آخرین خبر

 • • توزیع ماهنامه اقلیم نقد در کتابخانه های عمومی
 • جمعه 22 دیماه 91

  کرج - خبرگزاری مهر: کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان البرز از انتشار ماهنامه " هفت اقلیم نقد" در حوزه ادبیات و شعر ایران و جهان خبر داد.
  به گزارش خبرگزاری مهر، کاظم قاسمی با اعلام این خبر گفت: اداره تولید محتوای اداره کل تامین منابع نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به منظور بسط و گسترش فضاهای نقد علمی و ادبی در کشور اقدام به حمایت از تولید ماهنامه اقلیم نقد با همکاری انجمن قلم ایران، به سردبیری محمد رضا سرشار نموده است.

  وی افزود: در این ماهنامه به نقد و بررسی پیرامون حوزه ادبیات و شعر ایران و جهان پرداخته می شود و از نظرات مولفان و صاحب نظران این حوزه استفاده می‌شود.

  قاسمی گفت: تاکنون 5 شماره از این ماهنامه منتشر شده و در کتابخانه‌های سراسر کشور توزیع شده که علاقمندان می توانند با مراجعه به کتابخانه‌های عمومی از این ماهنامه استفاده کنند.

  وی افزود: در اقلیم نقد 5 مقالاتی از محمد سرشار، شهریار زرشناس، فریدون اکبری، کاووس حسنلی،حمیدرضا شکارسری، سید علی میرفضلی، مرتضی رشیدی، اسماعیل امینی، استیون کینگ، جیمز وود و دیگران منتشر شده است.

آخرين نظرات خوانندگان

 • نامشخص: سلام خداوند شما را حفظ کند و امثال شما را ادامه
 • غلامرضاگراوندی: مبارک است ان شاالله. اگر چه بامجاهدت وهمتی که ازشماسراغ ادامه
 • مهدی کرد فیروزجایی: سلام وعرض ارادت خسته نباشید به خاطر این سالهای مجاهدت ادامه

آخرين تصاوير

 • -IMG_3451.jpg
 • محمدرضا سرشار-3.jpg
 • محمدرضا سرشار-1.jpg
 • محمدرضا سرشار4.jpg
 • سندساواک در باره جشن هنر.jpg
 • قبا7.jpg
 • قبا6.jpg
 • قبا5.jpg
 • قبا4.jpg
 • قبا3.jpg

آخرین کتاب

 • • سرشار مجلد جدیدی از "داستانهای انقلاب" را برای چاپ، به سوره مهر سپرد
 • فکر تهیه مجموعه هایی منتخب از داستانهای کوتاه نوشته شده توسط نویسندگان متعهد و توانای کشور در باره انقلاب، برای آشنایی نوجوانان نسلهای جدیدی که انقلاب اسلامی بزرگ ملت ما را در سال 1357 از نزدیک ندیده بودند، برای نخستین بار در سال 1364 از سوی سرشار مطرح شد؛ و مورد استقبال مدیران وقت حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی قرار گرفت.
  به دنبال آن، نخستین مجلد از این سلسله کتابها، توسط وی، گردآوری، ویرایش و در سال 1365 منتشر شد. پس از آن نیز توسط سرشار، مجلدات جدیدی به این مجموعه افزوده شد. تا آنکه تعداد آنها به پنج عنوان رسید. امسال سرشار برای تهیه ششمین مجلد از این سلسله کتابها، فراخوانی داخلی داد؛ که حاصل آن، مجموعه پنج داستان کوتاه برگزیده - از میان آثار بررسی شده - ، به اسامی "عکس"، نوشته غلامرضا آبروی, "شبی برای شعار نویسی", به قلم هاجر زمانی، "سنگ وشیشه"، از مصطفی خرامان, "نوشته روی دیوار", اثر سیدناصرهاشمی و "تفنگ", کار محمدرضا بایرامی شد.
  قابل ذکر است, چهار مجلد اول تا چهارم این مجموعه, در اواخر دهه 1360, از سوی جشنواره کتاب کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دریافت دیپلم افتخار نایل شد. همچنین, با وجود تاخیری دوازده ساله در تجدید چاپ مجلدات یک تا سه, این کتابها, به ترتیب با 61200، 39400, و 38600 شمارگان, طی چاپهای متعدد، از استقبال خوب مخاطبان برخوردار بوده اند. همچنان که مجلدات چهارم و پنجم گردآوری و ویرایش شده توسط این نویسنده در دهه 1370نیز، با وجود تاخیر بسیار در تجدید چاپ، در هر یک با سه بار چاپ، جزء کتابهای خوش استقبال این مقطع سنی به شمار می آیند.
  سرشار در حال حاضر مشغول گزینش و آماده سازی مجلد هفتم "داستانهای انقلاب", از میان آثار رسیده به این منظور است.
  ناشر مجلدات جدید "داستانهای انقلاب", همچون مجلدات قبلی این سلسله, سوره مهر خواهد بود.


