آخرین خبر

 • • معرفی نامزدهای گروه‌های پژوهش فرهنگی و ادبی جایزه کتاب سال دفاع مقدس
 • جمعه 12 دیماه 93

  تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۰۶

  نامزدهای دو گروه «نقد و پژوهش فرهنگی» و «نقد و پژوهش ادبی» شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس در سال 1393 مشخص شدند.
  معرفی نامزدهای گروه‌های پژوهش فرهنگی و ادبی جایزه کتاب سال دفاع مقدس

  به گزارش خبرگزاری کتاب ایراین(ایبنا) به نقل از روابط عمومی و امور رسانه‌های بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، آثار برتر گروه «نقد و پژوهش فرهنگی» و آثار برتر گروه «نقد و پژوهش ادبی» شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس در سال 1393 پس از بررسی‌های هیات داوری که نامزد دریافت جایزه هستند مشخص شد.

  بر این اساس، در گروه نقد و پژوهش فرهنگی کتاب‌های «آیت‌الله نورمفیدی و دفاع مقدس» اثر احمد خواجه‌نژاد/ انتشارات پیک ریحان، «از بردیه تا ساریه» اثر سید حسن میری و عباس شاکری‌زاده ابیانه/ انتشارات دانشگاه شهید بهشتی، «بررسی ابعاد حقوقی جنگ عراق علیه ایران» اثر سید داود آقایی/ انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس «دیدگاه (پنج گفتار در باب تاریخ فرهنگی جنگ ایران و عراق)» اثر علی رجبلو، فرانک جمشیدی/ انتشارات سوره مهر، «جامعه‌شناسی جنگ ( تحلیل جامعه شناختی سازگاری مهاجران در مقصد) اثر بیژن زارع/ انتشارات جهاد دانشگاهی، واحد تربیت معلم «دفاع مقدس و قدرت نرم» اثر محمد جانی‌پور/ انتشارات دانشگاه امام صادق (ع)، «جامعه شناسی جنگ» اثر علیرضا شایان مهر/ انتشارات جامعه‌شناسان، «شرح قفص اثر علی خاجی»/ انتشارات پیام آزادگان، «صنعت نفت و مدیریت بحران در دوره جنگ تحمیلی» اثر مرتضی شمس، سید مجید جدی، حسین حسینی/ انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی، «مدیریت دفاعی بر اساس ارزش‌های دوران دفاع مقدس» اثر مجتبی اسکندری، احمد جعفری/ انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و کتاب «نام آورد؛ حاوی بیست مقاله و گفتار درباره مطالعات نشانه شناختی جنگ و دفاع مقدس» اثر علیرضا کمری که در انتشارات سوره مهر منتشر شد، به دور نهایی راه یافته‌اند.

  همچنین، در گروه نقد و پژوهش ادبی کتاب‌های‌ «آغازی دیگر» اثر محمدرضا سرشار/ انتشارات صریر، «ادبیات داستانی جنگ و دفاع مقدس و قابلیت‌های بهره‌گیری از آن در رسانه ملی» اثر محمد حنیف/ انتشارات مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما، «بر سمند خاطره» اثر محمدرضا ایروانی/ انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، «بیداری کلمات» اثر جواد محقق/ انتشارات روایت فتح، «تجلی اسطوره مذهبی در شعر انقلاب اسلامی» اثر سکینه برناکی/ انتشارات حبله رود، «زن در ادبیات جنگ اثر الهام ولایتی»/ انتشارات نامه پارسی، «فرهنگ داستان‌نویسان دفاع مقدس» اثر مهدی خادمی کولایی/ نشر شاهد و کتاب «گام نهادن بر شیب تند» اثر احمد شاکری که در انتشارات خانه کتاب چاپ شده است به مرحله پایانی شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس راه یافته‌اند.

  در مجموع در این دوره، 114 عنوان اثر در گروه نقد و پژوهش فرهنگی و 35 عنوان اثر در گروه نقد و پژوهش ادبی به دبیرخانه شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس 1393 رسیده است.

آخرین کتاب

 • • رمانی از زندگی پیامبر(ص) به قلم محمد رضا سرشار
 • چاپ هشتم رمان «آنک آن یتیم نظر کرده» که به قلم محمدرضا سرشار نگاشته شده در مورد زندگی پیامبر(ص) است که توسط سوره مهر در آستانه سالروز وفات نبی مکرم اسلام به علاقه مندان کتاب معرفی می‌شود.

  به گزارش پایگاه خبری سوره مهر، سرشار درباره انگیزه خود برای نوشتن نسخه نوجوانانه این اثر گفت: «فکر نوشتن از سرزمین نور از سال 1359 در ذهن من افتاد. اولین موجبش این بود که می‌‌دیدم هیچ کتاب داستانی ارزشمندی در مورد زندگی پیامبر(ص) برای نوجوانان ما منتشر نشده است.دوم اینکه میدانستم که اگر چنین کاری صورت بگیرد، در نگاه خواننده‌ی نوجوانان این اثر نسبت به دین‌‌شان یک تحول اساسی مثبت به وجود خواهد آمد. ضمن آنکه زندگی پیامبر ما آنقدر و پرکشش است که جدا از جنبه‌ی الهی و دینی آن، به خودی خود، می‌‌تواند موضوع یک داستان بسیار جذاب و پرهیجان باشد. به شرط آنکه این موضوع، در دست یک نویسنده، به معنی درست کلمه، قرار بگیرد. و البته، طمعِ بردن ثواب و اجرا آخرتی نیز، در این کار بی‌‌تاثیر نبود».

