آخرین خبر

 • • محسن پرویز در گفت‌وگو با فارس عنوان کرد:پاسخ منفی دفتر وزیر ارشاد به درخواست ملاقات هیئت مدیره انجمن قلم ایران
 • سه شنبه 02 مهرماه 92

  سخنگوی انجمن قلم ایران درباره پاسخ منفی دفتر وزیر ارشاد به درخواست ملاقات هیئت مدیره انجمن قلم ایران توضیحاتی داد.
  خبرگزاری فارس: پاسخ منفی دفتر وزیر ارشاد به درخواست ملاقات هیئت مدیره انجمن قلم ایران
  Tweet
  محسن پرویز سخنگوی انجمن قلم ایران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره پاسخ منفی دفتر وزیر ارشاد به درخواست ملاقات هیئت مدیره انجمن قلم ایران اظهار داشت: پس از انتخاب آقای جنتی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دوستان در هیئت مدیره انجمن فکر کردند که لازم است مثل سایر اقشار هنرمندان و نویسندگان دیداری با وزیر داشته باشند و ضمن آشنایی نزدیک، مسایلی را که در حوزه مرتبط با نشر و اهل قلم وجود دارد و ممکن است ایشان آگاهی کمتر نسبت به آن داشته باشند، مستقیما با ایشان در میان گذاشته و از نظرات او هم استفاده کنند.

  وی افزود: درخواست دیداری که از سوی انجمن قلم ارسال شد، مربوط به زمانی است که از طرف خود وزیر مطرح شده بود که دیدارهایی با اهالی فرهنگ و هنر خواهد داشت و جزو اولویت‌های کاری خود نیز مطرح کرده بود؛ اما متاسفانه پس از پیگیری‌هایی که انجام شد دفتر وزیر اعلام کرد که فرصت کافی برای ملاقات وجود ندارد و در زمان مناسب‌تر و وقتی که مشغله کمتری وجود داشته باشد در آن زمان محقق می‌شود، که این پاسخ محترمانه‌ای برای رد درخواست ملاقات است و در غیر این صورت باید زمانی تعیین شود که مثلا دو یا سه ماه دیگر امکان‌پذیر است.

  سخنگوی انجمن قلم با بیان اینکه حمایت از نظام جمهوری اسلامی ایران در اولویت‌هاست، اضافه کرد: با توجه به اینکه رویه اصلی دوستان ما در انجمن حمایت از نظام جمهوری اسلامی و حمایت از اقدامات مثبت حوزه‌های مختلف فرهنگی هنری بوده، هیچ وقت علاقه مند نیستند که مطالبی را مطرح کنند که به نوعی به چهره دولت منتخب مردم لطمه بزند، در مواردی که احساس شود اولویت با طرح موضوعاتی است که باعث پیشگیری برخی خطاها می‌شود طبیعتا موضع‌گیری خواهد کرد.

  به گفته پرویز، در ارتباط با مشکلات و مسایلی که در حوزه‌های مرتبط با اهل قلم و نشر وجود دارد و پیش می‌آید، طبیعتا طرح رسانه‌ای موضوع باعث رسیدن مطلب به گوش مسئولان اجرایی خواهد شد و تجربه نشان داده که همیشه رسانه‌ای کردن موضوعات پاسخ سریع‌تری به دنبال دارد، اما این اثر را هم دارد که سوءتفاهم و برداشت نامناسب از مسایل مطروحه توسط اشخاص غیر کارشناس و کسانیکه جزئیات موضوع را آشنا نیستند اتفاق بیفتد و در واقع نوعی شایعه‌پردازی و حرف‌ و حدیث‌های بی مورد به دنبال داشته باشد، به همین دلیل دوستان هیئت مدیره انجمن فکر می‌کنند که ارتباط مستقیم و طرح بی واسطه موضوعات با مسئولان اجرایی راه بهتری است و تصورم این است که مسئولان اجرایی حوزه‌های مختلف باید وقت و فرصت کافی برای شنیدن نظرات کارشناسی حوزه‌های مرتبط با خودشان را داشته باشند و این را همانگونه که در سخن توسط وزیر ارشاد جزو اولویت‌ها محسوب شده بود در عمل هم جزو اولویت‌های کاری‌شان قرار دهند.

  * مسابقه داستان‌نویسی «بیعت با بیداری» با اولویت پرداخت به مسائل سیاسی و اجتماعی جهان اسلام

  پرویز درباره مسابقه داستان‌نویسی «بیعت با بیداری» با اولویت پرداخت به مسائل سیاسی و اجتماعی جهان اسلام بیان کرد: یکی از راه‌های تشویق افراد مستعد به نوشتن و همچنین شناسایی افراد مستعد و تشویق آنها به ادامه کار، برگزاری مسابقات مختلف است، چون خیلی از نویسندگان مطرح امروز ما در روزگاری به عنوان افرادی بوده‌اند که در مسابقات مختلف شرکت کرده یا انتخاب شده‌اند و مورد حمایت قرار گرفته‌اند، با این نگاه و با این اولویت‌بندی که برای کارهای فرهنگی به نظر می‌رسد که برگزاری هر چند گاه مسابقات اینچنینی بتواند به هم تشویق استعدادهای جوان و هم شناسایی این استعدادها کمک کند البته این بعد اصلی ماجرا است؛ بعد دوم قضیه برآیند و محصول این کار است که خیلی وقت‌ها آثار خوب و شاخص و درجه یک در این بین شناسایی می‌شود که آثار مانایی هم خواهد بود.

