آخرین خبر

 • • هشتمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد منتشر شد
 • پنجشنبه 22 فروردینماه 92

  12 027.gifهشتمین شماره ماهنامه تخصصی اقلیم نقد- ویژه فروردین ماه 92- منتشر شد. این نشریه تخصصی به مدیر مسئولی و سردبیری محمدرضا سرشار و زیر نظر هیئت تحریریه‌ای شامل رضا اسماعیلی، عباسعلی براتی‌پور، راضیه تجار، دکتر محسن پرویز، کامران پارسی‌نژادشیرازی، پدرام پاک آیین اداره می شود.
  اقلیم نقد، شامل سه بخش نقد داستان، نقد شعر کودک و نقد شعر بزرگسال است؛ و دبیری سه بخش مذکور را به ترتیب سرشار، محمود پوروهاب و اسماعیلی بر عهده دارند.

  در این شماره نقد کتابهای: شوخی(میلان کوندرا)، پرسه در خاک غریبه(احمد دهقان)، سه کاهن(مجید قیصری)، همزاد(نورالدین آزاد)، شاه بی شین(محمدکاظم مزینانی)، بی تردید سه شنبه بود(احمد بیگدلی)، ایستادن زیر دکل برق فشار قوی(داوود غفارزادگان)، آشیانه در مه(امیرحسین فردی)، سایه ملخ(محمدرضا بایرامی)، مبصر کلاس هشتم(سید حسن حسینی ارسنجانی)، زیر خاکی(احمد قیصری)، بیداری(مصطفی جمشیدی)، خواستگار یا ذلیل مرده(محسن صالحی حاجی آبادی)، انگشت مجسمه(فرهاد حسن زاده)، ردپایی رو به آسمان(مریم شریف رضویان)، ناهید(شهریار زمانی)، دری بر پاشنه اندوه(جواد گنجعلی)، فصل عطش(امیر برزگر خراسانی)، تکوین(سید ضیاء قاسمی)، این خودکار دارد قرمز می نویسد(علیرضا شکرریز)، نقدی کوتاه بر دیوان سلیم تهرانی و افکار وی، بررسی سبک شناسی شعر کودک در ایران با بررسی آثار شش نفر از شاعران(مصطفی رحماندوست) است.

  منتقدین بخش داستان: شهریار زرشناس، محمدرضا سرشار، مهدیه ارطایفه، احمد شاکری، محمدعلی گودینی، علی الله سلیمی، مریم مقانی، ابوالفضل طاهرخانی، مریم شریف رضویان، معصومه عیوضی، فاطمه احسانی، پیمان نیک خواه، مریم مشتاق، مجید محبوبی، فاطمه دانشور جلیل، مهدیه نورسته، زینب گودینی، یوسف نیک فام؛ و در بخش شعر: کامران شرفشاهی، محمدکاظم کاظمی، حمیدرضا شکارسری، میثم خالدیان، زهرا بوستانی شهربابک، یحیی علوی فرد هستند.

  هشتمین شماره ماهنامه اقلیم نقد در 204 صفحه قطع وزیری کوتاه، به قیمت 4500 تومان منتشر شده، و از طریق فروشگاه کتاب انجمن قلم ایران به نشانی تهران - خ. سیدجمال الدین اسدآبادی - بالاتر از میدان سیدجمال الدین اسدآبادی - بعد از کوچه 44 - شماره 358 - ت. 88214440 قابل دریافت است.

   

آخرين نظرات خوانندگان

 • اشارات (طلبه ای از نسل سوم): سلام استاد نام ایشان و کتابهایی را که تالیف کرده ادامه
 • مرصاد: یا حق! سلام ... ای پسر فاطمه، نور هدی سبزترین ادامه
 • نامشخص: الهی ! به‎ ‎مردان درخانه ات. به آن زن ذلیلان ادامه
 • رضاپارسی پور: شنبه شانزدهم مهر 1390 سرکویری سرکویری " فریادرس " پنداشته ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • «شب گرفتن ماه»(داستان زندگی فردوسی) به چاپ پنجم می‌رسد
 • خبرگزاری تسنیم : «شب گرفتن ماه» عنوان کتابی است گردانیده و تلخیص شده توسط محمدرضا سرشار که بر مبنای کتاب «بسی رنج بردم» ساتم الوغ‌زاده، نویسنده مشهور تاجیک، برای نوجوانان منتشر شده است.
  به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری تسنیم , «شب گرفتن ماه» عنوان رمانی با موضوع زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی است که به قلم محمدرضا سرشار و بر مبنای کتاب «بسی رنج بردم» اثر ساتم الوغ زاده، نویسنده مشهور تاجیک برای نوجوانان به فارسی گردانیده و تلخیص شده است.
  این کتاب، داستانی شیرین و دلکش از زندگی حکیم ابوالقاسم فردوسی، داستان‌سرا و شاعر نامدار ایرانی قرن چهارم هجری قمری و سراینده میراث جاویدان زبان و ادب فارسی، شاهنامه است. داستان مذکور در اصل، با نام«بسی رنج بردم» توسط ساتم الوغ زاده، نویسنده مشهور تاجیک، به فارسی تاجیکی نوشته شده است.
  «بسی رنج بردم» یک سال پس از انتشار، توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از کتاب‌های خارجی برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران معرفی و از نویسنده آن تقدیر به عمل آمد. بعدها تلخیص و گردانیده - به فارسی ایرانی - این اثر توسط محمدرضا سرشار برای نوجوانان صورت پذیرفت. چاپ پنجم این اثر در قطع وزیری و در شمارگان 2500 نسخه در 296 توسط انتشارات سوره مهر به زودی منتشر خواهد شد.


