آخرین خبر

 • • روايت "اسب سفيد" دهه شصتي‌ها در راديو ايران قرار است در برنامه قصه روايت و داستان‌هاي دهه ۶۰ را دوباره پخش كنيم.
 • شنبه 18 مهرماه 94

  به گزارش شبكه راديويي ايران حسن بنايي تهيه‌كننده راديو در خصوص برنامه‌هاي خود گفت: قصه‌هاي پخش شده دهه 60 را دوباره در برنامه «قصه هر شب» پخش مي‌كنيم. هفت «قصه ظهر جمعه» با صداي مرحوم حميد عاملي در دهه 60 را پخش كرده‌ايم و با صداي محمدرضا سرشار قصه «اسب سفيد» روي آنتن مي‌رود. داستان بخش اول سير ماهيگيري است كه اسب سفيدي مي‌بيند و در دلش آرزوي داشتن آن را مي‌كند به همين خاطر به دنبال آن مي‌رود تا اينكه در جنگلي...
  بنايي در خصوص برنامه «راه شب» گفت: در اين برنامه به موضوعات اجتماعي، فرهنگي مي‌پردازيم، برنامه بيشتر به موسيقي اختصاص دارد. از ديگر بخش‌هاي برنامه مي‌توانم به شعرخواني، تغذيه شب، سخن پارسي كه براي پاسداشت زبان و درست خواني و درست گويي اين بخش را پخش مي‌كنيم.
  وي در پايان در خصوص «صداي مردم» اظهار داشت: در برنامه «صداي مردم» به نقش شوراهاي مردمي در پيشرفت و آباداني، رشد اجتماعي و فرهنگي مي‌پردازيم. با نمايندگان و اعضاي شوراهاي اسلامي در سراسر كشور تماس مي‌گيريم و درباره اقدامات آنها صحبت مي‌كنيم.
  اين برنامه ساعت 13 روز‌هاي جمعه از راديو ايران پخش مي‌شود.

آخرين نظرات خوانندگان

 • محمد: با سلام متاسفانه مادر ایشان به تازگی به فرزند شهیدش ادامه
 • مدیر: سلام. در کتاب مادرم اسمان من است از انتشارات سوره ادامه
 • الهه عبدالهی: سلام.من داستان نمکدان های چینی را میخام.از کجا تهیه کنم.واسه ادامه

آخرین کتاب

 • • چاپ دوم ترجمه عربی رمانی که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است
 • این اثر که به چهار زبان زنده دنیا ترجمه شده است هم اینک چاپ دوم عربی آن در حال انتشار است.

  «آنک آن یتیم نظر کرده» پیش از انتشار به صورت کتاب، در قالب یک برنامه روایت - نمایشی رادیویی با عنوان «از سرزمین نور»، صبح¬های جمعه, از ساعت 8 تا 8:30 از شبکه سراسری صدای جمهوری اسلامی پخش می شد، و طی بالغ بر 70 برنامه، توانست نظرات بسیاری از مخاطبان، و در راس آنها مقام معظم رهبری را به خود جلب کند. به گونه ای که معظم له در یک دیدار حضوری با نویسنده و دست اندرکاران رادیویی این برنامه، آنان را مورد تفقد و تشویق قرار دادند و به ادامه کار سفارش کردند.

  این برنامه رادیویی سپس به زبانهای دیگر نیز ترجمه و از شبکه های برون مرزی صدا پخش شد. همان گونه که نمایش نسخه فارسی آن، پس از چندی، مجددا از صدای جمهوری اسلامی ایران بازپخش شد.

  این اثر، پس از چاپ به صورت کتاب در دو قالب ویژه نوجوانان و بزرگسالان موفق به دریافت جوایز معتبری از سوی جشنواره های کشوری شد. از آن جمله می توان به عنوان اثار برگزیده رتبه¬های اول و دوم دومین جشنواره قصه های قرآنی، پیامبران و ائمه» (مربوط به بررسی کتابهای ده سال سالهای 1374 تا 1384) برای آن اشاره کرد؛ که خود منجر به برگزاری مراسمی مستقل و با شکوه - با همکاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی - برای تجلیل از نویسنده کتاب در سال 1384 شد. و بعدها با ترجمه به زبانهای عربی، انگلیسی (ترجمه پروفسور جیمز کلارک؛ قرار گرفته روی سایت آمازون)، اردو، ترکی استانبولی (منتشر شده توسط انتشارات کوثر استانبول و قرار گرفته روی سایت آمازون) و چاپ ترجمه عربی مجلد اول آن با عنوان «ها هو الیتیم بعین الله» در لبنان توسط انتشارات دارالتراث العربی و رونمایی از این ترجمه در کویت و ورود به بازارهای کتاب عربی همچون عراق، مورد استقبال مخاطبان عرب زبان نیز واقع شد. به گونه¬ای که در نمایشگاه کتاب بغداد تمام نسخ آن در همان روز نخست به اتمام رسید.

