آخرین خبر

 • • پذیرش سه عضو جدید در انجمن قلم ایران
 • جمعه 13 اسفندماه 89

  در نخستین نشست اعضای هیئت موسس انجمن قلم ایران به ریاست دکترمحسن پرویز که در اسفندماه سال جاری تشکیل شد، به هفت درخواست عضویت رسیدگی شد، و در نهایت پذیرفته شدن سه تن از افراد مذکور مورد تصویب جمع قرار گرفت.
  این سه نفر عبارت بودند از : خانم دکتر انسیه خزعلی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه، مترجم و پژوهشگری که اثر پژوهشی عالمانه وی ، با عنوان "امام حسین در شعر معاصر عربی" در جشنواره قلم زرین سال 1384 انجمن قلم، به عنوان پژوهش برگزیده سال انتخاب شد.
  دومین عضو پذیرفته شده، خانم مریم سقلاطونی، شاعر توانا و خلاق و عضو مرکز پژوهشهای صدا و سیمای مرکز قم بود؛ که مجموعه شعر او نیز برگزیده اول یکی دیگر از جشنواره های قلم زرین سالیان پیش انجمن قلم ایران بود.
  دیگر عضو پذیرفته شده، خانم زهرا یزدی نژاد، شاعر و پژوهشگر بود.
  قابل ذکر است: تصویب درخواستهای عضویت در انجمن قلم ایران، طبق اساسنامه این تشکل، در حیطه اختیارات هیئت مؤسس است. همچنین، در آخرین انتخابات داخلی هیئت مؤسس انجمن قلم ایران، آقای دکتر محسن پرویز به عنوان رئیس و خانم راضیه تجار به عنوان دبیر هیئت موسس، برای مدت چهارسال انتخاب شدند.(رؤسای سابق هیئت مؤسس، به ترتیب سرشار و گروگان بودند)
  در این جلسه هیئت موسس انجمن قلم ایران، آقایان استاد حمید سبزواری، دکتر علی اکبر ولایتی، دکتر پرویز، محمد رضا سرشار، حمید گروگان( به صورت وکالتی) و محمد میرکیانی(به صورت وکالتی)؛ همچنین خانمها تجار، مریم جمشیدی و مریم صباغزاده، حضور داشتند.

آخرين تصاوير

 • IMG_1301.JPG
 • IMG_1346.JPG
 • IMG_1427.JPG
 • IMG_1516.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • IMG_1201.JPG
 • IMG_1540.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • 16676.jpg
 • ResizeofzohreAshoora.jpg

آخرین کتاب

 • • اثر سرشار در باره ادبیات داستانی پس از انقلاب، پژوهش برگزیده شد
 • برترين هاي جشنواره پژوهش فرهنگي سال معرفي شدند
  برنامه پاياني دوازدهمين جشنواره پژوهش فرهنگي سال با معرفي 15 اثر برگزيده در محورهاي چهارگانه فرهنگي پژوهشي برگزار شد.
  به گزارش خبرنگارفرهنگي «خبرگزاري دانشجو»، اين مراسم با حضور سيد محمد حسيني، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي و جمعي از محققان حوزه و دانشگاه در تالار وحدت برگزار شد.

  برترين هاي جشنواره پژوهش فرهنگي سال با دريافت جايزه، تنديس و لوح سپاس، مورد قدرداني قرار گرفتند.

  در محور فرهنگ، دين و مذهب، رتبه اول به كتاب جريان شناسي ضد فرهنگ ها و جريان شناسي فكري ايران معاصر نوشته حجت الاسلام، عبدالحسين خسروپناه و رتبه دوم به كتاب هشت جلدي نقد و بررسي جنبش هاي نوظهور معنوي اثر حجت الاسلام محمد تقي فعالي تعلق گرفت.

  كتاب هاي بيداري و بين الملل اسلامي با مروري بر نقش داعيان قرآني در دو سده اخير و حمل قرآن، پژوهشي در روش شناسي تعليم و تحفيظ قرآن مجيد تاليف ابوالفضل خوش منش و كتاب رويارويي غرب معاصر با جهان اسلام نوشته ابراهيم متقي نيز به طور مشترك، رتبه سوم اين بخش را به دست آوردند.

  كتاب ساختار گزاره هاي اخلاقي قرآن، نوشته صديقه مهدوي كني نيز در اين بخش جشنواره مورد تقدير قرار گرفت.

