آخرین خبر

 • • نامه سرگشاده هیئت مدیره انجمن قلم ایران به کمیته مرکزی جبهه متحد اصولگرایان
 • جمعه 11 شهریورماه 90

  بسم الله الرحمن الرحیم
  اعضای محترم کمیته مرکزی جبهه متحد اصول گرایان
  سلام علیکم
  هما ن گونه که نیک می دانید ، ملت سرافراز ایران بار دیگر در آستانه ی ورود به یکی از عرصه های حساس انتخابات خود قرار دارد.
  انتخاباتی که علاوه بر تاثیرهای مهم داخلی و بین المللی خود به لحاظ تاثیری که در راهبری کشور ، در مهمترین سال های دهه عدالت و پیشرفت دارد ، از اهمیت دو چندانی برخوردار است.
  بیداری اسلامی و الگوگیری ملت های مسلمان و آزاده ی جهان از ملت ایران در پیمودن راه پر فراز و نشیب استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی ،چشم جهانیان را بیش از پیش به موفقیت تجربه مردمسالاری دینی در ایران معطوف ;\کرده است. به همین دلیل هم انتظار می رود ، متصدیان و مسئولین امر برای چشاندن طعم شیرین چنین تجربه ای به ملت پیشتاز ایران اسلامی و سایر جوامع آزاده جهان ، در این سال ها حساسیت بیشتری داشته باشند.
  متجلی شدن عملی این هدف مقدس، در عرصه های مختلف مستلزم برنامه ریزی و بررسی ضعف ها و قوت هاست.و در این بین مجلس شورای اسلامی بیش از سایر بخش ها در عرصه نظارت و هدایت ، نقش بسیار ویژه و مهمی را بر عهده دارد.
  در این راستا،بررسی های کارشناسی برای معرفی نامزدهای اصلح و برگزیدن برنامه های صواب و صلاح در به وجود آمدن چنین فضایی ضروری است. و امنا و مراجع فکری و عقیدتی مردم نقش مضاعفی برای رقم زدن بهترین اتفاقات در این عرصه بر عهده دارند.
  جنگ نرم دشمنان قسم خورده اسلام و ایران ،در پی القای شکست ایده و آرمان انقلاب اسلامی در میدان های مختلف است و مهمترین عرصه ی این تهاجم خصمانه موضوعات فرهنگی است.
  وضعیت فرهنگی جامعه و ابتلائات و فتنه هایی که در کیان فرهنگ و اعتقادات ، جامعه را دچار مشکلات عدیده کرده نشان می دهد،یکی از مهمترین اولویت هایی که باید مورد همه دستگاه ها و به ویژه قوای قانون گذاری کشور باشد ، موضوع مهم "مظلومیت زدایی از فرهنگ" است.
  بی تردید در زمینه تحقق این اولویت بسیار مهم و اساسی ،ذی صلاح ترین گروهی که می توانند با مشاوره و معاونت حوزه های سیاسی و اجتماعی ، راهکارهای مناسب هر حوزه ای را ارائه و پیگیری نمایند ،خود جامعه ی هنرمندان و فرهیختگان متعهد کشورند.
  مع الاسف، یکی از بسترهای نابسامانی در چنین عرصه ها آن بوده که هیچ زمانی مجلس در میان قشرهای مختلف و متنوع خود ،شاهد حضور قشر تاثیر گذاری از هنرمندان متعهد نبوده و به همین دلیل هم بسیاری از موضوعات مهم و اساسی فرهنگی هنری کشور در عرصه قانون گذاری و هدایت و حمایت و نظارت مورد توجه واقع نشده است و در کشور هنر پرور و فرهنگ مداری مانند ایران هیچ گاه فراکسیون تخصصی هنر و فرهنگ برای پیگیری مطالبات نظام در این عرصه ها وجود نداشته است.
  انجمن قلم ایران که متشکل از عده قابل توجهی از فحول اصیل فرهنگ و ادب و هنر متعهد به ارزش های انقلاب اسلامی و ولایت فقیه است، آمادگی دارد در این عرصه به عنوان بازوی مشورتی آن شورا، معتمدین مومن و متدین مردم در جبهه اصولگرایی را در رسیدن به برنامه ها ، شعارها و شاخص های هنری و فرهنگی در عرصه انتخابات یاری رسانده و زمینه معرفی چهره های متعهد و خدوم هنری برای نامزدی مجلس شورای اسلامی را از طریق آن شورا فراهم کند.
  امید اینکه نگاه جامع نگر این جبهه متحد بتواند باعث روشنی چشم علاقمندان به انقلاب اسلامی و تداوم اعتماد جامعه برای سپردن مدیریت اجتماع به گروه های متدین و متعهد اصولگرا شود.
  با احترام- هیئت مدیره انجمن قلم ایران

