آخرین خبر

 • • خش هایی از کتاب آنک آن یتیم نظر کرده در کتابخانه علامه طباطبایی به نمایش درآمد
 • چهارشنبه 08 اردیبهشتماه 95

  منبع : لیزنا
  اجرای نمایشنامه کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» در کتابخانه علامه طباطبایی
  به گزارش لیزنا، هایده امیری، کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی گفت: در بازدید آموزشگاه دخترانه شهید مدرس شهر محلات، دانش ‌آموزان پایه نهم این مدرسه با بخش‌های مختلف کتابخانه از جمله پایگاه اصلی، مرجع، کمک درسی، نوجوان، داده ‌ها، نشریات و اینترنت آشنا شدند و در خصوص نحوه جستجوی کتاب توضیحاتی برای آن ‌ها ارائه شد.

  وی افزود: در ادامه دانش ‌آموزان با حضور در بخش کودک کتابخانه، قسمت هایی از کتاب «آنک آن یتیم نظر کرده» را به صورت نمایشنامه به اجرا درآوردند که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. کتاب «آنک یتیم نظرکرده» تالیف محمدرضا سرشار یکی از کتاب‌های منتخب طرح «۵۰ کتاب سال» نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که برای مطالعه به مخاطبین در اردیبهشت ماه معرفی شده است.

  کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی افزود: «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت- نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح های جمعه از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می‌ شد و توانست نظرات بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کند.

  وی اضافه کرد: اجرای نمایش از روی کتاب، لذت مطالعه را دوچندان می کند و به دنبال اجرای برنامه ‌هایی هستیم که لذت مطالعه و اعتماد به نفس را در دانش آموزان مدارس افزایش دهد.

  گفتنی است «۵۰ کتاب سال» یکی از طرح ‌های ترویجی نهاد کتابخانه‌ های عمومی کشور در سال جاری است که طی آن در هر ماه تعدادی کتاب در حوزه‌ های مختلف مطالعاتی توسط کارشناسان و صاحب نظران انتخاب و جهت معرفی و اجرای ویژه برنامه‌ های فرهنگی به کتابخانه های عمومی ابلاغ می شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • مدیر: سلام علیکم. متشکرم. محبت دارید. به سایت ایران صدا و ادامه
 • مینا ریاسی: سلام آقای سرشار عزیز استاد دوست داشتنی و گرامی بنده، ادامه
 • یوسف: امام حسین(ع) فرمود: به درستی که تمام دنیا، مشرق و ادامه
 • عروس: ما در دنيا اين قدر فرصت نداريم که نا اميد ادامه
 • مدیر: سلام.باعث کندی باز شدن سایت می شد. در عین حال ادامه
 • نامشخص: سلام اقاي سرشار.قبلا سايت شماراكه بازميكرديم موسيقي قصه ظهرجمعه پخش ادامه
 • Anonymous: پرسیدم: چه طوربهترزندگی کنم؟ چه طور یأس را درخود بکشم؟ ادامه

آخرین کتاب

 • • «راز شهرت صادق هدایت» از نگاه سرشار
 • خبرگزاری شبستان:كتاب «راز شهرت صادق هدایت» به قلم محمدرضا سرشار توسط مركز پژوهش‌های جوان پژوهشگاه منتشر شد.

