آخرین خبر

 • • تجدید چاپ سه کتاب از محمد رضا سرشار
 • چهارشنبه 17 آذرماه 89

  3_890917_M200.jpg1_890917_M200.jpg2_890917_M200.jpg
  «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد»
  سه كتاب از محمدرضا سرشار به چاپ دوم رسيد

  خبرگزاري فارس: چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد

  به گزارش خبرگزاري فارس چاپ دوم كتاب‌هاي «غريبه‌ها»، «جاسوس» و «عكس انتخاباتي با كت دكتر احمدي‌نژاد» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.
  كتاب «عكس يادگاري با كت دكتر احمدي‌نژاد» خاطرات محمدرضا سرشار از انتخابات مجلس ششم در سال 78 است كه او و دكتر احمدي نژاد هر دو نامزد انتخابات بودند.
  در اين كتاب حضور دكتر احمدي‌نژاد و بسياري از دولتمردان فعلي در اين خاطرات منعكس شده است و پيش از اين در سال 1388 توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده بود و چاپ دوم آن نيز با شمارگان در 2500 نسخه توسط همين ناشر منتشر شده است

  همچنين دو كتاب با عناوين «جاسوس» و «غريبه‌ها» از سري مجموعه كتاب‌هاي «قصه‌هاي انقلاب» نيز توسط سوره تجديد چاپ شده است.
  كتاب «غريبه‌ها» منتخبي از چهار داستان است كه براي گروه سني نوجوان انتخاب شده است و در آن چهار داستان با عناوين «آخر تعزيه» علي‌اكبر والايي، «بسته عجيب» اثر م.تقوا، «شاخه‌هاي شكسته» و «غريبه‌ها» اثر محمدحسين كيانپور منتشر شده است. اين چهار داستان توسط محمدرضا سرشار برگزيده و ويراستاري شده است.

  كتاب «جاسوس» كه كتاب ششم از مجموعه «قصه‌هاي انقلاب» است چهار داستان مخصوص گروه جوان است كه علي آقاغفار، مجيد درخشاني، محمدحسين كيانپور و حسين عبدي داستان‌هاي «اولين نقش من»، «جاسوس»، «مجسمه» و «نقشه» را تاليف كرده‌اند.
  سوره مهر اين دو اثر را در شمارگان 25000نسخه در نوبت دوم چاپ كرده است
آخرين تصاوير

 • ResizeofzohreAshoora.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • 1_890917_M200.jpg
 • 2_890917_M200.jpg
 • 3_890917_M200.jpg
 • mohsen-parviz.jpg
 • dastan-yek-ensan.jpg
 • morteza-avini.jpg
 • mahdi-azar-yazdi0.jpg
 • mahdi-azar-yazdi.jpg

آخرین کتاب

 • • چاپی دیگر با تصويرگری جديد سرشار همچنان «تشنه ديدار» است
 • كتاب «تشنه ديدار» نوشته محمدرضا سرشار با تصويرگری و ويرايش جديد از سوی انتشارات سوره مهر تجدید چاپ می‌شود.
  به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری به نقل از ستاد خبر انتشارات سوره مهر،«محمدرضا سرشار» درباره تجدید چاپ كتاب «تشنه ديدار» گفت: اين كتاب كه برای نخستين‌بار در سال 60 منتشر شده بود، به عنوان پرتيراژ‌ترين كتاب جدی كودك و نوجوان کشور تا به امروز بوده است.
  نویسنده کتاب «بیعت با بیداری» گفت: اين كتاب برای گروه سنی كودك و نوجوان است که سوره مهر آن را با ويرايش و تصويرگری جديد عرضه خواهد کرد و قرار است از قطع خشتی به قطع وزيری كوتاه تبديل ‌شود.
  سرشار درباره داستان این کتاب گفت: كتاب«تشنه ديدار» روايتی از جنگ برموك، جنگ‌های زمان پيامبر را به تصوير می‌كشد و داستان كتاب به اين شكل است كه پيك مسلمانان از مرز روم از راه رسيده و خبر می‌دهد كه امپراطور روم با لشكری بزرگ برای حمله به مسلمانان تشكيل می‌شود.
  وی ادامه داد: پس از رسيدن اين پيك پيامبر اسلام دستور بسيج عمومی را صادر می‌كند كه از اين پس داستان كتاب روی ابوذر شخصيت مهم داستان متمرکز شده و آماده شدن ابوذر برای مقابله با دشمنان و تجهيز شتر لاغرش را نشان می‌دهد و داستان به اين شكل ادامه پيدا می‌كند.
  سرشار در پایان اظهار کرد: اين كتاب قبلا به زبان انگليسی و در هندوستان نيز به زبان اردو ترجمه و منتشر شده است.