  وی ادامه داد: انجمن مدت‌هاست در پی راهکارهایی برای شناسایی استعدادهای جوان هست و اقداماتی هم در این زمینه انجام شد که یکی از مهمترین‌ها چاپ آثار یک صد نوقلم بود و در واقع انجمن راه را برای کسانی که اثری از آنها منتشر نشده بود و ممکن بود ناشران خصوصی یا دولتی به دلیل گمنام بودن آنها حاضر به چاپ آثارشان نباشند باز کرد.

  پرویز در خاتمه ابراز داشت: مسابقه داستان‌نویسی «بیعت با بیداری» با اولویت پرداخت به مسائل سیاسی و اجتماعی جهان اسلام در همین جهت شکل گرفت، چون به نظر می‌رسد که تهرانی‌ها بیشتر از امکان نشر آثارشان برخوردارند، فعلا آنچه‌که در حال حاضر طراحی شده برای غیر تهرانی‌هاست؛ در حال حرکت به سمتی هستیم که از فضای مجازی استفاده کنیم و ارتباطاطمان را به این سو سوق دهیم.

آخرين نظرات خوانندگان

 • محمد جواد: salam kareton.biste kako reza ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • , «افسانه ها و داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان» به قلم سرشار منتشر شد
 • اثر پژوهشی - آموزشی "داستانها و افسانه های تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان" به قلم محمد رضا سرشار، انتشار یافت.
  این کتاب، که ششمین مجلد از سلسله کتابهای "در باره ادبیات داستانی " است، همچون مجلدات قبلی این مجموعه، به وسیله کانون اندیشه جوان - وابسته به پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - چاپ و روانه بازار کتاب شده است.
  مباحث مطروحه در کتاب مذکور عبارت اند از: پیشینه؛ داستان تاریخی دینی؛ تفاوتهای تاریخ و داستان تاریخی؛ داستان تاریخی مذهبی و واقعیتگرایی؛ انواع داستانهای تاریخی: ا. داستانهای تاریخی عمومی(داستانهای تاریخی مستند؛ داستانهای تخیلی تاریخی)؛ 2. داستانهای تاریخی مذهبی(داستانهای زندگی پیامبران؛ داستانهای زندگی رسول اکرم(ص)؛ داستانهای زندگی اهل بیت(ع)؛ داستانهای زندگی صحابه؛ داستانهای زندگی شهیدان و جانبازان بزرگ اسلام و تشیع؛ داستانهای زندگی دانشمندان و دیگر شخصیتهای برجسته اسلامی)؛ 3. داستانهای تاریخی نما. 4. اساطیر و افسانه های تاریخی مذهبی. 5. داستانهای علمی و علمی - تخیلی دینی. 6. داستانهای تصویری(فتورمان)؛ فواید داستانهای تاریخی مذهبی برای کودکان و نوجوانان؛ ملاحظاتی در مورد داستانهای تاریخی مذهبی(منابع؛ مخاطبان؛ امتیازی که می تواند به ضعف و مشکل تبدیل شود؛ بی طرف نمایی نویسنده؛ شور مذهبی؛ زبان و بیان مناسب و درخور مخاطبان)؛ فهرستی از چند کتاب داستان تاریخی مذهبی مناسب کودکان و نوجوانان.
  قابل ذکر است: از مجموعه "در باره ادبیات داستانی" به قلم محمدضا سرشار که به وسیله کانون اندیشه جوان منتشر می شود، پیش از این، پنج عنوان "پیشینه، نقش و اهمیت داستان در زندگی انسان"، "نقد ادبی؛ کارکردها و آفات"، "انواع نقد ادبی" ، "مبانی ادبیات کودک و نوجوان" و "سلول بنیادین داستان" روانه بازار کتاب شده است. مخاطبان این آثار پژوهشگران، نویسندگان، مدرسان، منتقدان، دانشجویان و دیگر علاقه مندان ادبیات داستانی و ادبیات کودکان و نوجوانان اند.
  این مجموعه را می توان از طریق انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به شماره تلفن 88505402 تهیه کرد.


آقای سمسار نمی توانند در برنامه شما شرکت کنند!

چند سال پیش، وقتی سلسله برنامه های «نقد کتاب 4» را برای شبکه 4 سیما ضبط می کردیم، بنایمان این بود که حتی المقدور نویسنده یا مترجم کتابی را که قرار است نقد  کنیم  به آن جلسه دعوت کنیم؛ تا او هم اگر در مورد مطالبی که در باره کتابش گفته می شود نظری دارد بیان کند.
در یکی از برنامه  ها، قرار بود کتابی به ترجمه آقای مهدی سمسار را نقد کنیم. به ناشرش زنگ زدم و موضوع را گفتم. گفت: آقای سمسار نمی توانند در برنامه شما شرکت کنند.
گفتم: چرا؟
گفت: خوب؛ نمی نوانند دیگر!
راستش قدری ناراحت شدم. فکر کردم خود ناشر مایل به این کار نیست، و این طوری مانع تراشی می کند. با وجود این، پرسشم را تکرار کردم.
با خنده گفت: چون ایشان دیگر در این دنیا نیستند.
.

1 نظر

salam
kareton.biste kako reza

ارسال نظر