتشارات سروش چاپ مجدد شد.
  این کتاب که داستانی برای سنین زیر دبستان است، دارای جنبه تمثیلی است؛ و در ورای ظاهر کاملا ساده و خردسال فهم خود، پیامی عام و فراگیر را - که همان پیدا کردن باور به تواناییهای خود(همان روحیه ای که بنیانگذار راحل جمهوری اسلامی ایران مایل بود به مردم ما القا کند) - به مخاطب می دهد.
  این داستان نخستین بار در سال 1363 در مجله رشد نوآموز - از انتشارات دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش - چاپ شد. سپس در سال 1364 در قالب یک کتاب مصور، از سوی انتشارات حوزه هنری انتشار یافت.
  کتاب مذکور با استقبال خوبی از سوی مخاطبان رو به رو شد؛ به گونه ای که طی چهار چاپ ظرف مدت چهار سال - تا سال 1368 - به مجموع شمارگان 60،800 نسخه رسید. از آن پس با انصراف ناشر مورد اشاره از چاپ بسیاری از کتابهای چاپ گذشته خود، این کتاب نیز به چاپ مجدد نرسید. تا اینکه طی قرارداد سال 1388 نویسنده با انتشارات سروش، تجدید چاپ آن با تصاویر و شکل و شمایل جدید به این انتشاراتی واگذارشد.
  "نگو نمی توانم"، در چاپ تازه خود به وسیله انتشارات سروش، با شمارگان 3000 نسخه، در 12 صفحه قطع خشتی با کاغذ گلاسه، به بهای 1200 تومان روانه بازار نشر شده؛ و مجموع شمارگان آن تا کنون 63،800 نسخه است.


محمد رضا سرشار آنگونه نیست که مخالفانش می گویند

من داستان را خیلی دیر شروع کردم خیلی دیر واین هم ناگفته نماند که

زمان شروع کردن آن کمترین اطلاعات را هم در باره اش نداشتم ، تنها کتاب

داستانی که خوانده بودم کتاب مسخ از کافکا با ترجمه بسیار بد از نویسنده ای ...بود .

من به عنوان فردی که در خانواده ای مذهبی وکتاب خوان بزرگ شده بودم

(هرچند پدر ومادرم سواد خواندن ونوشتن ندارند)تا آن روز حتی محمد رضا

سرشار را هم نمی شناختم البته صدای ناز ش برایم از سالهای دور بسیار آشنا بود.

تعابیر گوناگونی درباره او به گوشم خورده بودتعابیری همچون نویسنده غیر حرفه ای،

بدون تخصص،نور چشمی حکومت، چماغ به دست ،بی سواد منتقدی ...و...

البته مخالفین منصف و مومنی داشت که آنها بر گردنم حق دارند و علی رقم

مخالفتی که با آنان دارم دوستشان نیز می دارم. اساتید ی همچون رحمت الله امیدوار

علی اصغر عزتی پاک ؛این دو از جمله محدود افرادی بودندو هستند که همیشه با

انصاف در باره استادِ سرشار از هنر حرف می زدندومی زنند.

اما از روزی که از نزدیک داستان را از رهگذر سرشار دنبال کردم و بعد ازظهر

سه شنبه ها رادر حلقه نقد ادبیات داستانی به مدیریت ایشان شرکت کردم

که هنوز هم ادامه دارددریافتم که سرشار آنی نیست که مخالفین غیر منصفش

می گویند! سرشار نویسنده ای جریان ساز

در کشور است اوبه حق که حقی بزرگ بر ادبیات داستانی انقلاب و جنگ دارد ،بیش

از 30 جایزه معتبر کشور را به خود اختصاص داده است ،تیراژکتابهایش به بیش از

5میلیون رسیده است خیلی از نویسندگان عرصه دفاع مقدس وانقلاب شاگردی او را

کرده اند، انجمن قلم را پایه ریزی کرد،(در دوره ای که تملق و ریا و چاپلوسی شگرد ی

مناسب برای ...است) همه اینها به یک طرف و صداقت ، جسارت ،شجاعت و اخلاصش

در امور به یک طرف.

سرشار می توانست فقط بنویسد و کاری به کار ...نداشته باشد وعزیز تر از حال باشد

می توانست کاری به کار کسی نداشته باشد تا در شهر مذهبی مثل قم نگوینداو...

برخلاف آنچه می گویند جلسه ای که او آن را اداره می کند اظهار نظرو بحث در آن آزاد

است بیان سلایق آزاد است و اعضا با هم فرق دارندو...هر چند همه باید در سطحی

مناسب باشند.

و هرچند نقدهایی هم شاید بر او مثل هر انسان دیگری وارد باشد

وبه خدا قسم قصد تملق نداشتم

وامیدوارم مثل جریان... هزینه ای برای این نوشته نپردازم.
+تاریخ یکشنبه بیست و دوم اسفند 1389ساعت 7 بعد از ظهر نویسنده مهدی کرد فیروزجایی
ماخذ: وبلاگ ""فیروزجا

ارسال نظر