آخرين نظرات خوانندگان

 • ذبیح الله احیائی: سلام علیکم به فرموده قرآن کریم - کل یعمل علی ادامه
 • کمان گیر: خدا قوت استاد به روزم با : داستان بسیجی و ادامه
 • سید احمد میرزاده : شما به عنوان شاخص ترین ادیب و نویسنده ی جبهه ادامه
 • مدیر: سلام. سال نو بر شما هم مبارک باشد.از قضا خانواده ادامه
 • سیاهکالی: آقای سرشار! آن دو مورد دیگر را (وزیر ارشاد اول ادامه
 • یک دوست: جناب سرشار سلام سال نو را خدمت جنابعالی تبریک گفته ادامه

آخرين تصاوير

 • IMG_3513.JPG
 • IMG_3505.JPG
 • IMG_3451.JPG
 • IMG_1301.JPG
 • IMG_1427.JPG
 • IMG_1243.JPG
 • IMG_1201.JPG
 • IMG_1540.JPG

آخرین کتاب

 • • اتمام نگارش "نگاهی داستانی به سوره یوسف" توسط محمدرضا سرشار
 • سرانجام پس از ماهها، و با وقفه های ناخواسته ای که در کار پدید آمد، به لطف خدا، نوشتن، بازبینی و ویرایش نهایی "نگاهی داستانی به سوره یوسف" به پایان رسید؛ و 24 ام همین ماه، آن را به گروه ادبیات اندیشه پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - که قرار است آن را منتشر کند - ، تحویل دادم.
  این پژوهش داستانی - قرآنی که ابتدا تصور می کردم در حدود 100 صفحه بشود، بالغ بر 230 صفحه کتابی از کار درآمد.
  برخی از سرفصل های این کتاب عبارت اند از:شان نزول سوره یوسف، منظور از "قصه" در قرآن، آیا هدف خداوند از بیان "قصص" در قرآن، "قصه گویی" به معنای متعارف است؟"احسن القصص" کدام است؟، منظور از "عبرت برای اولوالالباب" چیست؟، برخی مختصات و تفاوتهای "قصه یوسف" با دیگر قصص قرآن، قصه یوسف در عهد عتیق، بعضی تفاوتهای "قصه یوسف" در عهد عتیق و قرآن، اشکالهای حاشیه ای وارد به روایت توراتی "قصه یوسف"، برخی ظرافتهای زبانی و نکات تفسیری "قصه یوسف"، پاسخ چند پرسش منطقی در مورد "قصه یوسف"، درونمایه ها: درونمایه های آشکار، درونمایه های پنهان، سه نکته دیگر محتوایی - ساختاری:رؤیاها، پیراهن یوسف، عشق یا گرایش جنسی، ساختار، شخصیت پردازی، ابزارهای روایت، توصیفها، زاویه دید، لحن و زبان.
  قابل ذکر است: تا کنون، خاصه در دوران پس از پیروزی انقلاب، کتابها و پژوهشهای متعددی در باره قصه های قرآن، به ویژه "قصه یوسف" ، به صورت تالیف یا ترجمه، در ایران منتشر شده است. اما هیچ یک از مؤلفان این آثار، منتقد، نظریه پرداز یا نویسنده داستان نبوده اند.امیدوارم این پژوهش که از سوی یک نویسنده و منتقد داستان به رشته تحریر درآمده است، بتواند دست کم تا مدتی، خلا موجود در این زمینه را پر کند.
  این اثر پس از طی مراحل تصویب، در انتشارات پژوهشگاه و فرهنگ و اندیشه اسلامی چاپ و منتشر خواهد شد.