  «آنک یتیم نظر کرده» در چاپ دوم عربی خود به ترجمه دکتر بتول مشکین فام - استاد دانشگاه الزهرا- توسط ناشر جدیدش - دارالمعارف الحکمیه - در شمارگان 1000نسخه، در دست انتشار است.

خواندني‌هاي وب


تجدید چاپ مجموعه داستان «مادرم آسمان من است» از شهید علیرضا شاهی

شهید علیرضا شاهی(1344 - 1362) متولد روستایی در حومه میانه، و در زمان شهادت ، همراه برادر بزرگ ترش ساکن تهران بود. آن زمان که من در دفتر انتشارات کمک آموزشی وزارت آموزش و پرورش کار می کردم(1359 - 1360)، به آنجا هم رفت و آمد داشت. با هم سلام و علیک و گهگاه گپ و گفت کوتاهی داشتیم. جوانی با صورت کشیده و محاسنی که هنوز پر نشده بود، باریک اندام، محجوب و می توان گفت خجالتی، اما شوخ، خوشرو و همیشه خنده بر لب بود.
در سال 1362 برای آشنایی بیشتر با جبهه های جنگ، همراه با عده ای از نویسندگان مجلات رشد - از جمله آقایان حمید گروگان و اگر اشتباه نکنم احمد عربلو - عازم جبهه شد. و یک هفته بعد، خبر شهادت او را آوردند.
با گذشت دو سالی از شهادتش، دیدم کسی به فکر انتشار داستانهایش - که در مجلات کیهان بچه ها و رشد - منتشر شده بود نیست. آنها را گردآوری و ویرایش مختصری کردم و برای چاپ به انتشارات حوزه هنری دادم. خوشبختانه تصویب شد و گمانم در همان سال، در 75 صفحه قطع رقعی برای سالهای آخر دبستان و دوره راهنمایی منتشر و از استقبال خوب مخاطبان برخوردار شد. به طوری که از آن زمان تا اواسط دهه 1370 با شمارگان گاه در یک چاپ 22000 نسخه و حداقل 11000 نسخه، دست کم شش بار چاپ و تجدید چاپ شد.
انتشارات حوزه هنری قرارداد این کتاب را با من بسته بود؛ و بعد از هر چاپ، حق التالیف آن را به بنده می دادند؛ که برای مادر مکرم ایشان، سرکار خانم راضیه شیرازی- اگر نام درست به خاطرم مانده باشد - می فرستادم و گهگاه با برادر بزرگ¬تر ایشان هم مکاتباتی داشتم. نمی دانم چرا در آخرین چاپ، حوزه حق التالیف این اثر را - به خلاف قرارداد - به آقای حسن احمدی داد. که ایشان با من تماس گرفت و نشانی خانواده شهید شاهی را به وی دادم تا حق التالیف مزبور را برایشان ارسال کند.
بعد از آن - با وجود داشتن مشتری - نمی دانم به چه سبب، این کتاب تجدید چاپ نشد.
هفته قبل، یکدفعه به یاد این کتاب افتادم. اما متاسفانه نسخه ای از آن را نداشتم.
به کتابخانه حوزه هنری رفتم و کپی ای از آن گرفتم و طی ملاقاتی که - برای کاری دیگر - با آقای حمزه زاده - قائم مقام حوزه هنری و مدیرعامل انتشارات سوره مهر - داشتم این کپی را هم به ایشان دادم و موضوع آن را گفتم. خوشبختانه برای تجدید چاپ تصویب و وارد گردونه آماده سازی توسط انتشارات سوره مهر شد.
این مجموعه شامل داستانهای «برنامه غذایی»، «نمکدانهای چینی»، «به دنبال پدر»، «خجالتی», « بمبهای اتمی در آسمان روستا»,« بامیه بامیه», « مادرم آسمان من است» و ... است. که امیدوارم بتوانیم در نمایشگاه کتاب امسال, پس از نزدیک پانزده سال، شاهد چاپ جدید آن باشیم.

3 نظر

سلام.من داستان نمکدان های چینی را میخام.از کجا تهیه کنم.واسه مامانم میخام

با سلام
متاسفانه مادر ایشان به تازگی به فرزند شهیدش پیوست
http://vom.ir/mahmoudzarrin/posts/49279

ارسال نظر