در نوزدهمین نشست گروه کودک و نوجوان عصر کتاب زنجان عنوان شد: ذائقه کودک در تالیف کتاب کودکان جایی ندارد

حرف‌هایی از جنس درد و زخم و رنج
یک جانباز: هم‌رزمانمان نیز فراموشمان کرده‌اند
• یکی از سیاست‌های غلط بنیاد این است که همواره در برابر اعتراض‌ها، جانبازان را مقابل هم قرار می‌دهد؛ مثلا وقتی من درباره وضعیتم گله می‌کنم می‌گویند تو حق نداری حرفی بزنی چون آقای x که جانباز 50 درصد است، اعتراض نمی‌کند، از او یاد بگیر.
در مراسم تودیع و معارفه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان عنوان شد:
مجهزشدن به تکنولوژی، تنها راه برون رفت از شرایط فعلی می‌باشد
• باید برای کاربردی‌کردن علوم در تمامی زمینه‌ها برنامه‌ریزی کرده و به این منظور باید از بخش خصوصی کمک بگیرد؛ چراکه برای توسعه و پیشرفت راهی نداریم جز مجهزشدن به تکنولوژی روز حتی برای مقابله با تحریم‌ها.
مجري ساخت‌ و توسعه آزادراه‌ها:
آزادراه زنجان- تبريز تا پايان امسال به بهره‌برداري كامل مي‌رسد
روزنامه مردم نو >گزارش
تاریخ ارسال: 07:32 - 23/05/1389

• این نشست که پس از پنج ماه برگزار ‌شد، به معرفی، نقد و بررسی کتاب محمدرضا سرشار معروف به رضا رهگذر که بیش از 133 عنوان کتاب از وی به صورت تالیف و ترجمه و ... به چاپ رسیده اختصاص یافت.

