آخرین خبر

 • • حمدرضا سرشار بر سر سفره خدا صدای آشنای دهه شصت و هفتاد میهمان برنامه سر سفره خدا خواهد شد.
 • یکشنبه 28 خردادماه 96

  به گزارش بولتن نیوز از روابط عمومی شبکه کودک سیما، محمد رضا سرشار نویسنده و قصه گوی محبوب قصه های ظهر جمعه در سحرگاه سه شنبه هجدهم رمضان مهمان برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما می شود.

  محمد رضا سرشار در دوران پیش از انقلاب اسلامی و قبل از زندانی شدن توسط رژیم ستم شاهی چهار کتاب داستان تالیف کرد و در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی حدود ۱۴۰ عنوان کتاب دیگر از وی، در قالب داستان، پژوهش، نقد و مباحث نظری ادبی، به شکل تألیف یا ترجمه برای کودکان و نوجوانان و بزرگسالان منتشر شد.

  آثار سرشار تاکنون، دست کم ۳۶ جایزه را در سطح کشور به خود اختصاص داده و برخی از آنها، در داخل و خارج کشور، به زبان های عربی، ترکی استانبولی، ترکمنی، روسی، انگلیسی و اردو، ترجمه شده‌است.

  علیرغم همه این فعالیتها و کارنامه درخشان ادبی، چیزی که استاد رهگذر را به بخشی از خاطرات مشترک ملت ایران تبدیل کرده است طنین صدای گرم او در ۲۴ سال گویندگی «قصه ظهر جمعه» شبکه سراسری رادیو است. گویی هنوز در میانه آن آهنگ دلنشین و فراموش نشدنی زمزمه می کند:«... و اما راویان آثار و ناقلان اخبار و طوطیان شیرین سخن شکر شکن سربازار معانی این چنین روایت کرده اند که ...

  برنامه سر سفره خدا برنامه سحرگاهی شبکه کودک سیما برای روزه اولی هاست که در حال و هوایی پرنشاط و کوکانه هر شب از ساعت سه بامداد الی چهار و سی دقیقه به صورت زنده تقدیم کودکان ایرانی می گردد.

آخرین کتاب

 • • آخرین اثر محمدرضا سرشار در بازار کتاب/ روایتی جدید از انقلاب اسلامی
 • شناسه خبر: 1416289 سرویس: فرهنگی

  سرشار
  مجموعه «داستان انقلاب» به کوشش محمدرضا سرشار از سوی انتشارات سوره مهر روانه بازار کتاب شد.

  به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مجموعه‌ «داستان‌ انقلاب» به کوشش محمدرضا سرشار(رهگذر) برای گروه سنی نوجوانان روانه بازار کتاب شد. موضوع داستان‌های این مجموعه که از سوی انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده، در حوزه انقلاب اسلامی است. نویسنده کوشیده تا با در نظر گرفتن مخاطب امروز و مقتضیات روز، داستان‌هایی را با حال و هوای انقلاب 57 برای نوجوان امروز روایت کند.

  رهگذر که نامش با قصه‌های ظهر جمعه گره خورده، این‌بار گزیده‌ای از بهترین‌ داستان‌های نویسندگان مختلف را در این مجموعه گردآوری کرده است. «نوشته روی دیوار»، «همه گفتند مرگ بر شاه»، «امام می‌آمد»، «به دنبال پدر» و «پای تخته سیاه» عناوین این مجموعه‌اند.

  در این اثر داستان‌هایی از داود غفارزادگان، مجید درخشانی، محمدرضا سرشار، مریم جمشیدی، ابراهیم حسن‌بیگی، محمدرضا بایرامی، مصطفی خرامان، خسرو آقایاری، بهمن پگاه راد و... گردآوری و عرضه شده است.

  در بخش‌هایی از داستان «تفنگ»، نوشته محمدرضا بایرامی به عنوان یکی از داستان‌های مندرج در این اثر می‌خوانیم:

  «نمی‌توانم جلو خودم را بگیرم. لباس‌هایم را می‌پوشم. کلاه کشی‌ام را می‌گذارم سرم. می‌آیم بیرون، و یواشکی می‌افتم دنبالشان. امّا هنوز چیزی نرفته‌اند که نمی‌دانم چطور می‌شود که داداش برمی‌گردد عقب. می‌خواهم خودم را جایی قایم کنم. ولی دیگر دیر شده است. داداش، از همان دور داد می‌زند: «ای ناکس! باز هم که داری زاغ سیاه مرا چوب می‌زنی!»