یک آبروریزی دیگر سایتهای مربوط به سبزها

در روز هفتم فروردین ماه سال جاری, سایت خبرگزاری فارس, در قسمت کتاب و ادبیات خود, در استقبال از نامگذاری سال 1390 به سال "جهاد اقتصادی" توسط رهبر معظم انقلاب, چند دوبیتی سروده شده شاعران مختلف در این ارتباط را منتشر کرد. من هم عین همان خبر را در بخش "خواندنیهای وب" این سایت قرار دادم. در ابتدای این مطلب - عین اصل خبر - دو بار نام خبرگزاری فارس به عنوان منبع مطلب ذکر شده بود.
روز بعد یکی از سایتهای مربوط به جریان سبزها, شعرهای مذکور را به عنوان سروده های "محمد رضا سرشار, شاعر درباری" نظام جمهوری اسلامی ایران, همراه با مبالغی اهانت به من - آن گونه که رویه شان در ارتباط با مخالفانشان است - منتشر کرد؛ و بلافاصله, سایر سایتها و وبلاگهای وابسته به این جریان, ذوق زده, در سطح وسیع, مطلب کذب آن سایت کذاب را انتشار دادند؛ بی آنکه تحقیق کنند این خبر تا چه حد ممکن است راست باشد؛ بی آنکه یک لحظه فکر کنند کسی چون من, که تا آن روز حتی یک مصرع شعر از خودش در هیچ جا منتشر نکرده, یکباره چه شده که بعد از این همه سال شاعر شده است؛ و بی آنکه فکر کنند خبری را که در آن سطح وسیع در خبرگزاری ای مانند فارس - با آن همه مخاطب - منتشر شده است, چگونه می توان با این وقاحت تحریف کرد.(واقعا که اینها چقدر مخاطبان خود را چشم و گوش بسته تصور می کنند!)
در طول چند ماه اخیر, این لااقل سومین بار است که در سایتهای مربوط به این جریان - ابتدا از قول وزیر ارشاد اول دولت اصلاحاتشان, بعد در سایت جرس(باز مربوط به همین شخص و دوستانش), و اخیرا در همین سایت مذکور و تابعانش, چنین دروغهایی در مورد من منتشر می شود؛ و با آنکه در دو بار قبل, با افشاگری مستدل من, دستشان رو شد, باز هم حیا نمی کنند, و لااقل رحمی به تتمه اندک آبروی نداشته خود, نزد هواداران ساده لوحشان نمی کنند!

6 نظر

جناب سرشار سلام

سال نو را خدمت جنابعالی تبریک گفته و آرزوی سال خوبی برای شما دارم

من یکی از کسانی هستم که در سال گذشته چند بار با شما نیز صحبتی کرده ام. خواستم از روی اخلاص نکته ای را خدمت شما عرض کنم

در مصاحبه ای با فارس، گفته اید که عواملی غیر ادبی در شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بودند و گرنه او هیچ استعدادی نداشت. اگر به هر دلیل حرف شما را صادق بدانیم ناگفته پیداست که در یک نکته به آسانی می شود راز این شهرت را فهمید. شهرت هدایت نه به دوستانش بود و نه به بی بی سی. چرا که اگر این دو عامل شهرت بودند یقینا افراد زیادی بودند که برای خدمت به این استعمار پیر یقه دراندند و حلقه دوستان آنها نیز به حدی گرذن کلفت بودند که بتوانند پله ترقی آتها باشند. صادق هدایت به زعم شما استعدادی نداشت اما یک هنر داشت و آن اینکه هیچ گاه سر پیش مستبد زمانه خود خم نکرد. او هم در دوران رضا شاه طرد شد هم در دولت های کریمه حکومتی که شما برای انها سینه چاک می کنید. جناب سرشار اگر هدایت استعدادی نداشت اما به اذعان دوست و دشمن شما این استعداد را داشتید اما حیف که این استعداد و عابرو را در پای قدرت قربانی کردید. بزرگان دین به درستی می فرمودند که هر کس قدر نعمت خدایی را نداند آن را حرام می کند.

از حوصله جنابعالی سپاسگذارم

آقای سرشار! آن دو مورد دیگر را (وزیر ارشاد اول دولت اصلاحات و جرس) هم می گفتید تا کمی بیشتر می خندیدیم!

شما به عنوان شاخص ترین ادیب و نویسنده ی جبهه ی فرهنگی انقلاب همواره آماج تیر کینه ی دشمنان بوده اید و باز هم خواهید بود. این جنجال های بی پایه و خام دشمنان به عزت شماخواهد افزود و به رسوایی آنان .سرافراز باشید .

خدا قوت استاد
به روزم با : داستان بسیجی و پلیس

سلام علیکم
به فرموده قرآن کریم - کل یعمل علی شاکلته - هر کس بر اساس و مبنای شخصیت درونی خود عمل میکند .
اگر غیر از این بودی عجب بودی ، به قول سعدی شیرازی.

ارسال نظر