آخرین خبر

 • • به مناسبت آغاز هفته وحدت: معرفی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در برنامه چراغستان رادیو ایران
 • شنبه 13 دیماه 93

  رادیو ایران به منظور ترویج فرهنگ کتاب و کتاب خوانی، روزهای یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه؛ برنامه ای را با عنوان «چراغستان»، تقدیم علاقمندان می کند.

  این برنامه که از بخش ها و آیتم های متنوعی تشکیل شده است؛ این هفته در بخشی، کتابی را با عنوان «آن یتیم نظرکرده»، نوشته محمدرضا سرشار (رضا رهگذر)، معرفی می کند.

  توضیح درباره آیات قرآنی با مضمون کتاب و قلم در قالب نمایش، از دیگر بخش های برنامه «چراغستان» را تشکیل می دهد.

  برنامه ی «چراغستان»، روز یکشنبه چهاردهم دی، ساعت 12:45، بر روی موج اف ام ردیف 90 مگاهرتز و ای ام ردیف 900 کیلوهرتز؛ به تهیه کنندگی «زهرا فقیه میرزایی» و «محمد محسن رفیعی»، از رادیو ایران پخش می شود.

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.


نشست نقد و معرفی رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» در قم برگزار شد

محمدرضا سرشار: تلاشم این بود که نوشتن این کتاب به صورت داستان روایی نباشد/ پرویز: تلفیقی بودن این اثر بر جذابیت‌های آن افزوده است

به گزارش «نسیم»، نشست نقد و بررسی کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» اثر پر تیراژ محمدرضا سرشار (رهگذر) درباره زندگی رسول اکرم(ص) که به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده است،پنج شنبه با حضور اهالی فرهنگ و هنر قم در سالن اجتماعات الغدیر کتابخانه آیت الله خامنه ای واقع در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم  و با همکاری مؤسسه جهاد فرهنگی حکمت برگزار شد.

در این نشست، نویسنده کتاب محمد رضا سرشار و منتقد کتاب، محسن پرویز حضور داشتند و به صورت بحث و گفت‌و‌گو راجع به کتاب صحبت کردند و از نکته های جالب آن حضور فعالان فرهنگی روشندل(نابینا) قمی در این نشست بود.

عطاالله جباری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان قم در این نشست ضمن خیر مقدم به میهمانان و حضار پس از معرفی فعالیت های اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم اظهار داشت: با توجه به اینکه در ماه مبارک ربیع الاول قرار داریم و به میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) نزدیک می‌شویم، جلسه نقد کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده را برگزار کردیم تا موجب خیر و برکت برای سایر نشست‌های نقد کتاب نیز باشد.

در ادامه این نشست، محمدرضا سرشار با اشاره به شکل گیری ایده نوشتن این کتاب از سال 1359در ذهن خود گفت: از مدت‌ها قبل می‌خواستم کتابی درباره پیامبر اکرم(ص) بنویسم و بعد از 20 سال گردآوری مطالب و مطالعه بسیار زیاد در مورد منابع تاریخی  در سال1376 به صورت جدی این کار را شروع کردم که مدت نوشتن این کتاب سه سال طول کشید. قبل از نوشتن کتاب سفری به مکه مکرمه داشتم که خیلی در نوشتن کتاب به من کمک کرد و همچنین برنامه نمایش رادیویی سرزمین نور که در 77 قسمت 30 دقیقه ای صبح های جمعه پخش می شد حاصل همین دو مجلد کتاب بوده است.

همچنین وی عنوان کرد:این اثر که در ابتدا دو جلد بود و در تجدید چاپ های بعدی به یک جلد تبدیل شد و تا سال 8 بعثت را در بر می گیرد که علت ادامه ندادن آن کمی منابع و بعضا در برخی موارد گره های تاریخی بوده است و سعی کردم در نوشتن این کتاب داستان روایی نباشد بلکه به صورت تصویری برای مخاطبان باشد که بر جذابیت ها و تأثیر گذاری های کتاب بیافزاید وآرزو دارم که بتوانم در آینده نوشتن آن را ادامه دهم تا به سرانجام برسد.

در ادامه این نشست محسن پرویز منتقد این کتاب ضمن بررسی نقد آثار ادبی از دو دیدگاه با تاکید به ویژگی‌های کتاب بیان کرد: این رمان علاوه بر سرگرم کننده بودن آن مخاطب را با مقطعی از تاریخ اسلام آشنا می‌کند،ایجاد جذابیت برای داستان‌های تاریخی که مخاطب از قبل اطلاع از وقایع دارد کار سختی است اما این اثر به خوبی توانسته با نثر شیوا و روان و مسجع خود جذابیت ایجاد کرده و مخاطب را با خود همراه سازد که برگرفته از درک و فهم بالای نویسنده در شناخت کامل از وقایع تاریخی مذهبی آن زمان و مطالعه کامل منابع مورد تأیید می باشد به گونه ای که مطالعه آن برای همه اقشار مسلمان(شیعه و سنی)بسیار مفید می باشد و روایت آن حساسیت برانگیز نیست.

همچنین پرویز عنوان کرد:زاویه دید در این اثر تلفیقی می باشد که همین امر بر جذابیت های اثر افزوده است و این برگرفته از هوشمندی نویسنده در خلق اثرش می باشد و نکته ی قابل توجه بودن آن واقع نما بودن و پایبندی آن به وقایع تاریخی و دوری از قضاوت در مورد شخصیت های آن می باشد که در کمتر اثر ادبی تاریخی می توان آن را یافت.

در پایان این نشست حاضرین در جلسه به پرسش از نویسنده کتاب پرداختند.

لازم به ذکر است، این نشست اولین نشست از سلسله نشست هایی نقد آثار ادبی بوده که قرار است از این پس به همت اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم برگزار شود.

 

ارسال نظر