آخرین خبر

 • • اعضای انجمن قلم ایران و خانواده هایشان،به تماشای فیلم سینمایی "گلوگاه شیطان" می نشینند
 • دوشنبه 19 دیماه 90

  بعد از ظهر چهارشنبه آتی - 28ام دی ماه -، شاعران، نویسندگان، مترجمان ، پژوهشگران و دیگر اعضای انجمن قلم ایران، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و کانون اندیشه جوان، به همراه اعضای خانواده شان، در محل سینما فلسطین تهران(واقع در میدان فلسطین)، به تماشای فیلم سینمایی "گلوگاه شیطان" می نشینند.
  این فیلم به کارگردانی حمید بهمنی و با بازیگری کسانی چون امین زندگانی، جمشید هاشم پور و پوریا پورسرخ، به عملیات "والفجر 8" - عملیات آزادسازی فاو - می پردازد.
  پس از فیلمهای "گلچهره" و "بدرود بغداد"، این سومین برنامه نمایش اختصاصی فیلمهای سینمایی مخاطب خاص(مضمونگرا) در دوماه اخیر برای اعضای این سه نهاد فرهنگی و خانواده هایشان است؛ که با همکاری معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی محقق می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • che guevara: رضا رهگذر مرد بزرگي است. وبراي اثبات اين حرف توصيه ادامه
 • ali: سلام. عالي بود موفق باشيد. ادامه
 • حسن: برقرار باشيد ودرسايه ولايت زندگي كنيد. ادامه
 • م-ا- نغزd: سلام مطالب متنوعی در وبلاگم قرار داده‌ا‌م از جمله: مقالات ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • انتشار ترجمه گزیده داستانهای محمدرضا سرشار و راضیه تجار به زبان اردو در هندوستان
 • ترجمه گزیده ای از داستانهای کوتاه محمدرضا سرشار و راضیه تجار به زبان اردو در کشور هند منتشر شد. ترجمه این کتاب که "بهائی خداحافظ"(خدا حافظ برادر) نام دارد، به وسیله خان محمدصادق جونپوری مترجم هندی صورت گرفته است، که سابقه ترجمه سه کتاب دیگر فارسی و مقالات متعدد دیگری را در کارنامه خود دارد. او که نوجوانی خود را در ایران گذرانده است، علاوه بر فارسی و اردو، با زبانهای انگلیسی و عربی نیز آشنا است.
  مجموعه داستان ترجمه ای مشترک "خداحافظ برادر" که در 232 صفحه قطع رقعی با جلد گالینگور(سخت)انتشار یافته است، گزیده ای از کتابهای مجموعه داستانهای محمدرضا سرشار به نام "پشت دیوار شب" و راضیه تجار به نام "هم سیب هم ستاره" است، که پیش تر به همت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم، توسط نشر تکا(توسعه کتاب ایران) انتشار یافته بود.
  از این مجموعه،145 صفحه به گزیده داستانهای سرشار و 60 صفحه به داستانهای تجار اختصاص یافته است. داستانهای سرشار که در این مجموعه آمده اند عبارت اند از: همزاد(همسفران)، سرک(جاده)، ایک گهوری کی کهانی(یک اسب، یک ماجرا)0اسکول(مدرسه)، لوئکا(چشم حسود بترکه)،سلامتی کی بو(بوی خوش سلامتی)، تانترک(کولی)، بهائی خدا حافظ(خدا حافظ برادر). داستانهای قطره قطره، نازک عورت، شکسته تصویرین، و گل نرگس نیز نامهای اردوی چهار داستان کوتاهی است که از تجار در این مجموعه امده است.
  در ابتدای این کتاب ترجمه ای نیز زندگینامه کوتاه ادبی ای از سرشار و تجار درج شده است؛ که برای آشنایی مخاطبان اردو زبان با این دو نویسنده ایرانی می تواند مفید باشد.
  کتاب "بهائی خدا حافظ" زیر نظر مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی، با همکاری نشر تکا ، به وسیله انتشارات "اسلامی کتاب گهر" هند، در دهلی انتشار یافته است.
  قابل ذکر است، طرح ترجمه گزیده داستانهای نویسندگان ایرانی ای که پیش تر توسط نشر تکا انتشار یافته بود، به وسیله دکتر محسن پرویز،معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت نهم ارائه و پیگیری شد؛ و تا کنون دو مجموعه از این گزیده ها به زبان روسی در مسکو و چهار عنوان از این کتابها به زبان اردو در هند منتشر شده است.که امید می رود با ادامه یافتن این کار، توسط معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در دولت فعلی، این امر منجر به یک نهضت فرهنگی مهم و تاثیرگذار در ادبیات داستانی معاصر کشورمنجر شود.


