آخرین خبر

 • • ریسمانی از جنس دل/ مجموعه داستانی در باره جنگ 33 روزه حزب الله لبنان با رژیم اشغالگر قدس
 • دوشنبه 24 مردادماه 90

  ۲۳ مرداد ۱۳۹۰
  محمدمهدی رحیمی

  بی شک یکی از اقدامات اساسی در ماندگار نمودن و زنده نگه داشتن نام و یاد هر پیروزی و موفقیتی، تولید محصولات فرهنگی یا نمادهایی مرتبط با آن موضوع یا اتفاق است. " جنگ 33 روزه" یا " حرب تموز" که اقدامی جنایتکارانه از سوی غرب به نمایندگی اسرائیل غاصب بر علیه لبنان بود و با موفقیت مثال زدنی و به یاد ماندنی حزب الله همیشه قهرمان خاتمه یافت هم، از آن دست وقایعی است که در همه¬ی حوزه¬های علمی، مطالعاتی، سیاسی، رسانه¬ای، هنری و ... جای کار و پرداختن دارد . این مهم تاکنون به مدد نیروهای حزب الله در لبنان و علاقمندان آن در سراسر جهان به اشکال مختلف دنبال شده است. " موسسه رسالات" هم یکی از مراکز وابسته به حزب الله است که در زمینه های فرهنگی و هنری فعالیت دارد و تاکنون محصولات مختلفی را درباره¬ی این جنبش خصوصا درباره جنگ 33 روزه تولید نموده است. یکی از تولیدات رسالات مجموعه کتب داستانی " قلم رصاص" است که در قالب داستان کوتاه به بازنویسی حوادث و اتفاقات حرب تموز پرداخته و در آن نویسندگان تلاش کرده اند از درون مایه خاطرات رزمندگان حزب الله هم استفاده نمایند. تاکنون 13 جلد از مجموعه " قلم رصاص" در لبنان منتشر شده و البته انتشار مجلدات بعدی آنهم ادامه دارد. این مجموعه که سال گذشته موفق به دریافت "جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی" شد، به همت و تلاش "ستاد مردمی بزرگداشت سرداران شهید جهان اسلام" و توسط "نشر پرستا" به فارسی ترجمه شده و زیر نظر "استاد محمدرضا سرشار" بازنویسی گردیده و قرار است در آینده¬ی بسیار نزدیک جلد نخست آن با عنوان " ریسمانی از جنس دل" رونمایی و منتشر شود.
  برگرفته از سایت الف

آخرين تصاوير

 • IMG_3513.JPG
 • IMG_3505.JPG
 • IMG_3451.JPG
 • IMG_1301.JPG
 • IMG_1427.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • IMG_1201.JPG
 • IMG_1540.JPG

آخرین کتاب

 • • اتمام نگارش "نگاهی داستانی به سوره یوسف" توسط محمدرضا سرشار
 • سرانجام پس از ماهها، و با وقفه های ناخواسته ای که در کار پدید آمد، به لطف خدا، نوشتن، بازبینی و ویرایش نهایی "نگاهی داستانی به سوره یوسف" به پایان رسید؛ و 24 ام همین ماه، آن را به گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - که قرار است آن را منتشر کند - ، تحویل دادم.
  این پژوهش داستانی - قرآنی که ابتدا تصور می کردم در حدود 100 صفحه بشود، بالغ بر 230 صفحه کتابی از کار درآمد.
  برخی از سرفصل های این کتاب عبارت اند از:شان نزول سوره یوسف، منظور از "قصه" در قرآن، آیا هدف خداوند از بیان "قصص" در قرآن، "قصه گویی" به معنای متعارف است؟"احسن القصص" کدام است؟، منظور از "عبرت برای اولوالالباب" چیست؟، برخی مختصات و تفاوتهای "قصه یوسف" با دیگر قصص قرآن، قصه یوسف در عهد عتیق، بعضی تفاوتهای "قصه یوسف" در عهد عتیق و قرآن، اشکالهای حاشیه ای وارد به روایت توراتی "قصه یوسف"، برخی ظرافتهای زبانی و نکات تفسیری "قصه یوسف"، پاسخ چند پرسش منطقی در مورد "قصه یوسف"، درونمایه ها: درونمایه های آشکار، درونمایه های پنهان، سه نکته دیگر محتوایی - ساختاری:رؤیاها، پیراهن یوسف، عشق یا گرایش جنسی، ساختار، شخصیت پردازی، ابزارهای روایت، توصیفها، زاویه دید، لحن و زبان.
  قابل ذکر است: تا کنون، خاصه در دوران پس از پیروزی انقلاب، کتابها و پژوهشهای متعددی در باره قصه های قرآن، به ویژه "قصه یوسف" ، به صورت تالیف یا ترجمه، در ایران منتشر شده است. اما هیچ یک از مؤلفان این آثار، منتقد، نظریه پرداز یا نویسنده داستان نبوده اند.امیدوارم این پژوهش که از سوی یک نویسنده و منتقد داستان به رشته تحریر درآمده است، بتواند دست کم تا مدتی، خلا موجود در این زمینه را پر کند.
  این اثر پس از طی مراحل تصویب، در انتشارات پژوهشگاه و فرهنگ و اندیشه اسلامی چاپ و منتشر خواهد شد.


"بیعت با بیداری"، جشن نامه محمد رضا سرشار منتشر شد


31 تير 1389، ساعت 9:16

جشن نامه محمدرضا سرشار با عنوان «بیعت با بیداری» توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد.

به گزارش ستاد خبر انتشارات سوره مهر،.اين جشن‌نامه براي بزرگداشت محمدرضا سرشار تهيه شده است و در آن عناوين متعددي چون «در يك نگاه»، زندگينامه»، «‌سالشمار»، «فهرست تفصيلي جوايز، آثار، كتاب‌ها و مقالات»، «نگاه ديگران»، «نمونه اثر»، «تحليل آثار»، «نقدهايي بر آثار» و «مجموعه عكس، تصويرها، اسناد و لوح‌ها» به چشم مي‌خورد.

مقدمه این جشن نامه را دکتر علی لاریجانی؛رئیس مجلس شورای اسلامی نوشته و در آن آورده است:دوست عزیز،جناب آقای سرشار،هنرمند توانا را سالهاست که می شناسم.آشنایی من با ایشان از صدا و سیما آغاز شد.بی شک او از نویسندگان متعهد و با ذوق معاصر ماست که همه باید قدردان وی باشیم.

در اين جشن‌نامه افراد و شخصيت‌هايي چون رهبر معظم انقلاب، صادقي رشاد، محسن پرويز، محمد حسين صفار هرندي، محسن مومني، محمد ميركياني، محمدرضا بايرامي و تعداد زيادي از چهرهاي ادبي درباره شخصيت و آثار محمدرضا سرشار به اظهارنظر پرداخته‌اند؛ علاوه بر اين از خود سرشار هم مطالبي در اين كتاب آمده است.

لازم به ذکر است پيش از اين قرار بود اين جشن‌نامه با عنوان «جادوي رنگ‌ها» توسط مرحوم حسين حداد منتشر شود كه با درگذشت وي در انتشار اين اثر وفقه‌اي سه‌ساله ايجاد شد تا اينكه حسن‌علي پورمند ادامه اين كار را بر عهده گرفت.

کتاب «بیعت با بیداری» جشن نامه استاد محمدرضا سرشار تولید مرکز افرینش های ادبی حوزه هنری بوده که در 566 صفحه،قطع وزیری و در تیراژ 1100 نسخه و با قیمت 9 هزار و 900 تومان توسط سوره مهر منتشر شده است.

ارسال نظر