بازنشستگی پس از هشتاد سال کار!

چهار سال پیش - در دهه فجر - به دعوت آقای منتظری، مدیرکل فهیم و اخلاقی اداره ارشاد استان گلستان، به اتفاق آقای حسین اسرافیلی - که خداوند شفای خیر و عاجلش بدهد- سفری سه روزه به گرگان داشتیم. با آقای اسرافیلی، از همان نیمه اول دهه 1360, از طریق حوزه هنری و جلسات شعر آن، آشنایی در حد سلام و علیک دوستانه داشتم. اما در این سفر، فرصتی دست داد تا از نزدیک، بیشتر با این شاعر پیشکسوت اصلا ترک زبان پارسی سرای خوش اخلاق و سلیم¬النفس دمخورشوم. یکی از خاطرات جالبی که ایشان در این سفر تعریف کرد در باره روز بازنشستگی¬اش - در سالها قبل - بود.
آقای اسرافیلی می¬گفت:آن روز پسرم وقتی خبر را شنید، با اعجاب گفت: یعنی شما واقعا سی سااال خدمت کرده اید؟!
گفتم: پسرم؛ سی سال نه؛ در حقیقت نود سال!
و برایش توضیح دادم: در این سی سال، من همزمان، روزانه سه شیفت کار می کردم: از صبح تا دوی بعد از ظهر که سر همین کار و شغل رسمی¬ام بودم. بعد به سر کار دومم - که برای کمک خرج خانواده به آن اشتغال داشتم - می¬رفتم. شب هم که به خانه برمی گشتم، بعد از خوردن شام و استراحت کوتاهی، تازه مشغول کار دلی ام، یعنی همان شعر و ادبیات می شدم. به این ترتیب، در این مدت، با احتساب این سه کار، من عملا نود سال کار کرده ام!....
جز معدودی بچه مایه دارهایی که دارای پدران سرمایه دار یا صاحب مشاغل پردرآمد هستند و دغدغه معاش یا برداشتن باری از بارهای زمین مانده انقلاب را هم از زمین نداشته اند و ندارند، با کم و زیادهایی، این شاید حکایت عده قابل توجهی از اهالی قلم متعهد ما در دوران پس از انقلاب بوده است. (هر چند این احتمال هم هست که، عده ای از آنها، به دلایل دیگری خود را گرفتار مشاغل متعدد کرده باشند.)
این خاطره اما، از حدود بیست روز پیش، از آن رو برای من تداعی شد، که سرانجام خود نیز، پس از حدود هشتاد سال کار، اسما به بازنشستگی رسیدم!
ماجرا از این قرار است که، من از سال 1351 که به عنوان سپاهی دانش(سرباز- معلم) به خدمت اعزام شدم، تا پایان شهریور امسال که عملا با پرداخت سی و چند سال حق بیمه می بایست بازنشسته می شدم، بالغ بر چهل سال سابقه کار بی وقفه برای این کشور را داشتم. هر چند به علت بوروکراسی حاکم بر بیمه و گرفتاری و لاقیدی شخصی برای پیگیری این قبیل کارها، خود برای انتقال چند سال سابقه پرداخت حق بیمه خدمات درمانی به بیمه تامین اجتماعی اقدام نکردم. و از طرفی، به علت اشتباه کارگزینی حوزه هنری در دوره های قبل، و نیز تامین اجتماعی، در دوران اشتغال در آنجا سه ماه حق بیمه من دو بار پرداخت شده بود و در عوض سه ماه پرداخت نشده بود. اما کارشناس بیمه(!) حاضر نشد - طبق مقررات(!) - آن سه ماه را به جای این سه ماه در نظر بگیرد. درنتیجه، از این طرف هم مجبور شدم سه ماه بیشتر سر کار بمانم و حق بیمه پرداخت کنم؛ تا مثلا سی سال پر شود! و به این ترتیب، عاقبت در پایان آذر ماه سال جاری، اسما، به افتخار(!) بازنشستگی، نایل آمدم.
ادامه دارد


3 نظر

سلام وعرض ارادت
خسته نباشید به خاطر این سالهای مجاهدت در عرصه فرهنگ و راه انداختن جریان ادبیات متعهد و انقلابی . خوشحالیم از این که (همانگونه که در متن خواندیم) بازنشستگیتان اسمی است، انشاء ألله پرانرژیتر از قبل باشید.

مبارک است ان شاالله.
اگر چه بامجاهدت وهمتی که ازشماسراغ داریم هنوزچشم انتظاران هستیم خیروبرکات فراوانتری ازشمابه فرهنگ واهل فرهنگ این دیاربرسد.
سلامت باشید.

سلام
خداوند شما را حفظ کند و امثال شما را زیاد..

ارسال نظر