درباره استاد | علی اکبر والایی

جناب آقاي سرشار را از سال 64 جلسات مداوم قصه حوزه هنري مي شناسم .آن سالها ، شناخت من از ايشان با همکاري با برنامه قصه ظهر جمعه روزافزونتر شد . قصه هايي که سالها براي قصه ظهر جمعه مي نوشتم ، و ايشان پيش از اجراي قصه ، متن را ويرايش مي کردند . و من اغلب با شنيدن قصه هنگام پخش ، مي ديدم که چطور نوشته ها ، شسته رفته تر و پاکيزه تر مي شدند . و همين لذت شنيدن قصه را در نظرم صد چندان مي ساخت .

 بعدها ، وقتي نقد و نظرهاي ايشان را روي نوشته هاي پيش از چاپ آثارم مي ديدم ، شخصيت ايشان ، بيش از پيش در نظرم دوست داشتني تر آمد . هر چه بود عدل و انصاف بود ، در کنار دقت نظر بي نظير . ضعفها را در کنار قوتها مي ديدند و معايب را در کنار محاسن ، و اين در زمانه اي که همه در بيابان بخل و حسد و بدبيني راه گم کرده بودند و از بيراهه مي گفتند ، نعمتي بود .

 در باره جناب آقاي سرشار ، حرف و حديث هايي که گفته و شنيده مي شد ، بسيار است . در تمام اين سالها اين حقير، خيلي حرفهاي ناصواب از کساني که انتظاري هم از ايشان نمي رفت ، شنيدم . اما خود شخصا ، معتقدم گوهر وجود آقاي سرشار ، شريف تر از آن است که با بدگويي و گزافه گويي اين و آن ، خدشه اي بدان وارد شود .

 هميشه عده اي هستند حضور پرقوت يک معاصر را برنمي تابند . چنين مي پندارند، با تخريب او خود بر سکويي بالاتر مي نشينند . بزرگي خود را در خواري ديگري مي بينند . غافل از آنکه جداي از همه اين حرفها و لحاظ ارزشهاي اخلاقي ، اين رفتار با سيره يک قرد هنرمند و اديب مسلمان منافات دارد . چه بسا ادامه اين روية غلط در زندگي ادبي ،‌ در آينده اي نزديک ، دامنگير خود او نيز بشود . آن وقت ديگر گله داشتن از زمانه ، خود تفسيري روشن از دنائت است .

 آقاي سرشار واجد بسياري از خصلت هاي نيکوي حق گويي و پرهيز از مسامحه و سازشکاري بوده و است . و اين روشن است که به مذاق خيليها خوش نيايد . فروتني و خضوع ايشان در مقابل افراد مختلف بسيار است . بي هيچ توقعي و بي هيچ چشمداشتي . آن هم در روزگاري که خيلي هايي که در مراتب بسيار پايين تري از ايشان قرار دارند ، حتي پاسخ سلامتان را هم به سختي از زير زبانشان مي شنويد .

 مي خواهم بگويم آقاي سرشار بزرگي را خودشان بدست آورده اند . وامدار کسي نيستند . اين در حالي است که خيلي ها اگر کوجکترين قدمي در حق شما بردارند ، سالها چشم انتظار تعريف و تمجيدي از سوي شما باقي مي مانند . و اگر نتيجه اي که بدنبالش هستند ، عايدشان نشود ، دگربار لطف خود را از شما دريغ خواهند کرد و حتي تلاش مي کنند شما را از ياد ببرند . و اما آقاي سرشار لطف و محبت شان نسبت به اطرافيان و اهالي قلم هميشه سرشار بوده است . بي هيچ انتظار و چشمداشتي ! و اين خصلت بزرگان است .

 به هر تقدير بر اهل فن پوشيده نيست که آقاي سرشار نقش به سزايي در وادي تأليف ، پژوهش و نقد ادبيات داستاني اين مرز و بوم داشته اند . از اين روي ، ايشان بر گردن بسياري از نويسندگان معاصر ، از جمله بنده ، حق استادي دارند . و سزاوار است که اين منزلت شايسته را به نيکي پاس بداريم.

4 نظر

سلام
مطالب متنوعی در وبلاگم قرار داده‌ا‌م از جمله: مقالات و معرفی کتابهای مختلف در زمینهٔ گرافیک و نشر و ادبیات و زبان ... بازديد كنيد و نظرتان را بگوييد.
وبلاگ نغز درباره: كامپيوتر-گرافيك- چندرسانه- زبان و ادبيات- نويسندگي- اخلاقي- اجتماعي- فرهنگي و غيره

برقرار باشيد ودرسايه ولايت زندگي كنيد.

سلام. عالي بود موفق باشيد.

رضا رهگذر مرد بزرگي است. وبراي اثبات اين حرف توصيه مي كنم نقد دقيقش را در مورد نويسنده ي بزرگ ايراني"صادق خان هدايت" در كتاب راز شهرت صادق هدايت بخوانيد.

ارسال نظر