  در محور فرهنگ، سياستگذاري و آينده نگري فرهنگي نيز رتبه اول به كتاب اخلاق سازماني اثر احد فرامرز قراملكي، رتبه دوم به طرح پژوهشي، مباني علمي و حقوقي پيش نويس لايحه قانون تبليغات بازرگاني، نوشته محسن اسماعيلي اختصاص يافت و هيچ اثري موفق به دريافت رتبه سوم اين بخش نشد.

  كتاب مباني و الگوي مهندسي فرهنگي تاليف حجت الاسلام عليرضا پيروزمند نيز عنوان شايسته تقدير در اين بخش رقابتي را به دست آورد.

  طرح پژوهشي فراتحليل مطالعات انجام شده در حوزه تهاجم فرهنگي اثر احمد رمضاني فرخد، فرهنگ پسوند در زبان فارسي‌ نوشته علي رواقي و كتاب ادبيات داستاني ايران در دوران پس از انقلاب اسلامي نوشته محمدرضا سرشار نيز به ترتيب رتبه هاي اول تا سوم در محور فرهنگ، زبان و هويت ايراني اين جشنواره را كسب كردند.

  كتاب بررسي ريشه شناختي افعال در زبان فارسي نوشته يدالله منصوري و جميله حسن زاده نيز به عنوان اثر شايسته تقدير در اين بخش از جشنواره، دست يافت.

  در محور فرهنگ، هنر و ارتباطات نيز جايزه اول به پايان نامه دكتري بازنمايي فرهنگي در مجلات عامه پسند، بررسي تحول گفتمان فرهنگي مجلات عامه پسند در ايران' اثر نادر منصور كيايي اهدا شد.

  طرح پژوهشي بازنمايي ايران و اسلام در 10 فيلم سينمايي برجسته خارجي با تمركز بر هاليوود نوشته عبدالله بيچرانلو و كتاب جنگ نرم در فضاي رسانه و سايبر تاليف مهسا ماه پيشانيان نيز به عنوان دارندگان رتبه هاي دوم و سوم اين بخش، معرفي شدند.

  دوازدهمين جشنواره پژوهش فرهنگي سال به همت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، ترتيب يافت و آثار برگزيده از ميان 335 اثر ارسالي به دبيرخانه جشنواره، انتخاب و معرفي شدند./انتهاي پيام/


در باره رضا رهگذر/وب سایت "کپی"

- پرسش (شفاهی):

فقط شاعرها را نگویید، از نویسنده‌های جدید داستان و رمان هم نام ببرید.

- پاسخ:

گمان می‌کنم منظورتان از نویسنده‌های جدید، نویسنده‌های چند دهۀ اخیر است، نه صرفاً نویسنده‌هایی که از همین دو - سه سال پیش به این طرف آثاری عرضه کرده‌اند.با این فرض، می‌توانم برای نام بردن از قصه نویسان و رمان نویسان امروز ایران، از آقای محمد رضا سرشار، معروف به رضا رهگذر شروع کنم.

اوّل‌باری که با وی ملاقات کردم، سنّ کمی داشتم. برخی آثارش را دیده بودم ولی خودش را نه!. یکی از بستگان نزدیک [ سرکار خانم رفیعه ملک‌زاده ]، یکی از کتاب‌های داستان خودش را با نام «سفری به دنیای سبز» به من داده بود که چون در تهران بودم و احتمالاً بی کار! برای آقای رهگذر ببرم. او را در دفتر مجله سوره نوجوان یافتم. آقای محسن مؤمنی هم که از نویسندگان متعهد و متخلّق کشورمان هستند، آن‌جا بودند. اگر اشتباه نکنم یک جلد از کتاب سفری به دنیای سبز را به آقای مؤمنی هم دادم.

در دیدار با آقای رهگذر، وقتی ایشان با من سخن می‌گفت آن‌چه بیش از هر چیز نظرم را به خودش جلب کرده بود - گذشته از استقبال گرم و صمیمی‌اش و برخورد بسیار محترمانه و مؤدّبانه‌اش با یک غریبۀ کم سنّ و سالی چون من - صدایش بود که طنین خاصی داشت و انگاری از دوردست‌های تاریخ آمده و به من رسیده بود و اکنون داشت در گوشم می‌پیچید. همان صدایی که به حکایت‌ها و قصه‌های ظهر جمعه رادیو هم حال و هوای دیگری می‌بخشید و آن حکایت‌ها را شنیدنی‌تر می‌کرد. همین ملاقات سبب شد به خواندن آثارش، علاقه بیشتری نشان دهم و ...؛ بگذریم.

ارسال نظر