  این کتاب که پیش از این، توسط انتشاراتی دیگری منتشر می شد، سرانجام پس از حدود دو سال وقفه در تجدید چاپ و نایاب بودن ، به وسیله انتشارات سوره مهر، به چاپ هشتم خود (اول سوره مهر) رسید و به بازار نشر عرضه شد.«آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبحهای جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری قرار گرفت. که از آن جمله می توان به عنوان اثر برگزیده دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد.

  بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی، اردو، ترکی استانبولی - به همت حوزه هنری - و چاپ مجلد اول ترجمه عربی آن در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. همچنین چاپ ترکی استانبولی این اثر به تازگی توسط حسن علیمی بکتاش ترجمه و منتشر شده است.


دکتر محسن پرویز: واقع نمایی «آنک آن یتیم نظر کرده» را در کمکتر اثر مشابهی می توان دید

محسن پرویز نویسنده و سخنگوی انجمن قلم ایران
شناسهٔ خبر: 2454548 
محسن پرویز در نشست نقد کتاب «اینک آن یتیم نظر کرده» نوشته محمدرضا سرشار گفت: واقع‌نما بودن و پایبندی این کتاب به وقایع تاریخی را در کمتر اثر ادبی تاریخی می‌توان آن را یافت.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشست نقد و بررسی کتاب  «آنک آن یتیم نظر کرده» اثر پر تیراژ محمد رضا سرشار (رهگذر) درباره زندگی رسول اکرم(ص) که به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده است، پنج شنبه با حضور اهالی فرهنگ و هنر قم در سالن اجتماعات الغدیر کتابخانه آیت الله خامنه ای واقع در اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم  و با همکاری مؤسسه جهاد فرهنگی حکمت برگزار شد.

در این نشست، نویسنده کتاب محمد رضا سرشار و منتقد کتاب، محسن پرویز حضور داشتند و به صورت بحث و گفت‌و‌گو راجع به کتاب صحبت کردند و از نکته های جالب آن حضور فعالان فرهنگی روشندل(نابینا) قمی در این نشست بود.

عطاالله جباری مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان قم در این نشست ضمن خیر مقدم به میهمانان و حضار پس از معرفی فعالیت‌های اداره کل کتابخانه های عمومی استان قم اظهار داشت: با توجه به اینکه در ماه مبارک ربیع الاول قرار داریم و به میلاد با سعادت پیامبر اکرم (ص) نزدیک می‌شویم، جلسه نقد کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده را برگزار کردیم تا موجب خیر و برکت برای سایر نشست‌های نقد کتاب نیز باشد.

در ادامه این نشست، محمدرضا سرشار با اشاره به شکل‌گیری ایده نوشتن این کتاب از سال ۱۳۵۹در ذهن خود گفت: از مدت‌ها قبل می‌خواستم کتابی درباره پیامبر اکرم(ص) بنویسم و بعد از ۲۰ سال گردآوری مطالب و مطالعه بسیار زیاد در مورد منابع تاریخی  در سال۱۳۷۶ به صورت جدی این کار را شروع کردم که مدت نوشتن این کتاب سه سال طول کشید، در ضمن نوشتن کتاب سفری به مکه مکرمه داشتم که خیلی در نوشتن کتاب به من کمک کرد و همچنین برنامه نمایش رادیویی سرزمین نور که در ۷۷ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای صبح‌های جمعه پخش می‌شد حاصل همین دو مجلد کتاب بوده است.

همچنین وی عنوان کرد:‌ این اثر که در ابتدا دو جلد بود و در تجدید چاپ‌های بعدی به یک جلد تبدیل شد و تا سال ۸ بعثت را در بر می‌گیرد که علت ادامه ندادن آن کمی منابع و بعضا در برخی موارد گره‌های تاریخی بوده‌است و سعی کردم در نوشتن این کتاب داستان روایی نباشد بلکه به صورت تصویری برای مخاطبان باشد که بر جذابیت‌ها و تأثیرگذاری‌های کتاب بیافزاید وآرزو دارم که بتوانم در آینده نوشتن آن را ادامه دهم تا به سرانجام برسد.

در ادامه این نشست محسن پرویز منتقد این کتاب ضمن بررسی نقد آثار ادبی از دو دیدگاه با تاکید به ویژگی‌های کتاب بیان کرد: این رمان علاوه بر سرگرم کننده بودن آن مخاطب را با مقطعی از تاریخ اسلام آشنا می‌کند، ایجاد جذابیت برای داستان‌های تاریخی که مخاطب از قبل اطلاع از وقایع دارد کار سختی است اما این اثر به خوبی توانسته با نثر شیوا و روان و مسجع خود جذابیت ایجاد کرده و مخاطب را با خود همراه سازد که برگرفته از درک و فهم بالای نویسنده در شناخت کامل از وقایع تاریخی مذهبی آن زمان و مطالعه کامل منابع مورد تأیید است به گونه ای که مطالعه آن برای همه اقشار مسلمان(شیعه و سنی) بسیار مفید می باشد و روایت آن حساسیت برانگیز نیست.

همچنین پرویز عنوان کرد: زاویه دید در این اثر تلفیقی است که همین امر بر جذابیت‌های اثر افزوده است و این برگرفته از هوشمندی نویسنده در خلق اثرش است و نکته قابل توجه بودن آن واقع نما بودن و پایبندی آن به وقایع تاریخی و دوری از قضاوت در مورد شخصیت‌های آن است که در کمتر اثر ادبی تاریخی می‌توان آن را یافت.

در پایان این نشست حاضرین در جلسه به پرسش از نویسنده کتاب پرداختند

ارسال نظر