  به گزارش خبرگزاری شبستان، پایگاه خبری حوزه هنری، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار بوده كه در گروه ادب و هنر مركز پژوهش های جوان پژوهشگاه سامان یافته و به بررسی شخصیت، آثار، عوامل شهرت و جایگاه صادق هدایت در جامعه فرهنگی و اجتماع ایران معاصر می پردازد.
  در این كتاب محقق محترم كوشیده تا بر اساس گفته‌ های دوستان و طرفداران صادق هدایت و برخی سرشناسان جریان طیف روشنفكری معاصر، نكته ‌های مغفولی از نحوه به شهرت رسیدن صادق هدایت و افرادی مانند او را بیان نماید. در این كتاب شیوه و چگونگی تربیت خانوادگی، ویژگی های فردی، عوامل تأثیرگذار خارجی و محیطی و ... كه در تكوین و شكل گیری شهرت صادق هدایت تاثیرگذار بوده‌اند، به روشنی مورد بازكاوی و استدلال قرار گرفته و برای مستندسازی متن از منابع متعددی كه طی نیم قرن اخیر منتشر شده اند، استفاده شده است. كتاب یاد شده در ویراست جدید دارای یك امتیاز بارز است و آن پردازش اندیشه نویسنده ای مانند هدایت درون جریان هم اندیش و همراه با اوست. در این رهگذر به اقدامات روشمند غرب برای روشنفكر‌سازی و اسطوره ‌پردازی در كشورهای جهان سوم نیز اشارات ارزشمندی شده است.
  «راز شهرت صادق هدایت» از سر فصل های متعددی به شرح زیر تشكیل شده است:
  شهرت مشكوك
  سازوكار چهره سازی در دنیای امروز
  چرا صادق هدایت؟
  دوران های سه گانه اندیشه ای هدایت
  علل و موجبات توجه ویژه غربیان به آثار صادق هدایت
  چگونگی آشنایی غریبان با آثار هدایت
  كفرِ محض
  غربزدگی و نفرت از ایران
  نیست انگاری
  عوامل بیرونی به شهرت رساننده هدایت
  استاد سرشار در بخشی از این كتاب می نویسد:
  «یك مشكل اصلی و اساسی هدایت ـ همچون دیگر همفكرانش؛ از راست گرفته تا چپ ـ بی ‌اطلاعی از كنه آموزه ‏ها و اصول اسلامی، بیگانگی با متون ما‌درِ شیعی، ناآشنایی با مؤمنان و مذهبی های اصیل و آگاه، و نداشتن حشر و نشر و مرآوده با آنان، قضاوت بر اساس مشهورات عوامانة رایج راجع به اسلام و نیز رفتارهای تودة مردم عوام بود. اما به جای آنكه دست كم به خاطر همین ضعف دانش و اطلاعات و ناآشنایی، در چارچوب رسالتی كه برای خود در ستیز با این مظاهر احساس می كرد و قائل بود، صرفاً به حمله به همین مظاهر اكتفا كند، به‌ گونه ‏ای با این قضایا برخورد می‏ كرد كه حاصل كارش ارائة چهره ‏ای به غایت كریه و مشئوم از اصل اسلام و تشیع و مسلمانان بود. این امر نیز تنها به علت ناآگاهی هدایت از صورتِ واقعی تعالیم حیات بخش اسلام نبود، بلكه به سبب آن بود كه او واقعاً و از اساس، به هجو و هزل و تحقیر و ـ به سهم خود ـ طرد اسلام و تشیع از جامعة ایران كمر بسته بود. از همین رو نیز، در داستان هایش، شاهد ورود او به مباحث جدی اسلامی نیستیم.»
  گفتنی است، كتاب «راز شهرت صادق هدایت» اثر استاد محمدرضا سرشار، با قیمت 18000 تومان توسط انتشارات كانون اندیشه جوان، منتشر و در دسترس مخاطبان قرار گرفته است.


تو چه خواهی کشید، فرزندم!

گفت: یک روز صبح، فرزند چهارساله ام، وقتی از خواب بیدار شد، خیلی پکر بود. اخم کرده بود و در خودش فرورفته بود.او را روی زانویم نشاندم و نوازشش کردم و پرسیدم: چته عزیزم؟ چرا ناراحتی؟
گفت: حوصله م سر رفته.
پرسیدم: آخه چرا ؟
گفت: همه ش شب می شه، صبح می شه؛ شب می شه صبح می شه...!
بی اختیار گریه ام گرفت.و به فرزندم که با تعجب مرا نگاه می کرد، گفتم:من تازه در سی سالگی به این فکر افتادم، روزگارم این است. ببین تو که در این سن و سال وارد این عوالم شده ای چه خواهی کشید، فرزندم!

7 نظر

پرسیدم: چه طوربهترزندگی کنم؟ چه طور یأس را درخود بکشم؟
پاسخ داد: گذشته ات رابدون هیچ تأسفی بپذیر.
بااعتمادزمان حالت را بگذران.
بدون ترس برای آینده آماده شو.
ایمانت را نگه دار و ترس را به گوشه ای انداز.
شک هایت را باورنکن. به باورهایت هم شک نکن.
زندگی شگفت انگیز است درصورتی که تهی ازعشق نباشد.
پرسیدم: آخر....
و او بدون این که متوجه سوألم شود، ادامه داد:
مهم این نیست که قشنگ باشی. قشنگ این است که تلاش کنی مهم باشی، حتی برای یک نفر......

سلام اقاي سرشار.قبلا سايت شماراكه بازميكرديم موسيقي قصه ظهرجمعه پخش ميشد.الان چرااين موسيقي زيبا را نمي شنويم

ما در دنيا اين قدر فرصت نداريم که نا اميد باشيم .اگر به هر روز به چشم فرصتي جديد وهديه اي الهي نگاه کنيم،خيلي هم زيباست.

امام حسین(ع) فرمود: به درستی که تمام دنیا، مشرق و مغرب زمین،دریاها و خشکیها، کوهها و کویرها و هرآنچه که خورشید بر آن می تابد، نزد اولیاءالله و کسانی که به او معرفت پیدا کرده اند، به سایه ابر بالای سر انسان می ماند(همانطور که سایه به تندی خواهد گذشت و ناپدید خواهد شد, زندگی دنیا نیز ناپایدار و به سرعت گذراست).

سلام آقای سرشار عزیز استاد دوست داشتنی و گرامی بنده، چند سالی هست که به دنبال مجموعه ای کامل از داستان های ظهر جمعه با صدای گرم و صمیمی شما می گردم تو رو بخدا اگر یه همچین مجموعه ای وجود داره منو راهنمایی کنید تا اونو تهیه کنم، بسیار بسیار ممنونم و برایتون آرزوی شادی و تندرستی می کنم. مینا ریاسی

ارسال نظر