  این بار، به خلاف همیشه، اصلاً عصبانی نیست. همین هم، بِهِ من جرئت می‌دهد که خودم را برسانم بهشان و بپرسم: «کجا می‌روید؟»

  داداش می‌گوید: «مسجد!»

  می‌پرسم: «مسجد؟! مسجد برای چه؟»

  می‌گوید: «برای تحویل دادنِ اسلحه. امام گفته که هر کسی اسلحه دارد، تحویل بدهد.»


جایزه قلم زرین و گام‌های استوار/ کامران پارسی‌نژاد


پارسی نژاد1

پانزدهمین جایزه قلم زرین دیشب همزمان با روز قلم برگزار و برگزیدگان آن مشخص شد

جایزه قلم زرین به‌صورت مستمر و بدون کوچک‌ترین نقصی در کار خود، هرساله دقیقاً در تاریخ ۱۴تیرماه، یعنی روز قلم برگزار می‌شود. لازم به ذکر است که ایده ثبت روز قلم در تاریخ رسمی ‌کشور، برای اولین‌بار توسط آقای محمدرضا سرشار مطرح شد و بالطبع با تلاش ایشان و انجمن قلم ایران در تاریخ مقرر، روز قلم ایران ثبت گرد ید. لذا انجمن قلم وظیفه خود می‌داند در تاریخ مقرر، جایزه قلم زرین را برگزار کند. بی‌شک این جایزه از سالم‌ترین و تأثیرگذارترین جشنواره‌های ادبی است و روند داوری آن با ظرافت و دقت‌نظر انجام می‌شود. براساس آیین‌نامه این جایزه، آثار تمامی ‌نویسندگان، شاعران، منتقدان و پژوهشگران، چه عضو انجمن قلم باشند و چه نباشند، می‌تواند در چرخه داوری قرار بگیرد و این مسئله شامل اعضای هیئت مدیره و ریاست آن هم می‌شود، لذا یادداشتی که اخیراً در خبرگزاری مهر منتشر شد و اعتراض نگارنده را به ورود اثر رئیس هیئت مدیره به مرحله نهایی جایزه دربر داشت، به‌دلیل روند مستقل داوری جایزه بی‌اساس بوده است. متأسفانه در ایران همواره بازار شک و شایعه‌سازی وجود داشته و خواهد داشت. اگر اثر یکی از اعضای هیئت مدیره در جایزه قلم زرین برگزیده بشود، دلیل بر تقلب و زیرپا گذاشتن قانون نیست. اصولاً توجه به این مسئله ضروری است که غالب داوران جشنواره، اصلاً اعضای انجمن نیستند. در همین دوره، در بخش پژوهش، دو تن از داوران عضو انجمن نبودند و هیچ‌گونه آشنایی با اعضای انجمن قلم و اعضای هیئت مدیره آن نداشتند. این داوران از استادان دانشگاه‌های معتبر کشور بودند و بدون درنظر گرفتن روابط، تنها براساس آیین‌نامه جشنواره به‌ کار دقیق موشکافانه داوری خود پرداختند. انتخاب آثار برتر ازسوی داوران گروه‌های مختلف، گواه بر این مدعاست که جایزه مذکور توانسته گام‌های استواری بردارد. این جایزه صرفاً به معرفی آثار برتر نمی‌پردازد، بلکه بر آن است تا در جامعه ادبی کشور براساس ضوابط و اهداف انجمن، جریان‌سازی کند و در کار خود نیز موفق بوده است. بررسی و واکاوی آثار برگزیده جشنواره در سال‌های قبل چون «نتایج سحر» (تحلیل شعر انقلاب اسلامی) ‌اثر محمدرضا سنگری، «آه باشین» به‌قلم محمدکاظم مزینانی، «ادبیات داستانی ایران پس از انقلاب اسلامی» ‌از محمدرضا سرشار، «قاعده بازی» از مرحوم زنوزی‌جلالی و... نشان‌دهنده این است که آثاری در این جایزه برگزیده شده‌اند که همواره جریان‌ساز و پیشتاز بوده‌اند.

امید است از هم‌اکنون، با حمایت بنیادین مسئولان فرهنگی، شاهد افزایش اعتبار جشنواره‌ کتاب قلم زرین باشیم تا از این پس، در ظرفیت جدید تعریف‌شده، همه کاندیداهای جایزه‌های کتاب، علاوه‌بر لوح جشنواره، به دریافت جوایز ارزشمند مادی نیز نایل شوند. قدر مسلم چنین حمایتی، ضمن حراست از دستاوردهای ادبی امروز، حرکت رو به رشد ادبیات کشور را شتاب بیشتری خواهد بخشید.

ارسال نظر