محمدعلی حیدری- «ضعف در مخاطب‌شناسی، اهمیت ندادن به علاقه کودکان در تالیف کتاب‌ها، نداشتن ارتباط لازم بین نویسنده، ناشر و مخاطب در چرخه نشر و عدم سیاست‌گزاری مشخص از موانع اصلی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان کشور می‌باشد که تاکنون به آن‌ها پرداخته نشده است.»
مطلب فوق در نوزدهمین نشست گروه کودک و نوجوان عصر کتاب زنجان و در معرفی، نقد و بررسی کتاب «گذری بر ادبیات کودکان و نوجوانان قبل و بعد از انقلاب»‌ عنوان شد.
این نشست که پس از پنج ماه برگزار ‌شد، به معرفی، نقد و بررسی کتاب محمدرضا سرشار معروف به رضا رهگذر که بیش از 133 عنوان کتاب از وی به صورت تالیف و ترجمه و ... به چاپ رسیده اختصاص یافت.
در ابتدای این نشست، خامه‌پرست، یکی از اعضای گروه کودک و نوجوان عصر کتاب به خواندن اشعاری از کتاب «گذری بر ادبیات کودکان و نوجوانان» محمدرضا سرشار پرداخت و در رابطه با کتاب اظهار داشت: بخش نقد و بررسی کتاب‌های این اثر از مباحث مفید و جذاب کتاب محمدرضا سرشار بوده و برای آشنایی با شیوه‌های نقد کتاب‌های کودکان و نوجوانان می‌تواند مورد استفاده نویسندگان و ناقدان حوزه کودک و نوجوان و داستان‌نویسان قرار گیرد.
در ادامه محمدی، یکی دیگر از اعضای گروه کودک و نوجوان عصر کتاب به معرفی نویسنده کتاب پرداخت و آثار وی را بر اساس تالیف، ترجمه و ویراستاری معرفی کرد و گفت: محمدرضا سرشار مشهور به رضا رهگذر یکی از استادان عرصه ادبیات کودک و نوجوان محسوب شده و در حال حاضر رئیس علمی گروه ادبیات و اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و عضو هیئت‌علمی این مرکز می‌باشد که تاکنون بیش از 133 عنوان کتاب به صورت تالیف، ترجمه و ویراستاری به چاپ رسانده و بیش از 36 جایزه ملی و کشوری کسب نموده و پنج عنوان کتاب در رابطه با وی به چاپ رسیده است.
وی افزود: چهار عنوان فیلم نیز از آثار وی اقتباس شده و پنج عنوان کتاب از کتاب‌های نامبرده به زبان‌های انگلیسی، عربی و اردو چاپ گردیده است.
محمدی در ادامه، به شش دوره تاثیرگذار زندگی سرشار در زمینه ادبیات داستانی پرداخت و در رابطه با مشکلات و ضعف‌های حوزه ادبیات کودک و نوجوان اظهار داشت: موانع و مشکلات متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان کشور وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ضعف در مخاطب‌شناسی، عدم ارتباط بین نویسنده، ناشر و مخاطب در چرخه نشر، اهمیت ندادن به علاقه و ذائقه کودکان در تالیف کتاب‌ها، نداشتن خط مشی، سیاست‌گزاری مشخص در حوزه ادبیات کودکان و نوجوانان و ... اشاره کرد.
در ادامه این نشست، فرزاد بیات‌موحد به عنوان منتقد کتاب پشت تریبون رفت و در رابطه با عنوان کتاب اظهار داشت: عنوان این اثر گویای کل محتوای کتاب نبوده و در واقع عنوان یکی از مقالات کتاب می‌باشد که در اواخر دهه 60 توسط محمدرضا سرشار نوشته شده و در یکی از نشریات آن زمان به چاپ رسیده بود. بنابراین با توجه به این موضوع بهتر بود به جای عنوان «گذری بر ادبیات کودکان و نوجوانان قبل و بعد از انقلاب» از عبارت «مجموعه مقالات و نقدهای سرشار» استفاده می‌شد؛ چراکه محتویات کتاب به مجموعه مقالات و نقدهای این استاد ادبیات کودک و نوجوان اختصاص یافته است.
این منتقد کتاب با اشاره به متن کتاب و مقالات ارائه شده در آن گفت: کتاب در سال 88 با سرفصل‌هایی تحت عنوان جایگاه کودکان و نوجوانان در فرهنگ و هنر گذشته ما، چرا نمی‌توان برای نوجوانان رمان نوشت، کنکاش در چهار افسانه عامیانه ایرانی (خروسک و پادشاه، گنجشک و پنبه‌دانه، دم‌پیشی و کک به تنور)، نگاهی به فرهنگ‌نامه کودکان و نوجوانان و نحوه گزینش آن، نفی نظارت همان آنارشیسم است، وضعیت کتاب‌های ترجمه‌ای کودکان و نوجوانان در ایران و ... در بازار نشر عرضه شده است.
فرزاد بیات‌موحد به انتقاد از حجم بالای کتاب پرداخت و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه کتاب مزبور در حوزه کودک و نوجوان تالیف شده باید از حجم کمتری برخوردار می‌شد این در حالی است که کتاب حجیم بوده و خواننده را تا حدودی در ابتدا از خواندن کتاب به خاطر این حجم زیاد منصرف می‌کند و این در شرایطی است که محمدرضا سرشار می‌توانست کتاب را در حجم کمتری ارائه دهد.
وی در ادامه، این کتاب را اثری ارزشمند در زمینه آشنایی با اصول و روش‌های نقد کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان ارزیابی کرد و اظهار داشت: این کتاب می‌تواند در زمینه آموزش نقد کتاب‌های کودکان مورد استفاده علاقه‌مندان قرار گیرد؛ چراکه متن کتاب به موضوعات مورد نظر در حوزه کودکان، نقد، داستان‌نویسی، زمان و مکان موضوعات داستان، سن شخصیت‌های داستان و ... اختصاص یافته است.
در ادامه نشست، حاضران که تعدادشان تا حدودی نسبت به سایر گروه‌های عصر کتاب کمتر بود، سؤالات و مباحث خود را در رابطه با کتاب «گذری بر ادبیات کودک و نوجوان قبل و بعد از انقلاب» مطرح کردند و منتقد کتاب به پاسخگویی آن‌ها پرداخت.
در پایان گفتنی است، محمدرضا سرشار یا رضا رهگذر همان قصه‌گوی برنامه قصه ظهر جمعه‌های رادیو می‌باشد که صدای گرم و لحن دلنشینش در خاطرات بسیاری از نوجوانان و بزرگسالان ماندگار شده است.

ارسال نظر