وضعیت شیعیان سوریه در زمان حاکمیت حافظ و بشار اسد

در سفری که بهمن ماه سال گذشته(قبل از پیدا شدن موج بیداریهای اخیر در کشورهای عربی)، به اتفاق همسرم،به دعوت جشنواره دکترعبدالسلام العجیلی به سوریه داشتیم، ملاقاتی هم با با یک دوست باصفای خانوادگی سوری داشتیم. این زن و شوهر که در ایران، سالها با ما در یک مجتمع آپارتمانی زندگی می کردند، یکی دو سالی پس از فوت ژنرال حافظ اسد - رئیس جمهور پیشین سوریه - مجبور به بازگشت به کشورشان شدند.
آنها که در بحبوحه انقلاب اسلامی ما، در فرانسه زندگی می کردند و شوهر در آنجا دانشجوی پزشکی بود، به علت فعالیتهای مؤثر به نفع انقلاب ما، از فرانسه اخراج و به ایران مهاجرت کرده بودند. هر دو شیعه های معتقدی بودند؛ و شوهر در دوران اقامت در ایران، چند کتاب هم در باره تشیع و پاسخ به شبهات مطرح در باره آن به زبان عربی تالیف و منتشر کرد.
در دمشق من و همسرم آنها را به شام و آنها روز بعد ما را به ناهار دعوت کردند؛ و در این حین، سخنان برای من مفیدی بینمان رد و بدل شد. او که قبل از رفتن به فرانسه برای ادامه تحصیل، در همین سوریه، تحت فشار متعصبان اهل سنت، مجبور به پنهان کردن مذهب خود و تقیه(تظاهر به شافعی بودن ) شده بود، در پاسخ پرسش من که الان وضع شیعیان در سوریه چطور است، گفت که در مجموع حتی برای انجام یک سخنرانی مذهبی در مسجد هم، باید از وزارت کشور اجازه گرفت.با این حال افزود: با روی کار آمدن حافظ اسد، وضع شیعه های سوریه قدری بهتر شد. و با روی کار آمدن فرزندش بشار اسد، این وضعیت باز هم بهتر شد.
او معتقد بود اگر روزی گروههای تندرو مذهبی اهل سنت مثل اخوان المسلمین- که شاخه سوریه شان قوی ترین و منسجم ترین گروه مذهبی سیاسی این کشور است - در آن کشور به قدرت برسند، کار بر شیعیان آنجا بسیار دشوار خواهد شد. و معتقد بود بر سر کار بودن بشار اسد برای آنان بهتر است.
(قابل ذکر است: حکومت سوریه در اصل حکومتی غیرمذهبی است. اما اسدها- پدر و پسر - ،ولو اسما، به لحاظ مذهبی "علوی" هستند. و بسیاری ازعلویان سوریه، امروزه مذهب خود را همان تشیع می دانند.)

4 نظر

شنبه شانزدهم مهر 1390
سرکویری


سرکویری

" فریادرس "


پنداشته ای به سینه ی ما ، غم نیست ؟!


زخم است هزار و یک نمک مرهم نیست


گفتیم و نوشتیم و کسی گوش نکرد


فریاد رسی مگر در این عالَم نیست ؟!


رضاپارسی پور

************************

روزی یک " سرکویری " ، از هزار و یک سرکویری ، پاداش رنج سفرتان به " باغ باران " .

نوشته شده توسط رضا پارسی پور در ساعت 0:48 | لینک | نظر بدهید
[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

الهی ! به‎ ‎مردان درخانه ات. به آن زن ذلیلان فرزانه ات .

به آنانکه در بچه داری تکند. یلان عوض کردن پوشکند .

به آنانکه باذوق وشوق تمام . به مادرزن خود بگویند : مامان .

به آنانکه دامن رفو میکنند. زبعد رفویش اتومیکنند.

به آن قرمه سبزی پزان قدر . به آن مادران به ظاهرپدر .

الهی ! به آه دل زن ذلیل . به آن اشک چشمان ممد سبیل !

که ما را براین عهد کن استوار! ازاین زن ذلیلی مکن برکنار.

یا حق!
سلام ...
ای پسر فاطمه، نور هدی
سبزترین باغ بهار خدا
با تو دل از غصه رها می شود
پاکتر از آینه ها می شود
ای گل گلزار خدا، یا رضا
آینه ی قبله نما یا رضا
...
میلاد هشتمین امام، دهمین کشتی نجات
آقا علی بن موسی الرضا (ع) بر شما مبارکباد.
التماس دعا
یا علی ع

سلام استاد
نام ایشان و کتابهایی را که تالیف کرده اند می فرمایید؟

ارسال نظر